Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie grzewczym

Nawet w czasie trwającego sezonu grzewczego można, dzięki kilku prostym zabiegom, zmniejszyć koszty ogrzewania. Warto, bo nasze rachunki za ogrzewanie są coraz wyższe.
  • Grzejnik żeberkowy odsłonięty

    Purmo

O sezonie grzewczym i kosztach ogrzewania powinniśmy myśleć przede wszystkim poza sezonem grzewczym. Jest to najlepszy czas na przeprowadzenie prac, które w znacznym stopniu wpływają na oszczędności w zimie.
Najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji:

  • ocieplenie budynku,
  • wymiana starych okien i drzwi na nowe,
  • oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania (wymiana grzejników, zmniejszenie średnic rur c.o., montaż zaworów termostatycznych, wymiana pompy obiegowej, wymiana pieca).

Są też inne, praktycznie bezinwestycyjne, sposoby zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Odpowiednia temperatura

Temperatura wewnątrz domu lub mieszkania powinna być dostosowana do aktywności domowników i charakteru pomieszczenia. Obniżajmy temperaturę w mieszkaniu na czas naszej nieobecności i na noc lub w pomieszczeniach, z których korzystamy rzadziej. Nie wymaga to żadnej rozbudowanej automatyki, wystarczy ręcznie przykręcić zawory na grzejnikach. Nie ma też potrzeby, by wszystkie pomieszczenia były tak samo ogrzewane – najważniejsze są wnętrza, w których przebywa się w ciągu dnia (temp. 20°C), sypialnie natomiast mogą pozostać chłodniejsze (temp. 17–18°C). Jedynie łazienka powinna być ogrzana do 22°C.

Odsłonięte grzejniki

Pamiętajmy o tym, że zasłonięte meblami czy zasłonami lub wręcz zabudowane grzejniki mogą obniżyć swą efektywność nawet o 20%. Podobny skutek mogą dawać zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. Tylko odkryte kaloryfery stanowią gwarancję tego, że ciepło może rozchodzić się w pomieszczeniach bez przeszkód.

Zasłonięte okna

W sezonie zimowym dni są krótsze i mniej korzystamy z oświetlenia naturalnego. Wykorzystajmy to zasłaniając okna jak najwcześniej. Zasłony, firanki, żaluzje czy rolety będą stanowiły kolejną barierę dla uchodzącego z mieszkania ciepła, co pozwoli na kolejne oszczędności.
Unikajmy jednak zasłon poniżej parapetu, które zasłaniają grzejniki. Prowadzi to do ogrzewania przestrzeni pomiędzy zasłoną a oknem zamiast całego pomieszczenia.

Przeczytaj poradnik: Wymiana okien w domu lub mieszkaniu

Ekrany zagrzejnikowe

Elementy w postaci ekranów zagrzejnikowych zapobiegają nagrzewaniu się ściany za kaloryferem, dzięki czemu chronią przed ucieczką ciepła na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne, jeśli grzejnik schowany jest we wnęce, czyli ściana w tym miejscu jest cieńsza (charakteryzuje się wówczas wyższym współczynnikiem przenikania ciepła U). Zamontowane za grzejnikami ekrany odbijające ciepło, pozwalają zaoszczędzić około 4% kosztów ogrzewania.

Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń

Częstym błędem, który popełniamy jest długotrwałe wietrzenie pokoju przy lekko uchylonym oknie i otwartych zaworach grzejnikowych. Zapewnia to świeże powietrze, ale równocześnie przynosi wysokie straty ciepła, których odzwierciedleniem są spore rachunki za ogrzewanie. Należy wietrzyć częściej, ale krócej, przy jednoczesnej minimalnej temperaturze ustawionej na zaworze grzejnika.

Warto przeczytaćJak wietrzyć mieszkanie zimą 

Uszczelnienie okien i drzwi

Nie zawsze pamiętamy o tym, że przed zimą należy sprawdzić jakość uszczelek w oknach i drzwiach. Nawet w sezonie grzewczym możemy wymienić stare uszczelki na nowe z gumy lub gąbki. Z pewnością jednak należy się z tym pośpieszyć, gdyż uszczelek nie należy przyklejać w czasie mrozów.

