Klimatyzacja w bloku – kiedy możemy ją zamontować

Nie musisz zazdrościć właścicielom domów jednorodzinnych, którzy zafundowali sobie klimatyzację. W mieszkaniu w bloku też możesz ją sobie sprawić, jeżeli spełnisz określone warunki.
  • Montaż klimatyzacji w bloku jest możliwy

    W mieszkaniach najpopularniejszym urządzeniem klimatyzacyjnym jest tzw. split. Pozwala on na klimatyzację jednego pomieszczania. Tego typu system składa się z jednostki wewnętrznej (tzw. parownika) i zewnętrznej (skraplacza), które są ze sobą połączone. Bardziej zaawansowanym, w związku z czym droższym, rozwiązaniem jest tzw. multi split, w którym do jednego urządzenia zewnętrznego możemy podłączyć kilka urządzeń wewnętrznych.

    CentroClima
  • Klimatyzacja w mieszkaniu

    Jeśli mieszkasz w bloku, a dobrze żyjesz z sąsiadami, pewnie będziesz mógł zamontować klimatyzację w swoim mieszkaniu.

    Depositphotos

Gdy za oknem panują upały, tęsknimy za chłodem. Nie tylko właściciele domów mogą cieszyć się z dobrodziejstw klimatyzacji. Równie dobrze statystyczny Kowalski mieszkający w mieszkaniu w bloku może sobie takie rozwiązanie sprawić. Należy jednak spełnić kilka wymogów. Montaż klimatyzacji w bloku czy szeregówce jest bowiem możliwy, ale pod pewnymi warunkami.

Split albo multisplit

– W mieszkaniach dla schłodzenia wybranego pomieszczenia, choćby salonu, sypialni czy kuchni, montuje się zazwyczaj tzw. splity, czyli proste układy składające się z dwóch jednostek, wewnętrznej i zewnętrznej, połączonych ze sobą zazwyczaj kilkumetrową instalacją – tłumaczy Dawid Kozyra z firmy CentroClima. – Z kolei w układach typu multisplit mamy do czynienia z jedną jednostką zewnętrzną i kilkoma wewnętrznymi, dzięki którym schłodzimy całe mieszkanie.

Więcej na temat: Klimatyzacja w domu i wentylacja 

W obu przypadkach z montażem klimatyzatora lub klimatyzatorów wewnątrz nie będziemy mieć większego problemu, ale zawieszenie drugiej części układu na elewacji musi być poprzedzone odpowiednią procedurą. – Dach, elewacja, a niekiedy nawet balkon, stanowią tzw. części wspólne – podkreśla ekspert. – Ingerencja w ich strukturę, również ta związana z wieszaniem klimatyzatorów, odbywa się wyłącznie za zgodą uprawnionych podmiotów. W Polsce nie ma aktualnie przepisów, które jednoznacznie precyzują to zagadnienie, dlatego decyzyjność w tej sprawie leży wyłącznie po stronie administratorów lub zarządców budynku.

Zapytaj zarządcę i sąsiadów o zgodę

Zanim więc zadzwonimy po ekipę montującą klimatyzację, musimy udać się do spółdzielni lub do wspólnoty mieszkaniowej, żeby uzyskać ich zgodę na montaż. Należy złożyć odpowiedni wniosek. – Z doświadczenia wiem, że do takiego wniosku warto dołączyć projekt nowej instalacji wraz z wymiarami urządzeń, poziomem ich głośności i dokładnie zaznaczonym miejscem montażu jednostki zewnętrznej – wymienia dalej Dawid Kozyra. – Częstą praktyką spółdzielni jest np. wymóg dołączenia zgód sąsiadów na montaż klimatyzacji.

Dowiedz się: Jak mądrze korzystać z klimatyzacji, by uniknąć choroby 

Bywa, że zarządca czy spółdzielnia proszą nawet o opinię architekta w tej sprawie, ponieważ klimatyzator zamontowany przykładowo na elewacji może negatywnie wpłynąć na ogólny wygląd budynku. Jeśli się uda i nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas ekipa monterska może przystąpić do wykonania prac.

Gdy lokatorzy nie wyrażą zgody

Bywa jednak, że sąsiedzi nie wyrażą zgody na to, aby Kowalski miał u siebie klimatyzację. – W przypadku odmowy tak naprawdę jedynym wyjściem pozostaje zakup klimatyzatora przenośnego – przekonuje ekspert. – To kompaktowe urządzenie, któremu do pracy, poza podłączeniem do prądu, niezbędny jest dostęp do powietrza z zewnątrz, np. poprzez uchylone okno lub drzwi balkonowe. Jest to niezbędne do wyprowadzenia gorącego powietrza z mieszkania na zewnątrz. Warto pamiętać, że klimatyzatory przenośne są jednak mniej wydajne od układów typu split czy multisplit i zdecydowanie głośniejsze. Sprawdzają się natomiast w starszych budynkach, jak choćby kamienice, gdzie montaż urządzeń uniemożliwia nam dodatkowo brak zgody konserwatora zabytków. 

