Klimatyzatory: rozwiązania do domu jednorodzinnego

Decydując się na założenie w domu klimatyzatora, należy pamiętać, że klimatyzator to najczęściej nie to samo, co klimatyzacja. Zasadnicza różnica polega na funkcjonalności.
 • Klimatyzator ścienny Galanz

  Klimatyzator ścienny Galanz

  Centrum Klima S.A.
 • Klimatyzator ścienny

  Klimatyzator ścienny z funkcją chłodzenia i grzania.

  Centrum Klima S.A.

Zadaniem klimatyzatorów jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w określonym pomieszczeniu, zaś za wymianę i utrzymanie odpowiednich parametrów powietrza w całym budynku lub mieszkaniu odpowiada cały układ klimatyzacji lub wentylacji.

Ważne informacje: Klimatyzacja domu: jej działanie na ludzki organizm

Współczesne klimatyzatory są coraz bardziej skomplikowanymi, ale też coraz tańszymi urządzeniami. Modele wyposażone w układy sterowania utrzymują stałą, zadaną temperaturę w pomieszczeniu oraz (w pewnym zakresie) również wilgotność powietrza. Wcześniejsze klimatyzatory były jednostkami zwartymi umieszczanymi na elewacji budynku. Jednak są one dość hałaśliwe i producenci zdecydowali się rozdzielić je na dwa układy:

 • jednostkę wewnętrzną, która składa się z parownika i wentylatora,
 • jednostkę zewnętrzną w skład, której wchodzi: skraplacz, sprężarka i wentylator.

Dzięki temu można umieścić jednostkę zewnętrzną z dala od miejsca pobytu ludzi. Takie urządzenia składające się z dwóch jednostek nazywamy klimatyzatorami typu split.

Chociaż klimatyzacja w Polsce jest już powszechnie stosowana w hotelach, budynkach biurowych i innych obiektach użyteczności publicznej, wciąż jest mniej popularna w polskich domach (choć coraz częściej spotykana). Generalnie, zakup klimatyzatorów i rozprowadzenie instalacji klimatyzacyjnej staje się standardem przy wznoszeniu najnowocześniejszych domów. Również w już istniejących budynkach coraz częściej montuje się instalacje klimatyzacyjne lub klimatyzatory.

Podział klimatyzatorów

Ze względu na miejsce i sposób montażu, dzielimy klimatyzatory na:

 • klimatyzatory kanałowe,
 • klimatyzatory kasetonowe,
 • klimatyzatory konsolowe,
 • klimatyzatory ścienne,
 • klimatyzatory sufitowe,
 • klimatyzatory podłogowe.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Decydując się na zakup klimatyzatora po pierwsze powinniśmy określić miejsce i sposób jego montażu. Przy budowie nowego domu nie powinno raczej nastręczać to specjalnych kłopotów. Powinien to za nas rozwiązać projektant/architekt. Ale już przy doborze klimatyzatora do pomieszczeń w starszych budynkach, trzeba zasięgnąć opinii fachowca, który nie tylko określi miejsce montażu, ale i dopasuje moc klimatyzatora do wielkości pomieszczeń, jakie mają być klimatyzowane.

W skrócie, dla poprawnego efektu należy na godzinę założyć 2-, a nawet 3-krotną wymianę powietrza w pomieszczeniu. Po wstępnym określeniu mocy należy sprawdzić, jak pracuje klimatyzator, który zamierzamy kupić. Dopuszczalna granica hałasu wentylatora to 30 decybeli w porze nocnej i 40 decybeli w dzień. Producenci mają obowiązek podania wartości natężenia hałasu swoich urządzeń. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, gdy klimatyzator będzie stał w pomieszczeniach mieszkalnych.

Wybierając urządzenie klimatyzacyjne trzeba też zwrócić uwagę na panel sterowania. Powinien on zapewniać łatwość i poprawność obsługi. Panel musi charakteryzować się prostotą i czytelnością, szczególnie, jeśli chodzi o system sygnalizacji wymiany filtrów.

Większość nowoczesnych klimatyzatorów posiada również funkcję grzania, tzw. funkcję pompy ciepła. Przy wykorzystaniu technologii inwerterowej można ogrzać pomieszczenia nawet przy temperaturze zewnętrznej do -25°C. W ten sposób ogrzewanie klimatyzatorem może stać się alternatywą dla powszechnie stosowanych systemów ogrzewania. Zaletami takiego systemu są: nieprzerwany dostęp świeżego ogrzanego powietrza, duża sprawność, oszczędność i mniejsza bezwładność niż ogrzewania grzejnikowego. Niestety, takie klimatyzatory należą do najdroższych rozwiązań.

Na koniec trzeba przypomnieć, że klimatyzatory, jak wszystkie urządzenia wymagają serwisowania i przy wyliczaniu kosztów należy także uwzględnić koszty eksploatacyjne związane z corocznym przeglądem. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: ewk
0komentarzy