Wentylacja garażu, w którym mamy kącik dla majsterkowicza

Garaż to dobre miejsce nie tylko dla samochodu. Można w nim również wygospodarować przestrzeń na warsztat dla majsterkowicza. Warunkiem, żeby dobrze się ona tam czuł jest sprawna wentylacja garażu.
  • Garaż z miejscem do majsterkowania

    Dla sprawnego działania wentylacji w garażu nie wystarczy dziura w ścianie. Powinniśmy pamiętać o tym, gdy spędzamy w garażu sporo czasu oddając się majsterkowaniu.

    Dremel

Jeśli zdecydujemy się na urządzenie w garażu kącika dla majsterkowicza, musimy pamiętać o zapewnieniu w nim odpowiedniej wymiany powietrza. Podczas normalnej eksploatacji garażu, wentylacja powinna chronić użytkowników przed zanieczyszczeniami powietrza powstającymi w czasie pracy silnika spalinowego.

Warto przeczytać: Garaż z dobrze urządzonym wnętrzem 

Do niebezpiecznych lub uciążliwych zanieczyszczeń występujących w garażach zaliczają się przede wszystkim tlenek węgla, związki siarki, ołowiu, azotu, sadza, mgła olejowa i inne substancje wydzielające nieprzyjemne zapachy. Wszystkie te składniki zanieczyszczeń mają zdecydowanie niekorzystny wpływ na zdrowie (lub życie) człowieka. Dlatego należy je wyeliminować w pomieszczeniach, gdzie zamierzamy dłużej przebywać. A takim miejscem z założenie jest kącik majsterkowicza.

Odpowiednia wentylacja garażu

Wentylacja, przede wszystkim, powinna być zgodna z obowiązującymi przepisami:

  • garaże nieogrzewane – wentylacja naturalna w formie otworów wentylacyjnych umieszczonych na przeciwległych ścianach,
  • garaże ogrzewane – wentylacja grawitacyjna gwarantująca minimum 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny.

Możliwe rozwiązania

Gdy zamierzamy wykorzystywać garaż również do innych celów, dla własnego bezpieczeństwa, w pomieszczeniu powinniśmy zamontować dodatkowo wentylator wyciągowy. Może on być sterowany automatycznie lub ręcznie.

W pierwszym przypadku wentylator będzie włączany samoczynnie przy otwieraniu drzwi (bram) garażowych i będzie pracowć przez określony czas po ich zamknięciu. Jednak jest to rozwiązanie, które nie będzie szczególnie przydatne dla majsterkowicza. Znacznie korzystniejszy będzie, druga opcja – czyli regulacja ręczna lub połączenie obwodu wentylatora z obwodem włącznika oświetlenia.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest wyposażenie układu wentylacji w specjalny czujnik zanieczyszczenia powietrza. Czujniki takie przeznaczone są do włączania lub wyłączania wentylatorów w zależności od nastawionego poziomu zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu. Czujniki reagują m.in. na takie zanieczyszczenia jak: wyziewy, nieprzyjemne zapachy, zawilgocenie, dym z papierosów, itp. Czujniki wyposażone są w regulowane opóźnienie czasowe.

W trochę lepszej sytuacji są posiadacze garażu z oknem, które można wykorzystać do wietrzenia pomieszczenia. Oczywiście ma to raczej zastosowanie w ciepłych porach roku. W czasie niekorzystnych warunków pogodowych pozostaje liczyć na sprawną wentylację wymuszoną.
Aby wentylacja działała sprawnie należy pamiętać o kominach wentylacyjnych i poprawnym podłączeniu do nich wentylatorów. 

Autor: ewk
0komentarzy