Jakie drewno kominkowe wybrać

Drewno do kominka jako opał musi spełniać pewne cechy. Powinno być gęste, twarde i suche. Do palenia w kominku najlepsze są kawałki drewna o długości 20-30 cm. Należy je przeciąć na pół lub drobniej.

Wybierając drewno do palenia w kominku, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów: jego gęstość, twardość, łupliwość, zawartość kory i stopień wysuszenia, a także szybkość przesychania. To one w dużej mierze decydują o wielkości płomienia, ilości uzyskanego ciepła i ilości dymu, który towarzyszy spalaniu.

Im bardziej suche drewno kominkowe, tym jest twardsze i tym więcej ciepła oddaje, ponieważ jest bardziej kaloryczne. Suche drewno pali się mniejszym płomieniem niż mokre, ale za to trwa dłużej. W związku z tym mimo, że jest ono droższe, to jest najczęściej bardziej ekonomiczne. Drewno nie może mieć zbyt dużo kory, ponieważ obniża ona wartość opałową. Twarde drewno trudno jednak rąbać na mniejsze kawałki. Do rozłupania pni na mniejsze kawałki używamy ostrej siekiery z ostrzem w kształcie klina. Ponadto mniej siły wkładamy w rąbanie, gdy używamy siekiery lekkiej z długim trzonkiem, niż ciężkiej z krótkim trzonkiem. 

Przy wyborze drewna do kominka nie tylko kalorie się liczą

Kaloryczność drewna opałowego, czyli jego wydajność zależy od gęstości po wysuszeniu. Paleniu twardego drewna towarzyszy niewielki płomień, ale za to oddaje ono więcej ciepła. Spala się wolniej, a więc wymaga rzadszego dokładania. W efekcie, choć droższe, może się okazać bardziej ekonomiczne, a na pewno zapas zajmie mniej miejsca, niż w przypadku drewna miękkiego.

Warto przeczytać: Kominki z płaszczem wodnym: ogrzewanie, eleganckie, ekologiczne i tanie

Łupliwość nie będzie miała większego znaczenia, jeśli kupujemy drewno porąbane na małe szczapy. Jeśli zaś mamy je porąbać sami, zdecydowanie lepiej mieć do czynienia z bukiem i brzozą, niż z grabem albo dębem.

Duży procentowy udział kory obniża wartość opałową drewna kominkowego. Kupując drewno o dużej zawartości kory, musimy zamówić nieraz nawet trzykrotnie większą jego ilość, niż takiego, które zawiera jej mniej.
Wartość opałowa drewna mokrego jest niewielka, znaczna część energii cieplnej bowiem zostaje zużyta do odparowania wilgoci. Niewystarczająco wysuszone drewno kominkowe będzie się dymić i trudniej się będzie rozpalać. Za tym idą problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury.

Ostatni parametr, czyli zdolność przesychania drewna ma znaczenie, kiedy kupujemy drewno świeżo ścięte. Właściwość ta decyduje o tym, po jakim czasie sezonowania drewno będzie się nadawało do spalenia. Różnice są bardzo duże – od kilku miesięcy w przypadku brzozy aż do trzech lat, kiedy chodzi o dąb. O zdolności przesychania decyduje nie tylko zawartość wody, ale też swoista struktura drewna.

Zobacz również: Ogrzewanie kominkowe: sposób na ciepło i klimat w domu

Aby drewno zdążyło wyschnąć, po ścięciu powinno być sezonowane, czyli suszone pod dachem średnio przez dwa lata. Może się nadawać do palenia szybciej, jeśli jest suszone w specjalnych komorach z termoobiegiem powietrza.
Pamiętaj, że w ogóle do palenia w kominku nie nadają się impregnowane albo lakierowane sklejki, płyty itp.

