Kominki z płaszczem wodnym: ogrzewanie eleganckie, ekologiczne i tanie

Kominek z płaszczem wodnym współpracujący z instalacją centralnego ogrzewania, to nowoczesne rozwiązanie o ogromnych walorach ekonomicznych, estetycznych i ekologicznych.
 • Kominek z płaszczem wodnym

  Kominki z płaszczem wodnym mogą pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego (z otwartym naczyniem wzbiorczym). To ważne ze względów bezpieczeństwa!

  Firma Mering

Decydując się na montaż kominka, musimy pamiętać o tym, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury (Dz.U. nr 75 z dnia 15 czerwca 2002 r. poz. 690 z późniejszymi zmianami) na razie w Polsce kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Ważne jest to przede wszystkim dla osób, które chcą uzyskać pozwolenie na budowę. W projekcie muszą być określone inne źródła ciepła, „niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami" (wg § 132 pkt. 1. ww. rozporządzenia).

Zobacz również: Kominek: funkcje pełnione w domu

Mimo tych ograniczeń, w ostatnich latach w Polsce doszło do niezwykłego rozpowszechnienia kominków z płaszczem wodnym, zasilających instalacje centralnego ogrzewania wodnego. Kominki te mogą również wytwarzać energię na potrzeby układów przygotowania ciepłej wody użytkowej. Doskonale współpracują z pojemnościowymi zasobnikami c.w.u. (ciepłej wody użytkowej), kotłami gazowymi lub olejowymi, z układami solarnymi czy z pompami ciepła. Dzięki temu są tanim i dekoracyjnym źródłem ciepła.

Zasada działania kominka z płaszczem wodnym

Wśród producentów i handlowców nazwa kominek z płaszczem wodnym jest używana zamiennie z określeniami termokominek lub turbokominek. Mają one podkreślać różnicę między kominkiem tradycyjnym a kominkiem z zamkniętą komorą spalania wyposażonym w płaszcz wodny (czasami też w wbudowany wymiennik). 

 

Podczas palenia w kominku spaliny nagrzewają ścianki paleniska i wymiennik rurowy przekazując ciepło do czynnika grzewczego, a następnie poprzez czopuch spaliny trafiają do komina.
Wkłady szamotowe znajdujące się w komorze spalania, po nagrzaniu przez długi okres utrzymują ciepło, co pozwala na dokładniejsze dopalanie się tlenków węgla w spalinach oraz ułatwia rozpalanie przy kolejnych partiach paliwa.

Naturalny ciąg kominowy, który zapewnia prawidłową pracę urządzenia regulowany jest przepustnicą spalin oraz przepustnicą powietrza. Przymykanie przepustnic powoduje zmniejszenie a otwieranie zwiększenie siły ciągu kominowego. Im więcej powietrza dostarczymy tym spalanie będzie intensywniejsze. Właściwe ustawienie tych przepustnic będzie miało duży wpływ na uzyskanie odpowiedniego komfortu termicznego i użytkowanie kominka.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Kominki posiadające płaszcze wodne powinny pracować tylko w otwartych systemach instalacji grzewczych, co wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa. Nie musimy jednak rezygnować z zalet systemów zamkniętych (wyższa sprawność, lepsza trwałość, ułatwiona regulacja i niższe koszty eksploatacji). Dzielimy obieg wodny na dwa niezależne obiegi stosując przeponowe wymienniki ciepła. Wówczas kominek pracuje w układzie otwartym, a instalacja grzewcza w układzie zamkniętym.

Zobacz również: Czujniki dymu i czujniki temperatury: dla bezpieczeństwa

Może się jednak zdarzyć, że na skutek braku prądu, instalacja grzewcza pracująca w układzie pompowym przestaje działać, a ciepło wytwarzane w kominku nie jest odbierane przez wymiennik cieplny. Aby uniknąć niebezpieczeństwa szybkiego i nadmiernego wzrostu temperatury w układzie, stosuje się zasilanie awaryjne, które składa się standardowo z akumulatora oraz układu elektronicznego, który uruchamia akumulator w momencie niedoboru energii i braku napicia.
Można też zainstalować dodatkową wężownicę (bezpieczeństwa) schładzającą i zapobiegającą zagotowaniu się wody w instalacji.

