Kominek gazowy. Jaki wybrać: z otwartą czy zamkniętą komorą spalania

Kominki gazowe, wizualnie nie różnią się od kominków tradycyjnych opalanych drewnem. Ale w porównaniu z nimi mają kilka cech, które zdecydowanie przemawiają na ich korzyść.
 • Wkład kominka gazowego

  Gazowe wkłady kominkowe przyjmują różnorakie formy. Dlatego osoba z niewprawnym okiem ma problem z odróżnieniem kominka gazowe od tradycyjnego kominka.

  alimosgas-tech.com

Kominki gazowe zaliczane są do grupy urządzeń wykorzystujących ekologiczne źródło ciepła, przyjazne dla środowiska. Co prawda gaz nie należy do zasobów odnawialnych. Jest jednak jednym z najczystszych źródeł energii, ponieważ sam proces jego spalania nie powoduje nadmiernej emisji zanieczyszczeń.

Ciekawe rozwiązanie: Kominki z funkcją stolika RTV 

W zależności od naszych upodobań możemy wybrać kominek o tradycyjnym lub nowoczesnym wzornictwie. W wielu modelach dzięki specjalnej konstrukcji palników i elementom ceramicznym imitującym nadpalone drewno możemy uzyskać efekt autentycznego spalania drewna.

Kominek z zamknięta czy otwartą komorą spalania?

Ze względu na konstrukcję paleniska, kominki gazowe możemy podzielić na otwarte i zamknięte. Z kolei wśród kominków z zamkniętymi paleniskami wyróżniamy kominki z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Stąd prosty wniosek, nie wszystkie kominki z szybą żaroodporną są kominkami z zamkniętą komorą spalania.

Dopiero urządzenie, w których szczelnie zamknięte palenisko jest połączone z odpowiednim systemem odprowadzania spalin, zwanym również „rura w rurze", jest kominkiem z zamkniętą komorą spalania. System powietrzno-spalinowy (SPS) składa się z dwóch koncentrycznych rur (i kształtek) ze stali nierdzewnej, wewnętrznej do odprowadzania spalin i zewnętrznej dostarczającej powietrze do paleniska. Przewód taki może być wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę budynku, czyli nadaje się do zastosowania w pomieszczeniach, gdzie nie mamy możliwości podłączenia kominka do komina. Musimy jednak pamiętać, że w tym przypadku obowiązują nas przepisy prawa budowlanego, które ograniczają wyrzut spalin przez ścianę budynku z urządzeń gazowych do 21 kW w domach jednorodzinnych i do 5 kW w wielorodzinnych.

Zobacz również: Rodzaje systemów kominowych. Gdzie i kiedy je stosować? Poradnik 

Kominki z otwartą komorą spalania muszą być podłączone do pionowych przewodów dymowych (kominów) działających na zasadzie grawitacyjnej lub mechanicznych wyciągów spalin.

Zalety i wady kominków gazowych

Podstawową zaletą kominków gazowych jest możliwość zamontowania ich nie tylko w salonach domów jednorodzinnych ale i w mieszkaniach, gdzie często mamy ograniczoną ilość miejsca.
Błędem jednak byłoby stwierdzenie, że można je zainstalować wszędzie. Pomieszczenie, w którym zamierzamy umieścić kominek gazowy, musi spełniać kilka warunków. Oto one:

 • minimalna kubatura – 8 m3 dla kominka z otwartą komorą spalania oraz 6,5 m3 dla kominków
  z zamkniętą komorą;
 • możliwość doprowadzenia gazu – zgodnie z przepisami instalacja gazowa powinna być prowadzona po wierzchu ściany, można ją jednak zamaskować przez umieszczenie w bruzdach ściennych osłoniętych nieszczelnymi ekranami (np. z płyt gipsowo-kartonowych) lub łatwym do usunięcia tynkiem;
 • sprawna wentylacja wywiewna – dla kominka zasilanego gazem ziemnym – kratka wywiewna umieszczona pod sufitem, dla zasilanego gazem płynnym – kratka umieszczona przy podłodze (przy czym podłoga pomieszczenia musi być powyżej poziomu gruntu).

Inne zalety kominków gazowych to:

 • podwyższone bezpieczeństwo eksploatacyjne – wymagany Znak Bezpieczeństwa oraz urządzenia zabezpieczające (czujnik ciągu kominowego, którego zadaniem jest zamknięcie dopływ gazu do palnika w przypadku cofania się do pomieszczenia spalin lub braku odpowiedniej ilość powietrza oraz zawór odcinający dopływ gazu w razie zaniku płomienia);
 • minimalny poziom serwisu i obsługi;
 • czystość użytkowania – brak konieczności składowania drewna, usuwania popiołu oraz czyszczenia komina.

O tym trzeba bezwzględnie pamiętać! Podłączenie kominka gazowego do instalacji oraz przeglądy serwisowe może wykonywać tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. 

Autor: ewk
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Mieszkam w Kanadzie.Tutaj buduje się mieszkania i domy już z kominkami.W moim domu był kominek na drewno.Obecnie nie ma problemu zmiany na gazowy.Ogrzewanie jest gazowe ,więc dodatkowej opłaty za zużycie gazu nie ma.Przy takim natężeniu budownictwa w Polsce sprawa instalowania kominków jest normą.
elka, 21.09.2012, 17:00
Przestarzały niemiecki model to kominek gazowy z obiegiem zamkniętym z rurą wylotową skierowaną do pokoju. Nie polecam nikomu.
Sławek, 23.09.2012, 19:35

Polecamy