Sposoby na czystą szybę w kominku. Poradnik

Właściciele kominków wiedzą, że błyszcząca przejrzysta szyba to zjawisko najczęściej oglądane w katalogach. Oto kilka porad, dla tych, którzy chcą osiągnąć podobny efekt w domu.
  • W kominku najlepiej sprawdza się szyba pirolityczna

    W kominku najlepiej sprawdza się szyba pirolityczna

    Joanna Turakiewicz

Na co zwrócić uwagę kupując kominek

Podstawą jest zakup wkładu dobrej jakości. Niestety jest to tego rodzaju produkt, w którym niska cena może się przełożyć na późniejsze niezadowolenie. Można wybrać taki, który posiada rozwiązania mające na celu utrzymanie czystości. Jednym z nich jest szyba pirolityczna, nazywana potocznie samoczyszczącą. Jest ona pokryta warstwą napylonych tlenków chromu, podwyższających średnią temperaturę pracy szyby, dzięki czemu zachodzi zjawisko pirolizy, czyli dopalania sadzy.

Zobacz również: Kominek w domu. Jaki ogrzeje salon, a jaki dom? Poradnik 

Należy jednak pamiętać, że dla zaistnienia zjawiska pirolizy konieczne jest utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury paleniska. Trzeba też zachować ostrożność przy czyszczeniu, bowiem metalowe skrobaczki czy druciane czyściki mogą ją uszkodzić.

Nowoczesne wkłady kominkowe zaopatrzone są w kurtynę powietrzną opartą o system otworów wokół szyby, zasysających zimne powietrze, które przepływając przy szybie, chroni ją przed zabrudzeniem. Można też kupić wkład wyłożony szamotem, podwyższającym temperaturę spalania. W sklepach dostępne są szamotowe płytki, które można zamontować w każdym wkładzie żeliwnym albo stalowym.

Zadbaj o paliwo i utrzymaj wysoką temperaturę

Pierwsze i najważniejsze przykazanie palących w kominku – używaj tylko i wyłącznie dostatecznie wysuszonego, sezonowanego przez co najmniej dwa lata drewna drzew liściastych. Palenie mokrym drewnem oznacza zadymioną szybę, podobnie jak zawierającym żywicę drewnem drzew iglastych. Tylko suche zapewni odpowiednią temperaturę spalania bez nadmiaru dymu. Na rynku pojawiły się, co prawda piece, w których można palić mokrym drewnem, jeśli jednak nie posiadasz właśnie takiego, lepiej zainwestować w paliwo sezonowane.

Warto wiedzieć: Jakie drewno kominkowe wybrać 

Utrzymanie stałej wysokiej temperatury spalania jest niezbędne dla dopalania sadzy. Zapewnia również większą efektywność. Przy temperaturze ok 300°C nie tylko szyba pirolityczna pozostanie czysta, ale również zwykła ceramiczna. Dla utrzymania jej konieczne jest zapewnienie dopływu powietrza. Ważna jest też siła ciągu, dlatego nie powinno się przymykać zbyt mocno szybra, który reguluje proces spalania drewna.

Czym czyścić szybę w kominku?

Producenci zapewniają, że szybę pirolityczną wystarczy przemyć za pomocą miękkiej szmatki ciepłą wodą z dodatkiem płynu nawet raz na kilka tygodni.

Dostępne w sprzedaży środki do mycia szyb kominkowych na bazie kwasów doskonale radzą sobie nawet z dość grubą warstwą sadzy, bez szorowania. Wystarczy zimną szybę przetrzeć mokrą szmatką, a po chwili spryskać płynem, bądź pianką i zostawić na ok. 1–2 min. Po tym czasie zetrzeć ręcznikiem papierowym albo gazetą. Istnieje też domowy sposób na czyszczenie szyby popiołem.

Szybę przecieramy wilgotną szmatką, a następnie nabieramy na nią odrobinę drobnego popiołu i pocieramy. Wycieramy do czysta gazetą. Jest to sposób skuteczny, tani i ekologiczny, jednak ma jedną zasadniczą wadę – w popiele mogą znaleźć się większe, ostre drobinki niedopalonego drzewa, które porysują szybę.

Podsumowanie

Utrzymanie w czystości szyby w kominku to niełatwe zadanie. Można je zrealizować pod warunkiem zakupu dobrej jakości wkładu, zapewnieniem dopływu powietrza i odpowiedniego ciągu w kominie oraz wysokiej temperatury spalania (ok. 300°C). Niezwykle ważne jest też dobrej jakości paliwo – suche, sezonowane przez co najmniej dwa lata drewno drzew liściastych. Producenci oferują rozwiązania, które dodatkowo wspomagają utrzymanie szyby w czystości, jak kurtyna powietrzna, wkłady szamotowe, czy szyba pirolityczna, jednak żeby zadziałały muszą być zachowane ww. warunki.

