Ocieplanie budynku - w czasie wiosny przygotuj dom do zimy (ZDJĘCIA)

To w czasie wiosny branża budowlana rozkwita najmocniej. W pierwszych ciepłych miesiącach roku, Polacy rozpoczynają budowę domów i przeprowadzają niezbędne remonty, zwłaszcza defektów obnażonych przez srogą zimę.
  • W czasie wiosny przygotuj się do zimy (ZDJĘCIA)

    Visage/Ceresit
  • W czasie wiosny przygotuj się do zimy (ZDJĘCIA)

    Visage/Ceresit
  • W czasie wiosny przygotuj się do zimy (ZDJĘCIA)

    Visage/Ceresit

Właściciele domów, które postawiono co najmniej 30 lat temu, z pewnością odczuli w portfelach spore koszty ogrzewania nieefektywnych, termicznych budynków, nieocieplonych wcale lub ocieplonych źle, w których rozgrzane powietrze zaczyna uciekać przez nieprawidłowo izolowane ściany. To właśnie wiosenną porą roku, jest najlepszy moment na przygotowania do kolejnej zimy tak, by nie zaskoczyła nas swoim przyjściem.

Zobacz również: Ocieplenie domu: sposoby na ocieplenie ścian 

W praktyce widać, iż wielu właścicieli decyduje się na ocieplenie swojego domu w momencie, kiedy zaskoczy ich diametralnie niska temperatura. W takich warunkach atmosferycznych proces ocieplania jest ryzykowny, a efekt końcowy daleki od zamierzonego. Optymalne warunki do ocieplania to bezdeszczowa pogoda i temperatura między 5, a 25 stopni Celsjusza. Zarówno silny wiatr, jak i intensywne słońce niekorzystnie wpływają na proces układania i schnięcia zaprawy, co niestety w efekcie znacząco obniża wytrzymałość konstrukcji.

Koszty ocieplenia

Koszty ocieplenia istniejącego domu znacząco przewyższają te, które można ponieść w trakcie budowy nowego obiektu. Warto jednak zwrócić uwagę na przedsięwzięcia w kategorii inwestycji i to takiej, która w szybki sposób zwróci się dzięki niższym wydatkom na ogrzewanie, a dodatkowo zapewni ochronę elewacji przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych.

Ściany

Ściany narażone są na bezpośrednie działanie procesów przenikania oraz transportu ciepłą i wilgoci. Cyrkulacja ciepłego powietrza przechodzi z obszarów o wyższej temperaturze do miejsc chłodniejszych. Zimą, z ogrzewanego pomieszczenia na zewnątrz, a latem, w przeciwnym kierunku, czyli do wnętrza budynku. Niemniej jednak, za utratę ciepła odpowiadają przecież nie tylko ściany.

- W budownictwie jednorodzinnym przez same ściany ucieka 40% całości strat. Pozostałe 15% traci się przez wentylację, 20% przez pokrycia dachowe, 15% przez stolarkę okienno-drzwiową i 10% przez piwnice i podłogi. W budynkach zbiorowego zamieszkania rozkład strat ciepła wygląda następująco: 37% przez ściany, 24% przez stolarkę okienno-drzwiową, 6% przez dach, 30% przez wentylację i 3% przez piwnice i podłogi - wyjaśnia mgr inż. Tomasz Zembrowski, specjalista linii Ceresit VISAGE.

Mury budynku

Mury budynku mają znaczący wpływ na ilość utraconego ciepła, bez względu na rodzaj i wielkość obiekty. Prawidłowe zabezpieczenie termiczne ścian zwiększy oszczędność w stratach ciepła, co przełoży się na spacer zapotrzebowania na energię, która niezbędna jest do ogrzania pomieszczeń zwłaszcza w okresie zimowym. W efekcie można uzyskać dodatkowe środki finansowe, które zostałyby przeznaczone na ocieplenie budynku.

Szacuje się, że wydatki przeznaczone na izolację murów metodą ETICS (tzw. lekką - mokrą) zwracają się już po kilku latach. W tym czasie koszty związane z ogrzewaniem domu ulegają obniżeniu nawet do 30%, a to w połączeniu ze stale rosnącymi cenami nośników energii przekłada się na konkretne zyski finansowe w każdym okresie jesienno-zimowym.

