Przegląd kotła: jak często go zlecać i komu

Przestrzeganie zasad dotyczących przeglądu kotła i jego konserwacji zwiększa bezpieczeństwo, komfort i ekonomiczność eksploatacji urządzenia.
 • Przegląd pieca gazowego

  Przegląd kotła gazowego

  ewk
 • Przegląd kotła

  By kocioł służył nam przez długie lata trzeba zadbać o jego regularną konserwację.

  Bosch
 • Przegląd kotła

  Producenci kotłów zalecają przeprowadzanie corocznej konserwacji.

  Bosch
 • Przegląd kotła

  Konserwacja zapewnia większą sprawność urządzenia grzewczego, a co za tym idzie mniejsze zużycie opału.

  Bosch
 • Przegląd kotła

  Przeglądu kotła nie powinniśmy dokonywać sami, ponieważ konstrukcja urządzenia jest skomplikowana.

  Bosch
 • Przegląd kotła

  Nieumiejętny demontaż może spowodować kosztowne uszkodzenia kotła.

  Bosch
 • Przegląd kotła

  Przeglądem powinni zająć się fachowcy. Zawarcie umowy serwisowej z firmą od której kupiliśmy kocioł, może spowodować przedłużenie gwarancji.

  Bosch
 • Przegląd kotła

  Serwisując kocioł nie tylko dbamy o nasz portfel, ale również o środowisko. Dobrze działające urządzenie wytwarza mniej substancji szkodliwych.

  Bosch

Należy pamiętać, że dla prawidłowej pracy nie wystarczy sam przegląd techniczny (kontrola) kotła, czyli ocena stanu, w jakim znajduje się urządzenie, ale należy też zadbać o jego konserwację (czyszczenie) i ewentualną wymianę niezbędnych podzespołów. Często wymagana jest wymiana dyszy olejowej, wymiana filtra oleju czy wymiana wkładki filtra wodnego (jeśli jest zainstalowany).

Zakres konserwacji określają producenci urządzeń grzewczych w instrukcjach obsługi lub eksploatacji dostarczanych razem z kotłem. 

 Zobacz równieżDlaczego należy stosować filtry do uzdatniania wody kotłowej 

Jak często serwisować kocioł?

Generalna zasada, jeśli chodzi o serwisowanie kotła, to przestrzegać wytycznych producenta urządzenia oraz przepisów Prawa budowlanego. Obowiązek przeglądu stanu technicznego kotła zapisany jest w art. 62 ustawy Prawo budowlane. Niemal wszyscy producenci kotłów olejowych i gazowych zalecają przeprowadzanie corocznej konserwacji. Najwygodniej jest zamówić usługę serwisową poza sezonem grzewczym, w miesiącach letnich. Nie należy zwlekać z tym do października czy listopada ze względu na to, że jest to bardzo „gorący" okres dla firm zajmujących się tego typu zleceniami.

 Przeczytaj: Dostępne rodzaje kotłów olejowych 

Kto powinien serwisować urządzenia grzewcze?

Przeglądu kotła powinien dokonywać specjalistyczny zakład posiadający odpowiednie uprawnienia, najlepiej autoryzowany serwis producenta. Jeśli zdecydujemy się na zawarcie umowy serwisowej, często można liczyć na przedłużenie gwarancji lub też rabaty w razie przeglądów pogwarancyjnych. Dobrze jest sprawdzić przy zakupie kotła, jakie możliwości dają zakłady serwisujące.

Korzyści wynikające z okresowych przeglądów kotła 

Dzięki regularnym przeglądom i konserwacji urządzenia możemy uniknąć niespodziewanych awarii wynikających ze zużytych części czy zanieczyszczenia elementów kotła. Zaplanowane wydatki na serwis są niższe niż koszt niezbędnych napraw po wystąpieniu awarii a poza tym każda awaria to stres, szczególnie w sezonie grzewczym. Systematyczny serwis gwarantuje komfort użytkowania i niezaprzeczalnie zwiększa bezpieczeństwo.

Dbałość o kotły gwarantuje też ich dłuższą żywotność, a dłuższy bezawaryjny okres eksploatacji wiąże się zawsze z wymiernymi korzyściami.

Nie bez znaczenia jest też utrzymanie jak najniższych kosztów paliwa. Prawidłowa konserwacja zapewnia większą sprawność urządzenia grzewczego, a co za tym idzie mniejsze zużycie opału (gazu lub oleju) i mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Prawidłowa praca kotłów wiąże się poza tym z mniejszą emisją szkodliwych substancji spalania, co
powinno być szczególnie ważne dla osób o wysokiej świadomości ekologicznej, zainteresowanych
zmniejszeniem zanieczyszczenia środowiska.

Przegląd i konserwacja kotłów gazowych

Przeglądu kotła gazowego nie powinniśmy dokonywać sami, ponieważ konstrukcja urządzenia jest skomplikowana. Nieumiejętność prawidłowego demontażu może spowodować kosztowne uszkodzenia kotła.

Kontrola kotła gazowego powinna obejmować:

 • część spalinową kotła i jego podzespoły;
 • palnik;
 • filtry wody i gazu
 • wymiennik ciepła.

Istotną częścią przeglądu jest również sprawdzenie stanu pompy obiegowej. Co więcej, dobrą praktyką jest wymiana uszczelek.

Przegląd i konserwacja kotłów olejowych

Niespalone paliwo (sadza) negatywnie wpływa na działanie kotła. Szczególnie narażony na uszkodzenia jest wymiennik ciepła. Sadza utrudnia wymianę ciepła, przez co kocioł musi wytworzyć więcej ciepła, żeby nagrzać wodę.

