Ogrzewanie sufitowe i ścienne: na czym polega, kiedy je stosować

Systemy ogrzewania ściennego i sufitowego są alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego. Razem z ogrzewaniem podłogowym zaliczane są do tzw. niskotemperaturowych systemów ogrzewania płaszczyznowego.
 • Ściana z obrazem

  Małym mankamentem ogrzewanie ściennego może być zawieszenie na ścianie obrazów lub innych elementów aranżacyjnych. Musimy wówczas uważać, by nie przebić rury wężownicy.

  mk

Oba wymienione w tytule systemy ogrzewania – ścienne i sufitowe – mogą występować w dwóch wersjach. Jako ogrzewanie elektryczne lub wodne. W pierwszym przypadku elementem grzejnym są maty, panele lub przewody grzejne. Instalowane są one pod warstwą wykończeniową ściany czy sufitu – tynkiem lub różnego rodzaju płytami. W przypadku ogrzewania wodnego, stosuje się podobnie jak dla ogrzewania podłogowego rurki z polietylenu (np. PE-X/AL/PE-RT 16 x 2,0) albo miedzi. Przez rury przepływa ciepła woda.

Ogrzewanie ścienne i sufitowe to systemy niskotemperaturowe. To znaczy, że najodpowiedniejsza temperatura czynnika grzewczego to ok. 40–45°C (nie powinna przekraczać 50°C). Dzięki ograniczeniu temperatury ogrzewanie to jest zdrowe dla ludzi. Dlatego coraz częściej ogrzewanie płaszczyznowe stosuje się w domach jednorodzinnych oraz szpitalach, sanatoriach i tam, gdzie obowiązują zaostrzone normy czystości. 

Wodne ogrzewanie ścienne lub sufitowe można również wykorzystać jako system chłodzący. Latem w przewodach, zamiast wody ciepłej może krążyć zimna. Taki „odwrócony grzejnik" obniża temperaturę ściany (sufitu), dzięki czemu chłodzi powietrze w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne podczas dużych upałów.

Zasada działania ogrzewania

Sama idea ogrzewania płaszczyznowego nie jest, wbrew powszechnemu przekonaniu, wynalazkiem
XX czy XXI wieku. Odmiany ogrzewania podłogowego lub ściennego stosowane były już w starożytnym Rzymie i Grecji.

Warto przeczytać: Ogrzewanie domu a ekologia 

Przy tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikowym ciepło, w przeważającej części oddawane jest przez konwekcję. Wygląda to w ten sposób, że powietrze w pomieszczeniu krąży – nagrzane unosi się, stopniowo stygnie i opada, po czym ponownie się ogrzewa, opada itd.

W ogrzewaniu płaszczyznowym ciepło przekazywane jest przez promieniowanie. Ciepło w postaci fal elektromagnetycznych emitowanych przez cieplejszą powierzchnię jest pochłaniane przez powierzchnię
o niższej temperaturze. Dzięki temu, ciepło promieniujące ze ściany czy sufitu rozchodzi się we wszystkich kierunkach, ogrzewa ludzi oraz napotkane przedmioty. Jedynie znikoma ilość ciepła jest w tym przypadku wymieniana z powietrzem przez konwekcję. A to ogranicza ruch powietrza w pomieszczeniu i ilość krążącego w nim kurzu. 

Zalety ogrzewania płaszczyznowego

W ostatnich latach zdecydowanie rośnie zainteresowanie ogrzewaniem płaszczyznowym. Jest ono też coraz częściej stosowane. Nie bez powodu. Dzieje się tak dzięki niewątpliwym jego zaletom:

