Instalacja wodociągowa w mieszkaniu: kiedy i dlaczego powinniśmy ją wymienić

Z problemem wymiany instalacji wodnej spotykamy się najczęściej w tzw. starym budownictwie. Jeszcze kilkanaście lat temu podstawowym materiałem w tych instalacjach były stal i żeliwo.
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna w bardzo złym stanie

  Przy zakupie mieszkania warto dokładniej przyjrzeć się instalacji wodno-kanalizacyjnej

  ewk
 • Widok instalacji wodnej w miejscach odspojenia farby

  Przy planowanym remoncie dobrze jest odkryć instalację w miejscach odspojenia farby.

  ewk
 • Tak może wyglądać rura stalowa po kilkunastu latach użytkowania

  Tak może wyglądać rura stalowa po kilkunastu latach użytkowania.

  ewk

Rury stalowe (i żeliwne) mają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, charakteryzują się odpornością na wysokie temperatury oraz względnie małą rozszerzalnością cieplną. Mimo, że wadą tych instalacji był dość duży ciężar i podatność na korozję, były swego czasu najtańsze i łatwo dostępne.
Obecnie pod wieloma względami ustępują innym systemom, z takich materiałów jak:

 • miedź,
 • PVC (polichlorek winylu) i CPVC (chlorowany polichlorek winylu),
 • PE polietylen (PE-LD miękki i PE-HD twardy),
 • PE-X (polietylen sieciowany), 
 • PP (polipropylen), 
 • PB (polibutylen), 
 • rury warstwowe (połączenie różnych tworzyw i przekładek np. PEX-Al-PEX).

Zobacz także: Instalacje wodociągowe: jak unikać błędów montażowych

Prawidłowo wykonane i eksploatowane instalacje stalowe i żeliwne mogłyby być użyteczne przez dekady. Jednak praktyka pokazuje, że poza błędami montażowymi, również jakość wody najczęściej nie jest odpowiednia.

Prowadzi to do korozji i zarastania rur kamieniem oraz rdzą, w rezultacie do zmniejszenia przekroju rury
i obniżenia ciśnienia wody w instalacji wodnej. Z kolei skorodowane lub „zarośnięte" podejścia i piony kanalizacyjne są najczęściej przyczyną przecieków i niedrożności prowadzących do zalania.

Przegląd instalacji wodno-kanalizacyjnej

Na co dzień instalacją wodociągową nie zawracamy sobie głowy. Są jednak cztery momenty, kiedy powinniśmy zdecydować się na przegląd instalacji: 

 1. zakup domu lub mieszkania, 
 2. planowany remont generalny mieszkania lub domu, 
 3. awaria instalacji, 
 4. zauważalny spadek ciśnienia wody w instalacji.

Zakup starego mieszkania lub domu

Decydując się na zakup używanego mieszkania (domu) musimy poddać je ocenie nie tylko od strony konstrukcyjnej (budowlanej). Równie ważne jest określenie stopnia zużycia instalacji wodno-kanalizacyjnej – szczególnie, jeśli jest ona wykonana w stali i żeliwie. O ile ocena zewnętrzna jest dość
łatwa do wykonania, do oceny stanu wewnętrznego najlepiej poprosić fachowca. Powinien on sprawdzić, czy rury mają zwężone przekroje, jeśli tak to określić, w jakim stopniu możliwe jest ich udrożnienie metodą chemiczną lub mechaniczną. Jeśli ocena instalacji będzie negatywna, powinniśmy zdecydować się na jej wymianę.

Planowany remont generalny

Podobne zasady powinny obowiązywać przy planowaniu generalnego remontu mieszkania lub domu. Jeśli mamy do czynienia z instalacją wykonaną ze stali i żeliwa (w chwili obecnej są to nieco przestarzałe technologie), musimy dokładnie ocenić ich stan i ewentualnie zdecydować się na jej wymianę.
Unikniemy dzięki temu późniejszych kłopotów z niesprawną instalacją już po przeprowadzonym remoncie.

Awaria instalacji

W przypadku awarii jesteśmy w dużo gorszej sytuacji niż w poprzednich. Przy zakupie lub planowanym remoncie mieszkania mamy czas na ocenę, zaplanowanie prac i wybór wykonawcy. Jeśli awaria jest skutkiem zużycia instalacji, niestety powinniśmy zdecydować się na jej wymianę. Awaria spowodowana błędami montażowymi lub przez nieuwagę (np. niezamierzone uszkodzenie rury w czasie wiercenia otworów), nie jest może tak kosztowna, chociaż równie uciążliwa dla użytkownika.

Spadek ciśnienia w instalacji wodnej

Jeśli zaobserwujemy w czasie użytkowania znaczny, utrzymujący się przez dłuższy czas, spadek ciśnienia trzeba zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy. Najczęściej dotyczy to rur stalowych, gdzie w wyniku działania twardej wody powstaje kamień wymieszany z rdzą. Jeśli nie
powiodą się próby udrożnienia takiej rury (czasami warto spróbować!), należy ją wymienić. 

Autor: ewk
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Co z tego, że w domu wymienisz rury jak z wodociągów idzie syf.
Lucjan, 22.09.2011, 10:52
no dej ze spok.Trza se zalozyc filtr, przynajmniej mechaniczny i weglowy na wejsciu i bedzie w miare gitarka.A jak masz kaske to jeszcze elektrolityczny albo magnetyczny.
hydro, 22.09.2011, 19:39
no jak może iść syf skoro tą wodę bada sanepid przed wpuszczeniem do wodociągu:P?
dżon, 27.09.2011, 12:45
Bo ten sanepid tak tą wodę bada
fachowiec, 16.10.2011, 13:42
Instalację wodociągową warto wykonać z miedzi. W porównaniu ze sztucznymi twoarzywami na korzyść instalacji wykonanej z miedzi przemawia przede wszystkiem jej wysoka higieniczność (nie wydziela substancji szkodliwych, ani pożywego mogących spierać wzorst mikroorganizmów), gazoszczelnosć (do układu nie przedostają się nieprzyjemne zapachy). Instalacja z miedzi charakteryzuje się także długim czasem eksploatacji, który potrafi sięgać nawet 100 lat, a dodatkowo w porównaniu np. do żelaza miedź nie rdzewieje.
Ekspert PCPM, 27.10.2011, 09:46
W tym przypadku warto zainwestować w rury z miedzi, która jest materiałem długowiecznym, nie ulega korozji, ani odkształceniom pod wpływem wysokich temperatur, a do tego wykazuje wysoką higieniczność i nie wydziela szkodliwych substancji.
Ekspert PCPM, 23.11.2011, 16:04
Nie zależnie jaki rur ożyjemy do montażu występuje ryzyko nieszczelności lub pęknięcia wężyka elastycznego łączącego poszczególne odbiorniki ,
można unikną zagrożenia zalaniem montując system Leakomatic który
doskonale sprawdza się od 10 lat w Skandynawi
gasek, 27.01.2013, 20:50