Osuszacze powietrza do walki z wilgocią w mieszkaniu

Częstym problemem pojawiającym się w naszych mieszkaniach jest wilgoć, która w pomieszczeniach występuje w postaci niewidocznej pary wodnej znajdującej się w powietrzu.
  • Osuszacz powietrza marki De Longi

    Osuszacz powietrza

    De Longhi

Jeśli wilgoć pojawia się okresowo – wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeżeli natomiast zagościła już u nas na stałe, może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. W wyniku zbyt dużej wilgotności w mieszkaniu możemy mieć gorsze samopoczucie. Ponadto mogą wywstąpić następujące efekty: nieprzyjemny zapach wilgoci, zaparowane szyby w oknach, wilgotna i brzydko pachnąca odzież w szafie, szybciej psujące się jedzenie, większe zagrożenie rozwojem insektów, ryzyko zachorowań z powodu ułatwionego rozwoju roztoczy, bakterii, wirusów i grzybów, alergie, migreny, choroby reumatyczne, poczucie zimna spowodowane zbyt wysoką wilgotnością powietrza.

Efektem wilgoci jest również pogarszający się stan mieszkania: tynki nie trzymają się na mokrych ścianach, pojawia się pleśń, zaczernione fugi w łazience itp. 

Jak walczyć z wilgocią w domu?

Przede wszystkim należy zwalczyć przyczynę i obniżyć wilgotność w pomieszczeniach za pomocą pochłaniacza wilgoci oraz usprawnić wentylację domu. Należy usunąć grzyba – można do tego wykorzystać w zależności od stopnia zagrzybienia odpowiednich środków chemicznych. Jeżeli zagrzybienie jest bardzo duże może nie obyć się bez skuwania tynku. Konieczne będzie również użycie skutecznego środka grzybobójczego. 

Warto przeczytać: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian

Powszechnie uważa się, że najlepszym sposobem walki z wilgocią jest intensywne ogrzewanie pomieszczeń, co nie jest prawdą. Jest to rozwiązanie czasowe i energochłonne, gdyż pomieszczenie powinno być bardzo intensywnie wietrzone. Gdy za oknem mamy pogodę taką jak obecnie (zimno, deszczowo), metoda ta jest całkowicie bezskuteczna. Kiedy mocno ogrzewamy pomieszczenia powietrze bardziej nasyca się wilgocią, a przy ponownym ochłodzeniu woda wykrapla się na powierzchniach o niższej temperaturze.

Zobacz również: Rodzaje wilgoci i przyczyny jej występowania w domu

Jednym ze sposobów walki z wilgocią w mieszkaniu są osuszacze. Skraplają one znajdującą się w powietrzu wilgotność, dzięki czemu w pomieszczeniach następuje znaczne jej obniżenie. Osuszacze powietrza potrafią w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody (w zależności od wydajności). Nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, zagrzybionych lub zalanych. W porównaniu z pochłaniaczami wilgoci mają tę zaletę, że nie trzeba do nich kupować żadnych wymiennych wkładów, a skuteczność osuszania jest kilkadziesiąt razy większa. Koszt zakupu osuszacza zwróci się zatem dosyć szybko.
Możemy spotkać się z osuszaczami domowymi, przemysłowymi, basenowymi, profesjonalnymi i półprofesjonalnymi.

Na potrzeby mieszkań wystarczą osuszacze domowe.

Domowe osuszacze powietrza dzielimy na:

  • osuszcze kondensacyjne – to urządzenia przypominające "pudełko" na kółkach. Ich zasada działania jest następująca: wilgotne powietrze przechodzi przez filtr, którego zadaniem jest wyłapanie niesionego przez powietrze pyłu i kurzu. Następnie powietrze trafia do parownika, gdzie zostaje schłodzone. Para wodna skrapla się na zimnych lamelkach parownika i ścieka do zbiornika, natomiast osuszone powietrze przechodzi jeszcze przez skraplacz, gdzie ulega ogrzaniu. Ostatecznie powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma temperaturę zbliżoną do temperatury, którą miało powietrze zasysane przez urządzenie, jednak pozbawione jest wilgoci. ,
  • osuszacze adsorpcyjne – to urządzenia w postaci prostopadłościanów zalecane do stosowania tam, gdzie temperatura powietrza osuszanego jest niższa niż 12 stopni Celsjusza. Ich zasada działania polega na tym, że wilgotne powietrze przechodzi przez filtr, którego zadaniem jest wyłapanie niesionego przez powietrze pyłu i kurzu. Następnie powietrze trafia na specjalny silikonowy granulat, który pochłania wilgoć. Elektronika urządzenia odsysa wilgoć z granulatu, a suche powietrze opuszcza urządzenie. Powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma dużo wyższą temperaturę niż zasysane.
Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Wietrzenie mieszkania to podstawa i nie będzie potrzeba żadnego osuszacza, nawet w ziemie na 3 minuty okno na oścież - nie wyziębisz, a przewietrzysz. A jak pleść sie pojawi to tylko kamera termowizyjna np wejdxcie tutej laboterm.pl
Biaostoczanin, 13.12.2011, 08:57
Komentarz został usunięty.

Polecamy