Przegląd instalacji wentylacyjnej w domu. Poradnik

Jakość powietrza w domu decyduje o samopoczuciu mieszkańców. Dlatego instalację wentylacyjną należy sprawdzać i czyścić.
 • Wentylacja domu

  Podstawowym zadaniem wentylacji jest doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie z nich zanieczyszczonego powietrza. By wymiana powietrza odbywała się bezawaryjnie trzeba serwisować instalację. Ponadto urządzenia pracują wydajniej.

  Dospel

Niejednokrotnie już na etapie budowy domu planujemy system wentylacji mechanicznej w celu zapewnienia sobie świeżego, czystego powietrza. Jednak instalacja taka, jak wszystkie urządzenia mechaniczne, wymaga przeglądów oraz serwisu. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalistycznej firmy – warto jednak znać podstawy serwisu w celu ograniczenia kosztów oraz wybrania najlepszego usługodawcy.

Zobacz również: Planowanie wentylacji mechanicznej w domu 

Czyste filtry wentylacyjne

Sprawdzanie filtrów wentylacyjnych najlepiej wykonywać co miesiąc. Warto również je odkurzyć co jakiś czas. Filtry wymagają wymiany najczęściej co trzy lub co sześć miesięcy. Jadnak istnieją sytuacje, w których zużywają się one szybciej. Przykładem może być np. suche lato lub remont w domu, podczas którego powstaje dużo pyłu i kurzu.

W regularnym sprawdzaniu stanu filtrów, aby wymienić je na czas, pomogą tzw. presostaty. Urządzenia te automatycznie monitorują spadek ciśnienia na filtrze i sygnalizują konieczność ich wymiany. Wydatek ten możemy odpuścić, jeśli regularnie sprawdzamy stan filtrów. Filtry kosztują około 100 zł. Dzięki temu, że filtry są w dobrym stanie instalacja wentylacyjna będzie bardziej bezawaryjna.

Centrala wentylacyjna

Regularnych przeglądów wymaga również centrala wentylacyjna. Kontrolę stanu technicznego należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na 3 lata. Nie ma jednak potrzeby wykonywania go częściej niż raz na rok. Taki przegląd możemy zlecić wyspecjalizowanej firmie, ale w większości możemy wykonać go sami.

Podczas przeglądu okresowego wentylacji należy sprawdzić:

 • stan wymiennika ciepła i jego ewentualne czyszczenie. Najczęściej wymaga on czyszczenie po wielu latach, ale brak dbałości o filtry może ten czas znacznie skrócić 
 • czystość wnętrza centrali wentylacyjnej 
 • filtry powietrza i w razie konieczności dokonać wymiany 
 • drożność przewodów odpowiedzialnych za odprowadzanie skroplonej wody 
 • niezabudowane elementy instalacji wentylacyjnej 
 • drożność kratek wlotu i wylotu powietrza – tę czynność powinniśmy wykonywać regularnie (np. raz na miesiąc)
 • regulację systemu wentylacyjnego
 • wszystkie systemy rekuperatora
 • elementy, które nie są automatycznie monitorowane przez centrale wentylacyjną
 • ustawienia central wentylacyjnych

Przewody wentylacyjne

To one wymagają najmniej naszej uwagi. Przewody wentylacyjne należy czyścić co 4–6 lat. Warto pamiętać, że w dobrze eksploatowanej instalacji zwykle zanieczyszczona jest część odpowiedzialna za wywiewanie powietrza oraz ewentualnie przewód doprowadzający powietrze z zewnątrz budynku do centrali wentylacyjnej. Skontrolować należy jednak całe wnętrze systemu wentylacyjnego.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Sławomir Kubiczek - Kierownik Produktu ds. Urządzeń Klimatyzacyjnych Centrum Klima
0komentarzy