Pompa ciepła i czas zwrotu takiej inwestycji

Wciąż rosnące ceny paliw coraz częściej zmuszają nas do zastanowienia się nad opłacalnością eksploatacyjną instalacji z pompą ciepła. Dzieje się tak mimo dużo wyższego kosztu montażu takiej instalacji w porównaniu z montażem instalacji z innymi źródłami ciepła.
  • Zestaw z pompą ciepła

    Hewalex

Pompę ciepła (PC) charakteryzuje duża uniwersalność. Można ją zainstalować zarówno w nowym budynku jak i w starych domach, można ją podłączyć równolegle do istniejących pieców lub je zastąpić. W zależności od wersji, pompa ciepła może, współpracować z piecem na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe, z kominkiem lub baterią słoneczną, a także z ogrzewaniem elektrycznym.

Zastosowanie pompy ciepła

Pompy ciepła są to urządzenia mające różne zastosowania. Mogą być używane w centralnym ogrzewaniu, do podgrzewanie wody użytkowej czy wody w basenie oraz w systemach klimatyzacyjnych.
W przypadku centralnego ogrzewania system pomp możemy zastosować z już istniejącą instalacją lub zamontować w domu całkowicie nową. Pompa ciepła ma najwyższą sprawność, jeśli funkcjonuje w instalacji c.o. o niskiej temperaturze pracy. Warunek ten spełniają systemy z bardzo dużymi powierzchniami grzewczymi. Dlatego najlepsze jest ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, ścienne lub sufitowe.

Zobacz również: Zastosowanie pompy ciepła w nowym i starym domu

Gdy stosujemy panelowe grzejniki niskotemperaturowe (temperatura wody zasilającej to 55°C), musimy liczyć się z tym, że pompa ciepła nie osiągnie wysokiej sprawności. To niekorzystnie wpływa na koszty eksploatacyjne instalacji. Co prawda, instalowanie grzejników nie jest błędem, jednak nie zapominajmy, że pompy ciepła są przystosowane do pracy z grzejnikami o temperaturze do 55°C. 

Koszty instalacji pompy ciepła

Przeciętnie całkowita wartość inwestycji w pompę ciepła do ogrzewania budynku o powierzchni 150–250 m2 oraz zaspokojenia potrzeb ciepłej wody użytkowej dla 3–4 domowników to rząd wielkości 45 000–70 000 zł. Na wartość tę składają się ceny samej pompy ciepła, jej wyposażenia zależnego od rodzaju i mocy, kosztu wykonania dolnego źródła oraz kosztu instalacji, rozruchu i kalibracji do potrzeb instalacji.

Koszty eksploatacji PC

Dość często spotyka się opinię, że instalacja z PC jest całkowicie bezobsługowa i użytkownik ponosi w czasie eksploatacji jedynie koszt zakupionej energii elektrycznej. Nie do końca jest to prawda. Jak każdy system instalacje te wymagają serwisu, przeglądów i obsługi.
Do kosztów eksploatacyjnych instalacji z pompą ciepła zaliczamy okresowe badanie stanu instalacji i jej ewentualna modernizacja, koszty wymiany filtrów (pompa ciepła woda-woda), wymiana siłowników, ewentualnie zaworów, a w przypadku wycieku czynnika roboczego – koszt ponownego napełnienia instalacji.
Poza tym, kosztem eksploatacyjnym będą również okresowe serwisy pomp ciepła, dokonywane przez autoryzowany serwis producenta, co z reguły wiąże się z warunkiem utrzymania gwarancji na urządzenie. Koszty te nie są małe i w zależności od wielkości urządzenia mogą wahać się od 1500–7000 złotych.

Zwrot kosztów inwestycyjnych poniesionych na instalację z pompą ciepła

Producenci i dystrybutorzy różnie określają czas zwrotu inwestycji, jaką jest pompa ciepła.
Przy obecnych cenach pomp ciepła, obliczany koszt zwrotu kosztów inwestycyjnych pomp ciepła wynosi średnio 5–15 lat – w zależności od wielkości i awaryjności instalacji. Najszybciej zwróci się inwestycja w pompy ciepła w porównaniu do instalacji wykorzystujących piece na olej lub gaz oraz piece elektryczne. W przypadku, gdy PC chcielibyśmy zastosować zamiast pieca na paliwo stałe okres ten znacznie się wydłuża i odpowiednio, dla ekogroszku wynosi ok. 10 lat dla węgla lub miału ok. 20–25 lat.

