Pompy ciepła: jako nowoczesny sposób ogrzewania domu

Ile kosztują, czy można uzyskać na nie dofinansowanie, czy mogą być jedynym źródłem ogrzewania budynku. Na pytania odpowiada Paweł Kocięba-Żabski, prezes firmy Nateo.
Pompa ciepła
Pompa ciepła jest w stanie zapewnić 100% zapotrzebowania energetycznego budynku w ciągu roku.

fot. nateo

Zacznijmy od porównania kosztu budowy instalacji z gruntową pompą ciepła z pozostałymi rozwiązaniami grzewczymi. Dla domu o powierzchni 200 m2, w którym mieszkają 4 osoby, całkowity nakład inwestycyjny wynosi średnio ok. 65 tysięcy zł. Budowa kotłowni gazowej w takim samym obiekcie to wydatek na poziomie ok. 50 tysięcy zł, a kotłowni olejowej ponad 70 tysiący zł. 

Warto wiedzieć: Zastosowanie pompy ciepła w nowym i starym domu 

Czy na pompę ciepła można dostać dofinansowanie?

Pompy ciepła bazują na odnawialnych źródłach energii (OZE), które są obecnie wspierane przez Unię Europejską. W naszym kraju jest już kilka możliwości zdobycia dofinansowań w różnych formach. Oferują je m.in.:

  • Fundusz Termomodernizacjii Remontów (FTiR),
  • Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • lokalne samorządy.

Dotacje przyznawane są nie tylko na zakup urządzeń, ale także na ich montaż.

Zobacz: Czy opłaca się montaż pompy ciepła?

Ile prądu zużywają pompy ciepła?

Energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła służy głównie do zasilania sprężarki, która pracuje tylko w określonym czasie. Z każdego zużytego kilowata zyskujemy nawet do 5 kW. Dodatkowo jest też możliwość takiej konfiguracji urządzenia, by funkcjonowało głównie w trakcie taryfy nocnej, gdzie stawka jest niższa, a nadmiar energii wykorzystywany jest w ciągu dnia.

Czy każda pompa wymaga wykonywania odwiertów?

Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujemy. Do wyboru mamy pompy powietrzne wodne oraz gruntowe. Odwierty wykonuje się z reguły w przypadku tych ostatnich, jednak i tutaj nie jest to konieczne. Obecnie oprócz kolektorów pionowych, które wymagają umieszczenia sond na głębokości sięgającej 130 m są jeszcze poziome oraz spiralne, które montuje się zaledwie kilka metrów pod powierzchnią ziemi.

Ile miejsca zajmuje pompa ciepła?

Pompy modułowe wymagają odrębnego pomieszczenia. Możemy jednak skorzystać z bardziej zaawansowanego urządzenia, jakim jest kompaktowy węzeł cieplny. Wszystkie podzespoły są w nim zabudowane w zestawie, który zajmuje około 1 m2 powierzchni. Jest on odpowiednio wygłuszony, dlatego można postawić go w dowolnym miejscu w domu.

Czy pompy można łączyć z innymi ekologicznymi systemami?

Pompy mogą współpracować z różnymi systemami np. ogrzewaniem kominkowym czy popularnymi ostatnio kolektorami słonecznymi. Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła jest urządzeniem, które zapewnia 100% zapotrzebowania energetycznego budynku w ciągu roku, dlatego pozostałe systemy mogą służyć raczej jako wsparcie. 

Zobacz również: Kominki z płaszczem wodnym: ogrzewanie eleganckie, ekologiczne i tanie 

Autor: Edyta Hanszke
Współpraca: nateo
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Trudno komentować zbiór bzdur - np. kotłownia gazowa za 50k pln...
WP, 08.02.2013, 22:52