Ogrzewanie pompą ciepła: czy to się opłaca

W Polsce pompy ciepła są wciąż mało popularne. Podczas gdy mieszkańcy krajów Europy Zachodniej od wielu lat na dużą skalę wykorzystują to rozwiązanie jako ekologiczny sposób ogrzewania.
  • Pompa ciepła

    Heliotherm Polska

Z czego wynikają obawy przed instalacją pompy ciepła? Przyczyną bez wątpienia są opinie, jakie krążą ma temat kosztów samej inwestycji oraz późniejszej eksploatacji pomp ciepła.

Koszt eksploatacji pompy ciepła

Rozważając zakup pompy ciepła powinniśmy skupić się na oszacowaniu kosztów eksploatacji ale w długoletniej perspektywie. Nie możemy zapominać przy podejmowaniu decyzji o stale rosnących cenach oleju opałowego i gazu. Pompa ciepła w 75% wykorzystuje darmową energię, która pochodzi z powietrza, wody lub gruntu, a 25% wytwarzane jest przez sprężarkę, zasilaną energią elektryczną. Ilość zużytego prądu jest kosztem produkcji ciepła dla celów centralnego ogrzewania i c.w.u. Stosunek mocy grzewczej urządzenia do ilości pobieranego przez nie prądu mówi nam o sprawności systemu ogrzewania.

Nowoczesne pompy ciepła mają sprężarki z modulowaną mocą. W pompach ciepła o wysokiej sprawności z 1 kWh energii elektrycznej można otrzymać nawet 5 kWh energii cieplnej. Dodatkowo urządzenie można tak ustawić, żeby sprężarka pracowała według niższej stawki energii elektrycznej. Natomiast uzyskany nadmiar energii można wykorzystywać w ciągu dnia.

Największy wpływ na koszty eksploatacyjne pompy ma jednak optymalizacja jej pracy oraz pracy dolnego źródła, instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Od czego zależy wydajność pompy ciepła?

Wydajność pompy ciepła jest tym większa, im mniejsza jest różnica między ciepłem pozyskanym ze źródła, a przekazanym do instalacji grzewczej. W polskim umiarkowanym klimacie najlepszym rozwiązaniem jest wybór energii skumulowanej w gruncie jako źródła dolnego oraz systemu niskotemperaturowego jako odbiornika (np. ogrzewanie podłogowe). Jeśli zastosujemy takie rozwiązanie, a instalacja zostanie wykonana prawidłowo możemy liczyć na zwrot kosztów inwestycji po około 7 latach eksploatacji.

Unikaj błędów podczas instalacji pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które jest wrażliwe na błędy podczas instalacji i raczej ich nie wybacza. Dlatego montaż pompy najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie. Będziemy mieli wówczas pewność, że urządzenia zostanie poprawnie dobrane i zwymiarowane. Nie musimy obawiać się również o właściwą instalację dolnego i górnego źródła ciepła. To bardzo ważne, ponieważ ewentualne błędy spowodują spadek efektywności urządzenia oraz niedogrzanie domu. A to pociąga za sobą wyższe koszty eksploatacji pompy ciepła.

Aby obniżyć zużycie energii do minimum, musimy zadbać o kilka podstawowych czynników. Moc pompy ciepła zawsze dobierajmy do indywidualnych potrzeb grzewczych budynku. Zapotrzebowanie na energię określane jest na podstawie dokładnego bilansu cieplnego domu. Bardzo ważne jest również ustalenie temperatury i mocy źródła ciepła (np. gruntu, czy powietrza) oraz maksymalnej temperatury potrzebnej do zasilania instalacji c.o. i c.w.u.

W kontekście nowoczesnych technologii grzewczych często podnoszonym argumentem jest ekologia. Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska naturalnego, ponieważ podczas jej pracy nie dochodzi do wydzielania produktów ubocznych. W przeciwieństwie do kotłów olejowych lub węglowych do atmosfery nie są emitowane żadne trujące gazy. Fakt ten doceniło już wiele krajów Europy Zachodniej, wprowadzając rządowe dopłaty dla tego rozwiązania.

