Kominki elektryczne w nowoczesnych wnętrzach

Kominek kojarzy się wszystkim z ciepłem i uczuciem komfortu. Ale jeszcze do niedawna nie wszyscy mogli korzystać z tego luksusu. Obecnie doskonałą alternatywą dla kominka tradycyjnego jest kominek elektryczny.
  • Wierna imitacja ognia w kominku elektrycznym

    Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest uzyskanie w kominku elektrycznym wiernej imitacji ognia.

    Array

Producenci proponują całą gamę kominków elektrycznych. W zależności od potrzeb i upodobań możemy wybrać kominek: do zabudowy, wolnostojący, naścienny lub narożnikowy i ustawić w wybranym miejscu, zamontować w ścianie lub też na niej powiesić. Oferowane komink odpowiadają każdemu wnętrzu i stylowi – od nowoczesnego po klasyczny, pozwalają harmonijnie połączyć wygląd kominka z wystrojem pomieszczenia. Jak każde urządzenie kominki elektryczne mają swoje wady i zalety.

Zalety kominków elektrycznych

Największą zaletą kominków elektrycznych jest możliwość zainstalowania ich praktycznie w każdym pomieszczeniu zarówno w domu jednorodzinnym, jaki i w mieszkaniu bloku. Nie musimy się martwić o wolny przewód kominowy, magazynowanie i dokładanie opału lub czyszczenie z sadzy i popiołu.
Wystarczającym warunkiem korzystania z kominka jest podłączenie go do gniazda elektrycznego
z uziemieniem – nie są wymagane jakieś dodatkowe instalacje czy specjalistyczny montaż.

Kominki elektryczne charakteryzują się prostotą obsługi. W zależności od wybranego modelu możemy nim sterować ręcznie lub za pomocą pilota. Regulacja obejmuje jasność płomienia oraz intensywność
ogrzewania. Umieszczone w kominku elektrycznym dmuchawy pozwalają, w odróżnieniu do kominka tradycyjnego, ogrzać całe pomieszczenie a nie tylko przestrzeń wokół kominka. Dzięki zastosowaniu termostatu możliwe jest utrzymanie stałej temperatury w pokoju.

Jeśli kominek jest dwufunkcyjny, w większości przypadków możliwe jest uruchomienie funkcji „płomieni" niezależnie od funkcji grzania, co umożliwia korzystanie z kominka również w ciepłe letnie wieczory. Możemy wpatrywać się w żarzące się drewno lub węgiel bez konieczności niepotrzebnego dogrzewania pomieszczenia.

Zobacz również: Kominki elektryczne z efektem 3D

Kominki elektryczne przewyższają kominki tradycyjne pod względem bezpieczeństwa. Ponieważ frontowa szyba kominka elektrycznego nie nagrzewa się przy ich eksploatacji, to nie ma znaczenia, jakim materiałem wykończona jest podłoga (kamień, ceramika, drewno, panele laminowane). Przed takim kominkiem może też leżeć dywan lub wykładzina.

Wato podkreślić, że ze względu na mobilność takiego rozwiązania, jakim jest kominek elektryczny, można go zastosować w domkach letniskowych zamiast typowych pieców akumulacyjnych.

Kilka słów o wadach

Nie ma co ukrywać, że podstawową wadą kominków elektrycznych jest dość wysoki koszt ich eksploatacji. Kominek elektryczny z samym efektem świetlnym pobiera zaledwie 120–300 W energii elektrycznej, czyli tyle co przeciętne oświetlenie górne w pokoju. Ale już kominki wyposażone w grzałki, wentylator i termostat to pobór mocy w granicach 2–3 kW. Dlatego trzeba bardzo rozsądnie podejść do ogrzewania takim kominkiem, aby nie być później niemile zaskoczonym opłatami za energię.

No i na koniec trzeba dodać, że kominek elektryczny nie zastąpi w pełni tradycyjnego kominka. Na pewno zapewni on ciepło i blask, ale nie uzyskamy zapachu dymu i trzasku płonącego drewna.
Chociaż to już jest kwestia indywidualnych upodobań, nie wszyscy muszą lubić akurat takie efekty. 

Autor: ewk
0komentarzy