Płukanie i regulacja instalacji c.o.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zanieczyszczenie kotła i zamulenia instalacji centralnego ogrzewania zmniejsza sprawność systemu grzewczego od kilku do kilkunastu procent. Użytkownicy indywidualnych instalacji c.o. w domach jednorodzinnych mogą jeszcze na początku sezonu grzewczego pokusić się o usprawnienie instalacji zlecając przepłukanie jej oraz przegląd kotła.

Przestrzeganie ww. prostych zasad może przynieść użytkownikowi wymierne oszczędności, obniżenie kosztów ogrzewania od kilku do nawet 40%. 

Autor: ewk
28komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (28)

Nikt nie chce płacić dużo i każdy oszczędza jak może, a rachunki z roku na rok droższe. Proszę powiedzieć, jak zmusić PGM ,aby ocieplili dom. Bo najwięcej ucieka ciepła przez stare popękane budynki.Dzięki Bogu mamy ciepłą zimę.
Maria M., 03.12.2011, 09:24
Po założeniu podzielników ciepła, liczników wody przez pierwszy rok były oszczędności, a potem stara śpiewka. Ciepłownia, wodociągi mają swoje zarobić i nic nie pomogą oszczędności. Zeszłej zimy byliśmy za granicą, dopłata 60 złotych. Inni z naszej klatki schodowej mieli po 1000 zeta dopłaty. Podobnie było z samochodami na gaz. Jak było kilka aut, były oszczędności, a teraz każdy wie. Jest wyjście z tej sytuacji.
Twoje nazwisko*, 03.12.2011, 16:25
Komentarz został usunięty.
Kowalski, 03.12.2011, 11:27
Zakręcić grzejniki i przeprowadzić się do teściów.
bronek, 03.12.2011, 16:14
i tak będzie dopłata:)
Marcin, 03.12.2011, 17:48
...teściowa rozgrzeje do czerwoności.
yanec, 22.02.2012, 23:11
A tym którzy zaoszczędzą dowalą karę za zakręcone ogrzewanie i za żerowanie na sąsiadach :)
Wnikliwy, 03.12.2011, 18:06
Ja w tym roku mam dopłatę 1800 zł. Rozmawiamy z mieszkańcami bloku o zebraniu podpisów i wysłaniu do prezesa o zdjęcie tych podzielników z grzejników!!!
Kuizdnik, 03.12.2011, 21:44
Czy można się dowiedzieć o jaką spółdzielnię chodzi? Mnie także interesuje zdjęcie tych nowych podzielników. Jestem ze spółdzieli Czyn w Słupsku.
Sic, 03.12.2011, 22:01
Kuizdnik, 04.12.2011, 16:45
1.ocieplenie budynku,
2. wymiana starych okien i drzwi na nowe,
3. oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania (wymiana grzejników, zmniejszenie średnic rur c.o., montaż zaworów termostatycznych, wymiana pompy obiegowej, wymiana pieca). posłuchaj dyletancie opisujący sposoby zaoszczędenia na ogrzewaniu"
- zaoszczedzisz na ogrzewaniu - wydasz na IZOLACJĘ ! (a nie na "ocieplenie" budynku - kumasz ?)
i wydasz na termoizolacje i nowa elewację więciej niz zaoszczedzisz - bo taka elewacja nie jest wieczna )))
- wymiana okien i drzwi na nowe - znów brednie, nałóz sobie worek foliowy na łep i zobaczysz ile wytrzymasz bez swierzego powietrza ))))))
mieszkanie musi byc wietrzone aby był komfort oddychania
a ci którzy przekombinowywali bywało, ze potruli sie czadem lub w leszym wypadku - wprowadzili grzyb czy pleśń do mieszkania 3. czy ty wiesz co piszesz ? co ci da wymiana pompy obiegowej ?
co da wymiana KOTŁA (a nie pieca - piec to moze być kaflowy a w c.o. pali się w kotle barani łbie ?)
kocioł trzeba eksploatowac zgodnie z DTR - tzn czyścic i nie tłamsic na full dostępu tlenu - wtedy działa dobrze