Drewno do kominka – popularne gatunki 

Niezależnie od tego jak długo sezonowane, nie bardzo nadaje się do palenia w kominku drewno z drzew iglastych. Zawiera ono żywicę, która, parując, osadza się na szybie oraz wewnątrz komina, tworząc trudną do usunięcia, tłustą warstwę. Żywica pod wpływem wysokiej temperatury może strzelać, co w przypadku kominka otwartego jest szczególnie problematyczne. Dodatkowo duże ilości dymu oraz sadzy powstające podczas spalania osadzają się w kominie, zanieczyszczając go oraz zmniejszając jego drożność.

Nie sprawia takich problemów, zawierające niewiele żywicy drewno z drzew liściastych. Spala się ono równomiernie i nie wytwarza przy tym nadmiaru dymu. Przekłada się to nie tylko na czystość szyby kominkowej, ale też przewodu kominowego – o wiele trudniejszego w wyczyszczeniu . Niestety nie jest ono bez wad: jeśli zawiera zbyt dużo kwasów i garbników, które w trakcie spalania wydzielają dym, sadzę, kwasy, smołę i inne substancje, również zanieczyszczą kominek i przewód kominowy.

Warto przeczytać poradnikPrzygotowujemy kominek przed sezonem grzewczym

Najlepszymi i najbardziej kalorycznymi gatunkami drewna są twarde: grab, jesion, buk. Wartościowe też są drzewa owocowe, a szczególnie śliwa, jabłoń, grusza. Gęstość drewna śliwy jest porównywalna do grabu, a jabłoni i gruszy do jesionu. Mniej kaloryczne są czereśnia i wiśnia, które dodatkowo zawierają gumy drzewne, przez co mogą wydzielać w trakcie spalania więcej zanieczyszczeń.

Najpopularniejsze gatunki drewna opałowego

Gatunek Gęstość
po wysuszeniu
[kg/m3] 
Właściwości
Grab 830 Uważany za najlepsze drewno opałowe, bardzo kaloryczny, spala się powoli, ma nieduży płomień i oddaje bardzo dużo ciepła, zawartość kory, ok 7% (niska). 
Jesion 750 Bardzo twarde, kaloryczne, może być trudny do porąbania na mniejsze części. 
Buk 730 Wysokokaloryczne, pali się równo i długo. awartość kory, ok 7% (niska). 
Dąb 710 Wysokokaloryczne - daje dużo ciepła i ma przyjemny zapach. Wysoka zawartość kory – 22%, duża zawartość kwasów i garbników. 
Brzoza 650 Szybko i łatwo się spala równym płomieniem, zawiera niewiele substancji smolistych. 
Olcha 570 Powinna być bardzo dobrze wysuszona. Dzięki ładnemu zapachowi często wykorzystywana przy wędzeniu wędlin. 
Topola 460 Niewielka wartość opałowa, wykorzystywana na podpałkę. 
Drzewka owocowe  Palą się wolno i równo, wydzielają miły aromat. 

 

Ceny drewna do kominka są różne w zależności od dostawcy i rejonu

Najdroższy jest grab. Zaraz po nim cenowo plasują się buk, jesion i dąb. Za ten pierwszy w składach opału zapłacimy w granicach 260–300 zł za metr sześcienny, za drugie o ok. 40–60 zł mniej. Drewno można kupić taniej w nadleśnictwie, które wskaże drzewa do wycięcia. Wówczas za metr sześcienny brzozy, na rynku kosztującej ok. 180–200 zł za metr sześcienny, zapłacisz ok. 130 zł. Zdecydowanie nie opłaca się zaś kupować drewna sprzedawanego w małych paczkach w sklepach albo na stacjach benzynowych. Za woreczek zapłacimy wówczas niewiele, bo ok. 15–20 zł, ale przeliczając na metr, wyjdzie nawet o 100–200 procent drożej. 

