Kiedy zbliża się lato, czyli alternatywa dla klimatyzacji

O ile bezchmurne niebo jest najważniejszym elementem wakacyjnego urlopu, o tyle nadmiar ciepła wewnątrz domowego zacisza bywa uciążliwa. Dla osób, które nie tolerują klimatyzacji, skuteczną ochroną przed upałem będą nowoczesne markizy.
  • Kiedy zbliża się lato, czyli alternatywa dla klimatyzacji

    Fakro
  • Kiedy zbliża się lato, czyli alternatywa dla klimatyzacji

    Fakro

Trudno znaleźć osobę, która nie przepada za dobrą pogodą. Słońce pozytywnie nastraja oraz dodaje energii do działania. Jednak gdy słupek rtęci w termometrze przekracza 30°C, a wnętrza domów i mieszkań zaczynają przypominać fińską saunę, trudno czerpać przyjemność z lata. W takich momentach większość z nas sięga po pilota do klimatyzacji. Co jednak zrobić, gdy nasz organizm nie toleruje przebywania w sztucznie chłodzonym pomieszczeniu?

Czytaj: Klimatyzator w domu. Na co zwrócić uwagę

Ciepło, cieplej, gorąco

Optymalna temperatura wnętrza latem powinna wynosić od 24°C do 26°C. W polskim klimacie, osiągnięcie takiego stanu w pomieszczeniach pozbawionych systemu klimatyzacji lub osłon okiennych jest niezwykle trudne. Właśnie dlatego, większość z nas, wolałaby znosić gorąco letnich upałów na wakacyjnym wyjeździe. Nie każdy jednak ma okazję, aby cieszyć się urlopem przez cały sezon - najbliższe miesiące spędzimy w dużej mierze w domu, w towarzystwie klimatyzatora lub wentylatora. Urządzenia te choć na chwilę pozwolą poczuć powiew chłodu. I teoretycznie wszystko powinno być w porządku. Niestety, w praktyce bywa zupełnie odwrotnie.

Niesprawna lub źle wyregulowana klimatyzacja może powodować poczucie zimna lub wrażenie przeciągu. W skrajnych wypadkach może dojść do sytuacji, w której latem, zamiast w lekkim ubraniu, będziemy zmuszeni założyć sweter, aby nie zmarznąć w klimatyzowanym pomieszczeniu. Istnieją jednak inne niż klimatyzacja sposoby radzenia sobie z nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w miesiącach letnich. Do najefektywniejszych należą, cieszące się rosnącą popularnością, zewnętrzne akcesoria montowane do okien. 

- Zatrzymują one promieniowanie słoneczne już przed szybą. Dlatego emitują ciepło na zewnątrz budynku, a nie do środka, tak jak robią to zwykłe wewnętrzne rolety - tłumaczy Janusz Komurkiewicz, z Fakro.

Warto wiedzieć: Jak się ochłodzić? Wiatrak, klimator czy klimatyzator? Radzimy co wybrać

Syndrom chorego budynku

Markizy pozwalają uniknąć wielu negatywnych objawów zdrowotnych, które może wywołać klimatyzacja. Problem ten okazał się na tyle poważny, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała na listę chorób przypadłość zwaną "syndromem chorego budynku". U jego źródeł stoją zanieczyszczenia powietrza, takie jak np. grzyby i drobnoustroje (w tym groźna legionelloza), które mogą rozwijać się w klimatyzatorze. Dolegliwościami, występującymi u osób długotrwale przebywających w pomieszczeniach, w których powietrze jest przetwarzane, są: bóle i zawroty głowy, omdlenia, a nawet mdłości. Z uwagi na specyfikę tych objawów, często trudno wykryć prawdziwą ich przyczynę. Jedyną wskazówką dla osób, które na nie cierpią powinien być fakt ustępowania negatywnych skutków po opuszczeniu budynku.

Od dawna wiadomo również, że klimatyzacja wysusza powietrze. Częstym tego objawem są podrażnienia błony śluzowej, suchość oczu czy problemy ze skórą. Niekorzystna dla naszego organizmu jest także nagła zmiana temperatury. Wysokie jej wahania zwiększają podatność na infekcje - dlatego najłatwiej zachorować na anginę właśnie latem. - Markizy nie chłodzą powietrza, stąd różnica po wejściu do osłoniętego nimi budynku przypomina raczej wizytę w zacienionym lesie, niż w chłodni - porównuje Janusz Komurkiewicz.

Inteligentny system

- W przeciwieństwie do klimatyzacji, markizy działają cały czas. Nie generują przy tym wysokich kosztów eksploatacji. Ich akumulatory mogą być zasilane przez darmową energię solarną. W wersji sterowanej automatycznie, inteligentny system sam zasłoni okno podczas słonecznego dnia, nawet, gdy będziemy w pracy. Dzięki temu po całym dniu w biurze wrócimy do chłodnego domu - dodaje Janusz Komurkiewicz.

Zobacz: Przenośny klimatyzator do domu i mieszkania. Czym się kierować

Nadejście upalnego lata wcale nie oznacza więc suchych od klimatyzacji oczu, szorstkiej skóry i przeziębienia, które są skutkiem przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Osłony zewnętrzne nowej generacji, efektywnie ochronią wnętrze domu przed ciepłem słonecznym. Specjalna siatka zabezpieczy nasz organizm nie tylko przed wysoką temperaturą panującą we wnętrzu, lecz także przed groźnym promieniowaniem UV. Markizy są prawdziwą alternatywą dla klimatyzacji.

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: FAKRO
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

czy ktos z was czytal moze bardziej szczegolowo albo nawet zastosowal u siebie w mieszkaniu markizy zewnetrzne do okien? czy rzeczywiscie nie przepuszczaja szkoldiwych promieni uv?
ambrozek, 18.08.2015, 17:30
jeśli chodzi Ci o markizy pionowe, to musisz zajrzec na stronę fakro - mają tam bardzo dużo pomocnych filmów tłumaczacych jak działają markizy montowane do okien
maciejj, 07.09.2015, 18:42
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
mam markizy zewnętrzne fakro, nie ma żadnego problem z czyszczeniem. Pamiętam jak się czyściło żaluzje za małolata, to było bardziej czasochłonne
maura, 29.07.2018, 11:01
Aby chronić się przed słońcem warto również rozważyć markizy zewnętrzne Fakro. Ja takie założyłem. To bardzo fajny i wysokiej jakości produkt. Patrząc ze środka pomieszczenia, wszystko widzimy co się dzieje na zewnątrz, a z zewnątrz nic nie widać. Temperatura w domu jest teraz dużo niższa.
Kamil, 31.07.2019, 13:32