Czym palić w kominku - drewnem, brykietem, peletem? Plusy, minusy i ceny

W większości kominków, oprócz tych elektrycznych, gazowych i biokominków, można palić drewnem. Ono jest najpopularniejsze, ale są i inne paliwa, choćby brykiet i pelet. Porównujemy trzy rodzaje opału.
 • Drewno

  Drewno jest nadal najczęściej stosowane, bo dosyć tanie.

  Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna
 • Brykiet

  Brykiet to produkt ekologiczny. Jest produkowany z trocin, które są prasowane i łączone, ale bez użycia specjalnych środków spajających.

  Nomi
 • Pelet

  Pelet jest drobniejszy niż brykiet, ale właściwości ma zbliżone.

  Maxparkiet

Przy wyborze paliwa do kominka, należy kierować się nie tylko ceną opału, ale również jego wydajnością, bezpieczeństwem stosowania i oddziaływaniem na środowisko.

Drewno kominkowe

Jest ono najczęściej stosowane, bo dosyć tanie. W porównaniu z węglem kamiennym czy olejem opałowym, podczas spalania drewno emituje do środowiska mniej szkodliwych związków. Popiół to mniej więcej 2-3 procent masy drewna. Są jednak różne rodzaje drewna i trzeba pamiętać o jego kilku parametrach przy zakupie.

Najlepiej kupić drewno drzew liściastych. To dlatego, że jest ono najbardziej kaloryczne, a co za tym idzie, najlepiej się pali i najlepiej ogrzewa pomieszczenia. Z tego względu wielu posiadaczy kominków decyduje się na zakup drewna z buku, dębu, brzozy, jabłoni, akacji, cisa lub drzew owocowych.

Zobacz też: Jakie drewno kominkowe wybrać 

Co gatunek, to przeważnie inny płomień. Drewno klonowe na przykład pali się wolno i spokojnie, ale dostarcza mniej energii, bo jest nieco mniej kaloryczne. Na dużo sadzy narzekają ci właściciele kominków, którzy palą drewnem brzozowym. Odradza się zakup drewna z drzew iglastych, bo szybko tworzy się sadza, a kominek i przewód kominowy trzeba częściej czyścić. Podczas palenia żywica „strzela" i się rozpryskuje. Wyklucza się palenie w kominku sklejką i tzw. miałem drzewnym, ponieważ spalane mogą powodować niedrożność przewodów kominowych.

Udział kory w drewnie

Trzeba także wziąć pod uwagę, ile jest kory w drewnie. Wiadomo, że kupujemy dwa w jednym: drewno z korą. Kora gorzej się pali i jest bardziej zanieczyszczona, więc im jest jej mniej, tym lepiej. Zazwyczaj drewno z dużą zawartością kory jest tańsze, ale będzie się bardziej dymić, a to może obniżyć moc opałową. Warto więc zdecydować się na zakup drewna bukowego czy grabowego, które ma najwyżej 10 procent kory, a zrezygnować z drewna dębowego, w którym to udział kory wynosi ponad 20 procent.

Wilgotność drewna też ma znaczenie

Drewno ze świeżo ściętych drzew posiada wysoką, bo przeciętnie 50-procentową, a nawet 70-procentową wilgotność, tymczasem odpowiednie drewno opałowe może mieć maksymalnie 20 procent wilgotności. Jeśli zechcemy w kominku palić niewysuszonym drewnem, wydajność będzie podwójnie niższa. Takie wilgotne drewno, podczas palenia, dymi. Skutkiem palenia mokrym drewnem jest niska temperatura spalania, ponieważ energia jest pobierana na odparowanie wody. Domowników mogą szczypać oczy i może ich kręcić w nosie. Aby drewno było suche, musi być składowane w suchym, ale przewiewnym miejscu, najlepiej, jeśli po ścięciu poleży przynajmniej rok albo i dwa.