Okres zwrotu inwestycji można skrócić dbając o prawidłowe ocieplenie domu, odpowiednią optymalizację systemu i zastosowanie m.in. rekuperacji oraz ogrzewania niskotemperaturowego z automatycznym sterowaniem. 

Zobacz również: Ogrzewanie pompą ciepła: czy to się opłaca

Nawet, jeśli przeraża nas koszt zakupu i montażu PC, należy pamiętać o jednej z najważniejszych zalet tego typu ogrzewania. Jest to, u użytkownika końcowego jakim jest indywidualny inwestor, technologia „czysta" (nie zanieczyszcza jego otoczenia). Stosując pompy ciepła zmniejszamy emisję spalin. 

Autor: ewk
31komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (31)

najszybciej zwróci sie w porównaniu do dowolnej instalacji przy zalozeniu nie zamykania okien na zime.... Prownywanie czasu zwrotu do instalacji z ogrzewaniem olejowym zawsze wypada atrakcyjnie dla marketingowcow.
Pewnie sa ludzie ktorzy ogrzewaja olejem ale chyba sie juz takich instalacji nie zaklada chyba ze ktos ma taka fanaberie i walizke pieniedzy do spalenia
ano, 18.01.2012, 13:31
taka pompa to sie dopieor wroci chyba dopiero twiom wnukom pani redaktor. zalozenie i rozkopanie ogrodka to kupa kasy a pozniej tez trzeba o to dbac nie wystarczy raz załozyc i juz pozdr
maja, 18.01.2012, 13:55
no z tego co napisane to koszt to nawet 70 tysi, więc chyba ten kto posał dobrze kalkulował i wliczył koszt ogrodu, bo pompe można kupić już za 10 tysi, a i o tym że później trzeba placi za utrzymanie jest wspomniane
Bartek, 19.01.2012, 08:00
moi koledzy studenci robili badania na inzynierki, gdyby porównywac do grzania gazem, zwraca sie po 15-20 latach. Jest to nieopłacalne
bla bla, 18.01.2012, 17:48
kolego student i koledzy/anki inzynierki, chlopak po zawodowce zauwazzyl ze "elita intelektualna" ma problemy z logicznym myslenie i liczeniem tez.
1.NIE ZWRACA sie tylko koszty sie kompensuja, teoretycznie bo przyjmujac wasze wyzszo-szkolne wyliczenia.
2.Pomijacie np.OPROCENTOWANIE KAPITALU zainwestowanego.A ten przy roznicy nakladow inwestycynych np. 20k zl pompa-gaz, to 1000-1300zl na kozysc GAZU.I to sa REALNE, ZAROBIONE pieniadze np. na lokacie.
3.Pomijacie AMORTYZACJE urzadzenia grzewczego.(jak wszystko na swiecie, tak pompka jak i kociolek ma swoj czas zycia).I nawet zawyzajac pompki do 25 lat i jej koszt 25K zl to jest 1000 zl KOSZTU rocznie dla pompy!
kociolek 15lat i koszt 7500zl to jest 500 zl KOSZTU rocznie dla kotla.
do tego koszty napraw, serwisu, etc..
itd....
sam oczywiscie tez tu upraszczam "troszke" panie i panowie inzynierowie
PS.
uwielbiam tez czytac jak piszecie GASZE SWIATLO
(czym? wylacznikiem, hehehe)
piotrek hydraulik, 19.01.2012, 22:42
a zwraca to sie po dobrym piciu :))
piotrek hydraulik, 19.01.2012, 22:55
Proponuję, żetelnie pisać o porównywanym medium bo co oznacza gaz - może mowa o CO2 - nie wiem. Rzeczywiście przy gazie ziemnym czas zwrotu to 10-15 lat ale już przy gazie propoan techniczny w moim przyapdku, przy domu dobrze zaizolowanym to czas zwrotu już po 3 latach. :)
Ziółkowski, 11.02.2013, 15:00
wszystko wszystkim ale nikt nie pisze co po tych 15 latach jak ta pompa się zwróci to najprawdopodobniej konieczna będzie jej wymiana (wszystko się kiedyś zużywa). Koszt wymiany samej pompy na dzień dzisiejszy to ok.25 - 35 tys. a nowy piecyk gazowy czy na paliwo stałe to maks. 10 tys. zł.
