Jak się ochłodzić? Wiatrak, klimator czy klimatyzator? Radzimy co wybrać

Gdy zaczynają się upalne dni, warto przemyśleć zakup sprzętu chłodzącego. W sklepach ze sprzętem AGD oferta jest bardzo bogata, każdy może znaleźć coś dla siebie. Ceny wiatraków zaczynają się już od 34,98 złotego.
  • Jak się ochłodzić? Wiatrak, klimator czy klimatyzator? Radzimy co wybrać

    W Nomi w Kielcach można kupić wentylatory, klimatory i klimatyzatory. – Ceny są zróżnicowane, najtańszy wiatrak kosztuje 34,98 złotych – mówi Paweł Horodyński, koordynator działu sprzedaży.

    Dawid Łukasik

Zainteresowanie wiatrakami i klimatyzatorami rośnie wraz z ociepleniem pogody. Ludzie coraz częściej zaglądają do sklepów ze sprzętem AGD w poszukiwaniu ochłody. Jak co roku, tak i w tym, największą popularnością cieszą się wentylatory. Nic dziwnego, skoro to dość skuteczny i najtańszy sposób na wysokie temperatury.

Polecamy poradnik: Na co zwrócić uwagę przy kupnie klimatyzatora 

Wiatraki domowe   

W cieplejsze, lecz nie bardzo upalne dni, dobrym rozwiązaniem okażą się wiatraki. Chłodzą one niewielkie przestrzenie, sprzyjają w walce z duchotą. Ceny wentylatorów są porównywalne do ubiegłorocznych. Atrakcyjne są w Nomi w Kielcach, gdzie najtańszy wentylator biurkowy o średnicy 23 centymetrów kosztuje 34, 98 złotych.

Zobacz też: Klimatyzacja w domu i wentylacja - jaki sprzęt wybrać, by pomógł w upalne dni 

– W ofercie mamy różne wentylatory biurkowe i stojące, szczególnym powodzeniem cieszą się te ostatnie. Ich ceny wynoszą 58,99 złotych wzwyż i są to urządzenia bardzo praktyczne. Mogą się obracać, przez co automatycznie rośnie zasięg nawiewu. Wiatraki biurkowe w porównaniu ze stojącymi mają mniejszą rozpiętość nawiewu – mówi Paweł Horodyński, koordynator sprzedaży w Nomi.

W Praktikerze w Kielcach wybór wentylatorów jest jeszcze większy.

– Na sklepie mamy wiele rodzajów. Są wentylatory sufitowe, biurkowe, podłogowe i kolumnowe. Sufitowe są wyposażone w dodatkową funkcję, mianowicie w światło, działają zaś na pilot. Ciekawą propozycją są wiatraki kolumnowe. Charakteryzują się tym, że bardzo cicho pracują. Wyglądają jak ucięty filar, a ich parametry są bardzo dobre. Można je kupić od 179 złotych – mówi pani Edyta, pracownik działu elektro w Praktikerze.

Ceny wielu wiatraków zależą od materiałów, z których są wykonane. Tak też wiatraki biurkowe w Praktikerze kosztują od 39,99 złotych za te wykonane z plastiku. Dla tych, którzy cenią sobie solidniejsze materiały dobrym rozwiązaniem okażą się wentylatory metalowe lub takie, które mają dodatkową funkcję mgiełki wodnej – informuje pani Edyta.

Warto przeczytać: Klimatyzator w domu. Na co zwrócić uwagę 

Klimatory i klimatyzatory 

Jeśli przestrzeń, którą chcemy ochłodzić, jest znacznie większa, zdecydowanie lepiej sprawdzą się klimatory i klimatyzatory. W porównaniu z poprzednimi latami cieszą się one coraz większą popularnością.

– Różnica między jednym a drugim tkwi głównie w funkcjonowaniu urządzeń. Polega na tym, że klimatory chłodzą z wody lub kostek lodu, które należy umieścić w pojemniku, natomiast klimatyzatory mają freon, podobnie jak lodówki. Trzeba też odprowadzać z nich skropliny na zewnątrz, czego nie robi się w przypadku klimatorów. Klimatory są w cenie 379 złotych, koszt klimatyzatora jest różny w zależności od powierzchni, do której się go przeznacza – tłumaczy Paweł Horodyński.

Rodzajów klimatyzatorów też jest wiele. Najczęściej spotykane to te typu split – dwuczęściowe, którego jedną część – kurtynę, montuje się w pomieszczeniu, drugą zaś na zewnątrz. Sprawdzają się one szczególnie wtedy, gdy zależy nam na ochłodzeniu dużej powierzchni. Jak twierdzi Paweł Horodyński, przy montażu tego typu sprzętu trzeba pamiętać o jednej ważnej zasadzie.

Czytaj także: Wentylatory domowe, które mogą być ozdobą wnętrza 

– Klienci powinni brać pieczątkę od firmy montującej sprzęt, ponieważ, jeśli takiej nie będzie, gwarancja sprzętu nie zostanie uznana – wyjaśnia pracownik Nomi.

Klimatyzatory są też bardzo dobrą opcją dla wygodnych. Wszystkie działają na pilot, a większość z nich ma wiele przydatnych funkcji, jak na przykład regulacja intensywności czy programowanie czasu nawiewu.

W Praktikerze klimatyzatory są teraz w promocyjnej cenie. Montowane na stałe kosztują 899 złotych, a przenośne – 799 złotych.

Autor: Izabela Mortas
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

nie ma to jak zimny browar i już
dormel, 04.07.2013, 18:55
Coś w tym jest i masz rację mniam
jarostario, 06.07.2013, 11:30
Coś w tym jest i masz rację mniam
jarostario, 06.07.2013, 11:31
mi najwięcej ochłody przynosi drink żubrówki na bazie soku z limonki :)
bartek44, 09.06.2014, 19:02
Jak wypiję takiego drinka to fakt o upale zapominam ;)
Kisia, 13.06.2014, 13:02
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.

Polecamy