Radzimy: Jaki opał do kominka wybrać

Autor: Joanna Turakiewicz
53komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (53)

Palenie drewnem przestało być opłacalne, dokładnie te same pieniadze wydeję na ogrzanie domu gazem ziemnym. Mam czysto i bezobsługowo. Jak panom od drewna zejdzie woda sodowa z głowy i ceny będą akceptowalne, to może od czasu do czasu napalę w kominku. Za takie pieniądze jak opisano w artykule, to niech sobie swoje drzewo w buty wsadzą.
Anonim, 20.01.2012, 14:17
Co do ceny drewna to już Panu licze czemu taka cena . Kupno drzewa np. brzoza 127zl teraz transport na plac i trzeba pociąć i porąbać , teraz poukładać i czekać rok :) . No mamy suche drewno kture trzeba zawieść do klienta ,czyli 127+10+10+10=157 a reszta to nasz zysk oczywiście minus podatek , amortyzacja sprzętu ,płacenie zus przez ten rok kiedy drzewo schnie . TAK CENA DREWNA TO NAPEWNO WODA SODOWA . POZDRAWIAM
kaluzka, 21.01.2012, 19:19
No to od razu napiszę, że bzdury Pan opowiada: jakie 127zł? Skąd ta cena? Jak zajmuje się Pan tym zawodowo to na pewno wykupuje Pan asygnaty w Nadleśnictwie i 120zł to Pan płaci ale za 10 metrów. Do tego trzeba doliczyć transport tego drzewa, który zapewnia Nadleśnictwo i wychodzi on 100zł praktycznie niezależnie od ilości. Takie przynajmniej ceny są w woj. mazowieckim, a więc jak sądzę najdroższym. Co do reszty tj. porąbania, schnięcia i transportu nie mam zdania i być może Pana wyliczenie jest słuszne. Reasumując, metr dobrego liściastego drzewa kosztuje Pana około 30zł, a reszta to Pana zysk. Wiem, bo sam wykupowałem asygnaty w Nadleśnictwie i wiem dokładnie ile to wychodzi. Nie pozdrawiam.
Fantasme, 30.10.2012, 19:46
Większych bzdur to ja dawno nie czytałem.120zł za 10m.Najpierw czlowieku wejdź na stonę pierwszego lepszego nadleśnictwa i sprawdź ceny zanim bajki napiszesz.Dla przykładu olcha w klasie opalowej na koniec roku 2012 byla w granicach 115zł za metr sześcienny.Brzoza więcej dąb jeszcze więcej i tak dalej.Też mieszkam w mazowieckim.Jak masz dojścia za 30zł za metr to zapłacę po 60 i wezmę każdą ilość....mniej bajek w tym co piszesz....
janusz, 27.01.2013, 02:31
To, że ktoś jest w stanie załatwić sobie drzewo w cenie 30zł to już nie twoja spraw. Drzewo jest sprzedawane po cenie rynkowej. Jeżeli nawet miałby je za darmo to nie oznacza, że ma je potem sprzedawać za połowę ceny. Jeżeli ktoś stawia kominek a potem nie stać go na palenie w nim to niech nie stawia go w ogóle. Każdy najlepej by chciał wszystko za darmo.
On, 14.06.2013, 12:47
Tu sie zgadzam z panem kazdy powinien karkulowac czy postawienie kominka jest inwestycia czy ozdoba w domku mysle ze kazdy znas powinien karkulowac
co mu sie oplaca bezwzglendu na znajomosci w lesie czy w hurcie i mysle ze efekt koncowy sie liczy tj.cieplo czy ladnie .pozdrawiam wszystkich
Marian Tomaszewski, 02.05.2017, 10:04
bo kalkulator nie karkulator
RedMax, 24.02.2018, 20:13