nowak, 18.01.2012, 18:47
oj Panowie... w przypadku budowy domu, ewentualnie kapitalnego remontu rozwiązanie z PC jest ciekawe, pod warunkiem, że ktoś liczy się z jednorazowym wydatkiem około 60tys. zł i to jest największy minus - to teraz plusy - odwierty zrobione raz i później nad nimi mamy ogródek, nie trzeba rezerwować pomieszczenia na kotłownie, stosuje się dodatkowo do ogrzania wody, rezygnuje się z emisji spalin + do tego dorzucamy kolektory słoneczne na dach i koszty takiego ogrzewania poza kwestią przeglądów = 0zł
inwestor, 18.01.2012, 19:12
Jakie zero złotych?
Prąd elektryczny jest potrzebny, wcale nie tak mało - duży dom to nawet 200zł/miesiąc. Wymiana czynnika roboczego co jakiś czas, filtry, zawory.
Tomasz, 18.01.2012, 19:39
nic za darmo, pamietajmy o tym, że PC ma grzałke elektryczna która załaczana jest w przpadku gdy uzysk ciepła jest zbyt niski, znam przypadki gdy przez złe dobranie i ustawienie paramatrów PC rachunki za prad osiagały 600zł, jak na razie najbardziej opłacalny jest kocioł gazowy kondensacyjny + instalacja solarna dla c.w.u
henryk, 19.01.2012, 00:19
na twoje pytanie 'a prąd to co' przeczytaj co napisałem - w połączeniu z kolektorem słonecznym!!! - przeglądy etc. - przy konwencjonalnym przeglądy kominowe, wentylacyjne, zagrożenie pożarowe, itd. do tego dolicz sobie godzinę pracy dziennie przy obsłudze kotłów konwencjonalnych w sezonie, w przypadku mroźnej zimy wstawanie w nocy, do tego praca przy zapewnieniu opału na sezon, pompa ciepła uniezależnia od sytuacji geopolitycznej i kosztów cen na rynkach surowców, politycznych wojenek i przepychanek, a przy zastosowaniu ogrzewania nawiewowego latem może być wykorzystana jako system chłodzący, obecnie mieszkam w mieszkaniu, ale jak będę się decydował na budowę domu jestem niemal pewien, że wybiorę PC
inwestor, 19.01.2012, 09:00
piec na ekogroszek z automatycznym rozpalaniem
1h pracy tygodniowo na doladowanie zasobnika i wyczyszczenie pieca (przy duzych mrozach!) i TYLE!
koszt sezonu - ok 1700, powieksozny dom w rododendronach 2 archon
kazdy sobie przedstawia koszty tak jak mu pasuje.. ale zaraz kolego "obecnie mieszkam w mieszkaniu, ale jak będę się decydował na budowę domu jestem niemal pewien, że wybiorę PC" - o czym ty wogole mowisz. to tak jakby ja mowil o kosztach utrzymania mercedesa klasy S jezdzac rowerem:)
katar, 19.01.2012, 10:45
Trochę przesadzasz, chyba ze masz groszek jeszcze z przed 3 lat. Cena obecna dobrego to okolo 950 zl (Chwalowicki). wygląda że wystarczy ci niecałe dwie tony na sezon !!! ?
kris, 19.01.2012, 21:57
w tamtym roku kupowalem Ekoret (workowany na kopalini w worki foliowe) po 820zl/tone
od 15 pazdziernika do 15 marca spalilem 2,1tony - wiec policz sobie sam (powiekszony dom w rododendronach 2 - Archon)
poza tym temrinem grzanie w domu bylo naprawde sporadyczne w tym roku wegiel niestety po 920zl/Tone:p
katar, 20.01.2012, 08:41
Pytanie mam czy ten dom ma powierzchnię 5m2?? Ja mam 200m2 i tonę spalę na miesiąc, od października do marca. Temperatura w domu to 24 stopnie.
Krystian, 12.05.2012, 17:09
Popieram, i nikt nie liczy, że trzebna piec załadować, wynieśść popiół itp. A no i wyjedź w styczniu na dwa tygodnie - np. przy moim charakterze pracy zdaża się to często. To tak samo jak z samochodami jeden jeździ Dacią drugi AUDI niby, że to i to ma 4 koła a komfort zupełnie inny. Pytanie więc do wszytskich przeciwników Pomp Ciepła - jak wycenić komfort i bez obsługowość???
