Wybieramy węgiel: jaki opał kupić, aby nie żałować?

Zbliża się sezon grzewczy. Musimy więc przygotować się na wyższe koszty utrzymania domu. Część osób ogrzewających swoje domy węglem zrobiła już zapasy na zimę, bo latem ceny opału są najniższe. Niektórzy jeszcze zwlekają z zakupem opału.
  • Brykiet węglowy

    Producenci opału węglowego o ugruntowanej pozycji na rynku od lat mają swoich stałych odbiorców.

    Betkom

Teraz jest już ostatni dzwonek, by wybrać odpowiedni opał w rozsądnej cenie. Wybór węgla musi być dobrze przemyślany, a sprzedawca opału solidny i zaufany. 

Rodzaj kupowanego węgla zależy od dwóch ważnych czynników: pieca, w którym będzie spalany i zasobności naszego portfela.

Koks – wydajne i długie spalanie

Koks to paliwo, jakie uzyskuje się poprzez przemysłowe wygrzewanie węgla kamiennego. Dzięki takiemu procesowi koks uzyskuje wysoką kaloryczność, która przeciętnie wynosi 28 MJ/kg. Ponadto z węgla zostają usunięte gazy i siarka. Zwolennicy określają koks jako czyste spalanie. Koks cechuje wysoka wydajność i długi czas spalania. Opał ten, mimo wielu zaletom, sukcesywnie tracił na popularności. Wszystko przez wysoką cenę sprzedaży. Jeszcze kilka lat temu za tonę koksu trzeba było zapłacić około 1200 złotych. Obecnie paliwo to można dostać w niższej cenie. Koks można kupić nawet w cenie węgla kostki. Polscy producenci koksu zrównali cenę koksu z cenami węgla kamiennego. Składy opału oferują już często koks w cenie węgla. Niestety, odbudowywanie rynku zbytu na koks następuje wolno, a na wielu składach nadal nie można kupić jeszcze polskiego koksu.

Kostka – opał do różnych rodzajów kotłów

Kolejny gatunek paliwa to kostka, będąca rodzajem węgla kamiennego. Osiąga ona kaloryczność około 27–29 MJ/kg. Jej zalety to: wysoka wydajność oraz wysoka kaloryczność. Kostkę węgla kamiennego można z powodzeniem stosować w różnych rodzajach pieców, przystosowanych do spalania tego typu węgla. Minusem kostki jest jednak jej stosunkowo wysoka cena, w porównaniu z tym samym węglem o mniejszej granulacji, np. orzechem. Za tonę kostki trzeba zapłacić średnio ok. 800 złotych.

Orzech – szybsze spalanie

Orzech to kolejny rodzaj węgla kamiennego, który za sprawą swojej granulacji należy do grupy tzw. węgli grubych. Orzech ma kaloryczność 25–26 MJ/kg. Pali się długim i jasnym płomieniem. Spala się szybciej niż kostka, ponieważ ma mniejszą objętość. Ceny orzecha za tonę zaczynają się od około 630 złotych.

Groszek i miał węglowy – opał do kotła z podajnikiem

W podobnej cenie można kupić najdrobniejszy węgiel kamienny, czyli groszek. Groszek ma kaloryczność około 25 MJ/kg i przeznaczony jest do pieców z podajnikiem. Jest więc na tyle kaloryczny i wydajny, że ogrzeje nawet duży dom. Groszek można kupić już za około 550 złotych za tonę.

Dobrze wiedzieć: Jak często i komu zlecać przegląd kotła

Na samym końcu listy znajduje się miał węglowy, który powstaje z węgla kamiennego. Jego kaloryczność osiąga często wartość 20–23 MJ/kg. Opał ten jest bardzo popularny w przemyśle ze względu na swoją cenę (kosztuje nawet niecałe 500 złotych za tonę). Jednak pieców do spalania miału węglowego w polskich domach jest niewiele. Podstawową jego wadą jest trudność w otrzymaniu najczystszego, a przy tym wysokokalorycznego miału.

