Przegląd kominiarski to obowiązek. Jak często go robić?

Rozpoczął się sezon grzewczy i powracają zagrożenia z nim związane, takie jak np. ryzyko pożaru czy zatrucia czadem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w swoich domach, pamiętajmy o sprawdzeniu stanu i wyczyszczeniu kominów.
  • Drabina komiarska

    Kominy musimy sprawdzać głównie dla swojego bezpieczeństwa. Przewody kontrolujemy i czyścimy przewody, między innymi po to, by mieć sprawną wentylację.

    Krause

Gdy w domu pojawia się dym, parują szyby okienne, a w rogach pokoju tworzy się wilgoć i pojawia się grzyb na ścianach, to oznacza, że z przewodami kominowymi jest coś nie tak. Można tego uniknąć.

– Po to, żeby mieć sprawną wentylację w domu oraz drożne przewody dymowe i spalinowe, powinniśmy regularnie korzystać z usług kominiarskich – mówi mistrz kominiarski Robert Chodkiewicz.

Właściciele domów zarówno wielo- jaki jednorodzinnych są zobligowani raz w roku dokonać kontrolę przewodów kominowych.

Kontrole przewodów kominowych muszą przeprowadzać specjaliści

Według obowiązujących przepisów kontrole kominów mogą wykonywać jedynie osoby z uprawnieniami mistrza kominiarskiego oraz budowlanymi w odpowiedniej specjalności.

Zobacz również: Czym grożą zatkane kratki wentylacyjne

Jeśli chodzi o czyszczenie przewodów kominowych, to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zgodnie z prawem w przypadku domów wielorodzinnych kominy czyścić mogą jedynie osoby co najmniej ze specjalnością czeladnika kominiarskiego. W domach jednorodzinnych może to natomiast robić każdy. Dla bezpieczeństwa lepiej jednak powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Przewody wentylacyjne powinny być czyszczone raz w roku, spalinowe (od kotłów i piecyków gazowych) – co pół roku, a dymowe (od kominków, pieców na ekogroszek i inne paliwa stałe) – co kwartał. Nieprzestrzeganie tych przepisów grozi grzywną.

Regularne kontrolowanie i czyszczenie kominów zmniejsza ryzyko, że przestaną one poprawnie funkcjonować i będzie nam grozić z tego powodu nieszczęście. Dlatego też, jak radzi Robert Chodkiewicz, „kominiarza powinniśmy wezwać przed problemem, a nie podczas problemu". 

Radzimy: Jak bezpiecznie przetrwać sezon grzewczy 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: infoWire.pl
0komentarzy