Jak przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego

Często podczas pierwszych mrozów okazuje się, że nasze domy nie są na to przygotowane. Instalacja grzewcza to jeden z ważniejszych elementów, o które powinniśmy zadbać przed zimą. Radzimy, jak przygotować się do sezonu grzewczego.
  • Grzejnik przed sezonem grzewczym

    Przed nastaniem sezonu grzewczego należy m.in. odpowietrzyć grzejniki.

    123RF (totalpics)

Kilka prostych zabiegów, takich jak wyczyszczenie i odpowietrzenie grzejników, czy sprawdzenie ciśnienia wewnątrz instalacji centralnego ogrzewania, pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i cieszyć się ciepłem przez całą zimę.

 Dowiedz sięCzy warto wymieniać stare grzejniki żeberkowe 

Wyczyść grzejniki

Większość z nas regularnie sprząta swoje domy, są jednak takie miejsca, do których jest nam ciężej dotrzeć. Należą do nich grzejniki. Pomiędzy tzw. żeberkami lubi gromadzić się brud. – Kiedy kaloryfer zaczyna grzać, pokrywający jego powierzchnię kurz zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Drobinki kurzu krążą w powietrzu, co jest szczególnie niekorzystne dla alergików. Ponadto brud sprawia, że wydajność grzania się zmniejsza. Przed sezonem grzewczym warto dokładnie oczyścić urządzenie – radzi Łukasz Wąsiewicz, ekspert firmy UST-M, producenta instalacji c.o. Czyszczenie kaloryfera ułatwi nam specjalna szczotka na elastycznym kiju, która dotrze do zakamarków.

 Zobacz równieżJak zaoszczędzić na ogrzewaniu w sezonie grzewczym 

Odsuń meble, które zasłaniają kaloryfery

Zdarza się, że podczas przemeblowania ustawiamy przy kaloryferze szafkę lub stolik. Kiedy na zewnątrz jest ciepło, nie ma przeciwwskazań, aby tam stały. Inaczej jest w czasie mrozów. – Zasłonięty szafką grzejnik będzie dawał o wiele mniej ciepła. Zamiast podkręcać moc grzewczą do maksymalnych wartości, powinniśmy spróbować odsunąć od niego meble. Dzięki temu zwiększymy efektywność urządzenia i zaoszczędzimy na rachunku za ogrzewanie – podpowiada ekspert. Warto też oczyścić z kurzu sprzęty stojące w okolicach grzejników.

Odpowietrz grzejniki

Zapowietrzony kaloryfer wydaje charakterystyczne odgłosy – bulgotanie, szumy i gwizdy. Ponadto też grzeje słabiej – często jest ciepły na dole, a zimny na górze. Długotrwale zapowietrzony kaloryfer może być niebezpieczny dla całej instalacji grzewczej.
– W momencie rozpoczęcia sezonu grzewczego grzejniki warto odpowietrzyć. W przypadku urządzeń z automatycznym odpowietrzaczem należy zastosować się do wskazówek producenta. Grzejniki bez odpowietrzaczy, jeśli są prawidłowo zainstalowane, zazwyczaj odpowietrzają się same. Jeśli jednak pojawią się sygnały, że urządzenie jest zapowietrzone, dobrze będzie zwrócić się o pomoc do fachowca, który poluzuje śrubunek znajdujący się przy zaworze grzewczym – tłumaczy Łukasz Wąsiewicz.

Sprawdź instalację grzewczą

Osoby mieszkające w blokach nie muszą się martwić o instalację grzewczą – obowiązek ten spoczywa na zarządcy nieruchomości. Właściciele domów jednorodzinnych powinni natomiast upewnić się, czy instalacja centralnego ogrzewania jest w dobrym stanie.
– Przeważnie w kotłowni znajduje się manometr, na którym możemy odczytać ciśnienie wewnątrz instalacji. Wynosi ono zazwyczaj od 1 do 2 barów. Jeśli jest niższe niż w poprzednich latach, powinniśmy wpuścić do instalacji trochę wody. W przypadku jednak, gdy zaobserwujemy spory spadek, istnieje ryzyko, że pojawiła się nieszczelność. W takiej sytuacji musimy zwrócić się o pomoc do specjalisty – mówi ekspert.

Skontroluj pozostałe urządzenia w domu i kup opał

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego właściciele domów jednorodzinnych powinni także upewnić się, że komin budynku jest szczelny i dobrze oczyszczony. Muszą także skontrolować kocioł. Najlepiej, aby tego przeglądu dokonali wykwalifikowani instalatorzy.