Proces ocieplania budynku

Jest to dość skomplikowany proces, który składa się z kilku, konkretnych faz działania. Wskazane jest wynajęcie profesjonalnej ekipy lub wykonawcy, która w pierwszej kolejności przyklei płyty styropianowe do ścian budynku oraz wykonana warstwę zbrojną za pomocą siatki z włókna szklanego. Kolejnym etapem jest gruntowane i w końcu wykonanie warstwy wierzchniej, przy zastosowaniu tynku, który wieńczy estetyczny wygląd budynku. Sprawdzonym, powszechnie stosowanym przez wielu wykonawców środkiem, który przyczynia się do poprawy izolacji starych i nowych obiektów jest zastosowanie bez spoinowego systemu ogrzewania ścian - ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems). Charakterystyczne dla tej metody jest zastosowanie zaprawy klejącej w celu zamocowania do ściany budynku zabezpieczenia termicznego (styropianu lub wełny mineralnej). Następnie należy wykonać warstwę zbrojną za pomocą siatki z włókna szklanego, a na końcu nałożyć tynk dekoracyjny.

To też cię zainteresuje: Ocieplanie domu metodą lekką mokrą 

- Tak ocieplone budynki charakteryzują się zredukowanym zapotrzebowaniem na zużycie energii, niezbędnej do ogrzania pomieszczeń, poprawionym komfortem cieplnym oraz estetycznym i trwałym wyglądem zewnętrznym budynku - dodaje mgr inż. Tomasz Zembrowski, specjalista linii Ceresit VISAGE. Dodatkowo, docieplenie ścian zmniejsza ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, czyli przyczynia się do poprawy stanu środowiska. 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Visage
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Komentarz został usunięty.
Ocieplenie domu, zwłaszcza takiego wybudowanego 15-20 lat temu zdecydowanie się opłaca. Jeśli wybierzemy solidną firmę remontową która poprawnie wykona prace izolacyjne, styropian sprawdzonej firmy plus wymienimy stare okna na szczelne możemy liczyć na oszczędność w sezonie grzewczym nawet prawie o połowę tego co wydawaliśmy dotychczas. Co do samego styropianu to doradzono mi Gold Termoorganika. Firma posiada chyba wszystkie możliwe do uzyskania w Polsce certyfikaty jakości, w tym certyfikat ITB.
Gość, 17.06.2017, 14:50
Zgadzam się, dom warto ocieplić, ale tylko materiałami pewnej jakości, w innym wypadku inwestycja nie przyniesie oczekiwanych korzyści. GUNB stale nadzoruje rynek materiałów budowlanych przeprowadzając badania pobranych próbek, po czym podaje je do publicznej informacji. Warto wejść na stronę przed wyborem izotora
Donald, 30.07.2017, 20:55
Domyślam się, że masz na myśli ściany ? Ja ocieplałem dalmatyńczykiem w systemie z innymi produktami Termoorganiki i jestem zadowolony, po pierwszym sezonie mogę śmiało stwierdzić, że izolacja się sprawdza.
Picasso, 09.09.2017, 20:41
Jeżeli styropian posiada certyfikat jakości wydany przez ITB, to możemy kupować spokojnie, w innym wypadku obawiałbym się czy produkt spełnia zadeklarowane na opakowaniu parametry. Nie warto ryzykować, szkoda kasy!
Bolek, 09.09.2017, 22:18
Jak nie ma certyfikatu ITB to zawsze można sprawdzić na stronie GUNB czy styropian był kontrolowany i jakie są wyniki
Orlando, 07.10.2017, 15:10
Wiosną to już musi być wszystko dograne co lepsze ekipy mają przeważnie porezerwowane terminy. Lepiej wstrzymać się do następnego sezonu niż zatrudnić partaczy. Wykonawca najlepiej żeby był z polecenia albo z rekomendacjami które da się oczywiście sprawdzić a styropian i inne materiały w systemie i konecznie z certyfikatem ITB
Oscypek, 24.03.2018, 14:10
Jak ocieplać to tylko dobrym styropianem. Sprawdzajcie raporty GUNB, wielu producentów styropianu oszukuje na jakości zwłaszcza teraz gdy termoizolacja stała się tak istotna ze względu na zanieczyszczenie powietrza
Kirsza, 08.04.2018, 15:10