Kolektory słoneczne do podgrzania wody i ogrzania domu

Instalacja solarna może nie tylko zaopatrywać dom w ciepłą wodę użytkową, ale i ogrzewać pomieszczenia.
  • Kolektory słoneczne na połaci dachowej

    Joanna Turakiewicz

– Kolektory miały zapewnić ciepłą wodę w domu, w którym prowadzę agroturystykę – opowiada Krzysztof Pietras – Później wpadłem na pomysł wykorzystania ich również do ogrzewania wnętrz. Czas pokazał, że była to trafna decyzja.

Etap projektowania instalacji kolektorów do ogrzewania wody w gospodarstwie agroturystycznym omówiliśmy w artykule Instalacja kolektorów słonecznych: z życia inwestora. W instalacji solarnej zostały użyte panele płaskie o łącznej powierzchni 8,5 mkw., 500-litrowy zbiornik z podwójną wężownicą na gorącą wodę i wielofunkcyjna stacja solarna.

Instalacja wykonana przez firmę zewnętrzną

Kolektory zostały zakupione wraz z usługą montażu: – Zastanawiałem się nad samodzielną instalacją, ale ze względu na to, że zależało mi na czasie, postanowiłem jednak wydać te 1800 zł więcej i zlecić to fachowcom – wspomina Krzysztof Pietras – Z perspektywy czasu uważam, że była to dobra decyzja, bowiem zrobili to szybko, sprawnie i instalacja drugi rok działa bezawaryjnie. Nie wiem, czy wykonując tę instalację samodzielnie uzyskłabym ten sam efekt.

Ekipa musiała rozebrać dachówkę na powierzchni nieco większej, niż powierzchnia kolektorów, a następnie położyć ją wokół nich ponownie. Montaż zajął niecałe dwa dni robocze, ale tylko dlatego, że dekarze pojawili się jednego dnia, a hydraulicy dopiero nazajutrz. 

Tego lata panowały upały powyżej 30 stopni. Po uruchomieniu instalacji okazało się, że sprawność kolektorów jest na tyle wysoka, iż kiedy woda nie jest na bieżąco zużywana (przed otwarciem agroturystyki z c.w.u korzystały 2–3 osoby) temperatura na kolektorach rośnie niebezpiecznie wysoko, co groziło przegrzaniem. Trzeba było zagospodarować nadmiar energii: – Na początku opróżnialiśmy zbiornik. Wylewaliśmy wodę wprost do rowu, bo już wczesnym popołudniem woda w zbiorniku potrafiła osiągnąć nawet 80°C. – relacjonuje K. Pietras – Jednak na dłuższą metę trudno nazwać to rozwiązanie ekonomicznym. Dlatego trzeba było wymyślić inne.

Nadmiar ciepła w rury

Pierwotnie, właściciel wykorzystał do tego cyrkulację ciepłej wody. W piwnicy, gdzie znajduje się pompa i którędy biegną rury odprowadzające wodę z powrotem do zbiornika zainstalował zawór trójdrogowy z siłownikiem. Do niego podłączył grzejnik. Zaprogramował sterownik w taki sposób, aby włączał zawór, kiedy temperatura w zbiorniku osiągnie 70°C: – W ten sposób nadmiar energii uchodził przez grzejnik, a ja równocześnie osuszałem piwnicę. – tłumaczy.

Następny etap obejmował połączenie z instalacją centralnego ogrzewania i umożliwienie wykorzystania energii z kolektorów słonecznych do ogrzania całego mieszkania. Zbiornik ma dwie wężownice. Jedna jest połączona z kolektorami, druga z kominkiem i instalacją c.o. Kiedy woda w zbiorniku przekroczy wskazaną temperaturę, sterownik włącza pompę, która wymusza obieg wody w instalacji c.o. W ten sposób woda się ochładza, oddając ciepło przez grzejniki. Oczywiście każdy z nich zaopatrzony jest w termostat, więc ogrzewane są tylko wybrane pomieszczenia.

