Ile kosztuje pompa ciepła? Koszty zakupu i montażu gruntowej i powietrznej pompy ciepła

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła to niemały wydatek. Zobacz, ile kosztują różne rodzaje pomp ciepła i ogrzewanie nimi?
 • Budowa domu

  Projektując dom, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór źródła ciepła.

  Fotolia

Rozpatrzymy przykłady kalkulacji inwestycji w gruntową i powietrzną pompę ciepła. W przypadku powietrznej pompy ciepła sprawdzimy dwie opcje: z fotowoltaiką i bez niej.

Założenia przyjęte do obliczeń:

 • rodzaj budynku: dom wolnostojący;
 • typ budynku: nowy o bardzo dobrej izolacji cieplnej;
 • zapotrzebowanie jednostkowe na ciepło: 50 W/mkw.;
 • lokalizacja: III strefa klimatyczna (min. temp. zewnętrzna i średnia roczna temp. zewnętrzna to odpowiednio -20°C i 7,6°C);
 • rodzaj instalacji, którą ma zasilać pompa ciepła: centralne ogrzewanie i ciepła woda użytkowa;
 • ogrzewana powierzchnia: 150 mkw.;
 • liczba mieszkańców: 4;
 • jednostkowe zużycie c.w.u.: 50 l/os.;
 • instalacja grzewcza – ogrzewanie podłogowe (o parametrach 35/25°C) i grzejniki niskotemperaturowe.

Zapotrzebowanie domu na moc cieplną obliczamy korzystając z jednego z programów opracowanych przez producenta pomp ciepła. Po wprowadzeniu do niego powyższych założeń otrzymujemy wynik rzędu 7,5 kW. Następnie przystępujemy do wyboru źródła ciepła, jakim będzie pompa ciepła. 

Dowiedz się: Jak działają różne rodzaje pomp ciepła 

Planując gruntową pompę, do wyboru mamy dwa typy: pompę ciepła z kolektorem poziomym lub z kolektorem pionowym. Plusem tych urządzeń jest to, że odpowiednio dobrane w 100% pokrywają zapotrzebowanie na moc cieplną. Tańsze jest rozwiązanie z poziomym kolektorem, ale ma pewne ograniczenia, od których wolne są kolektory pionowe. Przede wszystkim działka musi mieć sporą powierzchnię, a powierzchnia nad kolektorem musi być tak zorganizowana, by umożliwić nagrzewanie gruntu w porze letniej.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Kolektor pionowy jest lepszy pod względem eksploatacyjnym, ponieważ grunt na większych głębokościach ma stabilniejszą temperaturę, a do tego kolektor ten może być wykonany na dużo mniejszej działce i nie ogranicza tak bardzo możliwości zorganizowania terenu wokół domu. W przypadku analizowanego domu koszt wykonania kolektora pionowego będzie wyższy o około 5000 zł.
Ponieważ koszt zakupu gruntowej pompy ciepła (glikol/woda) i jej montażu, w obu przypadkach, jest taki sam, to szacunkowy koszt całkowity takiej inwestycji wyniesie ok. 40 000–45 000 zł.

– Inwestorzy rozważający montaż pompy ciepła mają do wyboru też powietrzne pompy ciepła. Koszt zakupu i montażu tego typu urządzenia to ok. 25 000–31 000 złotych. Zależy on od typu pompy, czy jest to monoblok czy split. Jednak, bez względu na to jaki typ wybierzemy, musimy wiedzieć, że powietrzne pompy ciepła do działania i pokrycia zapotrzebowania domu na ciepło muszą korzystać z uzupełniającego źródła ciepła, jakim jest np. grzałka elektryczna. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi – komentuje dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. marki NIBE.

W analizowanym domu potrzebna będzie wspomagająca grzałka o mocy 9 kW. Z praktyki wynika, że w naszych warunkach średni czas pracy grzałki, która pracuje tylko w sezonie zimowym to ok. 55 godzin. Co przekłada się na dodatkowe zużycie energii elektrycznej na poziomie 495 kWh. Tą wielkość musimy dodać do ok. 2800 kWh zużycia energii elektrycznej w czasie całorocznej pracy pompy ciepła kiedy energia elektryczna potrzebna jest do zasilania części składowych PC takich jak sprężarka czy pompy obiegowe. W ten sposób otrzymamy roczne maksymalne zużycie energii elektrycznej na poziomie 3295 kWh (koszt zużytego prądu to 1977 zł, ponieważ średnia cena 1 kWh to obecnie 60 groszy).

