Czym ogrzewać dom, żeby ograniczyć zjawisko smogu?

Największy wpływ na zjawisko smogu w Polsce ma tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z kotłów w domach jednorodzinnych. Dążąc do poprawy stanu powietrza, najprościej jest tego dokonać wymieniając kotły. Podpowiadamy, na jakie źródło ciepła warto postawić, by ograniczyć zjawisko smogu.
  • Czym ogrzewać dom, żeby ograniczyć zjawisko smogu

    Najprostszą drogą do poprawy stanu powietrza w Polsce jest wymiana kotłów w domach jednorodzinnych na bardziej ekologiczne.

    pixabay.com

Smog to zjawisko, które jest śmiertelnie niebezpieczne dla ludzi. Niestety polskie miasta przodują w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Sposobem na poprawę stanu powietrza w Polsce jest ograniczenie niskiej emisji, czyli zwrócenie uwagi na zanieczyszczenia pochodzące z indywidualnych źródeł ogrzewania.

Emisja zanieczyszczeń z kotłów i jej wpływ na zjawisko smogu w Polsce

Czym ogrzewać dom, żeby ograniczyć zjawisko smogu

Określenie „niska emisja" może być dość mylące. Wbrew pozorom nie oznacza ono niewielkiego stężenia zanieczyszczenia, lecz ilość szkodliwych substancji, które znajdują się na względnie niskich wysokościach. Główną przyczyną niskiej emisji jest nieefektywne spalanie paliw w domowych kotłach. W Polsce dominującym paliwem do ogrzewania nadal pozostaje węgiel, nierzadko ten o bardzo słabej jakości. Pomimo wprowadzania różnego rodzaju obostrzeń i kar, częstą praktyką w polskich domach jest spalanie śmieci i odpadów, które emitują do atmosfery bardzo szkodliwe związki, tj. dwutlenek siarki, metale ciężkie czy cyjanowodór, które mogą wywoływać choroby nowotworowe.
Według danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami niska emisja stanowi źródło aż 52% pyłu PM10 w Polsce. Czym jest ten wskaźnik? PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząstek różnych substancji toksycznych, które pochodzą ze spalania paliw stałych w indywidualnych systemach grzewczych. Najprostszą drogą do ograniczenia zawartości tego pyłu w powietrzu jest zaniechanie spalania paliw stałych i wymiana kotłów na bardziej ekologiczne.

Zobacz też: Kotły na pellet: zasada działania, ceny, wady i zalety. O czym warto pamiętać przed zakupem kotła na pellet?

 

Ekologiczne źródła ciepła – czym ogrzewać dom, aby ograniczać smog?

Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań, jeśli chodzi o kotły na paliwo stałe, jest ogrzewanie biomasą. Kotły na pellet zyskują ostatnio na popularności, i nic dziwnego – zapewniają one stosunkowo tanie w eksploatacji i czyste ogrzewanie. To bardzo dobra alternatywa dla kotłów na węgiel. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena kotła, warto jednak zauważyć, że przekłada się to na duży komfort jego użytkowania. Kotły na pellet są bowiem praktycznie bezobsługowe, automatyczny podajnik paliwa sprawia, że uzupełnianie paliwa może następować co kilka dni. Dla efektywnego spalania ważne jest, aby zaopatrywać się w pellet jak najlepszej jakości (1 klasy).

Innym ekologiczny źródłem ciepła są kotły kondensacyjne na gaz i olej opałowy, które wykorzystują ciepło ze skraplania pary wodnej pochodzące ze spalin. Urządzenia tego typu charakteryzują się wysoką sprawnością spalania (do 98%), są wygodne w użytkowaniu i emitują mniej substancji szkodliwych. Za powyższe dogodności trzeba jednak słono zapłacić, i to dosłownie, bo koszty inwestycyjne takiego systemu są wysokie.

Pod względem emisji zanieczyszczeń, najlepszym wyborem zdaje się być ogrzewanie wykorzystujące energię elektryczną. Mało tego, jest ono bezobsługowe i tanie pod względem kosztów inwestycji. Kotły elektrodowe i indukcyjne mogłyby być idealnym systemem, gdyby nie fakt, że koszty eksploatacji są bardzo wysokie, dlatego ogrzewanie elektryczne w większości przypadków jest zupełnie nieopłacalne. Z reguły decydują się na nie osoby, które nie mają lepszej alternatywy.

Nie można również zapomnieć o pompach ciepła, które należą do najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Są praktycznie bezobsługowe, dają więc duży komfort użytkowania. Mają również funkcje chłodzenia, co jest szczególnie przydatne latem. Decydując się na to rozwiązanie nie musimy martwić się o zaopatrzenie w paliwo i jego ceny, a ingerencja użytkownika ogranicza się do kilku prostych ustawień systemu. Pompy ciepła zaleca się łączyć z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, wówczas bowiem układ grzewczy osiąga najwyższą sprawność. Największą przeszkodą w wyborze tego urządzenia są ogromne nakłady inwestycyjne, które sięgają nawet 50 tys. zł. Na szczęście, aby wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne nie musimy już przeznaczać znacznych środków finansowych z własnej kieszeni. Dzięki licznym programom – np. „Czyste Powietrze" – istnieje szansa uzyskania bezzwrotnej dotacji w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych na zakup lub wymianę starego kotła na ekologiczny, spełniający wymogi dotyczące emisji.

