Jakie drewno do kominka wybrać: liściaste czy iglaste

Lato w pełni, ale może już warto zastanowić się nad wyborem drewna do kominka. Czym „zasilać" kominek, by ekonomicznie wykorzystać jego możliwości?
  • Drewno do kominka

    Najlepszym opałem do kominków jest drewno liściaste (np. grab, jesion, brzoza). Musi mieć ono odpowiednią wilgotność, ponieważ wpływa to na jego tzw. kaloryczność czyli wydajność.

    jusben

Bardzo ważne jest, aby drewno które wykorzystamy w naszym kominku było suche. Osiągnięcie właściwego poziomu wymaga sezonowania przez co najmniej 12 miesięcy, dlatego o wyborze drewna musimy pomyśleć zanim rozpoczniemy sezon grzewczy.

Czym grozi palenie wilgotnym drewnem

Otóż podczas palenia z wilgotnego drewna przez komin wyparowywuje woda, która pozostawia na ściankach duże ilości nagaru. Do tego drewno o dużej wilgotności pali się trudniej, daje mniej ciepła, które jest tracone właśnie na odparowywanie wody, i dymi się. Ponad to, podczas spalania wytwarzają się smołowate związki, które osiadają na wewnętrznych ścianach komina i grożą samozapaleniem.

Warto przeczytać: Wybieramy drewno kominkowe. Poradnik 

Błędem jest również palenie lakierowanego drewna oraz opakowań z tworzyw sztucznych i folii. Podczas spalania tych materiałów wydzielają się szkodliwe dla zdrowia i naszego środowiska toksyczne gazy. Ponadto niewskazane jest wykorzystywanie do palenia w kominkach węgla. Osiąga on zbyt wysoka temperaturę i może doprowadzić do zniszczenia przewodów spalinowych.

Jakie drewno do kominka wybrać

Najlepiej sprawdza się drewno twarde z drzew liściastych. Dla tych, którzy cenią sobie długość spalania najlepszym wyborem będzie cis, jabłoń lub grab. Drewno z drzew liściastych powoduje mniejsze dymienie i nie wydziela się z niego tłusta sadza, która osiada w przewodzie kominowym, gdzie może w każdej chwili ulec samozapaleniu.

Gorszą opcją jest korzystanie z drewna pochodzącego z drzew iglastych. Dlaczego? Drzewa iglaste zawierają dużo żywicy, która skutecznie niszczy palenisko kominka i komin.

Ciekawostka – zmień kolor płomienia

Być może nie każdy wie, że możemy wpływać na kolor płomieni. Dodając do paleniska polano nasycone roztworem soli kuchennej uzyskamy płomienie żółte, dodając polano nasycone roztworem siarczanu miedzi – niebieskie. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Barbara Golian
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

najlepsze drewno do kominka to olcha daje najwięcej ciepła z drzew fliściastych jest najkaloryczniejsze mało kto o tym wie ja palę tylko olchą bo utrzymuje wysoką temperaturę a ja lubię ciepełko
kominek, 26.07.2012, 15:12
JELENIU , POCZYTAJ TROCHĘ O DREWNIE ,KALORYCZNOŚCI I WARTOŚCI OPAŁOWEJ.
ROTMISTRZ, 06.08.2012, 20:35
Ludzie, cis jest drzewem iglastym! grab, buk to drewno do kominka, daje charakterystyczne pykanie i o to chodzi!
ambrozkiewicz, 13.10.2012, 20:28