Przenośny klimatyzator do domu i mieszkania. Czym się kierować

Wysokie temperatury latem sprawiają, że z utęsknieniem myślimy o klimatyzacji. Nie zawsze jednak możemy, czy chcemy zamontować cały rozbudowany system. Wówczas alternatywą dla tego rozwiązania są urządzenia mobilne – tzw. klimatyzatory przenośne.
 • Przenośny klimatyzator do domu i mieszkania.

  Klimatyzatory przenośne służą nie tylko do chłodzenia – mogą również ogrzewać, oczyszczać i nawilżać powietrze w mieszkaniu.

  CentroClima

Zastosowanie przenośnego klimatyzatora to najprostszy sposób na walkę z letnimi upałami. Najczęściej są to urządzenia do samodzielnego montażu. Jedyne czynności, jakie trzeba wykonać to:

 • ustawić urządzenie w odpowiednim miejscu;
 • podłączyć do sieci;
 • wyprowadzić na zewnątrz przewód odprowadzający wilgoć oraz gorące powietrze.

Warto wiedzieć: Klimatyzator w mieszkaniu w bloku. Formalności i możliwości montażu 

Parametry doboru przenośnego klimatyzatora

Podstawowe pytania, na jakie musimy sobie odpowiedzieć przed wyborem urządzenia brzmią:

 • Jaka będzie jego funkcja?
 • Czy klimatyzator ma tylko chłodzić powietrze?
 • Czy też dodatkowo je ogrzewać, osuszać, oczyszczać, ewentualnie jonizować?

Przed zakupem musimy odpowiednio dobrać parametry klimatyzatora. Są one niezwykle ważne ze względu na komfort i koszt jego użytkowania. Po pierwsze powinniśmy prawidłowo określić, jaka powinna być moc chłodnicza/cieplna klimatyzatora. Najlepiej jest podczas zakupu znać:

 • kubaturę pomieszczenia;
 • liczbę osób przebywających w pomieszczeniu;
 • liczbę urządzeń emitujących ciepło (np. komputer, lodówka);
 • rozmieszczenie i położenie okien względem kierunków świata.

Można też spróbować samodzielnie określić moc korzystając z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych producentów lub dystrybutorów interesujących nas urządzeń. Drugim równie ważnym parametrem jest poziom hałasu klimatyzatora. Najcichsze (ale i najdroższe niestety) klimatyzatory emitują podczas pracy ok. 30 dB, najgłośniejsze ponad 60 dB. Kompromisowym rozwiązaniem jest wybór klimatyzatora charakteryzującego się poziomem hałasu 40-50 dB (nieco powyżej poziomu hałasu przeciętnej lodówki). Taki hałas uważa się za nieuciążliwy dla ludzkiego ucha. Trzecim czynnikiem, jaki powinniśmy brać pod uwagę, jest klasa energetyczna klimatyzatora. Klasę energetyczną określa się na podstawie wskaźników obliczeniowych EER (ang. Energy Efficiency Ratio) i COP (ang. Coefficient Of Performance). Oznaczają one stosunek mocy chłodniczej/cieplnej do pobranej energii.

Najlepiej wybierać urządzenia klimatyzacyjne o wskaźnikach EEF/COP odpowiednich dla klas A-C. Pozostałe parametry, które powinniśmy sprawdzić to:

 • przepływ powietrza;
 • rodzaj czynnika chłodzącego (dla klimatyzatorów na czynniki chłodniczy – najczęściej R407C lub R410A);
 • prędkość wentylatora;
 • zakres temperatury.

Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie klimatyzatora (np. elektroniczny termostat, wyświetlacz LCD, programator czasowy, pilot na podczerwień, kółka ułatwiające przemieszczanie urządzenia, zbiornik na skroplinę, czujnik zabrudzenia filtra). Nie są to elementy niezbędne ale mogą znacznie zwiększyć komfort codziennego użytkowania urządzenia.

Przeczytaj: Oczyszczacze powietrza – ulga nie tylko dla alergików. Czym są i jak działają 

Klimatyzator przenośny a otwarte okno w pomieszczeniu

Jedną z większych wad klimatyzatorów przenośnych jest to, że muszą one być umiejscowione w pomieszczeniach, w których można otwierać okna. Wynika to z tego, że wydmuchiwane powietrze odprowadzane jest przez elastyczną rurę, której wylot powinien być skierowany poza ochładzane pomieszczenie. Jedyna możliwością jest wówczas wystawienie rury przez uchylone okno, przez które jednocześnie napływa ciepłe powietrze z zewnątrz, co niweluje efekt pracy klimatyzatora. Rozwiązaniem tego problemu są dostępne na rynku specjalne materiały uszczelniające okna przeznaczone do klimatyzatorów przenośnych.

To powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup klimatyzatora przenośnego:

 1. Im wyższe współczynniki COP i EER, tym większa efektywność klimatyzatora.
 2. Im większy przepływ powietrza, tym szybsze i wydajniejsze chłodzenie.
 3. Szeroki zakres mocy umożliwia skuteczniejsze chłodzenie i większy komfort użytkowania.
 4. Określając wymaganą moc klimatyzatora, warto pamiętać, że na ochłodzenie 1 m3 potrzeba 25-30W.
 5. Często używany klimatyzator powinien mieć wysoką klasę energetyczną. Jeśli zaś urządzenie będzie pracowało rzadko – nie trzeba się przejmować tą kwestią.