Aby bezpiecznie korzystać z kominka z płaszczem wodnym, należy pamiętać jeszcze o kilku podstawowych zasadach i ich przestrzegać:

 • Nie wolno dopuszczać zimnej wody podczas pracy urządzenia, jeżeli temperatura kominka przekracza 40°C, ponieważ może to spowodować rozszczelnienie płaszcza wodnego.
 • Nie dopuszczać do nadmiernego wzrostu temperatury wody w kominku.
 • Nie dotykać frontowych nagrzanych elementów kominka gdyż grozi to poparzeniem.
 • Nie zalewać ognia w kominku wodą.
 • Nie stosować innego paliwa niż zalecane.
 • Nie składować w pobliżu kominka materiałów łatwopalnych.
 • Użytkować kominek zgodnie z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta. 
Autor: ewk
28komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (28)

tylko po jakimś czasie robimy sobie z salony kotłownie, zapach, smieci dym... i zamiast przyjemności mamy kłopoty
JJ Quaid, 07.12.2011, 16:31
pinor, 19.02.2016, 07:54
Komentarz został usunięty.
do ogrzania mam 160 m kw.
kominek z płaszczem (ponoć przewymiarowany)
Koszt ogrzania domu w sezonie grzewczym 1700 PLN a temperatura waha się w granicach 23-25 st C.
Z kominka się nie kurzy jak z tradycyjnego, nie ma okopconych kratek z ciepłym powietrzem bo ich NIE MA!
A jak ktoś w dupie był i gówno widział to niech głupot nie wypisuje! Osobiście polecam bo oszczędność na gazie spora! A jedno zapakowanie kominka zajmuje 5 minut i nie jest to wielki wyczyn,
xx, 07.12.2011, 18:36
Pompa ciepła to bardzo dobre rozwiązanie chociaż moim zdaniem zupełnie nieekonomiczne bo jednorazowy koszt instalacji urządzenia amortyzowany jest przez ponad 15 lat (porównując z gazem ziemnym) co jest zdecydowanie zbyt długim okresem. Poza tym mając pompę ciepła używasz gazu do kuchenki gazowej???? Niezrozumiałe! Płacisz za same opłaty stałe, przesyłowe itp dużo więcej niż tego gazu zużywasz.
Andy, 08.12.2011, 08:50
Wszystko fajnie ale jak robi się turbokominek plus kocioł gazowy to większość hydraulików ma o tym tak nikłe pojęcie. że mylą podłączenie i np kocioł przestaje działać.W takim momencie dzwoniąc po serwis trzeba liczyć się z tym że naprawa rzadko będzie uwzględniona w ramach gwarancji bo do awarii doszło nie z winy producenta a złego podłączenia.
instalator, 07.12.2011, 19:03
Od dnia 08.07.2009 r. można podłączać kominki z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym (po spełnieniu przez taki wkład kominkowy odpowiednich warunków). Błędnie redaktor umieścił podpis pod zdjęciem, że można takie kominki montować tylko w systemach grzewczych układu otwartego.
Opti, 07.12.2011, 23:27
Oczywiście że można ale tylko jak zamontujesz wężownice schładzającą i taki specjalny zawór z czujnikiem ( koszt około 1000 zł). Taniej będzie to zrobić w układzie otwartym. A zresztą kominek to tylko dodatek do domu, bo wg przepisów kocioł centralnego ogrzewania musi znajdować się w osobnym pomieszczeniu a nie w salonie.
mieszkaniec olesna, 07.12.2011, 23:44
Miesiąc temu właśnie podpinałem kominek z płaszczem.
ooo, 08.12.2011, 12:27
Jeżeli podłączasz wkład wodny do instalacji w układzie zamkniętym, to wkład kominkowy musi mieć już fabrycznie zamontowaną wężownicę schładzającą. Oczywiście taki wkład jest droższy niż jego odpowiednik do układu otwartego, ale potem odpada koszt zestawu wymiennikowo-pompowego, a to koszt najczęściej ponad 2000 zł. W efekcie bilans całości wychodzi w podobnych kosztach. Które rozwiązanie jest lepsze... to zależy od konkretnej sytuacji. Podobnie jak z wyborem : kominek wodny czy powietrzny, ale to temat na inna dyskusję.