 Warto przeczytaćCzym rozpalać w kominku? Ekopodpałki 

Palenie brykietem drzewnym

Brykiet zastępuje drewno, węgiel, koks oraz miał. W przypadku brykietu nie trzeba czekać roku czy dwóch lat, aż będzie suchy. Brykiet jest produkowany z trocin, które są prasowane i łączone, ale bez użycia specjalnych środków spajających. Produkuje się go pod wysokim ciśnieniem. Wióry same się zakleszczają w formach, w których są zgniatane. Wysokie ciśnienie i temperatura powodują, że z trocin wydziela się lignina. Ta zastyga, gdy temperatura jest już o wiele niższa. W ten sposób lignina łączy surowiec w kształcie brył (kostki lub wałki), czyli brykietów.

Kaloryczność brykietu jest podobna do tej węgla dobrej jakości, który charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną. Brykiet posiada nawet trzy razy większą gęstość niż drewno, ale ma mniejszą objętość niż ono. Przeważnie tona brykietu jest tak samo wydajna, jak trzy lub cztery metry sześcienne drewna opałowego.

Zobacz też: Jak wybudować kominek w domu 

Pod względem wilgotności, wynoszącej dla brykietu około 7 procent, to także plus, w porównaniu z drewnem. Rozpalanie brykietem jest z reguły szybsze niż przy użyciu drewna. Wystarczy rozpałka do brykietu.

Brykiet dłużej się żarzy niż drewno

Ten czas dla brykietu wynosi około pięciu godzin. Brykiet spala się do końca, co nie zawsze występuje w przypadku opalania drewnem. Palenie brykietem skutkuje zazwyczaj mniejszą ilością popiołu, więc nie jest konieczne częste czyszczenie kominka. Nie czuć dymu od brykietu. Brykiet jest uważany za ekologiczne paliwo, bo nie emituje szkodliwych substancji do środowiska.

Pelet w kominku

Też jest wykonany ze sprasowanych trocin z dodatkiem wiórów, kory i innych odpadków powstałych podczas obróbki drewna. Podobnie, jak w przypadku brykietu, do produkcji peletu nie wykorzystuje się środków spajających. Podczas palenia w kominku peletem nie wytwarza się także wiele popiołu (można je jeszcze wykorzystać jako nawóz). To paliwo jest przyjazne dla środowiska, ponieważ nie uwalnia szkodliwych związków.

Co różni brykiet i pelet

Zasadnicza różnica między peletami i brykietami to ich kształty i wymiary. Brykiet to ten większy, mający od 50 go 80 milimetrów średnicy. Pelet – ten drobniejszy – posiada średnicę najwyżej kilkunastomilimetrową.

Ceny drewna, brykietu i peletu

Drewno kosztuje około 145 złotych. To najniższa cena za metr przestrzenny tzw. nasypowy drewna z drzew liściastych. Za tyle można dostać np. drewno brzozowe. Buk jest mniej więcej o 20 złotych droższy na metrze. Już za niecałe 140 złotych za mp można kupić drewno drzew iglastych. Za brykiet trzeba zapłacić około 650 złotych. Taka stawka dotyczy 960-kilogramowej palety. Ładunek mniejszy, bo np. 480-kilogramowy, kosztuje około 400 złotych. Tona peletu kosztuje minimum 850 złotych. Można spróbować kupić go dla przetestowania, choćby w 25-kilogramowym worku, za niecałe 30 złotych. Powyższe ceny nie obejmują kosztów transportu. 

