Jak się ochłodzić? Wiatrak, klimator czy klimatyzator? Radzimy co wybrać

Gdy zaczynają się upalne dni, warto przemyśleć zakup sprzętu chłodzącego. W sklepach ze sprzętem AGD oferta jest bardzo bogata, każdy może znaleźć coś dla siebie. Ceny wiatraków zaczynają się już od 34,98 złotego.
Jak się ochłodzić? Wiatrak, klimator czy klimatyzator? Radzimy co wybrać
W Nomi w Kielcach można kupić wentylatory, klimatory i klimatyzatory. – Ceny są zróżnicowane, najtańszy wiatrak kosztuje 34,98 złotych – mówi Paweł Horodyński, koordynator działu sprzedaży.

fot. Dawid Łukasik

Zainteresowanie wiatrakami i klimatyzatorami rośnie wraz z ociepleniem pogody. Ludzie coraz częściej zaglądają do sklepów ze sprzętem AGD w poszukiwaniu ochłody. Jak co roku, tak i w tym, największą popularnością cieszą się wentylatory. Nic dziwnego, skoro to dość skuteczny i najtańszy sposób na wysokie temperatury.

WIATRAKI   

W cieplejsze, lecz nie bardzo upalne dni, dobrym rozwiązaniem okażą się wiatraki. Chłodzą one niewielkie przestrzenie, sprzyjają w walce z duchotą. Ceny wentylatorów są porównywalne do ubiegłorocznych. Atrakcyjne są w Nomi w Kielcach, gdzie najtańszy wentylator biurkowy o średnicy 23 centymetrów kosztuje 34, 98 złotych.

Zobacz też: Klimatyzacja w domu i wentylacja - jaki sprzęt wybrać, by pomógł w upalne dni 

– W ofercie mamy różne wentylatory biurkowe i stojące, szczególnym powodzeniem cieszą się te ostatnie. Ich ceny wynoszą 58,99 złotych wzwyż i są to urządzenia bardzo praktyczne. Mogą się obracać, przez co automatycznie rośnie zasięg nawiewu. Wiatraki biurkowe w porównaniu ze stojącymi mają mniejszą rozpiętość nawiewu – mówi Paweł Horodyński, koordynator sprzedaży w Nomi.

W Praktikerze w Kielcach wybór wentylatorów jest jeszcze większy.

– Na sklepie mamy wiele rodzajów. Są wentylatory sufitowe, biurkowe, podłogowe i kolumnowe. Sufitowe są wyposażone w dodatkową funkcję, mianowicie w światło, działają zaś na pilot. Ciekawą propozycją są wiatraki kolumnowe. Charakteryzują się tym, że bardzo cicho pracują. Wyglądają jak ucięty filar, a ich parametry są bardzo dobre. Można je kupić od 179 złotych – mówi pani Edyta, pracownik działu elektro w Praktikerze.

Ceny wielu wiatraków zależą od materiałów, z których są wykonane. Tak też wiatraki biurkowe w Praktikerze kosztują od 39,99 złotych za te wykonane z plastiku. Dla tych, którzy cenią sobie solidniejsze materiały dobrym rozwiązaniem okażą się wentylatory metalowe lub takie, które mają dodatkową funkcję mgiełki wodnej – informuje pani Edyta.

Warto przeczytać: Klimatyzator w domu. Na co zwrócić uwagę 

KLIMATORY I KLIMATYZATORY

Jeśli przestrzeń, którą chcemy ochłodzić, jest znacznie większa, zdecydowanie lepiej sprawdzą się klimatory i klimatyzatory. W porównaniu z poprzednimi latami cieszą się one coraz większą popularnością.

– Różnica między jednym a drugim tkwi głównie w funkcjonowaniu urządzeń. Polega na tym, że klimatory chłodzą z wody lub kostek lodu, które należy umieścić w pojemniku, natomiast klimatyzatory mają freon, podobnie jak lodówki. Trzeba też odprowadzać z nich skropliny na zewnątrz, czego nie robi się w przypadku klimatorów. Klimatory są w cenie 379 złotych, koszt klimatyzatora jest różny w zależności od powierzchni, do której się go przeznacza – tłumaczy Paweł Horodyński.

Rodzajów klimatyzatorów też jest wiele. Najczęściej spotykane to te typu split – dwuczęściowe, którego jedną część – kurtynę, montuje się w pomieszczeniu, drugą zaś na zewnątrz. Sprawdzają się one szczególnie wtedy, gdy zależy nam na ochłodzeniu dużej powierzchni. Jak twierdzi Paweł Horodyński, przy montażu tego typu sprzętu trzeba pamiętać o jednej ważnej zasadzie.

Czytaj także: Wentylatory domowe, które mogą być ozdobą wnętrza 

– Klienci powinni brać pieczątkę od firmy montującej sprzęt, ponieważ, jeśli takiej nie będzie, gwarancja sprzętu nie zostanie uznana – wyjaśnia pracownik Nomi.

Klimatyzatory są też bardzo dobrą opcją dla wygodnych. Wszystkie działają na pilot, a większość z nich ma wiele przydatnych funkcji, jak na przykład regulacja intensywności czy programowanie czasu nawiewu.

W Praktikerze klimatyzatory są teraz w promocyjnej cenie. Montowane na stałe kosztują 899 złotych, a przenośne – 799 złotych.

Autor: Izabela Mortas
5komentarzy

Komentarze (5)

nie ma to jak zimny browar i już
dormel, 04.07.2013, 18:55
Coś w tym jest i masz rację mniam
jarostario, 06.07.2013, 11:30
Coś w tym jest i masz rację mniam
jarostario, 06.07.2013, 11:31
mi najwięcej ochłody przynosi drink żubrówki na bazie soku z limonki :)
bartek44, 09.06.2014, 19:02
Jak wypiję takiego drinka to fakt o upale zapominam ;)
Kisia, 13.06.2014, 13:02
Komentarz został usunięty.