Dlatego, aby obniżyć koszty eksploatacji powietrznej pompy ciepła, można rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych. Jednak z ekonomicznego rachunku wynika, że nie warto robić instalacji fotowoltaicznej tylko na potrzeby samego urządzenia grzewczego. Najlepiej uwzględnić również zużycie energii elektrycznej na oświetlenie i pracę urządzeń elektrycznych w domu.

Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2015 r." (Warszawa 2017) podaje wartość średniego zużycia energii elektrycznej na 1 osobę 755,5 kWh. Wówczas dla 4-osobowej rodziny należałoby przyjąć roczne zużycie na poziomie 3022 kWh.

Przy tym założeniu w analizowanym budynku potrzebna będzie instalacja fotowoltaiczna o mocy 6–7 kWp (kilowatopików). Uwzględniając cenę paneli, inwertera, konstrukcji mocującej i przewodów oraz pozostałych elementów wraz montażem całej instalacji do kosztów inwestycji musimy dodać ok. 25 000–32 000 zł, więc łączny koszt inwestycji w pompę ciepła z fotowoltaiką wyniesie 50 000–63 000 złotych.

Przy doborze paneli fotowoltaicznych musimy pamiętać, że do ich montażu potrzebna jest spora powierzchnia (najczęściej na dachu). W przypadku, kiedy nie dysponujemy dostatecznie dużą płaszczyzną na dachu, możemy rozważyć trzy opcje: wykorzystać dodatkowo do montażu powierzchnię ścian o odpowiednim nasłonecznieniu, zamontować panele na poziomie gruntu lub ograniczyć się do montażu paneli tylko na potrzeby energetyczne pompy ciepła. Dla ostatniej opcji (montaż PV tylko na potrzeby powietrznej pompy ciepła) koszt fotowoltaiki będzie się kształtował na poziomie 20 000–27 000 zł.

Przedstawione kwoty to tylko wartości szacunkowe, z którymi musi się liczyć inwestor zainteresowany kupnem pompy ciepła do swojego domu. W każdym przypadku należy zwrócić się do producenta o dokładną wycenę. Warto też zorientować się, czy nie możemy skorzystać z jakiejś formy dofinansowania do odnawialnych źródeł energii. 

Przeczytaj: Jak i gdzie ubiegać się o dofinansowanie do pompy ciepła 

Autor: redakcja.regiodom
34komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (34)