Opti, 08.12.2011, 13:07
Osobiście polecam, rozpalenie kominka to chwila moment. Czasami jak przesadze z paleniem to w domu wytrzymac sie nie da :) 26 stopni.
Nawet popiołu z drewna bardzo malo zostaje a co zostaje to do ogrodka jako nawóz
Zbigniew, 08.12.2011, 07:45
Mam kominek z płaszczem wodnym i piec kondensacyjny Saunier Duval podłączone w układzie otwartym. Jak temperatura spada poniżej 22 st.C to włącza się piec. Wcześniej musiałem zamykać zawory i dobijać wody, bo w układzie otwartym jest 0,6 bar, a piec przy takim ciśnieniu nie funkcjonował. W tym roku dowiedziałem się od znajomego, że można oszukać piec. Przyjechał gość i wkręcił śrubkę w piecu i teraz piec pokazuje 1,0 bar. Dzięki temu i kominek i piec funkcjonują w układzie otwartym i nie muszę w nocy czekać aż wypali się w kominku żeby zamknąć zawory i doić wody po to żeby rano działał piec.
GD, 08.12.2011, 08:00
Nie dajcie się zwieść, pracuje w tej dziedzinie i mam jakieś tam pojęcie.Kotłownia z salonu,niema nic za darmo.Szyba zasmolona,ognia nie widać bo jest za duże wychłodzenie spalin,smród (spalenizny), to jest kocioł na drewno a nie wymarzony kominek z tańczącymi płomieniami.
FAHRENHEIT, 08.12.2011, 08:06
Szybę umyc 2 razy w tygodniu, 3min, jak dobry środek i jest czysto, ognia nie widac, jak brudna szyba. Mam kominek 3 lata i smrodu brak. Jak ktoś nie umie używac kominka, otwiera, jak szyber zamknięty, to wtedy śmierdzi. Należy zapoznac się z instrukcją. Polecam z szystm sumieniem każdemu, kto lubi widok ognia w salonie.
Kowalski, 27.02.2013, 08:44
Mam kominem z płaszczem wodnym i piec kondensacyjny. Kominek w układzie otwartym a ogrzewa wymiennik ciepła przez wężownicę. Używam od pięciu lat, spaliłem dotychczas ok 14 m. sześć. drewna i bardzo sobie cenię ten układ. Rozpalam w kominku wyłącza się piec, a gdy w wymienniku temp. spadnie po wygaśnięciu kominka to włącza się gaz. Nigdy nie miałem dymu w pokoju. Co do brudnej szyby: jeśli drewno jest suche nie ma problemu (sezonowane 2, 3 lata). Szybę czyszczę raz na tydzień, czasem rzadziej. A emisja ciepła przez szybę też daje fajny efekt.
Ktośtam, 10.10.2018, 13:16
Jak słusznie niektórzy zauważyli z salonu robi się śmierdząca, zadymiona kotłownia. Szyba od kominka dość szybko pokrywa się czarnym osadem, podczas uzupełniania opału następuje czasami cofnięcie dymu do pomieszczenia. Podczas nieużywania kominka też czasami powietrze z kominka, przewodu ( na skutek różnic ciśnienia, kierunków wiatrów, temperatury itp) cofa do pomieszczenia i jest dość nieprzyjemny swąd.
Po za tym na obrazkach fajnie to wygląda i na pewno dobrze ogrzewa pomieszczenie, ale są i tego wady.
neos, 08.12.2011, 08:38
Mam takie rozwiazanie w swoim domu, działa świetnie i jest bezawaryjne. Niestety obecne ceny opału przekreślają zasadność stosowania tego rozwiazania. Przechodzę właśnie na gaz. Pozdrawiam
Anonim, 08.12.2011, 09:02
..a dlaczego nikt nie wspomina że koszt wkładu kominka z płaszczem wodnym to 8-10 tys. podczas gdy zwykły wkład za 2 tys. można kupić przyzwoity ?
InfoServis, 08.12.2011, 11:11