Kontrola kotła gazowego powinna obejmować:

 • szczelność i drożność przewodów olejowych;
 • urządzenia regulacyjne;
 • czystość filtra;
 • instalację elektryczną kotła;
 • stan palnika;
 • czystość dysz palnika;
 • stan urządzeń zabezpieczających.

Trzeba pamiętać, że przed przystąpieniem do prac, kocioł trzeba odpowietrzyć. Zaleca się również, by palnik zmieniać każdorazowo podczas wymiany oleju. Substancja ta może się róźnić parametrami w zależności od dostawy, dlatego trzeba dostosować palnik do składu oleju opałowego. Dzięki temu spalanie będzie bardziej efektywne.

Przeglądy i konserwacja kotłów na paliwo stałe

Nieco inaczej wygląda sprawa, jeśli mamy w domu kocioł na paliwo stałe. Serwisowanie powinno odbywać się z częstotliwością podobną jak dla kotłów gazowych czy olejowych, raz do roku ale najczęściej wystarczy, że będzie wykonane przez instalatora posiadającego ogólne uprawnienia instalacyjne.

Jednak czyszczenie należy wykonywać znacznie częściej ze względu na sadzę osadzającą się na ściankach kotła. Trzeba pamiętać, że warstwa sadzy o grubości zaledwie kilku milimetrów może spowodować zmniejszenie mocy cieplnej kotła nawet o 30%.

 Dowiedz się: Jakie są ceny węgla. Czym opłaca się ogrzewać dom?

Czynności konserwacyjne w tym przypadku może wykonywać sam użytkownik. Jeśli w kotle spala się paliwa, do których jest on przystosowany, czyszczenie powinno się przeprowadzać raz na kilka tygodni, dla węgla lub drewna dobrego gatunku, raz na 7–10 dni, jeśli paliwem jest koks lub też przed każdym załadunkiem kotła opalanego miałem. Najrzadziej wśród kotłów na paliwo stałe czyści się
kotły zgazowujące drewno.

Dodatkowo kotły takie, co kilka lat trzeba oczyścić z tworzącego się w nich, tzw. kamienia kotłowego. 

 Dowiedz się: Jakie rodzaje kotłów gazowych są na rynku 

Autor: ewk
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

Popukaj sobie sam będzie taniej
kiszczak, 19.12.2012, 11:07
Przegląd kotła gazowego to koszt 250 zł
-czyszczenie kotła
-czyszczenie filtrów (gaz, woda, c.o.)
-czyszczenie palnika
-czyszczenie syfonu kondensatu
-analiza spalin
-montaż demontaż kotła
tel.722398981
pozdrawiam
Kamil 722398981, 26.10.2012, 11:16
Piec węglowy - polecam sadpal lub sadzpal. Oba środki wypalają sadzę i nie trzeba czyścić kotła. Komin tez podobno wolniej się zatyka - jak go czyszczę co dwa miesiące.
SZU, 18.09.2013, 19:31
Zapraszam do skorzystania z profesjonalnego serwisu kotła firmy De Dietrich w Katowicach, woj. Śląsk.
Wykonujmy profesjonalne przeglądy kotła firmy De Dietrich.
Katowice i okolice Śląsk, tel. 503 352 415
Nie boimy się trudnych tematów Profesjonalny przegląd kotła wymaga poświęcenia ok 1,5 h + czas dojazdu do klienta, koszty eksploatacyjne samochodu ( samochód to nie tylko paliwo
Serwisant musi posiadać:
1. Odpowiednie narzędzia, które nie są tanie w zakupie i utrzymaniu odpowiedniego stanu technicznego ( kalibracje, przeglądy),
2. Odpowiednie uprawnienia urzędowe, od producenta danego kotła, za które musi zapłacić z własnej kieszeni. Takie uprawnienia są wydawane na określony czas.
3. Najważniejsze z tego wszystkiego...., powinien posiadać doświadczenie w branży.
GP TEAM, 11.10.2017, 13:33
http://mewkid.net/order-amoxicillin/ - Amoxicillin Without Prescription Amoxil pdq.rbtk.regiodom.pl.qkc.lc http://mewkid.net/order-amoxicillin/
uexeevbe, 18.07.2019, 00:20
Przegląd kotła grzewczego najlepiej jest zlecić odpowiedniej ekipie. Najwazniejsze zeby mieć pewność ze przegląd zostanie wykonany fachowo. Osobiście mogę polecić http://www.przeglady-budowlane24.pl -sprawnie wykonana usługa i w dobrej cenie, czego chcieć więcej?
Eryk, 10.03.2018, 14:24
My zlecamy przegląd kotła i całej instalacji gazowej firmie pana Górki http://www.lublin.przeglady-budowlane24.pl/ Fachowcy znają się na tym co robią, widać, że mają niezbędną wiedzę i duże doświadczenie, dlatego jesteśmy spokojni o nasz dom i bezpieczeństwo naszej rodziny
Binkiewicz, 19.04.2018, 09:58
Jaki okres obowiązkowego przeglądu wg. Prawa budowlanego jest wymagany dla kotła 2-funkcyjnego typu Junkers zainstalowanego w mieszkaniu lokatorskim ( wspólnota ) ? Może ktoś konkretnie odpowiedzieć ? Zaznaczam , ze nie chodzi o okres zalecany , lecz wymagany przepisami .
luki, 11.10.2019, 14:44