Wilgoć w mieszkaniu - jak się jej pozbyć

Wiele osób boryka się z problemem wilgoci w domu lub mieszkaniu. Jednym ze sposobów na uporanie się z podwyższoną wilgotnością w pomieszczeniach jest ich odpowiednia wentylacja. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.
  • Wilgotna ściana

    Jeżeli martwi nas wilgoć na ścianach, to możemy zainwestować w niedrogie urządzenie do pomiaru wilgoci w pomieszczeniu. Pomoże nam ono w zorientowaniu się, czy kondensacja pary wodnej w pomieszczeniu nie jest zbyt duża.

    Agencja Publicum

Krótkotrwale utrzymująca się podwyższona wilgotność powietrza jest jak najbardziej naturalna i wynika ze zwykłego użytkowania każdego lokalu. Jednak w dłuższym okresie może ona powodować rozwój szkodliwych grzybów i pleśni. By uniknąć takiego rozwoju wypadków, czasem wystarczy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń.

Przeczytaj również: Wady i zalety mechanicznej i grawitacyjnej wentylacji domu

Wilgoć w domu paradoksalnie pojawia się zazwyczaj po dokonaniu pewnych zmian – po dociepleniu budynku czy wymianie stolarki okiennej. Dlaczego? Ponieważ pozbywając się nieszczelnych elementów powodujemy, że na wierzch wychodzą ukryte do tej pory problemy z systemem wentylacyjnym. Mogą one prowadzić np. do parowania szyb, zaduchu, a w skrajnych przypadkach wystąpienia grzyba na ścianie.

Zanim jednak przystąpimy do usuwania skutków zawilgocenia, powinniśmy poszukać i wyeliminować wszystkie jego przyczyny.

Drożne kratki wentylacyjne

– Punktem wyjścia prawidłowego obiegu powietrza w domu są oczywiście kratki wentylacyjne. Powinny one znajdować się głównie w kuchniach, łazienkach, toaletach i wszystkich pomieszczeniach bez okien. A w miarę możliwości również w pozostałych pokojach – mówi Paweł Kwaśniewski z firmy TACK Elewacje i Wnętrza.

Zobacz: Czym grozi zatkana kratka wentylacyjna w pomieszczeniu

Kierując się ogólnymi wytycznymi dotyczącymi budynków mieszkalnych ilość powietrza wymienionego w ciągu godziny powinna być równa kubaturze lokalu lub wynosić 30 metrów sześciennych przypadających na każdą mieszkającą tam osobę.

Osiągnięcie takiego poziomu cyrkulacji powietrza w niektórych przypadkach być niemożliwe przy wykorzystaniu jedynie grawitacyjnych kratek wentylacyjnych. Wtedy obieg należy wspomóc wentylacją mechaniczną. Pamiętajmy, że w miejsce „zużytego" powietrza musimy wprowadzić świeże.

Jak wpuścić powietrze, a wypuścić wilgoć

Często mamy do czynienia z sytuacją, że liczba kratek w domu lub mieszkaniu jest niewystarczająca, a zainstalowanie kolejnych wymagałoby przebudowy budynku. Wtedy warto swoją uwagę skierować w stronę okien i drzwi.

– Poprawę wentylacji zagwarantować mogą bowiem np. urządzenia rozszczelniające czy różnego rodzaju nawiewniki okienne regulujące obieg powietrza bez wychłodzenia pomieszczenia. Niektórzy ze specjalistów oferują także odpowiednie podcięcie uszczelek – dodaje ekspert.

Najprostszym rozwiązaniem, które często pozwala pozbyć się nadmiaru wilgoci jest systematyczne wietrzenie mieszkania. Podobny efekt może dać nieco dłuższe niż zwykle rozszczelnienie okien. Pomocna jest wtedy funkcja mikrowentylacji w oknach, która polega na zmniejszeniu nacisku na uszczelki. Efekt ten uzyskuje się poprzez odpowiednie położenie skrzydła okiennego, blokowane przez okucia. Skrzydło okna wyposażonego w mikrowentylację można całkowicie zamknąć, otworzyć lub minimalnie uchylić. Aby wentylacja pomieszczeń z wykorzystaniem mikrowentylacji okien mogła zadziałać, to wszystkie okna powinny być ustawione w pozycji rozszczelnionej (specjalne położenie klamki, zgodne z instrukcją). Słabością tego rozwiązania w praktyce jest często zbyt mała wymiana powietrza oraz fakt, że pomimo posiadania okien z mikrowentylacją nie korzystamy z tej funkcji zbyt często.

Czy ściany naszego domu oddychają?

Ściany w naszych domach w ogromnej większości przypadków stanowią barierę, przez którą zawilgocone powietrze nie może się wydostać.

– Niemal wszystkie farby, zarówno akrylowe, jak i żywiczne, mają niezwykle niską paroprzepuszczalność, powodującą znaczne uszczelnienie pomieszczeń. Podobnie jest z winylowymi tapetami, przyklejonymi do zagruntowanej powierzchni ściany – zauważa Paweł Kwaśniewski.

Często powtarzanym błędem jest więc zakup farby oddychającej, którą malujemy przestrzeń pokrytą już wcześniej gruntem i np. inną farbą.