Ja krótko- producent Wam prawdy nie powie np.że powyżej 5 stop.mrozu pompa już nie będzie grzala tylko się będzie zamrarzała i próbowała odmrozić właśnie tą grzałką a fotowoltaika bez słońca też prądu nie produkuje.Prawda jest taka że w naszym klimacie powietrzna nie zdaje egzaminu trzeba mieć piec w zapasie.
Kwiatkowski M., 07.12.2018, 11:17
Użytkuje powietrzna pompę ciepła i mam panele PV.
Pisze Pan bzdury i wprowadza ludzi w błąd.
Dobrze dobrana pompa powietrzna nie zalaczylem nigdy grzałki bo ma wystarczająca moc. Moja pompa grzeje do -20 stopni a są juz do -25, 30
Koszt mojej pompy 14kw 17500zł . Koszty prądu o połowę niższe niż koszt ekogroszku. Dom 180 m2 dobrze ocieplony. Nie mam podłogówka.
Reclik, 08.12.2018, 15:11
Żartujesz, prawda? Jak masz pompę gruntową, głębokie odwierty to jak ci może zamarzać skoro pod ziemią masz dodatnią temperaturę ZAWSZE! Z kolei sprawność pomp powietrznych masz zwykle do minus 20 stopni. Grzejemy w domu właśnie pompą powietrzną Apic i tej zimy ani razu nie korzystaliśmy z dodatkowego źródła ciepła (mamy kominek), bo pompa sobie po prostu radziła. Tak wiec nie pisz bzdur bo jeszcze ktos ci uwierzy!
Jeronimo, 04.03.2019, 12:31
I'm really enjoying the design and layout of your blog.
It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and
visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
Fantastic work! My web-site web hosting companies
RY, 08.08.2020, 01:11
Ogrzewam starą chałupę z kaloryferami powietrzną pompą ciepła moja efektywnie grzeje do minus 20 stopni celcjusza.
Nigdy nie uruchamiam grzałek mimo że są w pompie.
Biura firmowe ogrzewamy od wielu lat pompą ciepła klimatyzacją. Koszt ekonomicznego ogrzewania domu wynosił średnio 2500 zł rocznie łącznie z cwu przez cały rok. Moja nazywa się altherma i działa rewelacyjnie. Czasem zmieniam tylko nastawy zależnie od pigody. Jeśli prąd nie podrożeje drastycznie będzie się opłacało dalej.
Marek, 07.12.2018, 20:26
Tu chyba ktoś che odstraszyć ludzi. Skąd takie wygórowane kwoty. Fotowoltaika do pompy 25 tys? Zużycie energii przez grzalke 1900 zł? . Grzq
Grzałka u moich klientów, na podstawie danych z 2-3 lat załącza się średnio od 40-70 godzin na sezon, kiedy temperatury przekraczają - 10 prze, 3-4 dni. Więc to jest koszt 100-150 zł na rachunku, a nie 1900. Propagujmy OZE, a nie straszmy
Doesn't matter, 08.12.2018, 03:26
W artykule dodaliśmy kilka ważnych informacji. Nowy fragment:
"W analizowanym domu potrzebna będzie wspomagająca grzałka o mocy 9 kW. Z praktyki wynika, że w
naszych warunkach średni czas pracy grzałki, która pracuje tylko w sezonie zimowym to ok. 55 godzin. Co przekłada się na dodatkowe zużycie energii elektrycznej na poziomie 495 kWh. Tą wielkość musimy dodać do ok. 2800 kWh zużycia energii elektrycznej w czasie całorocznej pracy pompy ciepła kiedy energia elektryczna potrzebna jest do zasilania części składowych PC takich jak sprężarka czy pompy obiegowe. W ten sposób otrzymamy roczne maksymalne zużycie energii elektrycznej na poziomie 3295 kWh (koszt zużytego prądu to 1977 zł, ponieważ średnia cena 1 kWh to obecnie 60 groszy). Dlatego, aby obniżyć koszty eksploatacji powietrznej pompy ciepła, można rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych. Jednak z ekonomicznego rachunku wynika, że nie warto robić instalacji fotowoltaicznej tylko na potrzeby samego urządzenia grzewczego. Najlepiej uwzględnić również zużycie energii elektrycznej na oświetlenie i pracę urządzeń elektrycznych w domu. Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2015 r." (Warszawa 2017) podaje wartość średniego zużycia energii elektrycznej na 1 osobę 755,5 kWh. Wówczas dla 4-osobowej rodziny należałoby przyjąć roczne zużycie na poziomie 3022 kWh."
redakcja.regiodom, 18.12.2018, 20:52
Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent,
as well as the content! My web blog: 918Kiss Login
MI, 02.01.2019, 03:13
If want permanent writers, then you have to go to any job sites and
becoming a consultant. A little of you commence to get agitated, and start submitting
for the search engines again, and again. My web page - blackjack en live france
LK, 02.02.2019, 08:07
Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and web and this is actually annoying. A good site with exciting content, that’s what I need. Thanks for keeping this web-site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.
mama bear shirt winnipeg http://ow.ly/pqtI50wN35r
mama bear shirt winnipeg, 03.11.2019, 03:23
No matter if some one searches for his necessary thing,
therefore he/she wants to be available that in detail,
so that thing is maintained over here. My site coconut oil with
YA, 16.11.2019, 14:14
Asking questions are truly fastidious thing if
you are not understanding something totally, but this piece of writing provides nice understanding yet. My blog post - g
WN, 17.06.2020, 15:07