Zobacz również: Ogrzewanie domu a ekologia

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Ecomotyl - wyłączny dystrybutor marki Heliotherm w Polsce
31komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (31)

W tak krótkim tekście jest mnóstwo nieprawdziwych informacji.
Nie jest prawdą, że przy korzystaniu z pomp ciepła (z napędem elektrycznym) nie powstaje CO2. Należy uwzględnić emisję przy produkcji energii elektrycznej. Przecież sprawność wytwarzania energii elektrycznej wynosi około 25% (licząc w naszym "gniazdku").
Aby uzyskać 5 kW mocy cieplnej z 1 kW energii elektrycznej muszą być spełnione określone warunki. Najważniejszy z nich to temperatura w instalacji ogrzewczej. Nie można efektywnie stosować pompy ciepła do istniejących instalacji centralnego ogrzewania (temperatura np. 90 C na zasilaniu przy mrozach). W polskich warunkach błędem jest dobór mocy pompy ciepła na potrzeby obliczeniowe centralnego ogrzewania, tj. przy temperaturze zewnętrznej -20 C..
Nie można również stosować pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Pominięto również horrendalne koszty inwestycyjne pomp ciepła.
Odsyłam Szanownego Autor do literatury fachowej, np. Rynek Instalacyjny 2010/11, 2011/10, Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja nr 1/2011).
rsnie, 09.01.2012, 13:43
1 . prad do zasilania pompy powstaje w elektrowni - wodnej , wiatrowej , weglowej , atomowej . Z wytworzeniem CO2 lub nie. sama pompa NIE wytwarza CO2 w przeciwieństwie do ogrzewania opartego na spalaniu paliw
2. autor napisał że pompa nadaje sie do instalacji niskotemperaturowej - najlepiej podłogówka choć ja na pietrze mam kaloryfery i całkiem dobrze grzeja
3. moja pompa zużywa miesięcznie zimją energii elektrycznej za 350 PLN /dokładnie tyle - dom 200 m kw/ i to pozwala na utrzymanie w domu temperatury 23 stopni oraz na
4 . ogrzanie wody użytkowej do kąpieli / w zbiorniku buforowym temperatura wody waha sie miedzy 42-48 stopni/ To idealna temperatura na goracy prysznic czy kapiel w wannie . A wiec MOŻNA stosować pompę do ogrzania wody użytkowej
5 .horrendalne koszty ???? w porównaniu z innymi technologiami koszt instalacji pompy jest większy. sama pompa kosztuje 20 - 30 ty PLN . Inne koszty instalacji poza cena " pieca " sa podobne. Wykopanie gruntowego poziomego wymiennika ciepła to naprawde grosze. Czy 30 tys wiecej w kosztach budowy całego domu to horrendalny koszt ?
Ja jako 5 letni użytkownik polecałbym pompę. Bezproblemowo , bezobsługowo i TANIO
użytkownik pompy, 09.01.2012, 18:31
Dawno nie czytałem równych bzdur. 20-30tys kosztuje pompa, ale powietrze-woda. Pompa grunt-woda to wydatek rzędu 50-60 tys, minimum. Do tego prace ziemne, wymiennik poziomy to koszt wykopów, pionowy to mus wbicia rur kilkudziesięciometrowych, do tego robocizna. Summa summarum ten drugi wariant to koszt ca 150tys.
Gwoli wyjaśnienia pompa grunt-woda umożliwia uzyskanie cwu, zaś powietrze-woda nie.
Paweł, 09.01.2012, 20:04
Tak panie kolego jestem od pół roku posiadaczem pompy Viesmann grunt woda i dałem za nia 30000zł i to jeszcze jest wersja max wypasiona bo mam jeszcze instalację solarna podłączoną, a ta firma nie nalezy do najtańszych więc nie wiem skad ta cena 50 tys???jak na razie jestem zadowolony.
Kowalski, 09.01.2012, 23:08
W zbiorniku buforowym temperatura wody waha sie miedzy 42-48 stopni? Zdowia życzę - poczytaj o legionelli - zalecana temp. to 55-60 stopni. Mniejsza temperatura grozi namnażaniem się w zbiorniku śmiertelnych bakterii.
