Czy wodomierz może pokazywać większe zużycie wody niż było w rzeczywistości?

Jeśli sądzisz, że zużywasz mniej wody niż wskazuje wodomierz, to do głowy przychodzą ci dwa rozwiązania. Po pierwsze, woda wycieka. Po drugie, urządzenie wadliwie działa.
  • Wodomierz

    Niekiedy powodem zawyżonych rachunków za wodę jest wodomierz. Działa wadliwie, więc pojawiają się nieprawidłowe odczyty.

    Małgorzata Genca/archiwum Polska Press

Z życia wzięte: rodzina dostała rachunek za wodę w wysokości prawie o 100% większej niż się spodziewała. Najpierw podejrzewała, że instalacja jest nieszczelna i dlatego wycieka woda. To był jednak błędny trop. Pracownicy wodociągów, którzy podjęli interwencję u lokatorów, przeprowadzili swoisty test. Po zakręcenie wszystkich zaworów, mechanizm automatycznie przestawał się kręcić. To oznaczało, iż wycieku nie ma.

Nieprawidłowa praca wodomierza

Okazało się, że winowajcą jest wodomierz. Działał wadliwie, więc pojawiały się błędne odczyty. W przypadku uszkodzonego wodomierza istotna jest szybkość reakcji użytkownika. To oznacza, że im wcześniej domownicy zauważą nieprawidłowe, zawyżone wartości podczas odczytu, tym mniej stracą –  będą krócej płacić zawyżone rachunki za wodę, nieadekwatne do rzeczywistego zużycia. W praktyce natomiast często zdarza się tak, że zwracamy uwagę na licznik wody dopiero wtedy, gdy zbliża się termin jego odczytu. Mało kto regularnie sprawdza stan licznika. Niby jeden czy dwa litry wody niesłusznie „na plusie" to niewiele, lecz w ostatecznym rozrachunku opłaty mogą wzrosnąć np. o kilkaset złotych w okresie rozliczeniowym, a to już sporo. Z drugiej strony, wodomierze potrafią wskazywać ujemne przepływy. Warto zwracać uwagę na pracę liczników.

Warto przeczytaćJak wykrywa się oszustwa na zużyciu wody, na tzw. cofki w wodomierzach? 

Dlaczego licznik wody źle działa?

Wodomierz pozwala określić faktyczne zużycie wody przez danego odbiorcę. Dzięki temu można ustalić wysokość rachunku za wodę. Nie tylko wada czy usterka wodomierza powoduje, że przychodzi nam więcej zapłacić za wodę. Kolejny powód stanowi niekiedy błędny montaż tego urządzenia. Bywa, że na pionowych rurach można montować jedynie wybrane wodomierze (niektóre są przeznaczone tylko do montażu poziomego).

Trzeba też wiedzieć, że wodomierz to urządzenie, które standardowo podlega wymianie raz na 5 lat. Obowiązek wymiany (i przestrzegania terminu) licznika głównego spoczywa na przedsiębiorstwie wodociągowym. Natomiast w blokach wielorodzinnych, gdzie instalowane są dodatkowo podliczniki w mieszkaniach – pilnowanie terminu wymiany tych ostatnich leży w gestii administracji i lokatorów. 

Jeśli wodomierz nie był wymieniamy, może się zdarzyć, że przestanie pracować prawidłowo – jak każde wyeksploatowane urządzenie.

Czy wodomierz może pokazywać większe zużycie wody

Niektórzy w ogóle zastanawiają się, czy to możliwe, aby wodomierz wskazywał większe zużycie wody niż to było w rzeczywistości. Leszek Pilarski, prezes spółki Metron Fabryka Zintegrowanych Systemów Opomiarowania i Rozliczeń w Toruniu, wyjaśnia: - Tak, może, ale w ściśle określonych w przepisach granicach, tak zwanych błędach granicznych dopuszczalnych.

