Jak zadbać o dobrą wentylację w domu

Dobra wentylacja pomieszczeń w domu nie polega jedynie na otwieraniu okien, ponieważ zapewnia jedynie efekt chwilowy. Mówimy o ty, co warto wiedzieć o systemach wentylacji.
  • Kratka wentylacyjna

    Skuteczna wentylacja pomieszczeń mieszkalnych to taka, która spełni wymagane normy i zapewnia wymianę całkowitą powietrza w pomieszczeniach w ciągu dwóch godzin.

    Dospel

Komfort czystego i świeżego powietrza w naszym domu nie jest już dziś luksusem ale warunkiem stawianym jako standard nowoczesnego budownictwa. Co zatem warto wiedzieć, zanim zdecydujemy o wyborze instalacji wentylacyjnej? 

Przeczytaj również: Osuszacze powietrza do walki z wilgocią w mieszkaniu 

Świeże powietrze w domu na dwa sposoby

W budownictwie stosowane są dwie metody wentylacji:

  • grawitacyjna (naturalna) – oparta na naturalnej wymianie powietrza, 
  • mechaniczna – pracująca z wykorzystaniem centrali wentylacyjnej. 

Wentylacja grawitacyjna

W przypadku wentylacji naturalnej obieg powietrza odbywa się dzięki różnicy temperatur pomiędzy powietrzem znajdującym się w budynku i na zewnątrz. Wentylacja taka działa poprzez właściwy przepływ powietrza przez wszystkie pomieszczenia w domu. Skuteczność i poprawność działania wentylacji grawitacyjnej zależy w głównej mierze od dobrze wykonanego projektu kanałów oraz zastosowania odpowiednich materiałów. Niewłaściwa długość przewodów wentylacyjnych lub ich słaba izolacja termiczna przyczyniają się do spadku jej wydajności.

Często popełnianym błędem w przypadku wentylacji naturalnej jest montaż kominków nieizolowanych (przeznaczonych wyłącznie do wentylacji instalacji kanalizacyjnej). Daje to pozorne oszczędności. Ciepłe, wilgotne powietrze wędrując do góry dociera do nieizolowanego kominka, gdzie napotyka na niską temperaturę w wyniku czego skrapla się i osadza na przewodach wentylacyjnych ściekając po nich z powrotem do mieszkania. Dodatkowo, przy ujemnych temperaturach powoduje to zamarzanie zawilgoconych przewodów. Kominki nieizolowane i zbyt niskie oprócz zagrożenia,że zimą zamarzą, narażone są także na zasypanie śniegiem, co w efekcie powoduje zablokowanie całej wentylacji.

Decydując się na system wentylacji grawitacyjnej warto więc zwrócić uwagę głównie na właściwy wybór kominka i zastosować zalecane w tym przypadku kominki izolowane o odpowiednio dobranych średnicach (fi 125 mm; fi 160 mm) i wysokości (min. 50–70 cm) ze szczelnymi przejściami dachowymi. Koszt kompletu: kominek + przejście waha się od 300 do 500 zł.

Wentylacja mechaniczna

Obecnie preferuje się rozwiązania oparte na systemach wentylacji mechanicznej. Właściwy obieg powietrza, uzyskujemy dzięki wykorzystaniu urządzeń, takich jak: elektryczne wentylatory wywiewne lub rekuperatory. Wentylacja mechaniczna pozwala na ukierunkowanie w domu strumieni powietrznych w taki sposób, aby powietrze z pokoi mieszkalnych i sypialni przemieszczało się do pomieszczeń z zanieczyszczonym i wilgotnym powietrzem, a stamtąd było wyprowadzane na zewnątrz. Przy takiej organizacji powietrze z toalety czy kuchni nie rozprzestrzenia się w innych pomieszczeniach.

