Osuszacze powietrza do walki z wilgocią w mieszkaniu

Częstym problemem pojawiającym się w naszych mieszkaniach jest wilgoć, która w pomieszczeniach występuje w postaci niewidocznej pary wodnej znajdującej się w powietrzu.
  • Osuszacz powietrza marki De Longi

    Osuszacz powietrza przyda się, jeśli wysoka wilgotność w mieszkaniu utrzymuje się przez dłuższy czas. Zgodnie z normą PN-B-03421:1978 prawidłowa wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie od 40 do 60 procent.

    De Longhi

Jeśli wilgoć pojawia się okresowo – wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeżeli natomiast zagościła już u nas na stałe, może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. W wyniku zbyt dużej wilgotności w mieszkaniu możemy mieć gorsze samopoczucie. Ponadto mogą wywstąpić następujące efekty: nieprzyjemny zapach wilgoci, zaparowane szyby w oknach, wilgotna i brzydko pachnąca odzież w szafie, szybciej psujące się jedzenie, większe zagrożenie rozwojem insektów, ryzyko zachorowań z powodu ułatwionego rozwoju roztoczy, bakterii, wirusów i grzybów, alergie, migreny, choroby reumatyczne, poczucie zimna spowodowane zbyt wysoką wilgotnością powietrza.

Dowiedz się: Jak usunąć pleśń i brud z fug w łazience

Efektem wilgoci jest również pogarszający się stan mieszkania: tynki nie trzymają się na mokrych ścianach, pojawia się pleśń, zaczernione fugi w łazience itp. 

Jak walczyć z wilgocią w domu?

Przede wszystkim należy zwalczyć przyczynę i obniżyć wilgotność w pomieszczeniach za pomocą pochłaniacza wilgoci oraz usprawnić wentylację domu. Należy usunąć grzyba – można do tego wykorzystać w zależności od stopnia zagrzybienia odpowiednich środków chemicznych. Jeżeli zagrzybienie jest bardzo duże może nie obyć się bez skuwania tynku. Konieczne będzie również użycie skutecznego środka grzybobójczego. 

 Warto przeczytać: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian

Powszechnie uważa się, że najlepszym sposobem walki z wilgocią jest intensywne ogrzewanie pomieszczeń, co nie jest prawdą. Jest to rozwiązanie czasowe i energochłonne, gdyż pomieszczenie powinno być bardzo intensywnie wietrzone. Gdy za oknem mamy pogodę taką jak obecnie (zimno, deszczowo), metoda ta jest całkowicie bezskuteczna. Kiedy mocno ogrzewamy pomieszczenia powietrze bardziej nasyca się wilgocią, a przy ponownym ochłodzeniu woda wykrapla się na powierzchniach o niższej temperaturze.

 Zobacz również: Rodzaje wilgoci i przyczyny jej występowania w domu

Jednym ze sposobów walki z wilgocią w mieszkaniu są osuszacze. Urządzenia te skraplają znajdującą się w powietrzu wilgotność, dzięki czemu w pomieszczeniach następuje znaczne jej obniżenie. Osuszacze powietrza potrafią w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody (w zależności od wydajności). Nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, zagrzybionych lub zalanych. W porównaniu z pochłaniaczami wilgoci mają tę zaletę, że nie trzeba do nich kupować żadnych wymiennych wkładów, a skuteczność osuszania jest kilkadziesiąt razy większa. Koszt zakupu osuszacza zwróci się zatem dosyć szybko.
Możemy spotkać się z osuszaczami domowymi, przemysłowymi, basenowymi, profesjonalnymi i półprofesjonalnymi.

Na potrzeby mieszkań wystarczą osuszacze domowe.

Domowe osuszacze powietrza dzielimy na:

  • osuszcze kondensacyjne – to urządzenia przypominające "pudełko" na kółkach. Ich zasada działania jest następująca: wilgotne powietrze przechodzi przez filtr, którego zadaniem jest wyłapanie niesionego przez powietrze pyłu i kurzu. Następnie powietrze trafia do parownika, gdzie zostaje schłodzone. Para wodna skrapla się na zimnych lamelkach parownika i ścieka do zbiornika, natomiast osuszone powietrze przechodzi jeszcze przez skraplacz, gdzie ulega ogrzaniu. Ostatecznie powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma temperaturę zbliżoną do temperatury, którą miało powietrze zasysane przez urządzenie, jednak pozbawione jest wilgoci. ,
  • osuszacze adsorpcyjne – to urządzenia w postaci prostopadłościanów zalecane do stosowania tam, gdzie temperatura powietrza osuszanego jest niższa niż 12 stopni Celsjusza. Ich zasada działania polega na tym, że wilgotne powietrze przechodzi przez filtr, którego zadaniem jest wyłapanie niesionego przez powietrze pyłu i kurzu. Następnie powietrze trafia na specjalny silikonowy granulat, który pochłania wilgoć. Elektronika urządzenia odsysa wilgoć z granulatu, a suche powietrze opuszcza urządzenie. Powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma dużo wyższą temperaturę niż zasysane.