Dowiedz sie więcej: Czyste Powietrze 2019: jak i gdzie wypełnić wniosek? Na co i ile dofinansowania można uzyskać? 

Wpływ sterowania ogrzewaniem i izolacji na ograniczanie emisji

Duży wpływ na wydajną pracę systemu grzewczego ma jego automatyka – nie tylko zmniejsza zużycie energii, ale także przyczynia się do ograniczania emisji szkodliwych substancji. Sterownik kotła umożliwia dostosowanie parametrów spalania tak, by było ono stosunkowo czyste i efektywne. Z kolei regulatory pokojowe oraz głowice termostatyczne współpracując z kotłem i grzejnikami utrzymują optymalną temperaturę w pomieszczeniach.

Oszczędność wytwarzanego przez kotły ciepła daje odpowiednia izolacja cieplna przegród budowlanych oraz rurociągów w instalacji. Pośrednią przyczyną smogu jest bowiem energochłonność słabo izolowanych budynków. Duże straty ciepła generują większe zużycie paliw i więcej zanieczyszczeń, a co za tym idzie – smogu. Warto jest więc inwestować w dobrej jakości otuliny do izolacji budynku. 

To może Cię zainteresować: Dyrektywa Ecodesign (Ekoprojekt) – nowe wymagania dla kotłów na paliwo stałe od 2020 r. 

Autor: Marianna Leśniewicz
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

ja osobiście postawiłem na kocioł eei pellets od kostrzewy i naprawdę pellet polecam jako nowe, lepsze źródło ciepła. Mam czysto, ciepło, steruję kotłem na odległość, właściwie jest on bezobsługowy. Dopiero dzięki aplikacji przypominam sobie, że trzeba go załadować znowu.
Artur, 05.11.2019, 15:07
Zabronić kowalskie mu wydobywania złej jakości węgla i posmogu
Jan kowalski, 06.11.2019, 07:28
Ja to palę cały czas, na okrągło..... szlugi
Palacz , 06.11.2019, 12:41
Takie madrale co mają już ogrzewanie miejskie to sie nie zastanawiają a co gorsza hipokryci pisza o zanieczyszczeniach a sami nie wiedzą że płacąc rachunki za to ogrzewanie przyczyniacie się do smrodzenia bo ktoś gdzieś tym musi napalić aby to ciepło po rurach do domu takiego aktywisty,zielonego durnia,pismaka o ekologicznym spalaniu doszło.Innym co stać na opalanie gazem,biomasą ekogroszkiem a co mają powiedziec osoby co nie stać na zmiane sposobu ogrzewania? Zaraz ktoś powie są dotacje programy tak ale aby z nich skożystać i otrzymać zwrot to trzeba najpierw za swoje wyłożyć.Moje mieszkanie jest miejskie więc niech miasto wyda na zmianę sys.grzewczego bo mnie nie stać i bedę palil czym popadnie bo obecnie nawet na węgiel mnie nie stać a prawo nie zabrania mi abym nie miał dostępu do ciepła. Brak ciepła w domu to choroba i wydatek na leki,albo leki albo opał. Brak opału to wilgoć ,co za tym idzie wydatek na leki i środki aby zniwelować wilgoć. Kara za palenie w piecach śmieciowym opałem jest niesprawiedliwa. Jak za najniższą wypłatę mam odłożyć na opał, zmianę systemu grzewczego, utrzymanie się a właściwie wegetację i ewentualne kary. Jak miasto chce abym nie truł to niech mi podłączy do wpc albo założy ogrzewanie na gaz skoro lokal ich. A wywalić na bruk albo eksmisje na niższy standart się nie da nochyba że pod most a zdaje się żaden rząd nie sprawi ustawy aby specjalnie tworzyć bezdomnych.Będę palił co się da bo w zimnej budzie zdychać nie będę.
TakiKtoś z sąsiedztwa, 06.11.2019, 16:47
najbardziej odpowiedzialni za smog w Polsce są komuniści to oni wynegocjowali największa cenę w europie za gaz dla Polaków dzięki nim tysiące kotłów gazowych wylądowało na złomie również mój teraz ich następcy najchętniej wprowadzali by zakaz spalania węgla i drewna
B52, 26.01.2020, 18:30
u mnie dogrzewamy sie teraz jesienią w bloku klimatyzatorem, bardzo dobra opcja, w rachunkahc nie ma dużej różnicy. W tym roku klimafest sprawdzali mi i czyścili klimatyzator dlatego często go używam
Skokowska, 24.10.2020, 16:13