Klimatyzator w domu. Na co zwrócić uwagę

Kupując albo remontując mieszkanie sporo osób zadaje sobie pytanie, czy warto zainwestować w montaż klimatyzatora? Czym się kierować przy wyborze urządzenia i na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie? Próbujemy na nie odpowiedzieć.
  • Klimatyzator ścienny z funkcją chłodzenia i grzania.

    Klimatyzator w mieszkaniu jest pomocny wówczas, gdy wiemy, jak się z nim obchodzić.

    Centrum Klima S.A.

 Biorąc pod uwagę nasze dobre samopoczucie oraz poczucie komfortu w pomieszczeniu, na pewno warto kupić klimatyzator – uważa Henryk Centkowski, kierownik serwisu w CM Clima w podbydgoskim Osielsku . – Dzięki temu urządzeniu można utrzymać właściwą temperaturę oraz regulować wilgotność powietrza. Warto pamiętać o tym, że temperatura w pomieszczeniu nie powinna różnić się od temperatury zewnętrznej o więcej niż 5–6 stopni Celsjusza.

Uważaj na zakup klimatyzatora w markecie

Wybierając urządzenie nie powinniśmy kierować się jedynie niską ceną klimatyzatora dostępnych coraz częściej nawet w supermarketach. W związku z wadliwością sprzętu, brakiem serwisu, który przyjedzie do klienta, należy wystrzegać się urządzeń kupowanych w marketach budowlanych, pomimo ich atrakcyjnej ceny.

Cenne wskazówki: Wentylacja w domu alergika 

Zanim kupimy klimatyzator należy przede wszystkim porównać parametry dostępnych urządzeń. Zwracamy uwagę m.in. na moc, pobór prądu, poziom hałasu. –  Co do rodzaju samego urządzenia, na pewno najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzatora typu split, czyli jednostki wewnętrznej montowanej w pomieszczeniu oraz jednostki zewnętrznej montowanej na zewnątrz, najlepiej w zacienionym, chłodnym miejscu – dodaje nasz ekspert. – W przypadku kilku pomieszczeń można zastosować układ multisplit, czyli kilka jednostek wewnętrznych oraz jedną zewnętrzną.

Samemu zrobić montaż klimatyzatora?

Jeśli chodzi o montaż, to najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego wykwalifikowanej firmie, która później, w czasie eksploatacji, zapewni nam również fachowy serwis – odpowiada Centkowski. Należy pamiętać, że producent nie utrzymuje gwarancji, jeśli sprzętu nie zamontował autoryzowany monter.

Warto wiedzieć: Przenośny klimatyzator do domu i mieszkania 

Najczęściej przy doborze klimatyzatorów na potrzeby mieszkaniowe stosuje się wskaźnik 0,1–0,12 kW na 1 metr kwadratowy powierzchni podłogi danego pomieszczenia. – Nie jest to błędem, jednak kompleksowe obliczenia pozwolą na dobór urządzenia, który poparty będzie obliczeniami zysków ciepła dla konkretnego przypadku. To znaczy uwzględniając przegrody, izolację termiczną, położenie budynku względem stron świata i związane z tym nasłonecznienie, liczbę ludzi przebywających. Istotna jest również moc urządzeń „pracujących" w danym pomieszczeniu – wymienia nasz rozmówca z CM Clima.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Zalety stosowania klimatyzacji są niezaprzeczalne, jakie natomiast są wady i jakich problemów możemy się spodziewać? Na co zwrócić szczególną uwagę? – Na pewno trzeba się liczyć z wyższym poborem prądu, warto zastosować zatem urządzenia inverterowe, czyli z płynną regulacją obrotów sprężarki – zaznacza Centkowski. – Należy także przewidzieć miejsce dla instalacji odprowadzenia skroplin. Trzeba
zwrócić uwagę na poziom głośności zarówno jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz dopuszczalne odległości między tymi jednostkami.

Warto również zwrócić uwagę na urządzenia z pompą ciepła, które dodatkowo w okresach przejściowych stanowią dodatkowe źródło ciepła.

Serwis urządzeń klimatyzacyjnych

I jeszcze sprawa przeglądów. Serwisu należy dokonywać minimum dwa razy w roku. Takie są wymagania gwarancyjne większości producentów. I tutaj pojawia się sprawa autoryzacji - serwisant dokonujący przeglądów również musi takową posiadać, żeby nie było problemu w razie ewentualnej naprawy gwarancyjnej. Po gwarancji - jeśli tylko chłodzimy klimatyzatorem (chyba, że również ogrzewamy pomieszczenie) możemy ograniczyć się do przeglądu przed sezonem chłodniczym. Dodatkowy serwis powinno się przeprowadzić w środku sezonu, jeżeli urządzenie jest często eksploatowane. 

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy