Płać mniej za ogrzewanie zmieniając swoje nawyki

Minusowe temperatury uniemożliwiają wymianę okien lub docieplenie domu. Jest jednak sposób na niższe rachunki za ogrzewanie jeszcze w tym sezonie grzewczym.
  • Grzejnik

    Ważne jest, by w sezonie grzewczym kaloryfer nie był zasłonięty.

    mk

Rachunki za ogrzewanie można obniżyć umiejętnie korzystając z ciepła. Powiemy o sześciu radach, które mogą ograniczyć zużycie ciepła.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego ceny nośników energii wzrosły w ostatnich 12 miesiącach średnio o 5,7%. Najszybciej drożał gaz (o 7,7% porównując rok do roku), a najwolniej opał (3,4% rok do roku). Szczególnie więc osoby palące gazem cieszyć mogą informacje o prawdopodobnej obniżce stawek z "błękitne paliwo" od nowego roku. Niemniej jednak w tym sezonie grzewczym większość osób może za ogrzewanie zapłacić więcej niż w poprzednim. Ile?

W przypadku 50-metrowego mieszkania w nieocieplonym bloku z wielkiej płyty w tym sezonie grzewczym rachunek za ciepło może opiewać na 2,4 tys. zł (ogrzewanie z miejskiej sieci), a w przypadku 150-metrowego domu z lat 90-tych może być to około 3 tys. zł w przypadku ogrzewania węglem lub 5,6 tys. zł w przypadku wykorzystania gazu.

Gdy mróz za oknem, to na gruntowną modernizację jest już za późno

Koszty ogrzewania możemy najbardziej obniżyć, gdy przeprowadzimy gruntowną termomodernizację. Takie roboty jak wymiana okien na energooszczędne, ocieplenie dachu i ścian zewnętrznych są niezbędne, aby polepszyć charakterystykę energetyczną domu lub mieszkania. Nawet w przypadku budynku z wielkiej płyty możliwe jest dzięki temu zbliżenie zapotrzebowania na energię do tego, jaki obserwować można w nowych budynkach.

Pomyśl o zaworach centralnego ogrzewania: Gdzie stosujemy zawory c.o. i jakie pełnią zadanie 

Problem jednak w tym, że w przypadku bloku jeden właściciel nie przeprowadzi modernizacji sam. Musi przekonać do tego spółdzielnię lub wspólnotę. Mieszkańcy domów jednorodzinnych w tym względzie są w lepszej sytuacji. Po uzyskaniu wymaganych zezwoleń administracyjnych (jeśli są potrzebne) mogą przystąpić do robót. Jednak panujący teraz mróz uniemożliwia podjęcie części prac (na przykład remontu elewacji lub wymiany grzejników i okien).

A jeśli chcesz jednak ocieplić mieszkanie, zobacz jak to zrobić bez zgody wspólnoty:
Ocieplenie mieszkania od wewnątrz płytami klimatycznymi 

Co zrobić, by w tym roku rachunki za ogrzewanie nie były wyższe niż zeszłoroczne? Często wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Co więcej większość z nich nic nie kosztuje poza zmianą naszych nawyków. Przestrzeganie kilku zasad może w skrajnym przypadku pozwolić na obniżenie rachunków za ogrzewanie 50-metrowego mieszkania w wielkiej płycie nawet o 940 zł, a w 150-metrowym domu jednorodzinnym ogrzewanym węglem nawet o 1180 zł.

1. Zasłaniaj okna

Ciepło z domu ucieka najczęściej przez okna. W związku z tym, że zimą dni są krótsze zasłaniajmy okna po zmroku. Zasłony, rolety lub okiennice będą dodatkową barierą dla uchodzącego z mieszkania ciepła. Oczywiście oszczędności będą największe, gdy zamkniemy rolety zewnętrzne, ale te są jeszcze rzadkie w polskich nieruchomościach. Nawet jednak zasłonięcie zasłon, rolet wewnętrznych czy żaluzji zmniejszy ilość uciekającego ciepła.

Ponadto zadbaj o szczelne okna, by poprawić komfort cieplny w domu.