Brykiet... to nie tylko mieszkanka węgla kamiennego i brunatnego

W najpopularniejszej wersji brykiet węglowy jest mieszanką węgla kamiennego i węgla brunatnego (dzięki któremu łatwiej rozpalić brykiet). 

Dla tych, którzy nie lubią ryzykować, dobrym rozwiązaniem jest zakup brykietu z wyselekcjonowanego węgla brunatnego. Taki brykiet ma swoją historię. Opał ten jest produkowany w Niemczech już od ponad 100 lat. Obecnie Niemcy to jedyne źródło dostaw tego paliwa, gdyż w Polsce nie produkuje się tego typu brykietów. Brykiet przeznaczony jest nie tylko do tradycyjnych urządzeń grzewczych, takich jak piece czy kuchnie węglowe, ale również – w połączeniu z drewnem – do nowoczesnych kominków i pieców centralnego ogrzewania. Dzięki szerokiemu zastosowaniu, brykiet z węgla brunatnego zyskuje rzeszę nowych klientów. Ciekawostką jest, że na jedną tonę brykietu zużywa się około dwóch ton surowego węgla brunatnego, który musi mieć wysokie parametry jakościowe.

Zaletą brykietów z węgla brunatnego jest bardzo niska zawartość siarki (do 0,8 procent) i popiołu (maksymalnie 5 procent) oraz ich niezmienna jakość. Brykiet spala się w 100 procentach, więc nie występuje problem niedopałków. Ten rodzaj opału charakteryzuje także bardzo mała emisja dymu w trakcie spalania. Wielu klientów ceni sobie w brykiecie jego długotrwałe spalanie i utrzymywanie żaru przez długie godziny. Trzeba podłożyć kilka brykietów i gotowe. Piec nie wygasa, a podkładając kolejnych kilka brykietów co jakiś czas gwarantujemy stałą temperaturę w domu. No i ma jeszcze jeden plus: trudno go sfałszować i pod szyldem brykietu sprzedać coś, co nim nie jest. Uwaga – brykietu z węgla brunatnego nie należy mylić z brykietem z miału i mułu węglowego, który jest raczej podłej jakości, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Paleta brykietu z prawdziwego zdarzenia (tona) to wydatek około 750 złotych.

Jak nie dać się oszukać przy zakupie węgla?

Kupując opał nie zaszkodzi zapytać sprzedawcę – to żaden wstyd tylko prawo konsumenta – o certyfikaty i zaświadczenia, które pokażą, skąd ma węgiel. Czy dostawcami są solidne polskie kopalnie, czy może węgiel przywędrował do nas z Rosji (czy szerzej zza wschodniej granicy)?

Węgle obcego pochodzenia traktujmy z rezerwą! Po pierwsze: węgiel importowany z Rosji jest zazwyczaj węglem niepłukanym, w związku z tym ma dużo kamieni. W wyniku jego spalania na ruszcie pozostaje bardzo dużo zanieczyszczeń. Po drugie, bardzo często jest to węgiel miękki. Może więc pękać i zmieniać się w miał.

Pamiętajmy również, żeby kupując węgiel nie sugerować się tylko jego niską ceną za tonę. Jeżeli różnice np. w dwóch składach za ten sam rodzaj węgla wynoszą nawet ponad 100 złotych za tonę, to z reguły oznacza, że tańszy węgiel jest raczej niskiej jakości. Dobry węgiel musi kosztować.

Kaloryczność opału i inne parametry

Najważniejszym parametrem węgla jest jego kaloryczność opału (wartość opałowa), czyli ilość ciepła, jaką uzyskamy ze spalenia kilograma opału. Warto wiedzieć przy tym, że tani rosyjski węgiel charakteryzuje się niską kalorycznością – ok. 22 MJ/kg. Tymczasem dla polskich węgli kamiennych to średnio 27–28 MJ/kg.

Jeżeli wcześniej kupowaliśmy opał na składzie węgla i byliśmy zadowoleni z zakupu, warto co roku zaopatrywać się na tym składzie. Kupując jednak węgiel po raz pierwszy, dobrze jest sprawdzić najprostsze parametry, jakie można ocenić gołym okiem. To m.in. wilgotność, czystość węgla (brak kamienia) oraz jego zwarta bryła. Dobrą jakość węgla zagwarantuje nam węgiel z polskiej kopalni. Dlatego warto jest zapytać sprzedawcę o źródło pochodzenia węgla.

