Ocieplanie domu - czy termomodernizacja to konieczność?

Termomodernizacja to nie moda, ale konkretne korzyści, a w dobie rosnących cen energii i jej nośników staje się wręcz koniecznością. Największą część domowego budżetu pochłaniają bowiem rachunki za ogrzewanie zimą oraz - coraz częściej - klimatyzacja latem.
  • Wymierne korzyści termomodernizacji

    Atlas

Wiele budynków mieszkalnych w Polsce została oddana do użytku w latach, kiedy stosowane rozwiązania nie uwzględniały jeszcze izolacji cieplnej. Nawet jeśli tak się działo, to ówczesne standardy znacznie odbiegały od tych, które wyznaczają kierunki rozwoju współczesnego budownictwa.

Zobacz również: Termomodernizacja domu: sposób na niższe koszty ogrzewania. Jak ją wykonać 

Odpowiednią temperaturę mieszkań zapewniały rozbudowane energochłonne systemy grzewcze, ale ceny energii były relatywnie niskie, więc o oszczędzaniu mało kto wtedy myślał. Dziś przestarzałe rozwiązania prowadzą do marnotrawstwa energii i narażają nas na duże straty cieplne, a co za tym idzie - również finansowe. Ciepło w największym stopniu ucieka przez ściany zewnętrzne lub dach. Aby zoptymalizować koszty eksploatacji w starszym budownictwie, prywatni inwestorzy oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej decydują się na docieplenie swoich nieruchomości.

Z czym to się je

- Termomodernizacja to przedsięwzięcie prowadzące przede wszystkim do poprawy efektywności energetycznej obiektu, przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów jego eksploatacji, w których największy udział mają zazwyczaj wydatki związane z ogrzewaniem i klimatyzacją (chłodzeniem) pomieszczeń. Te natomiast zależą od wielu czynników - w największym stopniu od standardu izolacyjności termicznej budynku. Ocieplenie nieruchomości połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40% - mówi Maciej Iwaniec, manager Renowacje i Fasady z firmy Baumit. 

Warto przeczytać: Ocieplanie domu: wskazówki eksperta jak unikać błędów 

- Budynek zyskuje wyższą klasę energetyczną, pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w zimie i jednocześnie ograniczyć zapotrzebowanie na chłód w okresie letnim. Dzięki temu poprawia się również komfort użytkowania pomieszczeń, a ryzyko pojawienia się wilgoci czy pleśni zostaje znacząco zredukowane. Efekty termomodernizacji wspomaga prawidłowe korzystanie z systemu ogrzewania, wentylacji i instalacji ciepłej wody. Dlatego też podnoszenie świadomości użytkowników budynku w zakresie energooszczędności oraz ochrony środowiska to ważne zadanie po stronie właścicieli i zarządców nieruchomości - dodaje Iwaniec.

Ale to nie wszystko. - Wartością dodaną termomodernizacji jest niewątpliwie wizualne odnowienie dotychczasowej elewacji. Każdy przecież chce mieszkać i przebywać w budynkach nie tylko funkcjonalnych i energooszczędnych, ale także ładnych i reprezentatywnych. Dostęp do nowoczesnych technologii oraz bogatej oferty materiałów i wyrobów budowlanych powoduje, że dziś już nie musimy rezygnować z energooszczędności na rzecz estetyki rozwiązań i odwrotnie - komentuje manager.

To też cię zainteresuje: Termomodernizacja: dlaczego warto i należy ocieplić dom 

Oba te aspekty mogą iść ze sobą w parze, chociażby dzięki wykorzystaniu nowego typu trwałych tynków czy farb odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, a także inne uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. - Warto mieć więc na uwadze, że termomodernizacja jest inwestycją, która nie tylko pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale istotnie wpływa na atrakcyjny wygląd oraz wzrost wartości rynkowej nieruchomości  - kończy Maciej Iwaniec.

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Baumit
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
konieczność, jeśli chce się mieć ciepło w zimie :) ociepliliśmy dom 2 lata, styropianem polskiej termoorganiki i koszty ogrzewania niższe o połowę, liczę, że lada chwila całość się nam zwróci.
robson1, 09.04.2015, 16:27
Obecnie nie mamy mrozow 20, 30 st. wiec po co to ocieplanie, ktore jest niebezpieczne i szkodzi budynkowi:
niebezpieczenstwo w przypadku pozaru
glony, plesnie na murach
i inne
bywalec, 07.02.2016, 15:21