2. Nie zasłaniaj grzejników

Błędem jest zasłanianie kaloryfera grubymi kotarami, meblami czy nawet firankami. Tworzy to bowiem barierę dla ciepła, które grzejniki powinny przecież oddawać do wewnątrz pokoi bez żadnych przeszkód. Co ciekawe spółdzielnia mieszkaniowa Hutnik z Sosnowca szacuje na przykład, że zabudowane grzejniki mogą odpowiadać za zwiększenie o 20% strat ciepła. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. i trzykrotnie większego domu roczna oszczędność na ogrzewaniu w przypadku likwidacji zabudowy grzejnika może wynieść odpowiednio nawet 480 i 600 zł.

3. Zatrzymaj ciepło wewnątrz

Jedyną stroną, od której grzejnik powinien być odizolowany, jest ściana zewnętrzna. Warto zainwestować więc w ekrany zagrzejnikowe. Jest to najczęściej płachta styropianu powleczona cienką folią. Odbija ona ciepło w kierunku pokoju i ogranicza straty ciepła przenikającego przez ściany. Zgodnie z szacunkami portalu termodom.pl zastosowanie tego rozwiązania może ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło o od 2,5 do 5% rocznie. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 mkw. i trzykrotnie większego domu roczna oszczędność na ogrzewaniu może wtedy wynieść odpowiednio 90 i 110 zł. Koszt założenia ekranów jest znikomy. Rulon o wymiarach 50 cm na 5 m kosztuje często mniej niż 20 złotych. Ta niewielka inwestycja powinna więc zwrócić się z nawiązką już po pierwszym sezonie grzewczym.

4. Różnicuj temperaturę w pomieszczeniach

Często pojawiającą się radą, która ma pomóc w racjonalnym wykorzystaniu ciepła jest różnicowanie ilości ciepła dostarczanego do każdego pomieszczenia. W praktyce może okazać się to kłopotliwe, bo wymaga, aby drzwi od poszczególnych pokoi były pozamykane i możliwie szczelne. Uznaje się, że w łazience powietrze powinno być ogrzane do 22 stopni. W pokoju dziennym powinno panować 20°C, a w sypialni około 17–18°C. Trzeba oczywiście pamiętać, że temperatura uznawana za komfortową jest inna dla każdej osoby.

Wato wiedzieć: Jaka temperatura w domu jest odpowiednia dla dziecka 

Szacunki pokazują, że obniżenie o jeden stopień temperatury w mieszkaniu lub domu skutkuje obniżeniem zapotrzebowania na energię cieplną o 5–6% rocznie. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. i trzykrotnie większego domu roczna oszczędność na ogrzewaniu może wynieść odpowiednio 130 i 165 zł przy obniżeniu temperatury tylko o jeden stopień Celsjusza. I nie trzeba prowadzić drobiazgowego monitoringu rozkładu temperatur w każdym pomieszczeniu. W praktyce wystarczy po prostu odpowiednio ustawiać termostaty na grzejnikach i pamiętać o zamykaniu drzwi pomiędzy pomieszczeniami.

5. Ogrzewaj mniej, gdy jesteś nieobecny w domu

Warto obniżyć temperaturę, gdy domownicy przebywają w pracy lub w szkole. Portal tanie-ogrzewanie.pl szacuje na przykład, że przykręcenie ogrzewania o trzy stopnie Celsjusza od godziny 9 do 15 i od 23 do 6 pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie na energię cieplną o 10%. W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. i trzykrotnie większego domu roczna oszczędność na ogrzewaniu może zgodnie z szacunkami portalu wynieść odpowiednio 240 i 300 zł.

W praktyce jednak osiągnięcie takich oszczędności może być trudne. Po pierwsze najlepiej byłoby gdyby zmiany temperatur zachodziły płynnie i automatycznie, a to wymaga już odpowiedniej instalacji, która pozwoliłaby ustawić odpowiedni tryb zmian w ciągu doby. Ponadto problemem może być skokowy wzrost temperatury, jaki następuje w momencie, gdy domownicy wracają do domu. Skokowe dostosowanie temperatury do wyższych wymagań wymaga bowiem sporej pracy pieca. W efekcie zużyta w tym czasie energia może „skonsumować" oszczędności jakie udało się wygospodarować wcześniej ograniczając dogrzewanie pustego domu.