nowy kocioł jesli będzie źle eksploatowany nieprawidłowo - wymiana nic nie wniecie
stracisz tylko niepotrzebnie kasę - zakumałes ?
wymiana grzejników i zmniejszenie średnicy rur spowoduje tylko to, ze szybciej instalacja "odda" ciepło ale rownocześnie szybciej po wygaszeniu kotła ostygnie
znów wydasz kasę - i niekoniecznie na tym zyskasz
zawory termostatyczne - tu mozna by skalulowac po ilu latach taki zakup sie "zwróci"
jęsli ktos przegrzewa mieszkanie i nie umie sterowac temperaturą - owszem można polecić
jesli ktoś juz ma odpowiednio przkrecone zawory na grzejnikach i osiaga odpowiednie temperatury
co ci ta wymiana synku ? aby pisac artykuł - trzeba miec troche wiedzy
Tobie radze nie pisac wogóle - bo piszesz brednie
Maurycy Mochnacki, 04.12.2011, 09:01
..na wejściu do bloku woda ciepla wynosi 50stopni C.Jest to w skali niemianowanej przykładowo od 0...do 10 .Woda rozchodzi się po kaloryferach do każdego mieszkania W mieszkaniach jest róznie i różne są temperatury pomieszczeń.Tak że średnia w skali niemianowanej wynosi od 0 do 10 pięć. Po wyśćiu z bloku woda ma temp. 40 stopni C . Po należytym ociepleniu pomieszczeń i bloku zmniejszamy zapotrzebowanie na ciepło w skali niemianowanej na drugi stopień a zasilanie na weściu ma wtedy 45stopni C a przy wyściu ma 41stopni C co jest zbliżone do idealnego. Ale my wiemy lepiej , zamiast przykręcić zawór w kaloryferze to otwieramy okno , bo tak wygodniej a za to się słono płaci.
ełczanin, 04.12.2011, 12:23
Ja mieszkam w Bielsku Podlaskim jest to woj. podlaskie. Mamy ocieplone bloki, wymienione okna i pomimo tego jest zimno. Prezes spółdzielni straszy że będzie drożej o 20 procent jeśli przejdziemy na ryczałt. Ale będziemy mieli ciepło i wcale drożej nie będzie. Jak na razie to tylko jedna osoba jest na nie. A poruszmy temat 2 dni:)
Kuizdnik, 04.12.2011, 16:44
1. Terminy ocieplenie i izolacja są używane zamiennie i nie ma tutaj dużego błędu. Co do kosztów: najczęściej przyszłe oszczędności wiążą się z wydatkami, najlepiej sobie policzyć przez ile lat będziemy spłacać taki wydatek; może trochę przybliży temat zdanie:
Ciepło z Naszego domu ucieka poprzez: przegrody zewnętrzne - do 40% strat, strop poddasza - do 30% strat, okna - do 20% strat do tego dodajmy również straty ciepła poprzez wentylację i strop nad piwnicą.
Łatwo skalkulować ile mniej wydamy na ogrzewanie jeśli ograniczymy te straty.
2. Wymiana starych okien i drzwi na nowe. A kto każe wymieniać je na takie, które nie mają możliwości rozszczelniania czy zamontowanych nawietrzaków. A jeśli już ktoś na takie wymieni to trzeba nauczyć się wietrzyć mieszkanie.
3. Wymiana starej pompy na nową energooszczędną nie jest niestety przez większość ludzi kojarzona z kosztami ogrzewania i to jest błąd. Przecież do tych kosztów zalicza się też zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania urządzeń w układach c.o. Nowoczesne pompy obiegowe pozwalają zredukować (nawet do 50%) zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania urządzeń. Np. pobór mocy pompy PICO to 3W. W porównaniu do starych, które potrafią brać 25-45W jest chyba różnica i to warta świeczki.