Omijać należy punkty sprzedaży, w których – mimo wysokich temperatur i braku deszczu w ostatnich tygodniach, składowany węgiel jest ciągle wilgotny. Wodą, jak wiadomo, w piecu się nie napali, za to nasączony miał węglowy waży o wiele więcej, niż ten wysuszony.

Przed zakupem opału można sprawdzić węgiel w kilku miejscach, kupując po jednym worku, by zobaczyć, jak paliwo zachowuje się w naszym piecu. Samo "naoczne" sprawdzenie węgla może okazać się niewystarczające. Im więcej węgla kupujemy, tym większa ostrożność powinna nam towarzyszyć. Jeśli kupujemy jednorazowo węgiel na całą zimę, pomyłka w zakupie może nas drogo kosztować. 

Autor: Katarzyna Piojda
24komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (24)

Ja kupuję koks, cena spadła w porównaniu z tym co było. Kaloryczność jest bardzo duża, nie zostawia dużo popiołu. Kupuję koks tylko polski, mam sprawdzonego dostawcę. Nazywa się Smarttrans i ma wegiel i koks z polskich kopalń. Mają też jakiś rosyjski, ale wiem, że jak biorę droższy polski to on jest w 100% z Polski.
Falkowski, 15.12.2014, 13:17
ooo, widzę, nie tylko ja zaopatruje się w węgiel w smarttrans. Bardzo jestem zadowolony, opał pali się na prawdę długo.
Michał, 17.12.2014, 09:34
A jaki wybierasz dokładnie? ja wybrałam na próbe worek WĘGIEL ORZECH - WYSOKOENERGETYCZNY za 900 zł/tona. Mam nadzieję ze dobrze wybralam
Arleta Olik, 09.02.2017, 12:30
może po kolorze popiołu -biały jak mąka to kiepski węgiel,szary lepszy
neig, 09.01.2015, 22:21
Ja kupuję ekogroszek w Eko-węgiel, zaplusowali indywidualnym podejściem do klienta i po rozmowie dobraliśmy najlepszy produkt dla mnie
Dariusz, 06.06.2016, 11:06
Również indywidualne podejście do klienta jest w sklepie świat opału. Nie wiedziałam na jaki ekogroszek się zdecydować. Pani doradziła mi ekogroszek Sztygar Ultra. Ma wysoką kaloryczność, jest dobrze zapakowany. Przyjechał w czystych białych workach z grafiką. Jestem mile zaskoczona. Polecam każdemu.
Ania, 27.10.2017, 12:37
Jestem pełen podziwu jak przepięknie reklamujecie swoje firmy podając się za prze szczęśliwych klientów.
Maciek, 05.11.2017, 13:31
Komentarz został usunięty.
Teraz jest najlepsza pora, żeby robić zapasy opału na zimę, nie warto z tym zwlekać. Kupno dobrego węgla wcale nie jest taką łatwą sprawą, a przekonałam się o tym, kiedy sama musiałam się o to zatroszczyć. Po zrobieniu małej analizy opinii w Internecie zdecydowałam się na węgiel Sovillo. Skusiły mnie dobre ceny, a przede wszystkim wysoka jakość i polskie pochodzenie towaru.
Anna, 17.08.2016, 12:33
U mnie się najlepiej orzech sprawdza, długo się pali, jest wysoko kaloryczny. Jeśli chodzi o certyfikaty to święta prawda! Trzeba o to pytać, żeby nie dać się oszukać, to naturalne. Ja zawsze muszę zobaczyć certyfikat zanim zdecyduję się na kupno opału. Teraz kupuję w slaskiecentrumweglowe.pl i muszę powiedzieć, ze to uczciwa firma, a towar mają bardzo porządny.
Waldi, 17.11.2016, 14:55
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Szybka pożyczka do 10 tyś zł minimum formalności
pożyczka przez internet wejdz na kredyt66pl
wypełnij wniosek i ciesz sie gotówką
flimek, 06.12.2016, 16:59