6. Zadbaj o odpowiednią ilość świeżego powietrza

Należy pamiętać, że utrzymując ciepło w domu, nie można przesadzać. Efektem może być niedostateczna wymiana powietrza. A jest ono potrzebne, aby w mieszkaniu czuć się komfortowo. Często pojawiającym się błędem est uchylenie okna przy włączonych grzejnikach. Taki zabieg pozwala stopniowo wymieniać powietrze w mieszkaniu, ale też powoduje uchodzenie świeżo ogrzanego powietrza z mieszkania. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia mieszkania jest szerokie otwarcie okien na kilka minut po uprzednim zakręceniu termostatów grzejnikowych. Trudno jest oszacować oszczędności wynikające z zastosowania takiego sposobu wymiany powietrza, ale bez wątpienia i ta rada może pozwolić utrzymać nawet kilka stuzłotowych banknotów w portfelach właścicieli nieruchomości. 

Uważaj na czad! Przeczytaj poradnik: Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Bartosz Turek - Analityk rynku nieruchomości, Home Broker
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

znów te bzdury wciskacie? :/ aż się nie dobrze robi.. kolejny raz ta tandeta... czy wy nie macie już artykułów? potem się dziwicie że wam czytelnictwo spada!!!
sama se zasłoń okna i siedź w ciemni!, 12.12.2012, 11:26
A co do zasłaniania okien, to jasno jest napisane, by robić to po zmroku. Wtedy i tak już jest ciemno na zewnątrz, więc o co chodzi przedmówcy?
Marta, 12.12.2012, 12:10
A to ciekawe? Czy ktoś podając takie dane ma pojęcie o tym co napisał?
Opłaty stałe za ciepło systemowe jest ile droższe od opłat stałych za gaz?
Ogrzewam gazem i nawet przy tak drogim czynniku grzewczym i tak mniej płacę za ogrzewanie od tych z bloku. I podstawowy najważniejszy aspekt , nie truję sąsiadów. Fakt oszczędzam i temp. śr. ok. 17 stopni. Nie ma przegrzania , szoku termicznego i co za tym brak infekcji. Rozmyślne korzystanie ma same plusy. Najbardziej to widać gdy dom jest ogrzewany gazem. Pełna automatyka daje największe możliwości oszczędzania. W kresie przejściowym i letnim korzystam z energii słonecznej . Nie płacę za ładowane do sieci miejskiej ciepło ( zawyżone parametry ) , które nie wykorzystane przez mieszkańców wraca. Straty są ujęte w opłatach stałych i zmiennych. Powielanie bzdur, że ciepło miejskie najtańsze to stek kłamstw. W bloku tylko gazowe kotły kondensacyjne, automatyka , solar na dachu i 40% mniej za jeden sezon grzewczy.
Q, 12.12.2012, 12:23
Koleś ale z Ciebie odjazd. Temperatura średnia 17 stopni? Ostro piździć musi u Ciebie a jeszcze się wymądrzasz :P Nie da się żyć jak jest mniej niż 19 stopni a i wtedy nie jest za ciepło. Nie ma to jak pazerność ponad wszystko
M, 12.12.2012, 14:33
Więcej niż 17 stopni to ja mam w bloku przy wszystkich grzejnikach zakręconych.
pimpo, 02.01.2013, 12:20
Komentarz został usunięty.
17 stopni przecież to masakra, niestety w biurze w jednym z pokoi jest chyba z 15 stopni, latem rzeczywiście jest tam chłodniej i to plus, ale teraz to masakra, bez porównania z komfortem we własnym OCIEPLONYM domu, ze szczelnymi oknami.
tbdn, 14.12.2012, 13:14
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Jakie ponosicie opłaty za ogrzewanie domku o pow użytkowej 150m2, ogrzewanie gazowe GZ50, średnio miesięcznie bez CWU?
Koś, 12.12.2012, 14:19
Komentarz został usunięty.
Wyprowadzić się z Polski :)
qwerty, 08.01.2013, 12:19
Komentarz został usunięty.