Ogrzewanie podłogowe - jakie rozwiązanie najlepiej wybrać

Aranżując nowoczesny salon często chcemy pozbyć się grzejników. Do wyboru mamy wtedy ogrzewanie podłogowe lub grzejniki kanałowe.
  • Grzejnik kanałowy zamontowany przy wejściu na balkon.

    Dużą zaletą podłogówki jest dyskretny wygląd. Instalacja jest całkowicie ukryta pod podłogą. Nie wymaga konserwacji ani czyszczenia. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, które narażone są na częste zabrudzenia podłogi, nanoszenie błota i wilgoci z dworu. „Na pewno warto zastosować płytki i instalację ogrzewania podłogowego bezpośrednio przy wejściu, w łazience, w przedpokoju oraz w kuchni. W tych pomieszczeniach wygodna do mycia i szybko schnąca podłoga jest wielkim udogodnieniem, a brak grzejników pozwala dowolnie rozmieścić zabudowę szaf w przedpokoju i w kuchni” – doradza Marcin Kotas.

    Purmo

Coraz częściej dolna kondygnacja domu to jedna, otwarta przestrzeń, na którą składają się hall wejściowy, kuchnia, jadalnia i salon z dużymi oknami wychodzącymi na ogród lub taras. Jednak w otwartej przestrzeni często brakuje miejsca na naścienne grzejniki. Wtedy najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Można je ewentualnie połączyć z eleganckim grzejnikiem dekoracyjnym, który zamontujemy na przykład na ściance działowej w przedpokoju.

Dowiedz się: Czy ogrzewanie podłogowe jest możliwe w mieszkaniu

Ogrzewanie ukryte w podłodze nie zaburza przestrzeni, jest wygodne, pozostawia wnętrze dostępnym do swobodnej aranżacji. Wybór sposobu ogrzewania podłogowego budzi jednak wiele wątpliwości inwestorów – czy lepsze będzie wodne ogrzewanie podłogowe, czy jednak zamontować grzejniki ukryte w podłodze (tzw. grzejniki kanałowe). Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Oba sposoby ogrzewania można stosować oddzielnie lub łączyć w jednej instalacji. Na co się zdecydować? 

Materiał na podłodze a rodzaj ogrzewania

Wybór metody ogrzewania podłogowego w dużej mierze zależy od materiału, jakim chcemy wykończyć podłogi. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego są pewne ograniczenia. Aby podłogówka sprawnie funkcjonowała, wymaga zastosowania materiału wykończeniowego, który dobrze przewodzi ciepło.
– Najlepiej na podłogówce sprawdzają się wszelkiego rodzaju płytki, terakota lub kamień naturalny. Wielu inwestorów obawia się odczucia chłodu pod stopami przy zastosowaniu tego typu materiałów, jednak ogrzewanie podłogowe niweluje ten efekt. Jeśli chodzi o wykończenie podłogi innymi materiałami, należy zachować ostrożność. Na podłogówce można układać jedynie niektóre rodzaje drewna, paneli czy wykładzin – wyjaśnia ekspert firmy Purmo.

Jeśli chodzi o zastosowanie grzejników kanałowych, wybór rodzaju materiału podłogowego nie jesteśmy niczym ograniczeni. Dlatego jeśli na podłodze wolimy drewno, chcemy rozłożyć duży dywan lub wykładzinę, to powinniśmy zdecydować się na ogrzewanie kanałowe.
– Grzejniki rozmieszczone zostają wówczas w podłodze wzdłuż okien tarasowych i nie przeszkadzają w ich swobodnym otwieraniu. Grzejnik przykryty jest kratką maskującą, która może być wykonana z różnych odmian drewna, ze stali nierdzewnej lub aluminium. Istnieje możliwość zamówienia kratki z surowego drewna i wykończenia jej razem z podłogą, tak aby idealnie dopasowana była kolorem i rodzajem lakieru do całości parkietu – doradza ekspert. 

– Latem, kiedy grzejniki kanałowe są wyłączone, można zastąpić kratkę maskującą litą pokrywą i zabezpieczyć grzejnik, tak aby nie zbierały się w nim zabrudzenia. Natomiast zimą, kiedy grzejniki pracują, kratek nie można zakrywać. Nie stawiamy na nich kwiatów ani mebli, osłabia to bowiem wydajność – radzi ekspert. 

Podłogówka czy grzejniki kanałowe – plusy i minusy

W zależności od naszych upodobań i planowanej aranżacji wnętrza, można zastosować jedno z tych dwóch rozwiązań lub połączyć oba w jednej instalacji. Często stosowanym rozwiązaniem jest układ z wykorzystaniem podłogówki w części wykończonej terakotą (przedpokój, kuchnia) oraz grzejników kanałowych w części wykończonej drewnem (jadalnia i salon).


Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Purmo
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Witam mam łazienkę o powierzchni 5m2 oraz kuchnię o powierzchni około 6 m2 i chciałbym założyć w nich ogrzewanie podłogowe elektryczne. mam pytanie czy te maty mogą jakoś leżeć pod meblami i wanną ?? Mam jeszcze jedno pytanie jaki sterownik wybrać czy manualny czy elektroniczny ponieważ chciałem kupić gotowe zestawy ogrzewania podłogowego (http://grzejemy.pl/pl/c/Elektryczne-ogrzewanie-podlogowe/160) ??
Bosak, 17.12.2013, 14:25
Komentarz został usunięty.
Ja właśnie zastanawiam się nad tym czy na wiosnę nie zrobić sobie ogrzewania podłogowego, przeglądam różne oferty, produkty np tutaj http://www.kreocen.pl/kategoria/Ogrzewanie-podlogowe-2_250.html i szczerze wygląda to dość sensownie, czytam też o tym same pozytywy.. Może czas iść z duchem czasu.
Trzebin, 20.12.2013, 14:29