Głupi to ty jesteś. Obecnie drewno brzozowe zakupiłam na portalu po 137 zł/m3 netto czyli 168 zł z podatkiem vat. Nie wiem gdzie ty kupujesz za 127 zł 10m3. Chętnie zapłacę ci drugie tyle.
ola, 02.02.2017, 10:14
Bzdura, transportu nadleśnictwo nie zapewnia nigdy
Bas, 06.02.2017, 00:02
Proponuję udać się do lekarza, żadne nadleśnictwo w Polsce nie zapewnia transportu. Transport w własnym zakresie, leśniczy może wskazać jedynie znajomego, który świadczy usługi transportowe. Cena 100zł za dowolną ilość to abstrakcja. Standardem jest 20-25zł za 1mp (0,65m3).
120zł za 10mp? Daj mi numer do sprzedawcy, zamówię opał z góry na kilka lat.
W nadleśnictwie niedaleko mnie cena za buk, grab, jesion, brzozę, dąb i akację to 150,20 za mp (0,65m3). Olcha, jawor i wiąz po 139,48 za mp. Sosna, świerk, modrzew po 136,90 za mp. Reszta po 111zł za mp.
Marc0, 17.03.2018, 00:26
Człowieku. W jakim Ty świecie żyjesz?? Zapraszam na leśniczówkę. Tam leśniczy zapozna Cię z cenami drewna i ręczę, że potem nie będziesz już pierd#$ił takich głupot.
Kostur, 18.11.2018, 16:33
Koszt ogrzewania domu o kubaturze ok. 320 m3 gazem- ok.450 zł/mc , drewnem (buk) ok. 220 zł/mc . klimat kominka nieporównywalnym z ...niczym (grzejnikiem itd.itp.)
RedMax, 24.02.2018, 20:05
Kiedy czytam wszystkie komentarze to wręcz nie dowierzam. Klienci, którzy kupują drewno mogą nie znać kosztów przygotowania drewna, oni mają kupić jak najkorzystniej (co najczęściej wcale nie znaczy najtaniej - to ,,najtaniej'' wychodzi często najdrożej). Jednak podawane kalkulacje osób sprzedających drewno..., no brak mi słów. Zakup drewna w nadleśnictwie (główne źródło zaopatrzenia prawie wszystkich kupujących) - ceny różnią się w nadleśnictwach, ceny np. dębu - rok 2018, w moim przypadku to 165 do 195 zł netto, czyli bez VAT za m3. Z metra sześciennego (m3) mamy wydajność na poziomie 1,35 - 1,45 mpu (metr przestrzenny układany) lub ok. 1,75 mpn (metr przestrzenny narzutowy). Z przerabianych rocznie ok. 6000 mp. drewna pozostaje mi na placu ok 1200 mp odpadów w formie trocin drzazg, kory itp. Uprzedzając komentarze, że to też można sprzedać - oddam chętnemu za darmo. Średni koszt transportu drewna z lasu na plac to ok. 40 zł/m3. Koszt dowozu do klienta podobny. Porąbanie to dla pracownika ,,na rękę" ok. 11 zł + ZUS, ubrania, koszt urlopu następne ok. 10 zł, pocięcie na ,,klocki" - kolejne 6,00 + 5,00 (koszty pośrednie), ułożenie w skrzyniopalecie lub na samochodzie - 6,00 zł + 5,00 zł, inne koszty 10,00 zł (sprzątanie, wywożenie odpadów itp. Podsumujmy : zakup śr 180,00 zł + transport 2 x 40 = 80,00 zł + porąbanie 21,00 zł + 11 zł + 11 +10 zł. Łączny koszt przygotowanego m3 drewna z dowozem do klienta ,00 zł/ m3. To z kolei daje nam ok. 313,00 zł / m3. Po przeliczeniu na mpu = 223,57 zł / mpu + 16,43 zysk = cena sprzedaży 240,00 zł + VAT 8,00 % = 259,20 (ok. 260,00 zł/ mpu lub ok. 210 zł/ mpn). Jeżeli sprzedam za 240,00 / mpu to do interesu dołożę. Mogę sprzedać po 210, ale za metr przestrzenny nasypowy (różnica mpu/mpn = ok. 25 %. Jeżeli ktoś ma w moim regionie ceny niższe, to musi zatrudniać ludzi ,,na czarno", oszukiwać na ilości drewna, nie wystawiać paragonu czy faktury, część drewna kupić a resztę ,,pozyskać w świetle księżyca" lub w inny sposób ,,kombinować".
