Oszczędzanie energii przez kontrolę temperatury w mieszkaniu

Ponad 51 proc. z nas nie kontroluje temperatury w mieszkaniu. Nie zapominajmy, że każdy stopień ma znaczenie i przekłada się na oszczędność energii. Odpowiednia temperatura w domu ma również wpływ na nasze zdrowie.
 • Regulując temperaturę w domu oszczędzamy pieniądze wydane na ogrzewanie

  Odpowiednio regulując temperaturę w mieszkaniu możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii.

  Danfoss Poland

Z badania przeprowadzonego przez SMG/KRC wynika, że 85% respondentów za słuszne uważa oszczędzanie energii cieplnej w mieszkaniu.  Niestety tylko 49% badanych wie, jak należy zarządzać ogrzewaniem. Podczas gdy, regulując temperaturę w pomieszczeniach, możmy zaoszczędzić nawet 46% zużywanej energii cieplnej. Zdaniem ekspertów obniżenie temperatury tylko o 1°C może zmniejszyć zużycie ciepła nawet o 6%. 

Badanie „Regulacja temperatury w mieszkaniu" pokazało, że większość Polaków przyznaje, że trzeba oszczędzać ciepło, aby chronić środowisko naturalne i uważa, że warto przykręcać grzejniki w czasie wietrzenia pokoju, by zapobiec stratom ciepła.

Zobacz również: Oszczędzanie energii w sezonie grzewczym. Wyniki z badań opinii [wideo]

Tylko 49% Polaków w pełni kontroluje temperaturę w mieszkaniu

Co z pozostałymi 51%? Są dwie możliwości – osoby te nie posiadają technicznej możliwości regulacji temperatury, bądź zwyczajnie nie wykorzystują termostatów przy grzejnikach do sterowania ich pracą. 

Ogrzewanie w polskich mieszkaniach

Nasze mieszkania bardzo często są przegrzewane. W dużej mierze dzieje się tak, ponieważ mamy grzejniki wyposażone w zawory, umożliwiające jedynie zakręcenie bądź odkręcenie dopływu ciepłej wody. Ponadto są one często zardzewiałe, przez co kaloryfery przez cały sezon grzewczy pracują z maksymalną mocą.

Trochę lepiej sytuacja wygląda w przypadku grzejników nowszej generacji z głowicami do regulacji temperatury. Pozwalają one ustawiać pracę kaloryferów w poszczególnych pomieszczeniach. Mają 5-stopniową skalę.

Najdokładniej kontrolować temperaturę możemy elektronicznymi termostatami – to jednak na razie dosyć rzadko stosowane rozwiązanie w polskich domach i mieszkaniach. Taki termostat możemy zaprogramować tak, żeby sam sterował pracą grzejnika uwzględniając nasze potrzeby. Możemy również wybrać jeden z gotowych trybów pracy – zgodnych z najczęściej spotykanymi dobowymi cyklami życia. Zaprogramowane urządzenia obniżają temperaturę w nocy oraz podczas nieobecności domowników, a nawet gdy pomieszczenie nagrzewa się od słońca. Gdy otwieramy okno, zawór grzejnika zamyka się automatycznie – zapobiegając ucieczce energii.

70% zużywanej w domu energii idzie na ogrzewanie. Dla porównania oświetlenie i urządzenia elektryczne pochłaniają tylko 7% całej energii. 
77% badanych Polaków przyznało, że wydatki na ciepło potrzebne do ogrzania domu lub mieszkania, to duże obciążenie dla domowego budżetu.

Kilka wskzówek, jak oszczędzać energię:

 • wykorzystuj dodatkowe źródła ciepła, takie jak: słońce, urządzenia elektryczne, 
 • przykręcaj grzejniki, gdy na zewnątrz panuje wyższa temperatura, 
 • obniżaj temperaturę grzejników w nocy oraz podczas nieobecności w domu, 
 • obniżaj temperaturę w pomieszczeniach, w których domownicy przebywają rzadko, 
 • dostosuj temperaturę w pomieszczeniu do jego charakteru oraz pory dnia, 
 • przykręcaj grzejniki podczas wietrzenia mieszkania, 
 • nie wyziębiaj pomieszczeń – ponowne ich nagrzanie pochłonie więcej energii niż utrzymanie przez cały czas nieobecności stałej, niższej o 4–5°C temperatury.

Temperatury zalecane w pomieszczeniach

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Danfoss Poland
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Szczególnie jak się ma podzielniki kosztów ciepła, takie to sprawiedliwe, że lepszej metody nie ma. nabijanie ludzi w butelke z uśmiechem na twarzy ;-)
zastanawiam się jak to jest, że mając maksymalnie przykręcone regulatory, ciepłe mieszkanie w którym jest stała temp. 21C, mając za sobą nieszczególnie mroźną zimę, pomijając nawet fakt, że pomimo faktycznego wzrostu stawki za jedną jednostkę, koszty ogrzewania całej nieruchomości obniżyły sie w stosunku do roku ubiegłego, rozliczenie wykazało wzrost zużycia jednostek oraz zwiększyło koszt ogrzewania o 25%!!!!
Gdzie tu sens i gdzie logika? Zastanawiam się jak wyjdzie zestawienie za ten rok, skoro mamy koniec listopada i takie temp. za oknem ;-) baaaardzo mnie to ciekawi....
Gość, 30.11.2011, 15:52
to jest rozbój w białych rękawiczkach,firma ISTA rozlicza jednostki tylko w pokojach,krążenie na klatkach i łazienkach jest nieregulowane czyli GJ są nabijane ciągle,efekt jest taki/przy rozliczaniu bloku/ że jeśli np,koszt 50% wynosi powiedzmy 1000 zl to ISTA liczy -przy oszczędzaniu jednostek zasłużmy = 100 jednostek wynik będzie =10zl/za jednostkę,- a przy wersji nie oszczędzania ciepła np;200 jednostek zużycia; wynik będzie - 1000zł podzielić 200 jednostek = 5zł/za jednostkę , to jest śmiech właśnie!!!!
jaś, 30.11.2011, 18:39
Komentarz został usunięty.