Kominek: funkcje pełnione w domu

Kominek we współczesnym wnętrzu to znacznie więcej niż tylko urok ognia. To często serce całkiem poważnej instalacji do ogrzewania domu. To miejsce przyciąga jak magnes.
 • Salon z kominkiem

  ErikaWittlieb (Pixabay.com)
 • Kominek obłożony kamieniami

  Niepowtarzalny urok kominka obłożonego kamieniami

  MamaVida (Pixabay.com)
 • Kominek koza

  MegLearner (Pixabay.com)
 • Kominek wolnostojący

  Noordbizz (Pixabay.com)
 • Klasyczny kominek z okładziną kamienną

  goghgirl65 (Pixabay.com)
 • Kominek w salonie

  Kominek w tradycyjnej wersji

  jade

Kominek promieniuje ciepłem, tworzy magiczny klimat. Na szczęście kominek nie jest już luksusem i można go mieć także w bloku. Pełni on kilka funkcji.

 Warto przeczytać: Biokominek: dekoracja i ciepło

Po pierwsze – dekoracja

Jak wspomniałam wcześniej kominek jest bardzo ważnym elementem wyposażenia wnętrza i dodaje rangi pomieszczeniu, w którym się znajduje. Często jest jednym z największych elementów wyposażenia domu, najczęściej ustawia się go w centrum pomieszczenia, na tzw. „widoku", wokół niego koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie.

Po drugie – grzanie

Tradycyjne kominki, tzw. otwarte, oddają ciepło przez promieniowanie. W jego pobliżu można się ogrzać, ale nie można równomiernie ogrzać całego pomieszczenia, a tym bardziej kilku pomieszczeń. Nie można w nich też regulować ilości oddawanego ciepła.

Większe możliwości grzewcze dają układy wykorzystujące wkład kominkowy jako źródło ciepła. Taki układ grzewczy nazywany jest systemem dystrybucji gorącego powietrza (w skrócie DGP). Możliwość podłączenia systemu DGP mają kominki zamknięte (czyli z zamkniętą komorą spalania). Ciepło w nich jest oddawane za pośrednictwem czynnika grzewczego, jakim jest powietrze. Ogrzewa się ono opływając rozgrzany wkład, a następnie specjalnymi izolowanymi kanałami jest rozprowadzane na dalsze odległości.
W systemie z obiegiem naturalnym wykorzystywane jest zjawisko unoszenia gorącego powietrza w obudowie kominka. Unoszone ku górze powietrze jest rozprowadzane kanałami do innych pomieszczeń. Koszty inwestycyjne obiegu naturalnego są niewysokie. Wadą jest to, że można tym systemem ogrzać maksymalnie cztery pomieszczenia.

Znacznie większe możliwości ogrzewania daje zamontowanie w systemie ogrzewania kominkowego specjalnie wygłuszonej turbiny elektrycznej, wymuszającej przepływ gorącego powietrza. System działa na zasadzie ciśnienia wytwarzanego przez turbinę umieszczoną pod wkładem (takie rozwiązanie ma mniejszą wydajność i przepustowość) lub podciśnienia wytwarzanego przez turbinę umieszczoną nad kominkiem (turbiny te mają dużą przepustowość i są w stanie rozprowadzić powietrze nawet do około dziesięciu pomieszczeń).

Po trzecie – centralne ogrzewanie

Aby kominek stanowił źródło ciepła dla tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania wymagane jest zastosowanie tzw. kominka z płaszczem wodnym. W kominkach tych tylko niewielka część ciepła przekazywana jest na zasadzie promieniowania, głównie przez szybę, cała reszta to ciepło przekazywane wodzie, która napływając między ścianki płaszcza otaczającego komorę paleniskową, odbiera od nich ciepło, a następnie przekazuje je do instalacji grzewczej. Kominki z płaszczem wodnym mogą być zarówno podstawowym, jak i wspomagającym źródłem ciepła instalacji c.o. 

 PrzeczytajKominki z płaszczem wodnym to ogrzewanie eleganckie, ekologiczne, tanie 

Po czwarte – podgrzewanie wody użytkowej 

Kominki z płaszczem wodnym umożliwiają podgrzewanie wody użytkowej. Woda może być podgrzewana na dwa sposoby:

 • w układzie pojemnościowym (z zastosowaniem pojemnościowego zasobnika z wężownicą, zapewnia duży wydatek ciepłej wody),
 • w układzie przepływowym (woda może być podgrzewana tylko w kominkach wyposażonych w płaszcz wodny i dodatkową wężownicę, nie zapewnia takiego komfortu zaopatrzenia w ciepłą wodę jak układ pojemnościowy, jednak dostarcza więcej ciepłej wody niż małe podgrzewacze elektryczne). 