X, 10.01.2012, 10:31
Szanowny Panie,
Pisząc "mnóstwo błędów" ma Pan na myśli ten jeden zawarty w pierwszym akapicie??? To prawda że energia elektryczna wytwarzana jest u nas w elektrowniach węglowych, ale w takim układzie nie możemy w ogóle mówić o czymś takim jak "ekologia" nawet solary potrzebują energii elektrycznej do pracy. Wg. Pana toku myślenia nawet jazda na rowerze jest nieekologiczna gdyż powoduje zwiększenie emisji CO2. Artykuł miał za przesłanie przedstawienie potencjalnemu inwestorowi pewnej alternatywy jeśli chodzi o produkcję ciepła na cele c.o. i przygotowania c.w.u. a nie wykładu z techniki chłodniczej czy instalacyjnej. Podobnie bzdurne są argumenty o przydatności pomp ciepła przy produkcji c.w.u. oraz ich awaryjności.
juzek monter, 09.01.2012, 18:33
I ԝill right away clutchh yоur rss fed as I can't to fіnd youjr e-mail subscription link ᧐r newsletter service.
Dߋ you've any? Please let mee undsrstand ѕo that I may just subscribe.
Тhanks. Ꮮook at my paɡe :: zcash
XY, 23.02.2020, 20:18
energia zuzywana przez pompę powstaje w elektrowni gdzie wytwarzany jest CO2. To prawda. Ale nikt z nas nie ma na to wpływu. Natomiast mamy wpływ na rodzaj instalowanego w naszym domu ogrzewania . Mozemy wybrac pompę - ona nie emituje CO2 albo mozemy wybrać piec olejowy czy gazowy i : miec rure wydechowa z CO2 na dachu domu oraz 90 proc wytwarzanego przez spalanie ciepła emitować przez komin do atmosfery. Temperatura spalania gazu , oleju , drewna to około 1000 stopni aby ogrzać wode w instalacji do 80 stopni. czy to nie absurd. reszta energii wylatuje kominem
słupszczanin, 09.01.2012, 18:42
kolego jakie 90%, strata kominowa to ok.12% w kotłach tradycyjnych i ok. 6-8% w kondensacyjnych. Irytujące są komentarze "grona prenumeratorów muratora."
juzek monter, 09.01.2012, 19:45
Gościu bzdury wypisujesz ,nie masz o tym pojęcia a informacje czerpiesz z durnych artykułów pseudo specjalistów
Użytkownik pompy, 10.01.2012, 08:34
An intrigguing discussion iѕ definitely wortth cߋmment.
І believe that you shօuld publish moore ɑbout tһis subject matter, іt might
not be a taboo subect Ƅut typically people Ԁon't talpk about ѕuch issues.
Тo the next! Аll the best!! Haᴠe a l᧐ok at my wrbsite - electroneum
MA, 12.02.2020, 04:31
mam pompe i służy też do ogrzewania cieplej wody uzytkowej dla 3 osób.Koszt co i c.w.u w zimie to 150zl.
magda, 10.01.2012, 10:08
Ja jestem dopiero przed budową domu i intesywnie myslę o wyborze sposobu ogrzewania dobytku... troche boję sie cen pomp ciepła, i wielu tutaj mówi, że długo coś takiego będzie sieę zwaracało. Tylko, że pompa ma jedną istotną przewagę nad węglem... mianowicie bezobsługowość. jeśli miesięcznie mam placic tyle samo za prąd co za węgiel, to fakt iz nie musze dorzucać do pieca jest istotny.
siutek, 13.08.2012, 14:58
Proszę zadzwonić do firm zajmujących się montażem pomp ciepła, a zdają sobie Państwo sprawę, że to rozwiązanie dla naprawdę bogatych. A kiedy pompa ma się już zwrócić, często trzeba ją wymienić na nową.
Baran, 09.01.2012, 16:06
Wy tu gadu gadu a ja za ten czas chrustu nazbierałem, PET-ów, połamanych płyt meblowych i napaliłem w piecu.
Truteń pospolity, 09.01.2012, 20:42
Ja mam instalację gazową,nowy budynek dobrze izolowany.W miesiącach zimowych rachunki za gaz to 350-500zł.Czytając że ktoś płaci rachunki 350zł.mając pompę zastanawiam się jaki jest sens.Zakładając że płacę rocznie 1000 zł więcej to pytam kiedy ta inwestycja w pompę się zwróci.
Pozdrawiam
Małek, 09.01.2012, 22:33
