Jak palić węglem lub drewnem, by spalić go jak najmniej

Dzięki prostej technice spalania paliw stałych (węgiel, drewno) nawet stary piec może spalać do 30 proc. mniej opału. Technika tzw. rozpalania od góry zmniejszy nie tylko koszty ogrzewania, ale jednocześnie ograniczy ilość wytwarzanych podczas spalania trujących pyłów.
 • Rozpalanie od góry oszczędza opał

  Rozpalanie pieca od góry jest najbardziej opacalnym i najczystszym sposobem ogrzewania domu z wykorzystaniem paliw stałych.

  123rf.com

Większości z nas palenie w sezonie grzewczym kojarzy się z dorzucaniem do rozpalonego pieca kolejnych porcji opału. Jednak jest to metoda nieefektywna i nieekonomiczna. Nowa porcja paliwa dołożona do paleniska na wierzch warstwy żaru ogranicza przepływ ciepłego powietrza w kotle i w efekcie duża część opału, zamiast tworzyć dodatkowe ciepło, zamieniana jest w dym. Z tego również powodu przy każdym dołożeniu węgla lub drewna powstaje mnóstwo szkodliwego gęstego dymu i sadzy – tym więcej, im więcej dokładamy opału.

Warto wiedziećProste sposoby na niższe rachunki za ogrzewanie 

Gdy spalanie przebiega prawidłowo – spaliny są czyste, bo zawierają tylko bezbarwne gazy i parę wodną. Jeśli technika spalania jest nieprawidłowa, to efekty są widoczne od razu. Z komina wydobywa się dym, czyli spaliny zanieczyszczone pyłem. Tymczasem właściwa technika spalania paliw polega na tym, by spalać bez dymu.

Jak palić w kotle oszczędnie i efektywnie

Najbardziej efektywnym finansowo i energetycznie oraz najczystszym sposobem ogrzewania domu z wykorzystaniem paliw stałych jest tzw. rozpalanie pieca od góry. Zasada ta polega na przeniesienie warstwy żaru z dołu na górę paleniska. W ten sposób dym wydostający się z warstwy zimnego jeszcze opału musi przejść przez żar, gdzie ulega prawie całkowitemu spaleniu. Dzięki temu do komina nie lecą trujące spaliny, a zamiast dymu powstaje więcej ciepła.

Zasady rozpalania pieca od góry

 1. Opał układaj na pusty ruszt, od najgrubszych do najmniejszych brył węgla lub drewna. Na górę połóż rozpałkę.
 2. Na wierzchu połóż grubsze drewno rozpałkowe – kawałek przy kawałku. Dodaj jeszcze jedną warstwę drewna, ale z patyków grubości kciuka.
 3. Podpal rozpałkę i zamknij górne drzwiczki. Rozpalanie wraz ze spalaniem substancji lotnych zajmie ok. 60 minut.
 4. Od momentu rozpalenia do chwili, aż żar zejdzie do samego rusztu palenisko potrzebuje stałego dopływu powietrza.
 5. Temperaturę pieca można zmniejszyć przymykając drzwiczki. Otwarcie drzwi spowoduje wzrost temperatury.
 6. Po rozpaleniu nie trzeba dorzucać opału, aż do ponownego rozpalenia.
 7. Piec będzie grzał ok. 6-8 godzin, w zależności od ilości opału.

Rozpalanie od góry można stosować w różnego rodzaju piecach, w tym kuchennych, kaflowych, kominkach oraz prostych i powszechnie używanych kotłach zasypowych. Jest to technika w pełni bezpieczna.

Korzyści palenia w piecu od góry

Rozpalanie od góry jest proste i ma wiele zalet. Najważniejsze plusy tej metody:

 • Oszczędność pieniędzy – rozpalając od góry możesz zaoszczędzić nawet do 30 proc. opału.
 • Zdrowie – emitujesz o wiele mniej dymu i trujących pyłów oraz nieprzyjemnego zapachu .
 • Komfort cieplny w domu – równomierne grzanie i komfort cieplny nawet do 8 godzin.
 • Wygoda i oszczędność czasu – po rozpaleniu się pieca nie trzeba nic przy nim robić, ani dokładać nowej porcji opału, ani pilnować czy palenisko wygasło. 
 • Dłuższa żywotność instalacji grzewczych – nie zapychasz jej sadzą.

Czym (nie)palić w piecu?

Węgiel, niemalowane i nieimpregnowane drewno, pellet i brykiet ze słomy – każdy z tych paliw można palić w sposób przyjazny dla zdrowia i portfela. Należy wystrzegać się opału wilgotnego – świeżego lub źle wysuszonego drewna albo tzw. mułu węglowego, który jest wilgotną mieszaniną węgla i skał. Używanie mokrego opału to strata pieniędzy i zagrożenie dla zdrowia – część energii zużywana jest na odparowanie wody a wilgotne paliwo wydziela dużo trującego dymu.

Dowiedz się: Czym ogrzewać dom, żeby ograniczyć zjawisko smogu? 

Nigdy natomiast nie powinno się wrzucać do ognia śmieci, w tym plastikowych butelek, folii, papieru kolorowego czy puszek, ponieważ podczas spalania tworzyw sztucznych wytwarzają się trujące pyły i rozprzestrzeniają po pomieszczeniach, w których przebywamy. Ponadto, kotły czy piece po prostu nie są przystosowane do spalania tego typu przedmiotów, co może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Skutki zdrowotne złego ogrzewania i zanieczyszczeń powietrza

Ogrzewanie budynków jest źródłem 88 proc. wszystkich znajdujących się w powietrzu trujących związków chemicznych. Podczas procesu spalania wytwarzają się m.in. pyły i metale ciężkie, które wywołują schorzenia układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego, a także powodują raka. Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy zarówno obszarów wiejskich jak i miast. Szacuje się, że każdego roku z powodu smogu umiera ponad 4 mln ludzi na świecie.