 • ekologiczność – możliwość współpracy z ekologicznymi źródłami ciepła (np. pompami ciepła, kolektorami słonecznymi, instalacją geotermalną) oraz z kotłami kondensacyjnymi;
 • nieograniczone możliwości montażu na powierzchniach „trudnych" (skosy na poddaszu, wnęki, łuki, kolumny);
 • stosunkowo niskie koszty eksploatacji (m.in. brak czynności konserwacyjnych i wysoka trwałość instalacji);
 • oszczędność energii w sezonie ogrzewczym (przy ogrzewaniu ściennym ok. 15%, przy ogrzewaniu sufitowym ok. 10%);
 • możliwość odczuwania komfortu cieplnego już przy temperaturze powietrza wynoszącej
  18–20°C; tymczasem przy ogrzewaniu grzejnikowym pomieszczenie o takiej temparaturze wydaje się chłodne;
 • estetyka – niewidoczna instalacja pozwala na swobodne aranżowanie powierzchni pomieszczenia, nie ma tutaj typowych grzejników, które zajmują przestrzeń;
 • optymalny dla człowieka rozkład temperatur – dzięki równomiernemu oddawaniu ciepła przez płaszczyzny grzejne;
 • higieniczność – ogrzewanie płaszczyznowe jest przyjazne dla alergików; dzięki ograniczeniu oddawania ciepła poprzez konwekcję mamy minimalny ruch powietrza; to sprawia, że unosi się mało kurzu;
 • w przeciwieństwie do ogrzewania z gorącymi grzejnikami nie ma tu zjawiska wysuszania powietrza oraz niekorzystnej dla człowieka dodatniej jonizacji powietrza;
 • możliwość wykorzystania w okresie letnim jako system efektywnego chłodzenia.

Minusem ogrzewania płaszczyznowego jest ograniczenie związane z umeblowaniem. Dlatego nie należy ścian z instalacją zasłaniać wysokimi meblami i zasłonami. Natomiast niskie meble powinny być odsunięte od ściany minimum o 5 cm.
Należy też pamiętać, że najkorzystniejszą lokalizacją ogrzewania ściennego jest przegroda zewnętrzna domu. Należy jednak zwrócić uwagę na izolacyjność termiczną takiej ściany. Aby ogrzewanie było efektywne, współczynnik przenikania ciepła U przegrody nie może przekraczać wartości 0,3 W/(m2K). Jeśli współczynnik U ściany jest wyższy, to musimy ją docieplić. 

Autor: ewk
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

ana lub podłoga, sufit - wciąż wypromieniowane zostaje ciepło a nie fale jak w ogrzewaniu podczerwonym. poprawcie to
rew, 18.06.2012, 13:40
Sufitowe? chyba podłogowe
gość, 19.06.2012, 21:37
Wlasnie tak ma byc. Przeciez za ogrzewanie powierzchniowe moze robic - po odpowiednim przygotowaniu - podloga, sciana i sufit
domator, 19.06.2012, 22:44
Takie ogrzewanie to wyrzucenie pieniędzy w błoto.W domu było zimno i powstała wilgoć a sąsiad z góry cieszył się,że ma ciepłą podłogę.Teraz mam ogrzewanie gazowe i jestem zadowolona.
anka, 20.06.2012, 09:13
Jeśli nie wiesz jak poprawnie zainstalować ogrzewanie sufitowe nie wymądrzaj się.
Wniosek z twojej wypowiedzi jest taki , że ogrzewanie sufitowe wytworzyło wilgoć w twoim mieszkaniu co nie stawia cię wśród zbytnio bystrych.Nie masz nic do powiedzenia nie pisz na forum i nie marnuj czasu sobie i innym.
Paul, 01.11.2012, 15:39
Przy ogrzewaniu podłogowym osoby ,które mają problemy krążeniowe będą mieć kłopoty zdrowotne.Ruch powietrza w pomieszczeniu występuje nawet kiedy ogrzewanie nie działa a ma to się z cyrkulacją powietrza ,które potrzebne jest do zdrowego przebywania w pomieszczeniu,nie można zrobić z mieszkania termosu. Praw fizyki nikt nie zmieni ,ciepło ogrzewa wewnątrz pomieszczenia wszelkie jego wyposażenie i nie ma to znaczenia z kąt ono płynie czy z dołu czy z góry lub ścian . W budynkach mieszkalnych wykonanie takiego sposobu jak podłogówka z ogrzewaniem sufitowym uważam za szczyt głupoty.By zdobyć rynek sprzedaży materiałów ,pomnożyć zyski można komuś mózg zlasować.
mag, 07.03.2013, 10:08
po to wymyslona zostala wentylacja mechaniczna
xxx, 24.11.2014, 20:12

Polecamy