W lecie zabezpiecza to przed przegrzaniem instalacji, a jesienią i zimą pełni inną rolę: – Podczas w miarę słonecznej pogody, kiedy nie ma nas w domu, a zimy spędzamy raczej w Zielonej Górze – wyjaśnia właściciel gospodarstwa – limit na sterowniku ustawiam na temperaturę ok. 50°C. Taka temperatura jest możliwa do osiągnięcia. Sterownik włącza cyrkulację, przez co dom nie wyziębia się w takim stopniu, jak gdyby cały tydzień stał nieogrzewany. Oczywiście, odkręcamy wtedy tylko 2–3 wybrane grzejniki. Większe możliwości wykorzystania ciepła dałoby ogrzewanie podłogowe, ale w tym domu akurat nie było możliwości jego zastosowania.
W chłodne ale słoneczne dni – przy temperaturze 10–13°C w dzień – kolektory słoneczne potrafią nagrzać wodę w zbiorniku do 60, a nawet 70°C.

Panele solarne zasilą kolektor

Kolejnym udoskonaleniem instalacji solarnej było zapewnienie jej zasilania niezależnego od napięcia z sieci. Do tego została wykorzystana inna instalacja solarna. Kolektory potrzebują energii w słoneczne dni, a wtedy produkują ją również baterie solarne. Dlatego obie instalacje zostały połączone z sobą. Ustawienia domyślne są takie, że kolektory pobierają energię z baterii, jednak w razie awarii przekaźnik przełącza na zasilanie z sieci. Kontrolka na sterowniku wskazuje aktualne źródło zasilania.

Zobacz również: Bateria słoneczna pomocna w razie awarii zasilania

Działająca bezawaryjnie już drugi rok instalacja pozwala właścicielowi oszczędzać ok. 5000–6000 zł rocznie. Jest to kwota uśredniona, bowiem w lecie z reguły w ogóle nie ma potrzeby używania alternatywnego źródła ciepła, a w zimie dzięki niej pomieszczenia i woda w zbiorniku są podgrzewane, co również przyczynia się do zmniejszenia zużycia opału. W ten sposób koszt może się zwrócić już za dwa lata.

