Jak najlepiej wietrzyć mieszkanie. Poradnik

Ostatnio dużo pisze się o oszczędnościach na ogrzewaniu. Uzyskać je można docieplając ściany i wymieniając stare okna na nowe - o wysokim współczynniku izolacyjności cieplnej. Niestety najczęściej pomija się konieczność zadbania o prawidłową wentylację w mieszkaniu.
  • Nawietrznik w ramie okna

    Rama okienna z zamontowanym nawietrznikiem

    Internorm

A przecież to między innymi dopływ świeżego powietrza zapewnia nam dobre samopoczucie, spokojny sen i większą wydajność w pracy.

Przeczytaj poradnik: Stolarka okienna: szczelność i dobra wentylacja 

Prawidłowe wietrzenie

Bardzo często po wymianie okien okazuje się, że jeszcze do niedawna świeże powietrze przedostawało się do naszego mieszkania poprzez nieszczelności spowodowane niedoskonałościami w konstrukcji okien. Tymczasem producenci nauczyli się tworzyć szczelne okna i pojawił się problem z brakiem wentylacji.

A brak dobrej wentylacji mieszkania może prowadzić do złego samopoczucia. A w skrajnych przypadkach nawet do pojawienia się pleśni w okolicach styku okien ze ścianą. Najprostszym, a zarazem najczęściej stosowanym rozwiązaniem problemu jest otwieranie okien w celu wpuszczenia świeżego powietrza. Sposób ten ma jednak szereg wad.

Dowiedz się: Jak usunąć grzyb i pleśń ze ścian 

Otwarte okno, szczególnie zimą, powoduje utratę ogromnej ilości ciepła, a co za tym idzie pieniędzy, które musimy wydać na ogrzewanie. Powinniśmy również uważać, by przez szeroko otwarte okna nie napadał śnieg lub deszcz do wnętrza. Może to spowodować niszczenie ścian, a czasem nawet podłóg. Wietrzenie może także zakłócać działanie zaworów termostatycznych. Jeśli już musimy korzystać z tego sposobu, najlepiej otworzyć okna szeroko i na krótki okres czasu. Najgorsze, co możemy zrobić, to podkręcić ogrzewanie i uchylić okno na stałe.

Rozszczelnienie okien

Nieco korzystniejszym od otwierania okien rozwiązaniem stosowanym w celu zapewnienia prawidłowej wentylacji jest powszechnie stosowana obecnie przez producentów opcja „rozszczelniania" okien, zwana też mikrowentylacją. Metoda ta polega na tym, że skrzydło można dodatkowo ustawić w innym położeniu, w którym poprzez jego minimalne uchylenie zluzowane zostają uszczelki. Wówczas świeże powietrze przedostaje się do wnętrza poprzez powstałą między nimi szczelinę. Rozwiązanie to może jednak powodować zakłócenia w pracy zaworów termostatycznych (jeśli grzejniki umieszczone są bezpośrednio pod oknami) lub skutkować przedostawaniem się do wnętrze odczuwalnego chłodu. W zimie korzystanie z mikrowentylacji może doprowadzić do zamarzania uszczelek, co uniemożliwi całkowite zamknięcie okna. W czasie niepogody rozszczelnione okna mogą także przeciekać.

Wywietrzniki z wymiennikami ciepła

– Jednym ze stosowanych obecnie sposobów wentylowania pomieszczeń jest tak zwana wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła – podpowiada Dariusz Olszewski, doradca klienta w Internormie. Niekontrolowane wietrzenie mieszkania powoduje duże straty energii. A stosując wywietrzniki z wymiennikami ciepła możemy odzyskać nawet ponad 80 procent ciepła.

Okna z wbudowanymi w ramę wywietrznikami z odzyskiem ciepła stale dostarczają do pomieszczenia w świeże powietrze. Jednocześnie odprowadzają nieprzyjemne zapachy i wilgoć.

Wywietrzniki można dodatkowo wyposażyć w filtr przeciwpyłkowy. Okna z takim wywietrznikami mogą okazać się zbawieniem dla alergików w okresie wiosennego pylenia roślin. Stosowanie okien z wywietrznikami przyczynia się także do poprawy bezpieczeństwa. Dzięki nim nie musimy martwić się, że po wietrzeniu zostawiliśmy okna otwarte. Ponieważ wentylacja odbywa się w pozycji zamkniętej, okna nie tracą swoich właściwości antywłamaniowych. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Internorm
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Fajnie opisane. Miałem spore problemy z wilgocią w domu i wyszło, że właśnie przez niewydajny system wentylacyjny. Polecam też zerknąć tutaj, fajnie wszystko wyjaśnione: https://el12.pl/poradniki/prawidlowa-wentylacja-domu-96
Eryk, 21.05.2018, 10:31