W procesie sezonowania drewno kurczy się o 8 - 10%, więc drewno suche musi być droższe o min. te 10 %, i już robi nam się ok. 300,00 zł. Cena w nadleśnictwie - klienci za punkt wyjścia biorą cenę drewna opałowego. Nie ma tu miejsca na wyjaśnienia - drewno które kupuję to tzw. papierówka (S2A lub S2B) i te ceny proszę szukać w cennikach nadleśnictw dla porównania. Jeżeli ktoś nie zgadza się z moją kalkulacją i uważa że ją zawyżyłem - proszę o ofertę na suche drewno w niższej cenie (suche- tzn. poniżej 25 % wilgotności wewnątrz polana), jestem zainteresowany zakupem 10 000,00 mp.
BARAN, 14.08.2018, 14:16
Witam
Niebawem będę likwidował 35 letni sad jabłoniowy (Idared i Cortlandy) ok. 500 jabłoni. Tanio sprzedam lub oddam za wykarczowanie. Sad zlokalizowany jest w pobliżu Lipska przy DK nr 79 woj. mazowieckie. Telf. 602508908.
Tadeusz Winiarski, 10.01.2019, 19:02
o spalaniu drewna w kominkach zapomnij , drewno sprzedaje, sprzdawało , w bieżącym roku spółka skarbu Państwa , w tym tuskoland podnióśł ceny o 70 % , do tego dodaj kłanianie się w pas, przynajmniej 3 - 4 razy ,
dobry, 22.01.2012, 16:30
no to teraz w pislandii ceny poszly chyba znacznie w dół, prawda?
obserwer, 02.02.2017, 12:54
Drzewo sezonowane jest drogie gdyz jego wytworzenie jest pracochlonne . Scinanie w lesie transport rozlupywanie i suszenie a nastepnie transport do klienta
drwal, 21.02.2013, 21:10
Jeżeli jednak ktoś byłby zainteresowany drewnem kominkowym, to zapraszam do skorzystania z oferty na drewno kominkowe, dostępnej na tej stronie Drewno Kominkowe
Jaworek, 05.05.2015, 14:24
to zalezy gdzie i po ile kupujesz drewno, jesli u posredników to pewnie sie nie opłaca ale jesli w nadlesnictwie (+transport i pocięcie) to ogrzewanie domu wyniesie cie o połowe mniej niz ogrzewanie gazem.
1, 22.02.2017, 14:17
czy naprawde nawet o drewnie piszac nalezy wpierdalać spory polityczne.Już rzyzgać sie chce od tych bzdur.Opamietajcie sie!!!!
To na początek.
Od 14 lat opalam cały dom kominkiem z płaszczem wodnym i wychodzi taniej niz gazem ale...rzeczywiście kominek to popiół kurz nie tylko wokoł kominka ale i meblch i istota sprawy.DREWNO DROZEJE z roku na rok s najgorsze że musisz je sam sezonować bo kupuje sie MOKRE często pomimo zapewnienia żę jest półsuche.
Zurek-Grabalowska, 28.06.2018, 14:25
Dlaczego w powyższym artykule nie wspomniano o akacji, która sprawdza się rewelacyjnie jako opał w kominkach i nie tylko...?
RR, 20.01.2012, 14:41
Ktoś pomylił metr sześcienny kupowany w nadleśnictwie z metrem przestrzennym sprzedawanym przez handlarzy. Przebitka 100 procent to norma minus koszty uzyskania.
gość, 22.01.2012, 20:12