4. Kocioł czy piec? W potocznym języku słowa są używane zamiennie. A jeśli ktoś ta tak bardzo o poprawność języka polskiego, proponowałbym poprawić pisownię.
5. Co do wymiany kotła, uważam, że powinno wymieniać się stare wyeksploatowane, na nowe o dużo większej sprawności. Większa sprawność to mniejsze zużycie paliwa czyli oszczędności. O kulturze użytkowania tutaj nie mówmy, bo to całkiem inna bajka.
6. Wymiana grzejników i zmniejszenie średnic rur to nic innego jak zmniejszenie zładu wody w instalacji. Im mniej wody ogrzewamy tym mniej spalamy.
7. Wymiana zaworów termostatycznych dotyczy właśnie osób, jak Pan pisze, przegrzewających mieszkanie i nie umiejących sterować temperaturą.
8. Generalnie: rady zawarte w artykule są skierowane do ludzi, którzy szukają rozwiązań. I każdy może wybrać z tego to co chce lub może zastosować.
9. Jak widać Pan należy do ludzi, którzy będą jeździć starym paliwożernym samochodem aż do jego technicznej śmierci, tylko dlatego, że nie chcą wydać pieniędzy na nowy. Nie interesuje ich to, że przez kilka lat eksploatacji grata wydają równowartość 1/4 wartości nowszego oszczędniejszego samochodu.
10. Pisząc komentarze też trzeba mieć trochę wiedzy. A jak nie ma się nic mądrego do napisania lepiej nie pisać. Bo inaczej można zasłużyć tylko na miano pieniacza.
xxx, 07.12.2011, 14:20
1.duzego błedu nie ma - ale jest błąd
a)ciepło z domu ucieka zupełnie inaczej niez sugerujesz
gross ciepła ucieka nie przez przegrody /ściany/ a przez WENTYLACJĘ !!!
a wentylacji nie uszczelnisz :)
kto Cie uczył, ze 40 % ciepła z domu ucieka przez sciany zewnetrzne ?!!!
chyba że masz sciany z mchu i paroci :lol: to ci ucieka
2. wymienić drzwi i okna ? dobra wylicz po ilu latach ci się to zwróci - co zyskasz ?
po 100 latach ? o czym ty piszesz ?
4. jesli jestes taki oszczędniś i lubisz doradzać /co do pompy/ to zrób sobie ogrzewanie grawitacyjne /mam takie - polecam/ i wtedy nic na prad nie tracisz bo c.o. hula az miło bez żadnych pomp :lol:
5.wymiana kotła - teraz dopisałeś że "stary, wyeksploatowany, małosprawny"
ale po co ma ktoś wymieniać sprawny, niewyeksploatowany sprawny kocioł ?
a Ty walisz "wymiana pieca" w artykule - bez żadnych ale
Jesli przeczytałby to jakiś ciemniak i ci uwierzył że "wymiana pieca" coś pomoże zaoszczędzić - naraziłby sie wyłącznie na koszty :D
6. mniej wody w grzejnikach - to oznacza że ta mniesza ilość odda mniej ciepła, kumasz ?
masz więcej ciepłej wody - dłużej grzeje, więcej oddaje
Jeśli jestes taki cwaniaczek to zmniejsz sobie jeszcze bardziej ilość wody -
zmniejsz grzejniki, zredukuj ich liczbę o połowe
będzie taniej - tylkoże Ci d... umarznie :)))))))))))))
7. zgadzamy się
8. te Twoje rady sa dla niekumatych w temacie
9. a Ty należysz do ludzi, którzy chcą "zaoszczedzić " za wszelka cenę
i nie kumają, ze koszty jakie włożą nie zrekompensują sie za ich zycia to tyle w temacie
Maurycy Mochnacki, 16.12.2011, 10:46
1. Nie będę się kłócić o zamienne używanie terminu ocieplenie i izolacja, bo to, jak widzę, próżny trud.
Ale proszę nie robić innym wody z mózgu.