a kiedy się Panu zwrócą kafelki ,panele? aaaa okna ? przecież też kosztowały..?
Włodarczyk, 24.01.2012, 21:18
Komentarz został usunięty.
Pamiętajmy o najważniejszej sprawie PIENIĄDZACH ,koszt założenia nowej instalacji,koszt zakupu ,ilość osób korzystających ,czas zwrotu na pewno się wydłuży ,powiem tak zostaję przy starej instalacji i czuje że zaoszczędziłem ładne parę tysięcy POZDRAWIAM
henry, 10.01.2012, 00:51
ja ogrzewam nowy dom od dwóch lat gazem i maksymalny miesięczny koszt to 340zł brutto
znajomy ma pompę ciepła i jego rachunki za samą pompę to ok 150zł miesięcznie
oszczędność jest ale nawet te 200zł miesięcznie tj około 1000zł rocznie on wydał na całą instalację ok 50-60tys złotych, więc nie wiem nawet czy dożyje do zwrotu kosztów, ja też się zastanawiałem czy warto na szczęście wybudowałem się 2 lata po nim i uważam że nie warto !
kiper, 10.01.2012, 08:18
Ale przynajmniej znajomy jest już na dzień dzisiejszy uniezależniony w bardzo dużym stopniu od mediów. Dziś zyskuje tylko 200zł/mc, ale kto wie jak to będzie wyglądało za 10 lat? Może się okazać, że paliwa kopalne z powodu kończących się zasobów lub zawirowań politycznych będą kosztowały 5x tyle i oszczędności będą znaczne.
sese, 11.01.2012, 09:11
Boże co za bzdury!!!!!!150 zł .za ogrzewanie pompa ciepła ,chyba 600 zł.Ludzie czemu robicie wodę z mózgów!!!!!Masakra Ja mam 25 stopni w domu 150m/kw i płace za pompę w grudniu, styczniu 600 zł miesięcznie a nie jak ktoś twierdzi 150 zł.luxsus za darmo!!!!!Litości!!!!!!
pancia z pompą, 12.02.2016, 20:28
I ɗo agree with aⅼl the concepts үⲟu havе offeed for your post. Thhey are verry convincing аnd ѡill ϲertainly wօrk.
Nⲟnetheless, the poksts are toߋ short foor beginners.
Ϲould үou ⲣlease prolong tһеm a bit from subsequent
tіme? Thank yoս for the post. My page; btc to usdt hitbtc
GC, 26.02.2020, 01:54
czytając to wszystko- odpiszę jedynie- to jest temat rzeka (pracuję od 20 lat jako wykonawca) jest tego cała masa i zwrot i oszczędności są ale niestety nie ma czegoś takiego jak "energia za darmo"- najsamwpierw wydaj kasę i czekaj na zwroty i oszczędności- ale kasę trzeba wywalić, czy się opłaca??? tak jeśli połączy się to z innymi systemami I NAJWAŻNIEJSZE JEŚLI KOGOŚ NA TO STAĆ FINANSOWO. kolega zrobił u siebie (dom 100 m2+60 m2 użytkowego) bardzo!!!! kompletną instalację wod-kan,c.o.,kolektrory i całą resztę i poszło się rąbać 120 tysi. ale to co zrobił jest jedyne i nikt tego nie ma nie mieć nie będzie
pozdrawiam
marcin, 10.01.2012, 08:19
Niestety ale opłacalność jest dyskusyjna i dla większości osób nieosiągalna. Dlatego na pompy ciepła stać tylko zapaleńców i ludzi bogatych. Dla pozostałych tańszy jest np piec gazowy, gdzie inwestycja początkowa nie jest zbyt wielka a koszty eksploatacji (przy odpowiednio docieplonym domu) do zaakceptowania. Fascynująca jest ta ciągła nagonka na pompy ciepła, chyba żadne inne ogrzewanie nie ma tylu artykułów pochwalnych.
ulabula, 10.01.2012, 09:56
Mam pompę od 2 lat.Mieszkanie ma 70m.Pompa służy do ogrzewania c.o jak i do grzania cieplej wody uzytkowej/zbiornik 200l/.Wszystko w mieszkaniu mam na prąd,licznik jest 2taryfowy.Mieszkamy w 3 osoby i miesieczny rachunek za prąd w sezonie zimowym wynosi 250zl,w tym koszt grzania co i wody przez pompe 150zl.
magda, 10.01.2012, 10:03
Mam pompę Ochsnera już 11 lat spłaciła się po 7 (planowane było około 25 lat) Paranoja z CO2(to wielkie eco-oszustwo!!!) powoduje, że dalej będą rosły ceny za ciepło, tak więc opłacalność pomp ciepła będzie rosła. Cena prądu wzrosła (za ostatnie 10 lat) ok. 180% a gazu 280%.