 Przeczytaj również: Czy osuszacze powietrza faktycznie się przydają


Osuszacz powietrza w łazience
Często myślimy, że naturalnym jest to, że w łazience po kąpieli na ścianach i lustrze jest pełno pary, a w pomieszczeniu, gdzie suszymy pranie, powietrze jest bardziej wilgotne. Ale czy tak rzeczywiście powinno być? Zdecydowanie nie. Najzdrowsze powietrze w naszym domu to takie, które zawiera pomiędzy 40, a 60% wilgotności.Fot. De'Longhi 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

Wietrzenie mieszkania to podstawa i nie będzie potrzeba żadnego osuszacza, nawet w ziemie na 3 minuty okno na oścież - nie wyziębisz, a przewietrzysz. A jak pleść sie pojawi to tylko kamera termowizyjna np wejdxcie tutej laboterm.pl
Biaostoczanin, 13.12.2011, 08:57
"Pleść" to raczysz Waść..głupoty.
Radek, 13.11.2016, 22:39
Bzdura, wietrzymy zimą 2xdziennie po kilka minut i tak potrzebujemy osuszacza. Wyciągamy masę wody. okna mamy bardzo dobre. Prośba, żeby nie pisać jak się nie ma doświadczenia.
Dariusz Bielicki, 19.11.2018, 14:44
http://ladnydom.pl/budowa/56,106582,23046941,osuszacz-powietrza-jaki-wyb...
Mone Bay, 16.12.2019, 15:35
Komentarz został usunięty.
Ja z koloi uważam iż osouszcz powinien być w każdym domu, Zimą nadmiar wilgodzi wędruje w ściany co pogrsza izolaczyjność budynku . Osuszacz nie dość iż sciąga nadmiar wody z powietrza to nagrzewa powmieszczenie odzyskując energię z wykraplającej się pary wodnej i oddając ją do pomieszczenia. Ubiegłej zimy miałem praktycznie zakręcony kaloryfer w łazience pranie schło super i w łazience było ciepło. Teraz przymierzam się do zakupu osuszacza do salonu.
Robert, 20.09.2016, 13:10
Ja mam też taki plan zakupu, potrzebuje do łazienki i pokoju w którym w zimie prasuje
Anna, 28.01.2017, 08:33
Do pracy ciągłej polecam energooszczędny meaco 20 low dodatkowo ma filtr hepa który oczyszcza powietrze
kowal, 08.03.2017, 15:42
Moj brat ma np rekuperator z Wanasa. Zalet jest wiele, ale jedna z tych kluczowych jest to, ze to urzadzenie zapobiega powstawaniu grzyba i wilgoci. Sam sie niedlugo zaczynam budowac i tez kupie ten rekuperator.
Chłasko, 13.07.2017, 13:42
W celu uzupełnienia informacji polecam https://wentsystem.com/Osuszacz-powietrza-jaki-wybrac-blog-pol-151332699...
chudy, 25.01.2018, 07:44
Przez obecny smog jaki panuje nie mogłam normalnie oddychać, ciągle kasłałam, dusiłam się. Jakaś masakra. Nawet w domu była tragedia a do tegowieczne zmęczenie. Doradził mi znajomy żeby kupiła klimatyzator do dom, który jednocześnie będzieo oczyszczać i osuszać powietrze. Długo się zastanawiałam co za urządzenie mam wybrać skoro się nie znam :D Znalazłam informację na www.hvacengineering.pl, że mają takie klimatyztory firmy Mitsubishi. Była wizja lokalna, wycena, dostawa i montaż . Wszystko jak być powinno. Jestem mega zaskoczona poprawą mojego funckjonowania w tym mieszkaniu. A do tego niedługo lato to i klima się przyda. Wszystkim polecam takie rozwiązanie :)
Paulina Miszczak, 31.01.2018, 11:18
Przez obecny smog jaki panuje nie mogłam normalnie oddychać, ciągle kasłałam, dusiłam się. Jakaś masakra. Nawet w domu była tragedia a do tegowieczne zmęczenie. Doradził mi znajomy żeby kupiła klimatyzator do dom, który jednocześnie będzieo oczyszczać i osuszać powietrze. Długo się zastanawiałam co za urządzenie mam wybrać skoro się nie znam :D Znalazłam informację na www.hvacengineering.pl, że mają takie klimatyztory firmy Mitsubishi. Była wizja lokalna, wycena, dostawa i montaż . Wszystko jak być powinno. Jestem mega zaskoczona poprawą mojego funckjonowania w tym mieszkaniu. A do tego niedługo lato to i klima się przyda. Wszystkim polecam takie rozwiązanie :)
Paulina Miszczak, 31.01.2018, 11:19
To jakiś festiwal kryptoreklamy a nie komentarze, nie wiem jak można na coś takiego pozwalać. Najlepszym wyjściem jest robienie porządku z uszczelnieniem i wentylacją pomieszczenia, a nie żadne pochłaniacze, bo problem nigdy się nie skończy.
meteo, 05.09.2018, 15:25