Stwierdzenie „ze 40 % ciepła z domu ucieka przez sciany zewnętrzne” (to jest cytat i nie odpowiadam za pisownię) jest nadużyciem, na jakie Pan sobie pozwolił. Pewnie w związku z czytaniem bez zrozumienia. Cytowane 40% dotyczy samych strat. Wytłumaczę jak to się mówi „jak krowie na rowie” (bez obrazy). Jeśli straty ciepła u nas w domu sięgają 20% produkowanego ciepła, to przez przegrody zewnętrzne (niedocieplone czy jak Pan chce, źle izolowane), te 40% wyliczamy z tych 20%. Inaczej: przy wydatku rocznym na c.o. rzędu 6000 zł, nasze straty wynoszą 1200 zł. Z tych 1200 zł dopiero wyliczamy 40%, czyli przez przegrody zewnętrzne tracimy 480 zł rocznie. A ubytek ciepła przez wentylację i strop nad piwnicą to jest łącznie 10% ogółu strat (czyli ok. 120 zł).
O ścianach z mchu i paproci nikt w tym artykule nie pisał. Nie znam badań na ten temat, więc nie będę komentować.
2. Jak widać, w czasie dwóch sezonów grzewczych możemy zaoszczędzić na wymianę jednego okna. Czyli wymiana 5 okien zwróci się nam w ciągu 10 lat (przy założeniu, że w tym czasie ceny paliwa nie wzrosną). I mówimy tu tylko o aspekcie ekonomicznym. O komforcie cieplnym przez te lata już nie wspomnę.
3. Wymiana pompy dotyczy tylko osób, które mają w miarę nowoczesny system ogrzewania, a nie dla tych, którzy zachwycają się prymitywnym systemem grawitacyjnym. System grawitacyjny, poza jedną niezaprzeczalną zaletą (możliwość działania bez zasilania elektrycznego) ma całe mnóstwo wad, które spowodowały praktyczne wyeliminowanie go z rynku.
5. Wymiana kotła, tak jak i inne rozwiązania wymienione na początku artykułu dotyczą gruntownej termomodernizacji. Nie spotyka się „ciemniaków”, którzy polecą do sklepu i wymienią piec (kocioł) na nowy tylko dlatego, że w przeczytanym artykule ktoś wymienił taką ewentualność. Myślący użytkownik po prostu zastanowi się czy w jego przypadku zachodzi taka potrzeba.
6. Mniej wody w nowoczesnych grzejnikach to dokładnie tyle samo ciepła tylko uzyskane mniejszym kosztem. Nowe grzejniki mają po prostu większą powierzchnię wymiany ciepła z otoczeniem. I w artykule nie było wspomniane o zmniejszaniu ilości grzejników tylko o wymianie (domyślnie na nowe o mniejszej pojemności). A o tym, że moc grzejnika należy dobierać do kubatury pomieszczeń już chyba wiedzą wszyscy.
8. No, na pewno rady z artykułu nie są dla ludzi, którzy nie maja zamiaru nic robić, wolą zostać na etapie hulającego aż miło ogrzewania grawitacyjnego.
9. Tak, ja należę do ludzi, którzy liczą koszty. Ale rozsądnie. Do kosztów ogrzewania doliczam wszystko co się z nim wiąże, w tym też czas własny, który trzeba by było poświęcić na obsługę starego systemu grzewczego. Nie bez znaczenia są też dla mnie mniej wymierne ekonomicznie aspekty: estetyka i wygoda.
10. A ten artykuł jest dla ludzi, jak to Pan pisze, "kumatych".
xxx, 20.12.2011, 01:17
Panowie,po co się kłócić ,skoro większość z pkt.o których piszecie można sprawdzić-trzeba się trochę namęczyć,ale moim zdaniem, warto
http://budujeko.pl/symulator_energetyczny
Papaja, 30.04.2013, 11:14
ty wez sobie zainstaluj rurki o przekroju 1 milimetra to bedziesz jeszcze mniej wody podgrzewał aha i jeszcze zredukuj sobie kaloryfery do jednego zeberka to wtedy bedziesz miał jeszcze mniej wody w układzie . taki to oto ludzie bez wiedzy maja tok myslenia . zaoszczedzisz oj zaoszczedzisz .