Istotne są tutaj 4 oznaczenia: Q1, Q2, Q3 oraz Q4. I tak: 

  • Q1 – minimalny strumień objętości – to najmniejszy strumień objętości, przy którym wskazania wodomierza spełniają wymagania dotyczące błędów granicznych dopuszczalnych,
  • Q2 – pośredni strumień objętości – jest wartością strumienia objętości występującą pomiędzy ciągłym a minimalnym strumieniem objętości, przy którym zakres obciążeń pomiarowych podzielony jest na dwa przedziały, górny i dolny. Każdy z przedziałów ma charakterystyczny graniczny błąd dopuszczalny,
  • Q3 – ciągły strumień objętości – to największy strumień objętości, przy którym wodomierz działa w sposób prawidłowy w normalnych warunkach użytkowania, tzn. w warunkach przepływu ciągłego lub przerywanego,
  • Q4 – przeciążeniowy strumień objętości – jest największym strumieniem objętości, przy którym wodomierz działa w sposób prawidłowy w krótkim okresie czasu, bez uszkodzenia.

Pan prezes kontynuuje: – Błąd graniczny dopuszczalny w przedziale dolnym zakresu obciążeń od Q1 włącznie do Q2, z wyłączeniem Q2, wynosi ±5% (w przypadku wody zimnej, ciepłej i gorącej). Z kolei błąd graniczny dopuszczalny w przedziale górnym zakresu obciążeń od Q2 włącznie do Q4 (max) z włączeniem Q4 (max) wynosi ±2% (woda zimna) i ±3% (woda ciepła i gorąca).

W przypadku wodomierza ważne jest przeprowadzenie jego kontroli przed dopuszczeniem do użytku. Testy mają dać odpowiedź na pytanie, czy konkretny wodomierz spełnia wymagania techniczne i metrologiczne, jakie zostały określone w przepisach, dotyczących miar i przyrządów pomiarowych. Chodzi o tzw. legalizację pierwotną oraz legalizację ponowną. Pierwsza odnosi się do zupełnie nowego urządzenia. Legalizacja ponowna wodomierzy jest natomiast wykonywana w związku z utratą ważności poprzedniej legalizacji.

Przeczytaj również: Zużycie wody wyższe niż pokazuje wodomierz - jak się je rozlicza?

Leszek Pilarski zaznacza dalej: – Błędy graniczne dopuszczalne przy legalizacji ponownej są takie same, jak przy legalizacji pierwotnej. Błędy graniczne dopuszczalne wodomierzy w użytkowaniu są równe dwukrotnej wartości błędów granicznych dopuszczalnych. 