Ten sposób wentylowania pomieszczeń zapewnia właściwą cyrkulację niezależnie od warunków atmosferycznych i temperatury na zewnątrz. Jest również bardziej efektywny w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Ma także zalety ważne z punktu widzenia projektowania wnętrz. Wyprowadzenie przewodów wentylacyjnych w połączeniu z kominkami lub wentylatorami jest znakomitą alternatywą dla murowanych, zespolonych duktów wentylacyjnych (wymuszających stosowanie zasad dotyczących rozplanowania pomieszczeń w budynku) i daje dużą większą swobodę pozwalając na projektowanie ich w dowolny sposób.

Istnieją też systemy wentylacji z zastosowaniem rekuperatorów, które umożliwiają odzyskanie do 90 procent energii z powietrza wywiewanego, co przyczynia się do znacznego ograniczenia kosztów ogrzewania. Minusem jednak w przypadku tego rozwiązania są wysokie koszty inwestycji sięgające nawet kilkunastu tys. zł.

Co zamiast rekuperatora?

Polecaną alternatywą w przypadku wentylacji mechanicznej jest zastosowanie specjalnych wentylatorów dachowych. Ich koszt jest znacznie niższy. Średnio dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 100 mkw. wystarczą dwa takie kominki wentylacyjne (cena za szt. to ok. 1500 zł). Zapewniają one dobrą wentylację niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz (co jest warunkiem w przypadku metody grawitacyjnej). 

Takie wentylatory można również połączyć z okapem kuchennym, by zminimalizować hałas, jaki powstaje podczas tradycyjnego okapu kuchennego. W tym rozwiązaniu funkcję silnika pracującego w okapie przejmuje silnik zamontowany w wentylatorze dachowym podłączonym do okapu w kuchni.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: PRoteina PR i firma Vilpe
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Artykuł powierzchowny, nic nie wyjaśnia. Tym co nie wiedzą - nie pomoże. Dla tych co się znają - lakoniczny. Teraz w skrócie:
Went. grawitacyjna: Najważniejsze to jest to, że nie działa w lecie i druga sprawa to, że do poprawnej pracy potrzebuje nawiewów (w postaci nawiewników lub dawniej nieszczelnej stolarki okiennej). Obecne budownictwo stawia na szczelność stolarki, więc wentylacja grawitacyjna nie zadziała przy zamkniętych oknach. Pomaga jedynie ich rozszczelnienie. Objawy nie działania went. grawitacyjnej - to skraplająca się woda na szybach i "ciężkie" powietrze w domu tzw. "zaduch", częste bóle głowy i złe samopoczucie mieszkańców. W dłuższym okresie może spowodować wzrost wilgotności w pomieszczeniach i rozwój grzybów i pleśni.
Wentylacja mechaniczna - wady to że nie działa przy braku prądu i stosunkowo wysoka cena (choć gdy porównać koszt wybudowania kominów wentylacyjnych, ich obróbki na dachu i potencjalnych uszkodzeń powstałych przy przejściu przez dach to okaże się, że koszty tych systemów (grawitacja i mechaniczna) są porównywalne). Zalety - działa przez cały rok tak samo jednakowo (grawitacyjna zależy od różnicy temperatur), odzyskuje do 90% ciepła z powietrza wywiewanego (w grawitacyjnej 100% powietrza usuwanego idzie do przewodów wentylacyjnych). Najważniejszą jednak zaletą jest zawsze świeże powietrze w domu (latem nawet trochę schłodzone po zastosowaniu gruntowego wymiennika ciepła) czyli brak "bólów głowy" - jedna z oznak niedotlenienia, lepsze samopoczucie mieszkańców, lepsze wysypianie się itd.
Pozdrawiam dryma@interia.pl
Maliniak, 13.09.2013, 08:45
Na rynku jest spory wybór, warto wcześniej się rozeznać i podpytać. Ja teraz żałuje, że jak budowałem dom to nie zdecydowałem się na rekuperator. U rodziców zamontowany został jakieś 2 lata temu rekuperator z Alnora (nie pamiętam modelu) i różnica jest bardzo widoczna.
Robert, 14.06.2015, 10:46
Komentarz został usunięty.