Nie opłaca się eksploatacja pompy powyżej 35-7 st C. Moje dolne żródł (woda) ma od 12 do 14 stopni dlatego sprawność przy 23-27(górnego) st C sięga: 1kW prądu-5-6kW ciepła. C.w. to hybryda solar-gaz . Przy 220m pow grzewczej na sezon, przy poprzedniej zimie (była zimna) zapłaciłem (6 mieś) 1700 zł) przy temp 19st dzień wieczór 21-2st. Ale ważne wieczorem na dwie godziny podgrzewam kominkiem przez dwie-trzy godziny kilkoma szczapami drewna. Jeśli występują duże mrozy np -20 C to dogrzewam więcej kominkiem . Ocieplenie" stropy 30cm wełny, ściany 20-22 styropian, fundamenty 10 cm po ławę włącznie. Powietrze do domu wstępnie grzane w gruncie (ok 10st C) wymuszana podciśnieniowo-grawitacyjnie podprowadzona pod kominek i piec gazowy). Wykluczona wentylacja klasyczna- grawitacyjna)
Reasumując opłaca sie pompa: ale na wodę(dolne żódło) dziś 50 tyś a za 7-8 lat przy wzrostach ciągłych cen spłaci się, a potem juz tylko zysk. Warto też nmieć różne żródła ciepła bowiem powinniśmy korzystac z tych co na daną chwilę są najtańsze. Takie czasy!!! Uderzają w nas cenami energii bo nie możemy z niej zrezygnować! Europa chce,by ceny zielonej energii zrównały się z cenami tej głównie węglowej... dlatego skazani jesteśmy na systematyczne jej
drożenie. Dynamika cen gazu jest ciągle wyższa od prądu a to jest szczególna
polityka wielkich mocarstw i za to płacimy frycowe
Zibi, 10.01.2012, 10:56
To masz osobne liczniki elektryczne na prąd do pompy ciepła i osobne na inne odbiorniki prądu ?
Anonim, 10.01.2012, 17:57
Kupujesz stary licznik za 20-30 zł i podłączasz jako podlicznik, żadna filozofia. Nie musi mieć legalizacji - prąd do domu mierzy licznik zakładu energetycznego. W sklepach można też kupić małe liczniki wkładane do gniazdka - koszt podobny.
rox, 01.04.2012, 16:14
Kupiłem niedawno dom z pompą . Używana od 1,5 roku ja używam z 5 miesięcy. Co prawda jest to pompa powietrze-woda, ale o dosc niskiej temperaturze. Koszt za dwa miesiące ogrzewania okolo 600 zł - dom 150 metrów. Przy budowie mozna wprowadzic oszczędności, które przyniosą z kilkanascie tysięcy, ale jest jeden duży plus. Urzadzenie zajmuje tak mało miejsca, że mozna je zagospodarowac np na łazienkę(tak ja mam zrobione). Macie dobre 5-6 metrów. Przy budowie małego domu jest to znaczny metraż a w przeliczeniu może się zwrócic. I drugi ważny powód Totalna wygoda. Nie wiem co to palenie w piecu a gaz nie wszędzie jest. Powiem przy mądrze zaplanowanej budowie, projekt pompy sie zwróci a wygoda. Bezcenne.
od nedawna, 18.01.2012, 17:39
Bardzo ciekawy artykuł, na pewno pomoże wielu osobom zastanawiającym się nad instalacją pompy ciepła. U siebie mam zamontowaną powietrzna pompę ciepła polskiej firmy NTS-Energy. Bardzo sobie chwalę zarówno samą pompę, jak równiez montaż i współpracę z firmą. Było miło, Panowie doradzili, jaki rodzaj i moc pompy będzie najlepszy do mojego domu. Oczywiście, początkowo koszty to kilkadziesiąt tysięcy złotych jednakże, jak napisali już moi przedmówcy, wszystko się zwraca i to w niedługim czasie :) Zdecydowanie polecam wszystkim, szukającym alternatywnego źródła ciepła w swoim domu. I na koniec dodam, że pompą ciepła można podgrzać wodę :D
Dudzikowski, 05.07.2013, 19:52
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Thiѕ іs a topic whuich is neɑr tо my heart... Thank you! Where are yoyr contact details thouɡh? My web-site ... ontology
TU, 12.03.2020, 08:54