Podpowiadamy: Jak kupić mieszkanie, w którym nie będzie gorąco


Klimatyzator przenośny
Jeżeli nasza spółdzielnia wyklucza jakikolwiek montaż jednostki zewnętrznej na budynku, to pozostaje nam jedynie możliwość wykorzystania klimatyzatora przenośnego.Fot. CentroClima

Autor: Katarzyna Piojda
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

markizy pionowe montowane po zewnętrznej stronie okien to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Płacisz raz i korzystasz, a klima jednak sporo energii ciągnie
maura, 10.06.2018, 08:41
głupoty piszesz. Mój klimatyzator (daikin) bierze tyle prądu co współczesny TV LCD. Uzywany intensywnie przez ok 2 tygodnie nieznośnych upałów, zawyżył rachunek za prąd o ok 25zł.... 2zł dziennie to chyba nie jest wielki problem za taki komfort
climauser, 18.06.2018, 11:32
No tak, markiza jest fajna, ale w domu, a bloku? nie ma takiej opcji za bardzo, poza tym klimatyzacja może też ogrzewać. W tym roku klimafest założyli mi klimatyzację jakoś w czerwcu i dużej zmiany w rachunkach nie widzę, a lato było upalne
Piątkowska, 04.10.2020, 15:23
Bardzo źle znoszę upały... Dlatego dla mnie klimatyzacja w okresie letnim jest obowiązkowa!
Ashley Stone, 14.06.2018, 09:18
ja w tym roku załozyłam z klimafest i jestem zachwycona! nie wiedziałam, ze jendo urzadzenie przyniesie tyle ulgi
Soszyńska, 20.11.2020, 16:16
no tak, klimatzyacja potrafi cieszyć, dobrze, ze sie zdecydowałaś to dobra opcja
Adamczyk, 28.11.2020, 08:57
Gratuluje pomysłu "Ekspertowi" co do uchylonego okna lub drzwi balkonowych do odprowadzenia ciepła z klimatyzatora przenośnego na zewnątrz. Za oknem 35 stopni w cieniu a ja mam mieć otwarte okno bądź drzwi balkonowe? Na co mi zatem urządzenie przenośne?
IWONA, 05.08.2018, 10:38
Nawet na youtubie są filmiki pokazujące zamontowanie "rękawa" w oknie wykonanego z nieprzepuszczalnego materiału i zapięcia na zamek błyskawiczny końcówki rury wyprowadzanej za okno. Na wszystko teraz są sposoby.
Wuj Walery, 01.07.2019, 08:33
Bardzo przykre z etrzeba pisac jak sasiedzi sie zadza w budynku wielorodzinnym a nim jest blok spoldzilni mieszkaniowej w Tarnowie Glosno chodza te klimatyzatory jakby pod spodem bylo jakies lotnisko mam wrazenie ze szybowce lataja po plycie i daja tki huk jak kilka samolotow latajacych Czy to jest wporzadku nikt tym sie nie intersuje nikt nie bada natezenie halasu poprostu w tarnowskiej spoldzielni mieszkaniowej czlonek spoldzielni sie nie liczy tylko uklady z urzednikami .Gdy zglaszalem ten problem to slyszalem ze na niskich kondygnacjach nie slychac a to pan ogluchl pewnie od tego szeptu usznego niektorych sasiadow .Slychac nawet na zewnatarz ale tu sie licza korzysci z klimatyzowania z blokow marketow i biurowcow w tarnoskim nie brak w centrum kilka marketow a przechodzac kolo koszarow daje sie spyszec potezny huk jakby pociagi z tych budynkow wyjezdzlaly nawet na dworcu kolejowym takiego huku nie ma jak w blokach a zwlaszcza noca bo najwieksza moc silnikow wlaczaj w godzinach od 22-6 i to ma byc cisza nocna .Halas w ciszy nocnej jest ogromny tak jak wejdzie sie do kliatki blokow to schody sie trzesa a nie wolno mowic o tym bo nie wolno wogole slyszec bo koroporacje a nie mieszkancy rzadza blokamiNBo coz samowoilka sasiedzka nareke wladcom spoldzielni bo jakby urtzednicy tyle placili czynszu za halas to napewno by sobie nie pozwolili bo wladcy musza sie wyspac ale ludzie z blokow spac nie musza bo cisza to potezny halas
Fronczak, 19.09.2018, 00:57
Po sposobie pisania domyślam się, że jesteś pan nawiedzonym typowym-polaczkiem, "somsiadem", który chce uprzykrzać życie innym. Nie wspominam już o elementarnych brakach w interpunkcji i ortografii.
Współczuję Pańskim sąsiadom.
Normalny, 20.09.2018, 12:32
No dzban w chuj, Jak można tak pisać?
Snake, 15.01.2021, 16:41
Ja ostatnio nim zamontowałem klimatyzację w moim mieszkaniu, wcześniej wymieniłem elektroinstalację z kompletem produktów od Ospela. Teraz prezentuje się dużo lepiej pod względem funkcjonalności oraz estetyki.
klimat, 16.08.2019, 10:47