Drewno można kupić taniej w nadleśnictwie, które wskaże drzewa do wycięcia.
W nadleśnictwie można kupic drewno w wałkach i nikt sam nie wycina sobie drzew. Drewno jest zerwane do drogi wywozowej w formie stosów i w tej postaci odbiera się drewno z lasu. Wsazujemy raczej położenie stosu w lesie
leśnik, 27.09.2012, 20:26
Drewno można kupić taniej w nadleśnictwie, które wskaże drzewa do wycięcia.
W nadleśnictwie można kupic drewno w wałkach i nikt sam nie wycina sobie drzew. Drewno jest zerwane do drogi wywozowej w formie stosów i w tej postaci odbiera się drewno z lasu. Wsazujemy raczej położenie stosu w lesie
leśnik, 27.09.2012, 20:26
Dobra rada. Zawsze rozpalaj w kominku suchym drewnem iglastym, a komin ci nie "zarośnie". Cały myk polega na tym, aby jak najszybciej "wyprowadzic" z komina wilgotne, a więc ciężkie powietrze, które hamuje wznoszenie się dymu. Ten pochodzący z drewna liściastego przy rozpalaniu ma niską temperaturę i wolno wędrując klei się razem z wilgocią do ścian, ponieważ on przecież zawsze kręci się wokół własnej osi.
Chleb powszedni, 16.10.2012, 17:04
Gdzie Pan dostanie drewno za 30zł? Chyba jedynki z przodu zabrakło.. Przedsiębiorcy kupują drewno do przemysłowego zastosowania, którego cena zaczyna się na licytacji od 126 złotych netto loco las po zrywce...
xxx, 24.11.2012, 23:09
Dokładnie tak, ceny drzewa w lesie zaczynają się od 122zł/m3+Vat23. Doliczyć trzeba transport, połupanie. Fakt z 1m3 kupionego w lesie uzyskam ok.2mpu drewna do sprzedaży, ale wcale nie są to kokosy, podliczając wszelkie koszty. Najdroższy jest transport. Kupując 20m3 transport tej ilości kosztuje nawet 3zł/km, niestety, w obie strony. Polecam wszystkim lowcom sensacji, tym, którzy liczą jaka to przebitka wychodzi, udajcie się do leśniczego, kupcie sobie 10 stosów, przywieżcie do domu, potnijcie, polupcie, policzcie godziny pracy mnożąc je jedynie x10zł/h, zobaczycie ile wam wyniesie koszt jednego metra. Pozdrawiam.
maciek, 10.01.2013, 09:03
Dzisiaj kupiłem 7,o2 m3 olchy po 140 zł za 1 m3 w nadleśnictwie. Za załadunek w lesie zapłaciłem 120 zł, za pocięcie 120 zł i transport drewna z lasu do domu 150 , ale i tak wychodzi mi taniej niż ogrzewanie gazem ziemnym.
Palacz-amator, 10.01.2013, 16:58
Proste wyliczenie.Cena 1m przestrzennego połupanej ,poukładanej olchy z dowozem u mnie to 159zł.Stargowałem się do 150zł.
Płaciłeś 140zł/m3 czyli jakieś 100-110zł za 1mp. do tego wydałeś 390/7m3 czyli 55zł za każdy 1m3 czyli wyszło Ci 195zł m3 drewna. Przyjmując że 1mp =0,78-0,80 m3 wychodzi 152zł za mp.
Podpowiadam że Olcha to chyba najgorsze drewno opałowe ze wszystkich dostępnych liściastych o prawie dwukrotnie mniejszej kaloryczności niż grab.Lepiej kupić połupaną brzozę-to najkorzystniejszy stosunek ceny do jakości drewna opałowego.
szkoda zachodu, 03.05.2013, 13:23
1 mp to jest 0,65m3
krzyś, 02.10.2013, 19:33
przelicznik mp na m3 nie wynosi 0,65, a już na pewno nie 0,80, tylko jest zmienny w zależności od gatunku drewna, klasy jakości, długości wałka i waha się z grubsza pomiędzy 0,4, a 0,7.