Ziółkowski, 11.02.2013, 15:05
Jakie wstawanie w nocy? Obecnie kotły mają sterownik, który reguluje dopływ powietrza - zasypujesz, podpalasz i masz. Bez podajnika, możesz osiągnąć nawet 24h palenia. U mnie normą jest ok 10h - mniej węgla, a w domu ciepło.
Z podajnikiem - masz obsługę raz w tygodniu.
Grzegorz, 19.01.2012, 11:31
Wybieraj sobie - Twoje pieniądze :-)
Zenon, 19.01.2012, 13:48
Ty nigdy nie będziesz mieszkał we własnym domu ...
Klonowski, 20.07.2012, 20:36
w tej chwili produkowane sa kotly kondensacyjne z wysoka sprawnoscia i juz to policzono ze przy dobrym piecu (koszt okolo 11-12tyś zł) w zestawie solarnym (koszt ok 8 tyś) uzyskujemy system w ktorym koszty ogrzewania nie beda wyzsze niz przy pompie ciepla. Dom okolo 160m2, rodzina 4 osobowa, zasobnik na cwu w kotle. Ja sam nie mam gazu w domu wiec zostalo mi zrobic piec na palowo stale i takowy mam jak narazie nie nazekam ale gaz bylby dosc fajna alternatywa. Oczywiscie do tego wszystkiego podłogówka !!!!
Oscylot, 19.01.2012, 10:41
i znowu powtórka - jaki gaz, przy ziemnym ok ale przy propanie technicznym nie mam takiej możliwośći. LPG - 2 do 3 x droższy
Ziółkowski, 11.02.2013, 15:07
Najbardziej śmieszy mnie fakt ,że na temat pompy ciepła najczęściej wypowiadają się domorośli znawcy nie mający pojęcia o temacie, którzy nigdy na własne oczy nie widzieli samej pompy nie mówiąc już o dolnych źródłach . No ale u nas tak to jest co drugi to lekarz , co trzeci to prawnik i znawca pomp ciepła !!!!!
aga, 19.01.2012, 11:05
rozumie im masz pompe ciepła.
prosze przedstaw nam rzetelny koszty instalacji, uzytkowania i serwisowania takiego cuda! a jak z awaryjnoscia znam pare osob ktore zapewnialy mnei ze zaprojektowany przez nich system ogrzewania bedzie super tani (na prad, na gaz) - niestety tylko na papierze.
gdy przyszlo im placic rachunki to nie wiedzieli skad na to maja wziac pieniadze! "Najbardziej śmieszy mnie fakt ,że na temat pompy ciepła najczęściej wypowiadają się domorośli znawcy nie mający pojęcia o temacie," - mam wrazenie ze dotyczy sie to tez autora artykulu :)
katar, 19.01.2012, 11:11
okres zwrotu dla ekogroszku wynosi ok. 10 lat dla węgla lub miału ok. 20–25 lat. hahahaha, niech pani redaktor sobie najpierw sprawdzi ceny ekogroszku i zwyklego wegla z tej samej kopalni i pokaze mi gdzie to groszek jest 2x drozszy chyba ze porownujemy do "kamieni" z czech o kiepskiej wartosci opałowej:) porwnianie jak i caly artykul jest w stylu "a moj dizel to wogole pali 2l/100km (jak jade z lekkiej górki)"
katar, 19.01.2012, 11:07
z jednym z poprzedników, że na wszystkim najlepiej znają się lekarze i prawnicy - nic i nikt nie jest w stanie ich przekonać, że nie mają racji, no ale cóż się dziwić - 6 lat zakuwania na studiach zrobiło swoje - mają zakute głowy :) Przykładem jest mój sąsiad lekarz, który zamontował sobie solary po wschodniej stronie dachu i nie dał się przekonać, że źle robi, do tego zrobił sobie kotłownię w salonie (kominkiem ogrzewał dom) i dopiero kiedy zaczął niewyrabiać na paliwo do komnka poszedł po rozum do głowy. Kiedy zobaczył, że my robimy odwierty pod pompę ciepła doszedł do wniosku, że on jednak też tak zrobi. A mnie w przyszłym tygodniu podłączać będą pompę i bardzo się z tego cieszę, bo korzystanie z pompy ma same zalety i niech sobie mówi kto co chce :)))