Środki czyszczące dopasowujemy do stopnia zanieczyszczenia szyby – przy niewielkim może wystarczyć woda z płynem do mycia naczyń lub szyb oraz miękka szmatka. Przy większych pomocne będą środki rozpuszczające brud. Doskonale sprawdzają się ręczniki papierowe albo gazety, byle nie z błyszczącego, powlekanego papieru. Z metod mechanicznych mamy do dyspozycji popiół albo specjalne skrobaczki, którymi jednak łatwo można porysować powierzchnię. 

Autor: Joanna Turakiewicz
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

potrzeć ją kawałkiem świeczki. Podczas palenia sadza nie brudzi szybki, a nawet jak zabrudzi to można ją łatwo wyczyścić samą wilgotną gazetą.
Sobieradzik, 24.01.2012, 17:09
Bardziej kwestia producenta i jakości materiału
Czyszczę szybę raz na rok (przez ten czas wygląda prawie jak szyba okienna)
Fakt palę drewnem (sosnowym) suchym, 2 lata leżakowania Kominek Jotul
Piotr, 03.12.2019, 15:17
Temu kto nie wie, powiedzmy wszystko. Jeżeli kupisz sobie wkład z kurtyną powietrzną na szybę, przygotuj sobie o 30% więcej drewna na okres grzewczy. Wprowadzając więcej tlenu do komory spalania przyspieszasz spalanie drewna. Jeżeli kurtynę zamkniesz / gdy jest taka opcja/ szyba się zabrudzi. Szyba samoczyszcząca? Ktoś chciał umieścic proces pirolizy we wkładzie kominkowym. Wyszedł mu z tego niezły zarobek, lecz smutna mina użytkownika. Ci co taką szybę mają już o tym wiedzą. Inni dopiero wiedziec bedą.
Chleb powszedni, 16.10.2012, 16:40
Święte słowa, u mnie szyba w takim kominku podczas spalania była w miarę czysta, jednak działo się to kosztem szybszego spalania drewna. "Uszczelniłem" kurtynę i szyba brudzi się bardziej, ale zyskałem na dłuższym paleniu.
chmiel, 22.02.2013, 15:21
Ja już trzeci sezon używam Alexa do szyb kominkowych i nie mam żadnego problemu z czystą szybą. Najtaniej można go kupić na www.zlotesrodki.pl - naprawdę polecam
Iwona, 19.10.2013, 22:59
Komentarz został usunięty.
Może lepiej kopić kominek elektryczny, Jest wygodny w obsłudze i czysty :D sam mam taki w salonie i chętnie polecam innym, a zakupiłem go w firmie Adagre.
Karol, 26.02.2014, 13:28
Komentarz został usunięty.
Czyściłem szyby na różne sposoby ale jak na razie to tylko jeden preparat się sprawdził którego używam do dziś. Środek do czyszczenia PERFECT FORTE rewelacyjnie i bez trudu usuwa zabrudzenia z kominka.
Malczewski Tadziu, 07.04.2016, 18:56
A ja ostatnio wymieniłem uszczelkę żaroodporną -sznur wokół szyby w kominku. Wyjąłem szybę i oczyściłem jej obramowanie. Palę suchym drewnem twardym. Skutek. Po 3 dniach palenia szyba ciągle jest całkowicie przezroczysta -ku naszemu zaskoczeniu. Wpływ na to ma myślę w szczególności umożliwienie napływu powietrza między szybą a obramowaniem ( zaprojektowane przez producenta). Mało kto , a ja wcale nie myśłałem o tym żeby oczyścić z nagaru tę ramę szyby
wojpon, 29.10.2020, 15:32
A ja ostatnio wymieniłem uszczelkę żaroodporną -sznur wokół szyby w kominku. Wyjąłem szybę i oczyściłem jej obramowanie. Palę suchym drewnem twardym. Skutek. Po 3 dniach palenia szyba ciągle jest całkowicie przezroczysta -ku naszemu zaskoczeniu. Wpływ na to ma myślę w szczególności umożliwienie napływu powietrza między szybą a obramowaniem ( zaprojektowane przez producenta). Mało kto , a ja wcale nie myśłałem o tym żeby oczyścić z nagaru tę ramę szyby
wojpon, 29.10.2020, 15:36