 Przeczytaj poradnikPrzegląd kotła – jak często go zlecać i komu 

Warto pomyśleć także o zakupie paliwa na całą zimę. Ostatnim miesiącem, w którym opał można nabyć po względnie niewygórowanej cenie, jest listopad.

Warto także sprawdzić, czy okna i drzwi w domu nie są rozszczelnione.

Zabezpiecz instalację w domku letniskowym

Obiekty, które poza sezonem grzewczym pozostają puste, są narażone na zamarzanie wody wewnątrz instalacji grzewczych. Skutki tego stanu rzeczy bywają kosztowne w naprawie – zamarznięta woda niszczy aparaturę, przyczynia się do powstawania zatorów, może nawet rozsadzić rury od wewnątrz. – Nowoczesne systemy c.o. są wyposażone w mechanizmy utrzymujące stałą temperaturę wody. Jednak w przypadku przerw w dostawie prądu czy awarii kotła nawet to nas nie ochroni. Możemy zabezpieczyć się dodatkowo, wlewając do oczyszczonej instalacji specjalny preparat przeciw zamrożeniom – podpowiada Łukasz Wąsiewicz. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: UST-M
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

Myślę, że te prace to powinny wykonać wspólnoty mieszkaniowe za to płacimy przez cały rok i przychodzi okres grzewczy i zaczynają się problemy.
jur, 19.09.2013, 09:58
Większym problemem jest to, że administracja, przynajmniej w Warszawie, nie włącza ogrzewania nawet mimo, że zimnych dni już za nami sporo. A wystarczyłoby w większości przypadków, by uruchomili "pogodynkę" i ogrzewanie samo by się aktywowało przy niższych temperaturach.
Szuliz, 24.09.2013, 15:15
No właśnie kolejnym punktem artykułu powinno być, upomnij spółdzielnie by ta włączyła ogrzewania, a nie sztucznie oszczędzała!!!
Zła Warszawianka!, 24.09.2013, 21:48
Dajcie spokój, przecież nie każdy chce, aby jego mieszkanie było ogrzewane jak jest ciepło. Oczywiście możemy zawsze zakręcić grzejniki w mieszkaniu, ale ogrzewanie części wspólnych w ciepłe dni to duża przesada...
mieszkanka, 25.09.2013, 11:17
Z tego co się orientuję pogodynka działa w ten sposób, że jak jest ciepło to nie grzeje - rozwiązuje to w ten sposób Twoją obawę :) gdy temperatura spada automat zaczyna grzać.
Bysia, 26.09.2013, 22:48
tak, to jest dobry patent. Bardzo mnie drażni takie chodzenie na łatwiznę przez administracje. Korzystajmy z tradycyjnych rozwiązań, bo tak było zawsze... Mam nadzieje, że pogodynka wkrótce będzie powszechnym rozwiązaniem w większości naszych mieszkań.
mieszkanka, 27.09.2013, 10:55
To jest bardzo fajne rozwiązanie. Moje osiedle korzysta z dostaw ciepła od Dalkia. Ogrzewanie włącza się na podstawie ustawień pogodynki. Bardzo wygodne rozwiązanie.
Bigus, 29.09.2013, 11:42
Jasne, że to jest dobre rozwiązanie bo kto by chciał siedzieć w mieszkaniu w którym jest 10 stopni. U mnie w pracy raz było cieplej na dworze i musiałyśmy otworzyć okna, żeby ocieplić pokój, bo w nocy nic nie grzało i pomieszczenie się wyziębiło.
Zła Warszawianka, 30.09.2013, 20:30
U nas teraz też korzystamy z Dalkia. Jeszcze rok temu nasze mieszkanie w chłodne noce było jak lodówka..
Bysia, 30.09.2013, 23:19
Moim zdaniem najlepiej zainwestować w ogrzewanie podłogowe. Ostatnio robiłem u siebie w domu. O kosztach na razie się nie wypowiem, bo to pierwszy sezon, ale komfort użytkowania o wiele lepszy. Przy takim typie ogrzewania bardzo ważna jest wylewka. Mi robiła firma http://www.tynki-roesner.pl/ - która poleciła mi wylewkę anhydrytową - znacznie lepiej rozprowadza ciepło niż tradycyjna wylewka betonowa. Sezon grzewczy zacząłem kilkanaście dni temu i jestem bardzo zadowolony.
Pozdrawiam
Grzesiek, 07.10.2016, 10:49
Takim preparatem chroniącym instalację centralnego ogrzewanie przed przemarzaniem jest Sentinel X500, który także ochroni sysytem przed korodowaniem i osadzaniem kamienia.
JanNowak, 06.11.2017, 17:03