Witam ja od roku kupuję opał na platformie internetowej SwiatOpalu.pl , maja tam szeroki asortyment jesli chodzi o ekogroszek, pellet czy też brykiet. Fachowa obsługa zawsze odpowidająca na pytatnia. Dostawa błyskawiczna. Widać że dbają o Klienta.
Wiśniewska A., 27.10.2017, 13:51
Ja polecam firmę pure fuels project , oni są na rynku nowi ale mają zdecydowanie najczystszy produkt, kupiłem u nich ekogroszek ale orzech ponoć jest z tego samego złoża. Bardzo łądnie się pali z resztą komentarze pod produktami mówią same za siebie. tutaj odsyłam link bo w googlu ciężko znaleźć https://purefuels.eu
Kowal, 21.11.2017, 18:39
Smarttrans - nie polecam slabej jakosci i bardzo duzo popiolu (przynajmniej ekomiał)
Józek, 26.01.2018, 10:49
chyba ceny węgla spadają, bo wyszukiwarce opału gielda-paliw.com można kupić orzech w cenie 800zł tonę
piterro, 12.02.2018, 15:07
Dlaczego na Polskich składach węgla nie ma informacji co do gatunku, kaloryczności i kraju pochodzenia węgla? Sprzedawcy po prostu oszukują klientów. Nikt tego nie kontroluje. Węgiel kostka na składach w Łukowie kosztuje ponad 1000 zł. za tonę. Węgiel orzech 800-950 złotych. Moim zdaniem na składzie powinny być tablice z informacją o kaloryczności ,zawartości siarki itp.Takich informacji brak.
Klient, 19.03.2018, 05:22
Po tej zimie co była mogę pochwalić producenta ze strony pelletem.pl. Ogólnie opłaca się bardziej kupować prosto od producenta niż przez jakiś pośredników. Po pierwsze mają lepszą cenę, a po drugie sam pellet jest sprawdzony, w dobrej jakości, bez jakiś domieszek i rozcieńczania go, chrzczenia co się ponoć u pośredników zdarza.
Mikołaj, 05.07.2018, 11:42
Zamawiam w składzie Sobianek, dowożą na terenie cąłego kraju, ale wegiel ma certyfikaty, mają wegiel z polskich kopalń, ale i importowany. co kto woli
mirejk gajweski, 30.06.2019, 14:57
Sprawdz sobie w składzie opału Sobianek , my u nich węgiel zamawialiśmy. Z certyfikatami, dowożą w całym kraju. No i mają węgiel polski, zagraniczny co kto szuka.
arkadiusz bełdycki, 01.10.2019, 19:40
Ja korzystam z usług składu opału DAJ TRANS (http://www.dajtrans.pl/). Mają najlepszej jakości węgiel testowałam wielokrotnie a to najważniejsze dzięki nim nie boję kontroli:-)
Paulina Simiela, 01.12.2019, 20:55
Ja osobiście już ze 2 lata kupuję ekogroszek od Sibugol i jestem zadowolony z produktu. Węgiel zawsze jest suchy, dobrze się pali i najważniejsze że się nie spieka. W razie pytań pomogą z ustawieniami pieca.
Łysiak , 21.01.2020, 15:57
Dla mnie Sobianek jest ok, moge smiało polecić ten skład. Konkretny opał, z certyfikatami. No i dowożą do domu
Wiktor Wiktorski, 03.09.2020, 21:13
Trudno dziś o dobry jakościowo węgiel tym bardziej że większość jest nie nasza. Ale wg mnie najlepszy opał ma skład węgla DAJ TRANS
https://dajtrans.pl/index.php?id=cennik-oferta-wegiel
syljan, 04.09.2020, 17:07
Dla mnie skład Sobianek jest godny polecenia, duży wybór opału, i krajowego i importowanego. Z certyfikatami
Edward, 04.10.2020, 20:14
My kupowaliśmy kolejny sezon na tym składzie Sobianek. Wygodnie bo zamawiam w necie i przywożą do domu. Minimum formalności. A węgiel z certyfikatem, bardzo dobrej jakości
William, 04.12.2020, 21:46