To może Cię zainteresować: Ogrzewanie domu a ekologia 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Kampania społeczna Ministerstwa Środowiska "TworzyMY atmosferę"
18komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (18)

Komentarz został usunięty.
Z pelletem nie ma takiego problemu. Podajnik normuje ilość podawanego pelletu. Jest to wygodne.
aliko, 05.11.2017, 16:53
nie trzeba palić od góry wystarczy kupić piec dolnego spalania nie zauważalne koszty ogrzewania to dmuchawa pompa obiegowa i sterowanie elektroniczne
powody to marketing producentów ludzie pozbywali się pojemnościowych okładów CO zasilanych grawitacją na układy o małej pojemności teraz muszą pompować i dmuchać żeby nie zgasło co nie jest za darmo tak jak to było przy grawitacji a fachowcy zalecają teraz bufory ciepła od 500 do 1000L
dmuchawa tylko podnosi zużycie węgla układ CO to nie czajnik w którym musimy szybko podnieść temperaturę chwilowo to układ który wymaga stałej temperatury utrzymywanej stale to ja jazda samochodem jedziesz wolno palisz mniej niepotrzebne hamowanie i przyspieszanie kosztuje to zwykłe prawa fizyki
B52, 26.01.2020, 22:17
jestem ciekawy ale niewiele to mało jaka powierzchnia domu jaka temperatura wewnątrz jaki jest koszt pelitu na sezon jaki jest koszt energii elektrycznej do popychania tego pieca czy dom jest ocieplony jeśli tak to jak czy z tego pieca masz wodę użytkową za pośrednictwem wymiennika i jaka jest sprawność oraz temperatura spalin na wylocie
B52, 26.01.2020, 22:30
Do pieca kupuję klocki dębowe, bo dąb pali się najdłużej i daje dużo ciepła. Najbardziej się też opłaca, jeżeli chcemy palić tylko drewnem. Ja zaopatruję się na www.drewnex24.pl bo ceny są dla mnie korzystne a towar zawsze wysokiej jakości.
Amadeusz, 22.10.2018, 11:10
ja pale drugi sezon od gory , bardzo dobra metoda
barcelona, 23.10.2018, 14:51
Od góry, ale później dokładasz tradycyjnie i... Kuźwa nie kumam tego.
ben, 25.10.2018, 17:29
Wypala się i rozpalasz od nowa albo przegarniasz żar np. na prawą stronę i opał zasypujesz po lewej. Jest trochę pieprzenia się przy tym, ale opłaca się.
ali, 29.10.2018, 00:28
palenie od góry to wypalanie węgla do końca i rozpalanie od nowa
zgodnie z ustawą anty smogową bedziesz go musiał wymienień kup kocioł 5 klasy zasypowy dolnego spalania załadunek 1 na 24h rozsądna cena nie wymaga dmuchawy pompy obiegowej śmiga na grawitacji
B52, 26.01.2020, 22:43
Palem od góry i zużywam o tone miej węgla .Temperaturę trzyma w zależności od wsypu prawie max.18 godzin.Sterowanie mam ja w piecu gazowym czyli sterownik który wyczuwa temperaturę w kominie dlatego niema przepału,zawór czwórdrożny sterowany pogodówką i termostatem w mieszkaniu,które mierzy krzywą grzewczą.Zaleta niema niezbędnego przepału,stała temperatura o 30 % miej węgla i raz dziennie przy piecu.
Jacek, 24.11.2018, 18:07
opowieści o procentach niczego nie mówią powierzchnia temperatura wewnątrz ilość opału na sezon ilość energii elektrycznej do popychania tego układu
B52, 26.01.2020, 22:52
metoda jest rewelacyjna nie trzeba latac do pieca co 2 godziny my odpalamy raz i do godz 16 nastepnego dnia jest cieplo.
aga, 25.02.2019, 18:58
Ja do ogrzewania domu używam tzw. kozy i palę drewnem.
Rozpalam od góry a potem dokładam jak się wypali drewno i zostaje sam żar.
ogórek, 17.11.2019, 09:36
takie "porady" to sobie mozecie w d.u.p.e wsadzic....
Wiktor Krulik, 17.11.2019, 13:19
Trudno powiedzieć czy to dobry pomysł. Jedni piszą, że rewelacja (jak w artykule powyżej), a inni, że odwrotnie:
https://smoglab.pl/palenie-od-gory-nie-jest-czystym-ogrzewaniem-pylu-byw...
Sam nie wiem komu wierzyć.
ikar431, 21.12.2019, 14:27
Palę węglem bo innej opcji na chwilę obecną nie mam, mieszkam w prywatnej kamienicy z piecami i co mam robić? ale jak węgiel to tylko dobrej jakości dlatego mam sprawdzony skład Sobianek i na nim zamawiam węgiel z certyfikatami
Bartosz Bujarski, 31.12.2019, 18:14
widzę że wszyscy są zachwyceni a wystarczyło wcześniej pomyśleć i kupić piec dolnego spalania
B52, 26.01.2020, 22:57
zacznijcie sprawdzać składy czym handlują jakim węglem i skąd sprowadzany od putina najgorszej jakosci a polski to do niemiec wysyłacie a w polsce smoku szukacie
ogrzewanie, 08.02.2020, 18:50