Za klimatyzator przenośny nie warto przepłacać

Z reguły im większe są koszty inwestycyjne, tym mniejsze są koszty eksploatacyjne – i odwrotnie. W związku z tym przed podjęciem decyzji należy się zastanowić, jak często chcemy używać klimatyzatora przenośnego. Jeśli bowiem urządzenie będzie pracowało jedynie przez kilka dni w roku – wtedy koszty jego utrzymania nie będą wysokie. Lepiej wówczas zainwestować w prostsze i tańsze urządzenie. Natomiast sprzęt, który ma być używany w sposób ciągły przez kilka miesięcy w roku powinien jak najlepszej jakości. 

Polecany artykuł: Wybieramy klimatyzator do domu. Co się sprawdzi i ile to kosztuje 

Autor: ewk
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

Przenośny klimatyzator to jedna wielka kupa, bo czy można schłodzić kuchnię otwierając lodówkę? Parownik i skraplacz w tym samym pomieszczeniu, a do tego wszystko odmuchiwane tym samym powietrzem. Perpetuum mobile jeszcze nie wymyślono. Do takiego "klimatyzatora" powinni w zestawie dodawać jakiś młotek lub inne ciężkie narzędzie, by klient mógł się nim w łeb porządnie pierd***ąć.
areqdt, 20.06.2012, 20:28
@areqdt: taka przenośna klima ma rurę, którą należy wystawić na zewnątrz i z której wylatuje ciepłe powietrze. A że mieli ciągle to samo powietrze - to fakt.
ehhh, 20.06.2012, 20:33
...nigdy nie było twoją mocną stroną. W końcu i tak przyznajesz mi rację. Czytając te dwie wypowiedzi (druga o cenach) odnoszę wrażenie, że forumowicze są tak samo rozeznani w temacie jak autor artykułu. Ale to dobrze, bo na takich jak Wy świat stoi a inni się bogacą :) Pozdrawiam!
areqdt, 29.06.2012, 07:55
Jeśli będziesz działać zgodnie z instrukcją to będziesz zadowolony. Jest to rozwiąznanie przyzwoite i tanie ( trzeba przekalkulować ile dni w roku potrzbujesz klimatyzacji w domu? - zwykle jest to ok. 30-40 dni!!!) I czy jesteś skłonny wydać kilkaset czy kilka - kilkanaście tysięcy.
eryk, 21.06.2012, 07:37
jednocześnie schładzając powietrze wewnętrzne - tyle w skrócie.
trzeba jednak pamiętać że to co wywali musi wrócić do pomieszczenia przez otwory wentylacyjne więc jakiś obieg jest i nie jest to kupa jak piszesz.
oczywiście wydajność jeszt mniejsza a straty większe niż w profesionalnych układach. ALE DZIAŁA
rew, 06.07.2012, 19:56
Komentarz został usunięty.
może zamiast klimatyzacji to folię iR na szyby, rolety,
a do wentylacji system inteligentny ( np. klimaaa ze szczecina)
farma zdrowia, 07.11.2013, 08:56
Komentarz został usunięty.
Wydaje mi się, że mocą, która ma wpływ na wydajność i jakością, dlatego ja za najlepsze uważam klimatyzatory LG. Świetnie się sprawdza ArtCool i Prestige Inwerter V. Naprawdę solidny sprzęt.
marlas, 20.08.2013, 18:39
ciekawym rozwiazaniem, o ktorym ostatnio czytalem, jest montaz markiz zewnetrznych do okien, jestem ciekaw jak w praktyce sie sprawdzają
ambrozek, 22.08.2015, 09:21
Ja miałam zamontowaną klimatyzację w domu, ale 15 miesięcznym dzieckiem trudno było, bo jak było ustawiony nawiew na górę żeby na dziecko nie wiało to nie było takiego efektu jaki powinien być osiągnięty. Więc w końcu żeśmy się zdecydowali na markizy zewnętrzne, nie ograniczyły światła, a w domu chłodniej i bezpieczniej dla dziecka.
Paulina , 31.08.2016, 09:40
A gdzie mieszkasz??? w Pałacu, Kosciele? Albo to zwykły Marketing Markiz
gienek, 09.06.2019, 20:40
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
zamontowaliśmy z żoną 2 miesiące temu markizy pionowe fakro po zewnętrznej stronie okien i powiem wam, że od razu chłodniej w domu, nie nagrzewa się tak szybko jak wcześniej
owik, 23.08.2016, 14:21
się skontaktować z kimś, kto sprzedaje takie sprzęty? Kto jest w branży od lat itp. To tak jak drzwi, czy kłódki kupuje się w Gerdzie, i mamy wówczas pewność, że jest to dobra decyzja potwierdzona przez wielu zadowolonych poprzedników przed nami, a w przypadku klimatyzatorów np. http://carline.com.pl/
Tobiasz, 29.01.2018, 11:24