Nie opowiadaj bajek, ja za wkład firmy LECHMA model panorama zapłaciłem 5300,- brutto wraz ze stojakiem pod kominek. Można do tego zastosować sterownik dopływu powietrza......
Anonim, 08.12.2011, 11:54
RobiRen ok 5000
Elkomatic (hibana) ok 7500
inne też w granicach 6000
ooo, 08.12.2011, 12:29
Komentarz został usunięty.
Palę w piecu od lat ... kilkudziesięciu. Widziałem komninki u rodziny, już ich nie używają. Sorry ale robienie sobie w salonie kotłowni to jakieś nieporozumienie! Kominek nie ma praktycznie żadnej regulacji - albo palisz na maxa (wtedy jest dobrze) albo przyduszasz aby zmniejszyć moc - ale wtedy niepełne spalanie -> sadza na szybie i możliwość wybuchu przy otwarciu. Drewno ma niską kaloryczność i trzeba go sporo przerzucić aby ogrzać domek, zdecydowanie lepiej zainwestować w dobry piec (węglowy lub gazowy) a kominek zostawić sobie tradycyjny na specjalne okazje. Nie wprowadzajmy kotłowni na salony!
ulabula, 10.01.2012, 10:06
Komentarz został usunięty.
Jako że posiadam domek 150 m2 i mam piec kondensacyjny a w domu około 21 ' C i tyle mi wystarcza postanowiłem zrobić kominek jaki budżet trzeba mieć na całą automatykę wymiennik pompy i czy podłączyć można to w pex-ie czy musi być w miedzi , w całym domu mam w rurkach PCV (takie zgrzewane i jest ok.) koszty zaworów już znam jaki układ jest lepszy ?
ubu ubu, 18.10.2012, 20:50
Musisz mieć co najmniej 8 tyś z montażem na podłączenie kominka bez obudowania z zastosowaniem wymiennika płytowego i kompletem osprzętu,od strony kominka wszystko z miedzi do wymiennika z drugiej co najmniej o,5 m poza kominkiem lub ściana możesz już dołączyć bora z wkładka alu .
Roman, 02.12.2012, 18:25
kominek z płaszczem wodnym polecam każdemu, kto chce miec niskie koszty utrzymania domu. Rozpalenie w kominku 2 min. , podkładam przed pracą, po i 2 razy wieczorem, żadna kotłownia, żadnych nieprzyjemnych zapachów. Czysta oszczędnośc(mam go 3 lata).Każdy, kto go ma z moich znajomych jest zadowolony. Sąsiedzi obok nie zrobili, bo niby to ktłownia w domu, ale skąd to wiedzą, skoro nie stosują. Na sezon mam 24m drewna, ale ok. 7 -10 zaesze zostawało. W domu temp. między 22,5 - 24,5. Polecam każdemu.
Kowalski, 27.02.2013, 08:38
Kominka z płaszczem wodnym używam od 25 lat. Przywiozłem go z Niemiec.
Kominek (z wężownicą schładzającą) pracuje w układzie z piecem gazowym, zasobnikiem CWU 400l. z płaszczem grzejnym, kolektorami słonecznymi i ogrzewaniem podłogowym (grubość płyty grzejnej 12cm - akumulator energii).
Eksploatacja przebiega w ten sposób, że:
-wieczorem układam drewno w kominku z białą kostką do rozpałki,
-rano rozpalam (dosłownie w sekundę),
- z kasterki z przygotowanym drewnem dokładam do kominka co pól godziny
i tak przez 2 do 4 godzin w zależności od warunków atmosferycznych.
Po 2 do 4godz podgrzana płyta podłogowa utrzymuje temperaturę w budynku do następnego rana.
Julian, 26.10.2017, 11:12
Wymiary przewodu kominowego 24x24cm.
Powietrze doprowadzone do komory spalania rurą fi15cm.
Pod kominkiem w piwnicy mam komorę z beczką na 120l popiołu, który wywożę dwa razy w sezonie na ogród i pod drzewka owocowe.
Szkło w drzwiczkach jest zawsze czyste ponieważ powietrze do paleniska jest częściowo doprowadzane od dołu i częściowo od strony drzwiczek.
Julian, 26.10.2017, 11:30