Należy jednak zaznaczyć, że przeliczniki te obowiązują wyłącznie przy zakupie drewna okrągłego w lesie, a nie przy zakupie drewna kominkowego, czyli pociętego na b. krótkie odcinki (30-40cm) i połupanego!!!
To by dopiero był interes, kupić krzywe jak cholera drągi, czyli bardzo "naprzestrzeniony" stos, a potem pociąć je na odcinki 30-40cm, czyli całkowicie "wyprostować" i poukładać ciasno jedno polano obok drugiego i sprzedawać mierząc tak samo 1m x 1m x 1m, jako metr przestrzenny, choć jest to prawie metr sześcienny...!!!
Niejeden już tak się przejechał i zakończył interes "drewno kominkowe", jak mu się po jakimś czasie 3 razy za szybko drewno na placu skończyło...!!!
sewland, 14.12.2013, 02:52
Olcha bardziej nadaje się do wedzenia niż palenia chocby ze względu na niską kaloryczność. za 120 to kupuję buk a dąb 100-110. Olchą nie palę ale oferta sprzedaży to ok. 90 zł
RedMax, 24.02.2018, 20:09
... jeżeli masz dobrą siekierę, zdrowy kręgosłup i lubisz świeże powietrze ;-)
Przykład z mojego lubelskiego podwórka, kupiłem ok. 10 m3 - dąb 136 pln/m3 + pocięcie na mniejsze kawałki i transport, na gotowo wyszło 160 pln/m2.
Oczywiście są osoby, które starają się porównywać ogrzewanie domu kominkiem, a gazem wyłącznie pod względem ekonomicznym, ale proszę sobie wieczorem usiąść w fotelu, z kieliszeczkiem, z żoną przy boku... przy kotle gazowym.
Darek, 20.02.2013, 10:54
każda okazja jest dobra
ryba, 27.02.2013, 18:19
Piotr, 11.04.2013, 12:22
Palę w kominku od wczesnej jesieni do wiosny. Bardzo to lubię bez względu na koszty. Kiedyś kupowałem drewno gotowe, suche, porąbane (wygoda), w ostatnim roku i tym palę drewnem ze swojego (po dziadkach) lasu. Ścięcie drzewa, pocięcie na metry, potem na pieńki i porąbanie, następnie wrzucenie pod dach (przynajmniej na rok) do wyschnięcia, potem dowożę przyczepką po 1,5 m przestrzennego (kilkadziesiąt km) do domu - i zaczynam się zastanawiać czy jak wcześniej kupowałem to rzeczywiście było tak drogo? Zużywam rocznie ok 7m3 drewna. Aby je przygotować to naprawdę trzeba się namęczyć. Żeby drewno było po 100zł/m3 to przysięgam, że mając nawet darmowy surowiec w lesie będę drewno kupował. Dla tych co twierdzą, że drewno ktoś powinien kupić, przerobić i dowieźć do nich na miejsce za 100zł/m3 polecam sprawdzenie na własnej skórze ile wysiłku kosztuje przygotowanie drewna.
ab, 02.10.2013, 15:27
Hej, przecież to się robi maszynowo :) Jak się robi ręcznie, to każda praca jest ciężka...
Andy, 11.08.2015, 12:27
bardziej opłaca się sprzedać drewno w ilościach hurtowych elektrowniom, które są prawnie zobligowane do współspalania biomasy i dostają z tego tytułu dopłaty.
mietek, 27.03.2013, 22:12
Przy paleniu w kominku nie ekonomia jest najważniejsza, a przyjemność.
ab, 02.10.2013, 14:14
Komentarz został usunięty.