Autor: Joanna Turakiewicz
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

no to ekologiczne rozwiązania albo grzejesz w centralnym latem albo woda do rowu i Jeszce zeby była z wodociągu, to zabulisz za wode i ścieki, juz mi przeszła ochota na panele.
MĄDRALA, 21.10.2011, 17:27
Ja mam tylko dwa panele i na dwie osoby z powodzeniem wystarczy. Ale znam też ten problem, jak nas nie ma w domu bo pojedziemy na wakacje to prosimy znajomych aby się u nas wykąpali :) albo chociaż zlali nadmiar gorącej wody. Mimo tych okresowych niedogodności nie żałuję ani złotówki wydanej na kolektory. A opisany tu pomysł jest wart uwagi sam nad czymś takim muszę pomyśleć. Internet jest pełen tych co to wiedzą lepiej choć nigdy tematu nie dotknęli. To jak samochodami, wszyscy wszytko wiedzą, że taka marka jest super, inna be, a tych na F to już w ogóle nie kupować. Później piszą byle co i byle jak. Co za naród...
Sobol, 23.10.2011, 20:10
Partacze Ci montowali i tyle przy dobrze zrobionej instalacji nie trzeba wody spuszczac nawet przez cale lato, wystarczy zamontowac kolektory prozniowe i skorzystac z praw fizyki :)
Kowalski, 21.10.2011, 21:57
Większych durnot nigdy nie czytałem. Normalnie Nobel się należy za taką instalację. Mam 12m2 kolektorów i jak nie ma słońca to i wody nie ma ciepłej a ten jeszcze dom ogrzewa. Ile mamy słonecznych dni w zimie i czas oświetlenia.
Asd, 22.10.2011, 20:02
Człowieku dlaczego nie założyłeś paneli próżniowych tam się nic nie gotuje i nie ma potrzeby wylewania wody do rowu.Sam mam założone próżniowe panele i zimą tez mam gorącą wodę, ludzie chcą zaoszczędzić 1500zł na płaskich kolektorach a potem do rowu wodę wylewają. Ludzie gdzie logika przecież zakłada się to na lata znam wielu którzy narzekają na płaskie panele. Firma montująca też jest ważna.
Panas, 23.10.2011, 10:40
Nie wierzę że zimą wodę da się nagrzać aby była gorąca,latem gdy cały długi dzień jest słońce OK można nagrzać do 50st max 60 gdy się mało zużywa.
Radian, 23.10.2011, 19:12
Ludzie!!! kolektory są dla gospodarstw,które nie mają gazu ziemnego.
Ja mam 5 osobową rodzinę, kocioł kondensacyjny, dom ocieplony rachunek za ROK za gaz to 3800 zł (ogrzewanie, ciepła woda ,kuchnia). Po co zakładać kolektory za kilkanaście tysięcy jak w okresie kwiecień -październik rachunek za gaz wynosi 500 zł! Zwrot kosztów instalacji min. 10 lat!! Dzięki bez sensu!!
Kantor, 24.10.2011, 12:27
solary kilkanaście tysięcy złotych ? wy chorzy czy co? Bizancjum ? tyle puszek po piwie wala się przy drogach .Z tego się robi solary.za 300zł masz komplet i ogrzany cały dom jak jest słonce. Nie uwierzysz jak nie zobaczysz .Ja widziałem uwierzyłem i zrobiłem.W tamtym sezonie jak było -10 to z 20c dawało mi przy najlepszym słońcu 59c. a jak 0c to z20c było 72c. a jak nie ma słoneczka to się pali gazem? węglem?porypało was tylko idioci palą węglem lub gazem ,olejem przy dzisiejszych cenach,Pali się oponami lub butelkami PET tu jest prawdziwa energia cieplna walająca się po śmietnikach o zgrozo tyle ciepła. Bóg was pokaże za to marnotrawstwo .jak zrobiłem swój kolektor to za dużo opisywać .setki filmów na you tube SOLAR CANS polecam
adam, 24.10.2011, 22:13
Nie wiem jak jest z panelami ,ale jesli chodzi o kolektory,to widzialem u znajomych zamontowane zawory bezpieczenstwa na kolektorach,ktore wrazie nadwyzki ciepla wypuszczaja to cieplo w powietrze .
neon, 26.10.2011, 09:59
Ja sam jestem zadowolony z kolektorów słonecznych. wydałem na cały zestaw 9 000 zł .Wystarczą na 6-osobową rodzinę . Przez cały rok zmniejsza koszty palenia na ciepłą wodę .Nie muszę codziennie palić nawet latem a w okresie zimowym spomaga piec w grzaniu boliera . Wygoda !!! I wdł. moich obliczeń wole mieć założone kolektory niż mieć ogrzewanie na gaz np: zamiast płacić co miesiąc rachunek za gaz mogę spłacać kredyt z dofinansowaniem 45% (ale samo dofinansowanie wychodzi ok 19% ) po opłaceniu .i po pewnym okresie wyjść na czysto z tym.I nie trzeba przy braku osób spuszczać wodę do "rowu" gdy nie ma nikogo w domu .
kowalski, 20.02.2012, 23:44
nie można sie ukompać ,pić herbaty umyć podloge i prać w pralce bielizne i inne żeczy
piipipipii, 12.02.2013, 13:50
Ja również jestem zadowolona i to bardzo. Z mężem kupiliśmy Turbosolary firmy makroterm i rachunki również spadły. Dodatkowym atutem jest to iż nie zanieczyszczamy środowiska. ;-) jako że jestem nauczycielką przyrody to zważam na takie rzeczy uwagę. Pozdrawiam :)
Bozenka, 30.05.2013, 11:02
Ile się facet musiał urobić i ponieść dodatkowych kosztów żeby toto działało...
A ciepła woda z nowoczesnego piecyka gazowego - 50 zeta miesięcznie.
dziadek, 27.08.2013, 09:35

Polecamy