mariusz802, 14.10.2013, 23:41
może pomoże zmiana lokalizacji grzejników tzn. montaż ich na ścianach wewnętrznych. spowoduje to taki skutek, że ciepło z grzejnika przejdzie najpierw przez całą objętość pomieszczenia, jednocześnie nagrzewając powietrze i dopiero wtedy się wydostanie przez wentylację i ewentualne nieszczelne okna i źle, lub w ogóle nieizolowane ściany. ale i tak warto zaizolować zewnętrzne ściany i wstawić nowe okna.
grzesiek, 18.12.2011, 23:12
za to po ociepleniu styropianem, rachunki są niższe a domu jest cieplej. jestem zadowolony bo to była zdecydowanie trafiona inwestycja.
mirkowski, 19.12.2011, 13:11
mirkowski ostatnio w sieci był duży szum odnośnie nieuczciwych producentów styropianu, słyszałeś o tym?
adleer, 19.12.2011, 13:38
Ja do granic moich możliwości oszczędzam na wszystkim.Grzejniki mam zakręcone.Chodzę w 3 swetrach,w ciepłych skarpetach i grubych bamboszach. Rękawiczki mam na rękach i czapkę na głowie.Śpię pod grubą kołdrą i dwoma kocami. W łóżko wkładam butelkę z gorącą wodą.Na wodzie też oszczędzam. Zbieram każdą kropelkę ( nawet tą już zużytą) i wykorzystuję do popłukania toalety.Oczywiście ciepłej nie używam. Do dlatego że mam rentę 600 zł, a na leki muszę miesięcznie wydać 200 zł.
Mirosław, 03.02.2012, 11:33
Komentarz został usunięty.
Podzielnik nie nalicza indywidulanie kosztów ciepła na poszczególne mieszkania tylko określa proporcje PODZIALU kosztów ogrzewania domu.
Przykładowo jeśli dom ma 2 mieszkania i w jednym wyjdzie 3 jednostki a w drugin 1 jednostka to włsściciel pierwszego mieszkania zapłaci 75% kosztów ogrzania domu a drugi 25%. Podzielniki są w miarę OK (lepsze oczywiście są liczniki ciepla ale są drogie).
Bez nich nikt nie oszczedza i koszty ogrzewania domu są dużo większe.
Znajomi oszczędzają i mają zwroty a ich sąsiadzi potrafią mieć spore dopłaty. Ale oszczedzać trzeba z głową. Wietrzyć trzeba umieć (a wydaje się że to takie proste).
Waldek, 07.05.2012, 12:11
grunt to porządny, ekonomiczny kocioł. odkąd u nas jest sprzęt od dziubarczyka, całkiem sporo zostaje nam w kieszeni, zwłaszcza że i ekogroszek u nich całkiem niedrogi.
kalarepka, 27.09.2012, 09:08
Wszystkie punkty są pomocne i łatwo je wdrożyć, jednak najlepiej, aby ogrzewanie było kontrolowane przez sterownik z odpowiednim programem zależną od naszego trybu życia, przebywania w domu itp Można ustawić inną temperaturę w każdym pomieszczeniu naszego domu. Można też zsychronizować piec gazowy z kominkiem lub podłogówką, aby działało to jako jeden system grzewczy. Gdy się ma nieregularne powroty do domu, można za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie wyłączyć lub włączyć ogrzewanie, są różne tryby np impreza, to wszystko pomaga w oszczędnościach. Tutaj więcej fajnych zastosowań poprawienia komfortu cieplnego https://www.techsterowniki.pl/blog/sterowniki-zarzadzania-ogrzewaniem-po...
Masert, 28.01.2018, 11:22
wszystko super, ale jak już mamy wykończony dom, a instalacja grzewcza działa poprawnie to pozostaje jedynie szukanie dobrych ofert od sprzedawców opału. Niższe ceny znajdziemy w sieci możemy przyspieszyć szukanie przez wyszukiwarkę gielda-paliw.com
Piotroo, 22.02.2018, 09:23