Dobrze, że w artykule zostało zaakcentowane szkodliwe działanie źle dobranego drewna opałowego. Tak, jak zostało wspomniane drewno z drzew iglastych zawiera dużą ilość żywicy, przez co może zostawiać nieestetyczne, trudne do usunięcia plamy. Ponadto, aby zapobiegać zabrudzeniom należy również pamiętać o odpowiednim dopływie powietrza do kominka, a także o odpowiednim ciągu. Dzięki takim zabiegom ułatwiamy sobie pielęgnację i czyszczenie kominka.
VitcasPl, 29.12.2015, 20:35
Większość zapomina o prowidłowym składowaniu kupionego drewna opałowego.
Polecam do tego drewutnię "drewak".
http://www.drewak.pl
Pozdrawiam
Piotr
Piotr, 04.05.2016, 16:00
ja na przykład już drugi sezon kupuję gotowe pocięte (w równe odpowiedniej wielkości kawałki) drewno różnych gatunków - ale wiadomo zawsze liściaste, dobrze wysuszone, czyli przez to kaloryczne i jestem zadowolony. Oszczędzam czas i zdrowie na robotę, a towar jest na serio dobrej jakości. Zamawiam na slaskiecentrumweglowe.pl właśnie taki mix albo akacje (chyba najlepsze drzewo do kominka) i powiem że z dowozem całkiem nie tak drogo mi to wychodzi...
Mikos, 17.11.2016, 14:07
osoba sprzedaje drewno (dąb, buk, jesion, urok) typu, drewno
suche Dim: 50 cm, 40 cm, 33 cm, 25 cm i split na wniosek
klienta do €25 stere, suszone przez więcej niż dwa lata, a następnie wyciąć do długości
potrzeby, w zależności od wielkości kominka.
kontakt: erikagadler@outlook.fr
gadler, 12.01.2017, 13:50
handlarze drewnem to złodzieje okradają klientów na metrach przestrzennych!!!! OSTATNI SPRAWDZIŁEM DOSTAWĘ I ZAMIAST 3M PRZ DOSTARCZONO MI 2M A PIENIĄDZE CHCIELI ZA TRZY JAK POWIEDZIAŁEM ŻE KOMISYJNIE OBLICZYMY DOSTAWĘ W OBECNOŚCI POLICJI TO TYLKO KURZ PO NICH POZOSTAŁ!!!
mistrzu, 02.02.2017, 12:27
Nie wszyscy handlarze drewnem to złodzieje,ale dzisiaj natknąłem sie na jednego. Miejscowość Izabelin/Laski pod Warszawą firma sewland . Właściciel to manipulator/ham . przestrzegam przed transakcją!
genek, 10.02.2017, 19:03
sprzedam za rok brzozinę do kominka (mam tego blisko hektar lasu), olszynę, graby i sporo dębów. Wszystko do umówienia. Mówię, że za rok, bo muszę najpierw wysuszyć ale jak widzę ceny na rynku, to coś czuję, że z tego zdołam się utrzymać. oczywiście wszystko będzie porąbane, tylko do odbioru. Woj. małopolskie, wieś pod Tarnowem. pisać na mail dmnkzl1@gmail.com. Cena do negocjacji, ale z pewnością dużo niższa niż rynkowa. Myślę, że od 100 zł za metr brzoziny można zaczynać. Oczywiście ja to wszystko potne, porąbie, tylko trzeba przyjechać po to. Grubość rąbanego drewna do ustalenia. pozdrawiam
dmnkzl, 26.02.2017, 02:02
a ja już się zaopatrzyłem w drewno i ostatnio szukałem jakiegś fajnego stojaka na drewno i znalazłem na https://epraktyk.pl/blog/stojaknadrewno/ po zamówieniu otrzymałem na drugi dzien - polecam w 100%, solidny i wytrzymały
MBrzezinski, 29.05.2017, 14:15
zgadzam się, GRAB 2 to najlepszy stojak na drewno jaki miałam do tej pory! polecam, fachowa usługa i szybka przesyłka na ePraktyk.pl
Lilka , 26.10.2017, 11:41