Dowiedz sięJak unikać zawilgocenia ścian w mieszkaniu

Odprowadzanie wilgoci na zewnątrz poprzez ściany możliwe jest jedynie przy zachowaniu szczególnego reżimu budowlanego. Umiejętne połączenie wszystkich elementów tzw. systemu zdrowych ścian, czyli tynku i szpachli wapiennych oraz farby silikatowej może w pewnym stopniu poprawić poziom wentylacji w pomieszczeniu.

Szkodliwa pleśń i grzyb na ścianie

Niestety najczęściej skutkiem utrzymującego się przez dłuższy czas zawilgocenia budynku może być rozwój pleśni. Do jej usunięcia niezbędne będzie wyeliminowanie przyczyn w postaci niesprawnej wentylacji.

– To jednak nie wszystko. Wystąpienie szkodliwych grzybów może wiązać się także z brakiem lub ze złym, miejscowym dociepleniem budynku. Elementy, które wchodzą w skład domu, a nie zostały prawidłowo zaizolowane przed zimnem mogą bowiem powodować zbieranie się w tych miejscach pary wodnej – przestrzega ekspert.

Jeżeli docieplenie elewacji jest niemożliwe. Można w wyjątkowych sytuacjach, choć nie jest to zalecany sposób, docieplić pomieszczenie od środka. Należy jednak poradzić się fachowca.

Warto przeczytać: Jak ocieplać od wewnątrz, by było cieplej, a nie wystąpił grzyb na ścianie

Gdy na ścianie lub suficie pojawi się grzyb, to zawsze zacznijmy od wyeliminowania problemu, a dopiero później przystąpmy do zdrapywania części powierzchni, użycia środka grzybobójczego i ponownego pomalowania odgrzybionej powierzchni. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Agencja Publicum
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

"Niektórzy ze specjalistów oferują także odpowiednie podcięcie uszczelek – dodaje ekspert." firmy okienne robia wszystko, zeby okna byly szczelne, a tu jakis "ekspert" bedzie nacinal uszczelki....bo komus nie chce sie regularnie wietrzyc mieszkania, otwierajac okno.
co za glupota!?!
to lepiej wcale nie wymieniac okien, szkoda pieniedzy.... grzyb i plesn powstaja najczesciej, jesli mieszkanie wietrzy sie poprzez uchylanie okien na wiele godzin. pierwsza plesn pojawi sie w dolnych rogach sciany w ktorej jest okno.
okna otwiera sie na osciez . jesli z zewnetrznych szyb zniknie zaparowanie, wtedy zamknac. pomieszczenie jest wywietrzone.
swierze, zimne powietrze nagrzewa sie szybciej, bo jest suche. 2-4 razy dziennie wietrzone pomieszczenie zuzywa mniej ogrzewania,
niz nie wietrzone-wilgotne-ciezkie
abc, 11.12.2013, 15:53
Nie da się do końca pozbyć nadmiaru wilgoci, trzeba po prostu np. pomalować ściany odpowiednia farbą, która wytrzyma nadmiar pary w powietrzu. Śnieżka kuchnia łazienka nadaje się do tego dobrze, oczywiście ściany to tylko jeden z elementów.
zup, 17.12.2013, 21:23
Komentarz został usunięty.
Niestety mieszkam w starej kamienicy gdzie problem z wentylacją jest od zawsze i nic się nie da z tym zrobić. Sprzedawca sklepu http://www.aero7.pl doradził mi osuszyć powietrze w mieszkaniu.Musiałem niestety trochę zainwestować w osuszacz żeby pozbyć się wilgoci. Miernik wilgotności wskazuje mi teraz 55% RH a wcześniej było dużo ponad wskazany poziom. Żadne domowe sposoby wcześniej nie dawały rezultatów.
Broś, 19.01.2015, 12:05
Wiele potraw gotowanych jest w wodzie lub zawiera wodę, dlatego za każdym razem podczas przygotowywania potrwa wydziela się para wodna. W kuchni w której nie zastosuje się okapu w trakcie gotowania woda skrapla się na ścianach i meblach. Dzieje się tak, gdy podczas gotowania powietrze w pomieszczeniu nasyci się parą. Sprzyja to rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni – co zagraża estetyce ścian i mebli w kuchni, a przede wszystkim naszemu zdrowiu. Okapy globalo.pl skutecznie radzą sobie z tym problemem, zasysając parę wodną i wydalając jej nadmiar na zewnątrz pomieszczenia, co zapobiega powstawaniu wilgoci i rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów w kuchni.
kaska1991, 06.03.2017, 21:23
Czyste powietrze w domu to nie tylko zasługa wietrzenia, otwierania okien itp. To przede wszystkich działanie wentylacji i okapów/pochłaniaczy. Najlepiej takichm które skutecznie absorbują kuchenne zapachy. Polecam zapoznać się z ofertą globalo.pl :)
kaskaaa, 04.04.2017, 21:07
nawiązując do artykułu powyżej i akapitu odnośnie wietrzenia, polecam totalną nowość na rynku - ogranicznik otwarcia okna i drzwi balkonowych www.windyy.pl. Możesz decydować o szerokości uchyłu okna i żaden przeciąg ani wiatr nie jest w stanie tego zmienić.
windyy, 23.01.2018, 11:43
Z tym czy żaden to nie wiem, bowiem istnieją wiatry, które mogą to zmienić:D
burmistrz, 01.11.2018, 08:20