Autor: Katarzyna Piojda
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

abc, 03.01.2020, 10:31
Zajmuję się wodomierzami od 20 lat. spróbuje się tu podzielić moim doświadczeniem. Wodomierze montowane w mieszkaniach to z reguły wodomierze typu JS. czyli jedno strumieniowe o nominalnym przepływie 1 m3 lub 1,5 m3 na godzinę. Wodomierze o oznaczeniu WS wielostrumieniowe montowane są zazwyczaj na domkach wielorodzinnych lub wszędzie tam gdzie może być zwiększony pobór wody w jednym czasie.. Wodomierze JS te które mamy w domach to proste urządzenia. Są narażone na wiele czynników które raczej spowolnią pomiar niż go zwiększą. Pierwsza rzecz to kamień który znajduje się w starych instalacjach i często podczas różnych prac hydraulicznych jest zrywany ze ścianek rur, kamień zasypuje sitka (perlatory) w bateriach większe bryłki mogą nawet zatrzymać wirnik wodomierza. wtedy wodomierz staje na dłużej i zanim się zorientujemy że nie pracuje to oś wirnika może zarosnąć kamieniem i nawet jeśli uda się go uruchomić to już będzie miał większe opory i odczyt będzie zaniżony(wolniej się kręci niż powinien). Recepta to montaż filtrów przed wodomierzem ale przede wszystkim nie odkręcanie na maksa zaworów odcinających wodę tylko powolne napełnianie instalacji tak żeby nie zrywać tych osadów z rur . Inna sprawa to niewłaściwy dobór wodomierza do instalacji w domu. Wodomierze pół calowe te o 1 i 1,5 metrowym nominalnym przepływie staną jeśli do zamiast tradycyjnej spłuczki do wc mamy rurę o średnicy 3/4 cala lub większą i zamontowany automat spłukowy lub zawór kulowy 3/4 cala. Chwilowy pobór wody przy spłukiwaniu to wtedy ok 6 m3 i jest wyższy niż maksymalny przepływ wody do 3 m3 na godzinę przez mały wodomierz 1/2 cala. W efekcie,wirnik który łączy się z liczydłem poprzez sprzęgiełko magnetyczne obraca się zbyt szybko względem sprzęgła na mechanizmie liczydła i liczydło staje. Do takich spłuczek i wszędzie tam gdzie chwilowy przepływ wody jest duży powinien być wodomierz 3/4 cala z q 2,5 m3 na godzinę. Wodomierze same z siebie nie zawyżają zużycia wody
a jeśli już to tylko nie sprawne spłuczki, cieknące krany itp.Tu trzeba szukać złodzieja. Pozdrawiam wszystkich
plumber, 04.01.2020, 18:56
zawór antyskażeniowy można zamontować za wodomierzem.
abc, 12.01.2020, 09:32
mieszkam w domku jednorodzinnym w klodzku na walecznych moje rachunki za wode to srednio 800 zlotych .nie posiadam zmywarki nawet ograniczylam kapiele bo nie mam az tyle pieniedzy zeby placic tym........co maja to w dupie ilde placi wdowa za wode ,mysle ze mam zepsuty licznik i nikt z tym nic nie robi .nawet nasz rzad bo napisalam do pana prezesa jaroslawa kaczynskiego i on ma tez to w dupie ile placi wdowa za wode .jestem obecnioe na zwolnieniu lekarskim bo nie moge dostac pracy ,dobrze ze sa jeszcze jacys dobrzy ludzie .bo inaczej nie mialabym pieniedzy przy tak wysokich rachunkach .
keffer agnieszka , 21.04.2020, 20:40
mieszkam w domku jednorodzinnym w klodzku na walecznych moje rachunki za wode to srednio 800 zlotych .nie posiadam zmywarki nawet ograniczylam kapiele bo nie mam az tyle pieniedzy zeby placic tym........co maja to w dupie ilde placi wdowa za wode ,mysle ze mam zepsuty licznik i nikt z tym nic nie robi .nawet nasz rzad bo napisalam do pana prezesa jaroslawa kaczynskiego i on ma tez to w dupie ile placi wdowa za wode .jestem obecnioe na zwolnieniu lekarskim bo nie moge dostac pracy ,dobrze ze sa jeszcze jacys dobrzy ludzie .bo inaczej nie mialabym pieniedzy przy tak wysokich rachunkach .
keffer agnieszka , 21.04.2020, 20:45
jak oszukac wodomierz przyznany przez wodociagi klodzkie .ktory jest wadliwy .prosilam prezesa i dyrektora wysylalam prosby o sprawdzenie awarii ale na prozno stwierdzili ze tak ma niby byc i dalej kazali placic takie wysokie rachunki .800 zloty za dwa miesiace a mieszkam sama w domu i oszczedzam wode ..szkoda mi nawet podlewac mojego ogrodu w korym pielegnowalam moje kwiaty .nawet posadzilam kwiatki wzdloz ulicy walecznych taka glupia bylam .a wodociagi klodzkie nie mysla o ludziach,pieniadze ktore placilam i place za rachunki rownie dobrze moglabym zainwestowac nap.w budowe mojego syna albo tez przeznaczyc na inne mi potrzebne rzeczyn .mam na utrzymaniu psy i inne rachunaki do placenia .nawet musialam zrezygnowac z polisy ubezpieczeniowej ,przez durne rachunki za wode malo co a zniszczyl by mi sie ogrod
keffer agnieszka , 21.04.2020, 20:54