Autor: Katarzyna Piojda
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

Drewno liściaste wcale nie pali się lepiej niż iglaste a wręcz gorzej. Tyle tylko, że panuje powszechna opinia, że zakleja komin. No jak się robi z pieca wędzarnik, to tak, ale jak się pali jak trzeba, to tak źle nie ma. Fakt szybciej się wypala. A brykietem palę w kominku z powodzeniem i opisuję to na moim blogu. marekmika.in
marekmika.in, 04.12.2013, 11:10
PELLET TO TAKI RODZAJ PALIWA KTORY JEST SREDNIO WYDAJNY , ALE ZA TO DROGI .TERAZ 1 TONA DOBRGO PELLETU KOSZTUJE PONAD 1000 ZŁ , I OD LAT ROSNIE PO 10-15 PROC ROCZNIE , PELLET JAKO PALIWO EKOLOGICZNE POWINIEN BYC ZNACZNIE TANSZY , POWINNA TEZ BYC PRZY TYM POMOC PAŃSTWA , ALE NASZA WŁADZA Z JEJ LENIWYM SZEFEM NA CZELE MA TO W D.. ,
TAKZE TRZEBA SIE DOBRZE ZASTANOWIC ZA NIM SIE ZACZNIE PALIC PELLETEM
EDWIN SOBOTA, 04.12.2013, 13:19
A niby na czym ma pomagac Ci Panstwo? Rola panstwa jest pomagac ci w napaleniu w kominku? Matko Boza co robic z takim spoleczenstwem o takim swiatopogladzie!
Jo, 17.02.2014, 17:22
"Matko Boża" no właśnie tyle potrafisz. Przedmówcy chodzi o prostą rzecz jaką powinno być dopłacanie za korzystanie z paliw ekologicznych. Mieszkam w miejscu gdzie jest duże zagęszczenie domów i przoduje węgiel, jak jest niskie cisnienie to dym jest na ulicach nie da się oddychać. Może teraz zrozumiesz.
Logan, 11.12.2014, 14:37
Pellet za 1000 zł to gruba przesada. można kupić bardzo dobry z certyfikatem już za 650. np na eko składzie www.skladstale.pl.
Rozsądny człowiek nie przepłaca po 400 zł za znaczek
pellet, 02.07.2016, 14:59
1,5 roku temy zmianiliśmy ogrzewania w domie. Wykorzystujemy paliwne pellety z sosny (kupijemy w internecie na http://farpel.pl/pl/products/pine - i nie drogo). W domie ciepło!
Kasia, 09.09.2015, 10:44
Oczewiście że pelletami! Już 2 lat ogrzewajemy paliwnzmi pelletami z buka (ciepło spalania 690 kkal / kg-). Kupujemy w Farpel.pl.
Kasia, 15.09.2015, 11:11
Weź kobieto daruj sobie marketing szeptany. Tu nie ma idiotów na forum. Jeśli już w ogóle robisz taką ch..jnie to przynajmniej zmieniaj IP komputera durna babo
wojtek, 16.09.2015, 21:14
Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword....wait there's even more Now what if i told you there was a simple Wordpress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That's right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin
seo plugin, 05.04.2016, 00:58
Witam! Ja zacząłem swoją przygodę z pelletem cztery lata temu, bo wtedy też zamieszkaliśmy w nowym domu. Pierwszy raz kupiłem pellet jaki doradził mi instalator kotła - nie będę pisał marki tego sz**u. Potem trochę poczytałem i kupiłem pellet ze Stelmetu u dystrybutora w mieście obok, bo u nas akurat nie było. i grzałem nim 2 lata. W tym roku kupiłem jeszcze na wakacje spory zapas (mam nadzieję, że wystarczy na cąłą zimę) w ich sklepie internetowym www.epellety.pl - nie wyłaziłem nawet z domu! Wszystko zrobili za mnie :-) A cena jak u dystrybutora. Jeśli chcecie kupić pellet, który jest dobry i nie zniszczy sprzętu, to polecam pellet Olimp - ja jestem bardzo zadowolony!
Gacek, 05.10.2016, 07:57
jak dla mnie pellet jest najlepszy, uważam że czas spalania jest takze ok, ja kupuję z firmy makopellets.pl i jestem bardzo zadowolony
Mirkooo, 01.09.2017, 11:35
Popieram wszystkich myślących ludzi ,którzy starannie dobierają opał do kominków i pieców.Niestety jest jeszcze wielu takich co palą byle czym,szczególnie latem .Jakieś śmieci, gałęzie oczywiście niewysuszone bo tak mają taniej.Zimą może nie ale latem robią z kominka wędzarnię.Po takim wędzeniu po jakimś czasie kominek czy kocioł oblepia czarna maź podobna do smoły która jest nie do usunięcia,i która po kolejnym napaleniu emituje szkodliwe gazy .Te wszystkie nowotwory nie biorą się ot tak znikąd.A może by tak w szkole uczyć jak rozpalać kominek czy kocioł?To jest w interesie nas wszystkich no bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem i już nigdy się nie zmieni.Takie jest moje zdanie a każdy może mieć swoje.
Marietta, 15.09.2018, 09:36