Can I say what relief to find someone who really knows what theyre discussing on the net. You definitely have learned to bring a difficulty to light making it important. The diet should look at this and understand why side on the story. I cant believe youre less common simply because you definitely possess the gift.
htown junk car buyer http://ow.ly/xF1c50x1rdR
htown junk car buyer, 06.11.2019, 02:45
May I simply say what a relief to find somebody who genuinely understands what
they are talking about over the internet. You certainly understand how
to bring a problem to light and make it important.
A lot more people ought to check this out and understand
this side plenty of fish dating site your story.
I was surprised you're not more popular since you surely possess the gift.
XK, 12.11.2019, 00:04
WOW just what I was searching for. Came here by searching for
g
LW, 16.06.2020, 04:04
When I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify
me when new comments are added- checkbox and from now on each
time a comment is added I receive four emails with the same comment.
There has to be a means you are able to remove me from that web hosting service? Thanks a lot!
MO, 09.08.2020, 11:11
Yes! Finally someone writes about web content hosting.
MH, 09.08.2020, 11:14
Attractive component of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I
acquire in fact enjoyed account your weblog posts. Any way I'll be subscribing for your feeds or even I achievement you get right
of entry to persistently quickly. My blog ... web hosting sites
WD, 09.08.2020, 11:25
Hello this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
HTML. I'm starting a blog soon but have no coding knowledge
so I wanted to get guidance from someone with
experience. Any help would be greatly appreciated!
adreamoftrains best web hosting web host
SQ, 09.08.2020, 12:23
Thanks designed for sharing such a nice thinking, article is
pleasant, thats why i have read it fully adreamoftrains webhosting web hosting companies
NM, 09.08.2020, 12:24
I'm no longer sure the place you're getting your information, however great topic.
I must spend a while finding out much more or working out more.
Thank you for great info I used to be in search of this info for my mission.
adreamoftrains best hosting web hosting reviews
IG, 09.08.2020, 12:24
Hi! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
There's a lot of folks that I think would really enjoy your content.
Please let me know. Thank you adreamoftrains best hosting
web hosting company
OX, 09.08.2020, 12:24
Right away I am going away to do my breakfast, later than having my breakfast
coming again to read additional news. adreamoftrains web host best web hosting 2020
KC, 09.08.2020, 12:28
I like it when folks come together and share
views. Great site, stick with it! adreamoftrains web hosting sites hosting services
ST, 10.08.2020, 00:17
I was more than happy to uncover this page. I need to to thank you for
your time just for this fantastic read!! I definitely savored every little bit of it and
i also have you saved as a favorite to look at new information in your
blog. adreamoftrains best web hosting company web hosting companies
CB, 10.08.2020, 12:58
Mam zakopane 300 m rury z czerpnią nadziemną. Wentylator zasysa powietrze 5 stopni Celsjusza czy to Lato czy Zima. Pompa a raczej zwykła Kilma LG 8 Kw z funkcją chłodzenie grzanie stoi w piwnicy i na zewnątrz nic nie widać i nic nie słychać. To takie tanie grzanie za 4 tys zł !!!! 80m2 parterowego domku
tomek, 10.12.2018, 10:17
I read this piece of writing completely on the topic of the difference of latest and previous technologies, it's remarkable article. My web blog :: sic bo mathematics
HB, 22.01.2019, 03:20
Hi!
See my new photo
www.tinyurl.com/DATING-PHOTO
My Photo! www.tinyurl.com/DATING-PHOTO, 13.09.2019, 17:12
I used to be able to find good info from your blog posts. My web-site ... web hosting providers
KU, 09.08.2020, 11:25
Pompa ciepła super. Ja mama jeszcze na dachu fotowoltaikę i bardzo mi się to opłaca. Tu macie wyliczenie jak to działa; https://sundaypolska.pl/ile-zyskasz-na-panelach-fotowoltaicznych/
Krystian Ładny, 19.06.2019, 12:07
My family all the time say that I am wasting my time here at
net, but I know I am getting familiarity every day by reading such nice
articles or web hosting reviews.
TI, 08.08.2020, 21:04
obviously like your web-site however you have to test
the spelling Click On this site several of your posts.
Many of them are rife with spelling problems and I in finding
it very troublesome to inform the reality on the other hand
I will definitely come back again.
VB, 13.10.2020, 00:28
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin No Prescription Amoxicillin 500mg Dosage wuf.ljqj.regiodom.pl.sxe.as http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
edceluimema, 28.12.2020, 09:04
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin jly.ffwv.regiodom.pl.npw.nn http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
ofawiicusihef, 28.12.2020, 09:40