Jak poradzić sobie z podtopieniami podczas wiosennych roztopów

Właściele domów nie zawsze cieszą się z cieplejszych dni po obfitych opadach śniegu. Mieszkańcy podpiwniczonych domów i rolnicy z niepokojem obserwują wiosenne roztopy i wzrost poziomu wody w rzekach.
  • Wypompowywanie wody

    Aries Power Equipment

W niektórych regionach doszło już do lokalnych podtopień. Pod wodą znalazły się także pola uprawne. Problem podtopień dotyczy to głównie terenów położonych niżej, w dolinach rzek oraz tam, gdzie utrudniony jest odpływ wód roztopowych. Przez coraz wyższe temperatury w najbliższym czasie może dojść do podtopień kolejnych części kraju.

Podtopienia to duży problem

Woda zalegająca w garażu lub w piwnicy powoduje wilgoć i może dokonać poważnych szkód w budynku. Na polach uprawnych uniemożliwia wjechanie ciężkiego sprzętu i rozpoczęcie prac polowych. – Musimy pamiętać, że w tym roku okres wegetacji roślin będzie krótszy, więc dodatkowe opóźnienia będą bardzo dokuczliwe. W takiej sytuacji powinniśmy bacznie obserwować stan wody i w razie potrzeby osuszać pomieszczenia i tereny uprawne używając do tego odpowiednich urządzeń. Najszybszym sposobem pozbycia się wody jest zastosowanie motopompy. Najbardziej wydajne przenośne motopompy potrafią pompować do 100 tysięcy litrów wody na godzinę – radzi Łukasz Smółka, z firmy Aries Power Equipment.

Najważniejsze parametry przy wyborze motopompy

Gdy wybieramy motopompę, zwróćmy uwagę na to, do jakich celów będzie nam ona potrzebna, w jakich warunkach będziemy ją wykorzystywać i na jakiej powierzchni. Najważniejsza jest wydajność. Parametr ten decyduje o tym, jak szybko osuszymy pomieszczenie lub teren.

W motopompie ważna są również: moc silnika oraz maksymalna wysokość podnoszenia i ssania. Warto sprawdzić też długość pracy urządzenia na jednym zbiorniku paliwa. Istotnym elementem jest wyposażenie motopompy w kosz ssawny. Do czego on służy? Zatrzymuje on zbyt duże zanieczyszczenia stałe, które mogą spowodować uszkodzenia wewnątrz motopompy lub też ją zatkać.

W przypadku, gdy zagrożenie podtopieniami jest długotrwałe, to ważne jest, by motopompa była niezawodna i łatwa w obsłudze.

Ekspert radzi, jak stosować motopompę w zalanym pomieszczeniu

– Używając motopomp spalinowych do osuszania budynku musimy pamiętać, by urządzenie znajdowało się na zewnątrz budynku, a do zalanego pomieszczenia należy wprowadzić wąż ssawny – przypomina Łukasz Smółka.

Jeśli przyczyną zalania pomieszczenia są obfite i ulewne deszcze, powinniśmy natychmiast przystąpić do wypompowywania wody z pomieszczeń. Natomiast, gdy powodem zalania budynków jest wysoki poziom wód gruntowych, należy poczekać z wypompowaniem wód aż ich poziom opadnie. W przeciwnym razie pomieszczenie ponownie będzie napełniać się wodą, co grozi wypłukiwaniem fundamentów.

Jak radzić sobie z zalaną piwnicą? Pompy do wody będą pomocne

Nie możemy jednak pozwolić, aby woda zbyt długo zalegała w piwnicy lub garażu. Jeśli woda utrzymuje się kilka-kilkanaście dni, najlepiej wykopać dół w odległości kilkunastu metrów od domu. Jego dno powinno znajdować się poniżej poziomu posadzki garażu lub piwnicy, dzięki temu woda zacznie zbierać się w wykopanym dole. Dopiero wtedy możemy bezpiecznie wypompować wodę.

Przy wysokim poziomie wód gruntowych wypompowywanie wody bezpośrednio z budynku jest niebezpieczne dla jego konstrukcji. Dlatego strażacy kategorycznie tego zabraniają. Nie należy również wylewać wody do ogrodu ani w sąsiedztwie domu, bo znów spłynie do najniższego miejsca, czyli piwnicy, garażu lub wykopanego dołu.

Wodę powinno się wypompować do studzienki z odprowadzeniem w odległym miejscu, albo kilkaset metrów od domu za pomocą długiego węża tłocznego. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce
0komentarzy