Kominek dla każdego. O rodzajach kominków do różnych typów mieszkań

Mieszkańcy bloków, w przeciwieństwie do posiadaczy domów, do niedawna mogli tylko pomarzyć o kominku. Obecnie dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe jest zainstalowanie kominków o przeróżnych kształtach, rozmiarach i stylach w dowolnych miejscach.
 • Aranżacja mieszkania z kominkiem elektrycznym na ścianie

  Kominki elektryczne stwarzają iluzję płonącego drewna, linii świetlnych, a nawet żarzenia się.

  pexels.com
 • Ogień bikominka

  Biokominek nie produkuje szkodliwych dla człowieka produktów spalania.

  adesifire (Pixabay.com)
 • Biokominek w sypialni

  Biokominek w sypialni nie tylko wprowadzi przytulną atmosferę do wnętrza, ale również może je ogrzewać.

  Kratki.pl
 • Narożny wkład kominkowy

  W projektach nowych domów miejsce na kominek najlepiej wyznaczy architekt. Ekspert powinien wziąć pod uwagę wizję inwestora na wymarzone wnętrze, wymagania prawne oraz warunki montażowe.

  Kratki.pl
 • Tzw. koza w aranżacji salonu

  Piece wolnostojące są coraz bardziej popularne.

  Kratki.pl
 • Kominek w salonie

  Kupując kominek, warto wybrać taki, który spełnia unijne normy tzw. ekoprojektu (Dyrektywa 2009/125/WE). Będzie on miał najwyższej klasy palenisko, które przy użyciu odpowiednich paliw nie będzie emitowało spalin do atmosfery.

  kampania Nie Rób Dymu

Kominek to ciekawy element wykończenia wnętrz, który nie tylko zdobi pomieszczenia, ale również je ogrzewa. Dziś urządzenie to dostępne jest na rynku w kilku różnych wersjach. Przed wyborem określonego rodzaju kominka należy się zastanowić, w jakim celu chcemy go zainstalować oraz który model najlepiej wkomponuje się w wystrój naszego wnętrza. Zobacz, czym różnią się od siebie dostępne typy kominków i który z nich najlepiej sprawdzi się w twoim domu.

Biokominek również w mieszkaniu

Zdecydowanie najlepsza opcja dla tych, którzy marzą o domowym palenisku, ale z przyczyn technicznych nie mogą mieć kominka drzewnego. Są designerskie i w ogóle nie kojarzą się z rustykalnymi, góralskimi chatami. Mają za to prawdziwy ogień, co wysuwa je na prowadzenie w pojedynku z elektrycznymi wersjami. Dają realne ciepło i występują w wielu wariantach, co czyni je produktem wręcz idealnym.

Przeczytaj i zobacz wideo: Czy warto mieć biokominek  

Dostępne są kominki w standardowych rozmiarach, ale także wersje mini i ścienne. Najmniejsze z nich pięknie prezentują się jako element wystroju wnętrz. Ich neutralny wygląd sprawia, że pasują niemal do każdego stylu. Biokominki można ustawić na podłodze lub np. na stole. Te w wersjach ściennych stanowią ultranowoczesne podejście do aranżacji wnętrz. Są nie tylko źródłem ciepła, ale także niezwykle okazałą ozdobą pomieszczenia. Wyłączone pozostają dyskretne i subtelne, nie odwracając uwagi od stylu i dekoracji miejsca.

Do zainstalowania biokominka nie są potrzebne żadne dodatkowe instalacje, dlatego produkt nie wymaga wcześniejszych przygotowań, ani ewentualnych remontów.

  Kominek dla każdego. O rodzajach kominków do różnych typów mieszkańBiokominki nie wymagają żadnej instalacji, gdyż nie produkują dymu ani sadzy, a jedynie znikomą ilość dwutlenku węgla i pary wodnej.Fot. pexels.com

Zobacz wideo: Jak zamontować biokominek w mieszkaniu

Co ważne, są one zupełnie nieszkodliwe dla środowiska, ponieważ wytwarzają wyłącznie ciepło, parę wodną oraz dwutlenek węgla, którego ilość porównywalna jest do tej wydychanej przez każdego człowieka. Ponadto, biokominki sprawdzają się doskonale jako nawilżacz powietrza, co szczególnie przydaje się w okresie zimowym.

Kominki elektryczne – imitacja tradycyjnego paleniska

Tak jak w przypadku wersji bio, kominki elektryczne nie potrzebują przewodów spalinowych, ani komina i można montować je bez ograniczeń w domach, blokach i biurach. Nie mają jednak prawdziwego ognia, a jego imitację, dzięki systemowi żarówek. Niektóre modele dają możliwość ogrzewania pomieszczeń i posiadają funkcję termowentylatora. Kominek elektryczny jest tańszy w użytkowaniu niż biokominek. Można go też bardzo szybko włączyć i wyłączyć, a także regulować pilotem moc ognia, efekty płomienia, jego jasność itp. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że nie ma potrzeby zaopatrywania się w biopaliwo, które jest niezbędne w przypadku biokominków. 

Dowiedz się więcej: Kominek elektryczny – czy zastąpi tradycyjne kominki na drewno? 

Standardowy kominek nie dla wszystkich

W domach wolnostojących najbardziej popularne są kominki, w których pali się drewnem. Wybrane rozwiązania nie tylko tworzą niepowtarzalny klimat w domu, ale też ogrzewają pomieszczenia, a nawet wodę użytkową. Takie możliwości dają kominki z płaszczem wodnym. Jest to obecnie najtańszy sposób na ogrzewanie w domu. Osoby decydujące się na tradycyjny wkład kominkowy mogę zdecydować się również na rozwiązanie z systemem dystrybucji gorącego powietrza (tzw. DGP). Dzięki temu ogrzane przez kominek powietrze transportowane jest do różnych pomieszczeń domu.

Niestety tradycyjne kominki nie są przeznaczone do użytku w blokach mieszkalnych. Podobnie jak piece wolnostojące, czyli tzw. kozy, które są wydajnym źródłem ciepła i niezwykle oryginalną dekoracją wnętrza. Ich zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca niż tradycyjny wkład kominowy z obudową. Współczesne kozy charakteryzuje bogate wzornictwo – możemy wybrać kozę klasyczną albo np. awangardową. Piece wolnostojące można łatwo zdemontować i umieścić w innym pokoju, gdy zajdzie taka potrzeba. 

To może Cię zainteresować: Jaki kominek można mieć w mieszkaniu (WIDEO) 

Autor: Nina Romanek
1komentarzy