qqszka, 19.01.2012, 15:05
W takim razie napisz nam ile kosztowala Cie cała instalacja do pompy ciepła (łacznie lub bez grzjenikow/podłogówki). Ja jestem bardzo ciekaw realnych kosztów, gdyz to co pisza w takich artykułach to suche fakty i marketingowy bełkot (autor nawet nie wie ile kosztuje dany typ węgla!) Adres do tej strony zapisuje sobie w ulubionych i po skonczonym sezonie grzewczym licze na zaprezentowanie przez Ciebie koszów zuzytego prądu oraz innych dodatkowych kosztów (jakies przeglady, odgrzybianie, nie wiem co tam jeszcze). Nie bedzie mnie nigdy stać na takie cudo, ale zawsze bardzo chetnie przyjmuje sprawdzone informacje uzytkownikow róznych nowinek technicznych Pozdrawiam
katar, 19.01.2012, 15:21
Jak Tam PC kolego KATAR
VASCO, 07.10.2015, 19:57
pompa może i w swoim założeniu to dobre rozwiązanie ale jak dostałem 10 ofert od polecanych firm które montują pompy i nie było dwóch takich samych lub zbieżnych ofert (chodzi o parametry - głębokość odwiertów, dobór mocy pompy) wszyscy na swoje kopyto jeden 220 m odwiertów liczył, następny stwierdzał że 120 m starczy. O cenie to tylko wspomne że pewien pan we wstępnej ofercie zaproponował mi montaż za ok 60 tys. zł aby już po miesiącu zejśc prawie 10 tys. Dałem sobie spokój z tą pompą może INNYM RAZEM :)
nowak, 19.01.2012, 17:00
Pompa Ciepla, tak samo i Kolektory Sloneczne i FotoVOLTanki, wiatraczki wytwarzajace prad .. to gadzety.
W "normalnych" krajach unii sa do tego typu instalacji potezne doplaty i tylko dzieki temu sie sprzedaja.No pomijajac "ECO" oszolomow ktorzy i tak by to kupili.
Ale to ze znajduja nabywcow w polsce to zdumiewajace, lub zwyczajnie swiadczy o zdolnosciach obliczeniowo/myslacych polakow.
Sr. koszt ogrzania dobrze ocieplonego domu 150m2 to
1900 zl dla wegla
2750 zl dla gazu
5200 zl dla oleju
Dla pompy ciepla okolo 1200-1500 zl. Wydatek EXTRA (w stosunku do kotla kondensacyjnego) 25000 zl na pompe ciepla z odwiertami lub petelki w ogrodzie ..
TO NA GLUPIEJ LOKACIE BANKOWEJ 1000-1300 zl .. i .. juz ten "NIBY ZAROBEK" ktory w rzeczywistosci jest AMORTYZACJA URZADZENIA a NIE ZAROBKIEM trafia szlag.
To samo dotyczy sie solarkow i wiatraczkow.
Macie problem z liczeniem i logika.To nie przynosi zyskow.OBNIZA WYDATKI a to zupelnie co innego.Pomijacie przy tym wlasnie AMORTYZACJE pompeczki
np 25000 i 25 lat zycia pompeczki to 1000 zl ROCZNIE plus % z kapitalu
np 7500 za kociol gaz i 15 lat zycia to 500zl ROCZNIE plus % z kapitalu LUDZIE MYSLCIE troszke.Jak chcecie oszczedzac (a nie ZARABIAC, hehe na grzaniu) TO IZOLUJCIE DOMY.
Oczywiscie kazdy niech sobie instaluje co chce,dzieki temu jest postep i nowe technologie.ALE PROPAGANDY to ja mam dosc
piotrek hydraulik, 19.01.2012, 22:25
pompa ciepla pozera w mrozne dni 50-100kw i czesto nie dogrzewa, moze i jest wygodna , ale na pewno nie tansza niz pozostale media(dlatego nigdy sie nie zwroci), dlatego nie powinna byc w taki sposob reklamowana, oszustwo jest przestepstwem sciganym z urzedu i panowie sprzedawcy oraz monterzy w swoim agresywnym marketingu chyba posuwaja sie o jeden krok za daleko.
Pwialik, 08.11.2013, 23:27