Po piąte – grillowanie i pieczenie

W kominku można upiec kiełbaski, kurczaka i inne smakołyki. Producenci współczesnych kominków oferują do niektórych modeli specjalne ruszty, które wstawia się do środka i piecze na nich różne przysmaki, oczywiście przy zamkniętych drzwiczkach. Najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, gdy w palenisku znajduje się duża ilość żaru o wysokiej temperaturze. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

W ogóle nie polecam montowania w domu komików. Mam kominek z rozprowadzeniem i ma bardzo dużo wad: 1) bardzo duży koszt instalacji kominka/ obudowy/ rozprowadzenia - ok 14 tys w sumie ( 14Kw) 2) mała wydajność (spróbujcie podnieść w domu temperaturę o 0,5 stopnia paląc kominkiem - dom dobrze izolowany, klasa A) 3) wysoki koszt drewna 4) problemy z przechowywaniem dużej ilości drewna. Proponuję zamiast kominka wstawić nowoczesną kozę na węgiel i drewno, bez rozprowadzania. Koszt to ok 6 tysięcy, a wydajność o wiele większa. Problemy tylko z przechowywaniem węgla.
Anna, 14.09.2011, 07:51
Anno najlepsza była by grzałka elektryczna (małe wymiary , mały koszt)
Piotr, 14.09.2011, 13:35
Daruj sobie złośliwości. Jeśli nie masz nic konstruktywnego do napisania, lepiej nic nie pisz.
Anna, 15.09.2011, 09:06
Anno, tak to jest, jak bierze się najtańszych "fachowców". Ewentualnie, jak kupuje się najtańszy wkład w Obi.
Artur, 14.09.2011, 18:06
Nie wiedziałam, że 14 tys. wydane na kominek, obudowę i rozprowadzenie to najtańsza opcja. Dziękuję za informację.
Anna, 15.09.2011, 09:09
Mam kominek z płaszczem wodnym który pełni funkcję pomocniczą do ogrzewania gazowego (jest wpięty do instalacji CO).
Kominek rozpala się około 14 a ostatni wsad idzie ok 23:00. Rano jest jeszcze żar w kominku.
Gdy kominek pracuje temperatura robocza wody w płaszczu od 40 - 60 stopni co daje od 30 - do ok 50 st temperaturę kaloryferów.
Czas nagrzewania się całej instalacji - około 1h. Nie wiem dlaczego masz problem z nagrzaniem domu o 0,5 st.
U teścia jest kominek z rozprowadzeniem powietrza - bez płaszcza wodnego. Ma inną charakterystykę działania - w domu nagrzewa się od razu - w ciągu 30 minut temperatura potrafi się podnieść o 5 - 6 stopni, jednak równie szybko się wychładza (bo nic nie akumuluje ciepła).
Tak czy inaczej z Twojego opisu wynika, że masz jakąś wadę w systemie ogrzewania domu.
Fachowcy montujący kominek mogli niedokładnie zrobić zabudowę kominka i ciepło zamiast w na pokoje wylatuje w atmosferę np pomiędzy stalowym wkładem kominowym a kanałem przewodu wyprowadającego. albo po prostu źle ci dobrali moc kominka do powierchni użytkowej. U nas koszt zimy po zainstalowaniu kominka (250 m2 powierzchi użytkowej) jest nadal mimo rosnących cen drewna mniejszy o okoo 40% od kosztu zimy który ponosi sąsiad (tylko ogrzewanie gazowe). Sąsiad zajmuje drugą połówkę bliźniaka.
TomaszP, 15.09.2011, 09:27
Dom ma powierzchnię ok 160m a kominek 14 Kw. Nie mam pojęcia co jest przyczyną problemów, ale nawet kiedy paliłam od 20 do ok 2 w nocy, temperatura ledwo drgnęła. Gdzie najlepiej szukać pomocy?
Anna, 15.09.2011, 12:09
najlepiej u tych co ten kominek postawili
Ja ogrzewałam dom nieocieplony z cegły ponad 100 m kminkiem z rozprowadzeniem - było b. ciepło - wkład nie był wypasiony za kilka tys.
a 14 tys. to spora kwota jak na kominek . Zakładam, że nie jest obłożony cały najdroższym kamieniem
ola, 15.09.2011, 19:20
Kominek tworzy wspaniałą atmosferę. I tylko tego trzeba oczekiwać od tego wynalazku. W jesieni może dogrzać dom.
ja, 14.09.2011, 12:35
kominki z plaszczem wodnym to dla mnie zrobienie z pokoju kotlowni wiec mi to nie odpowiada wolalbym juz zrobic ogrzewanie cyrkulacyjne z nawiewem cieplego powietrza z komory grzewczej np w piwnicyo dpadaja koszty wkladu kominkowego i jego montazu /jak widze okolo 14 tys zl/
LUKSWER, 25.09.2011, 17:24
Mam kominek z płaszczem 15KW bez problemu ogrzewa dom 175m2. Fakt, że z pokoju robi się kotłownia i to jest jedyna wada. Zalety to koszt opału i atmosfera, fajnie jest wieczorem posiedzieć w świetle ognia z kominka, słuchając trzasku palących się polan i popijając lampkę wina... Ale piec warto mieć, większa wygoda, ja na razie nie mam.
Zadowolony, 26.10.2011, 20:43
Nic nie zastąpi klimatu jaki daje kominek. Mowie to nie tylko dlatego ze jestem zdunem, ale dlatego, ze to prawda. pozdrawiam
Ostrowski Krzysztof, 20.12.2016, 14:29
Nic nie zastąpi klimatu jaki daje kominki Białystok. Mowie to nie tylko dlatego ze jestem zdunem, ale dlatego, ze to prawda. pozdrawiam
Ostrowski Krzysztof, 20.12.2016, 14:31