Czad to niewidzialny zabójca. Cichy zabójca znowu zbiera żniwo

W Polsce są pierwsze śmiertelne ofiary czadu w rozpoczynającym się sezonie grzewczym. Piszemy, jak zabija czad, czyli tlenek węgla, i w jaki sposób można się ustrzec zatrucia czadem.
  • Niebezpieczny czad

    Czad powstaje wówczas, gdy opał się spala, a w otoczeniu, gdzie przebiega ten proces, jest za mało powietrza.

    The Flames

86-letni mężczyzna nie żyje, a jego 78-letnia żona walczy o życie w szpitalu. Oto tragiczny bilans działania czadu w Kujawsko-Pomorskiem. Małżonkowie ze Szpetala Górnego niedaleko Włocławka napalili w piecu w środę wieczorem albo w czwartek rano. Przed południem w czwartek zostali znalezieni nieprzytomni. Leżeli na podłodze.

Czad prowadzi do ludzkich tragedii

Podobnych przypadków w kraju jest wiele. W Krakowie zmarła 13-latka, która zatruła się czadem. 23-latka zginęła w Tarnobrzegu. Przyczyna śmierci była identyczna. Matka i dwoje małych dzieci też znaleźli się w szpitalu po tym, jak w ich domu w Chorzowie ulatniał się czad z pieca. W Stańkowie (Pomorskie) cztery osoby podtruły się tlenkiem węgla i trafiły do szpitala. To tylko wybrane przypadki z bieżącego roku.

100 ofiar czadu co sezon

W samej Częstochowie w ciągu ostatnich paru tygodni kilka rodzin wezwało strażaków. Ratownicy interweniowali w związku z ulatniającym się tlenkiem węgla. W ubiegłym sezonie strażacy z Kujawsko-Pomorskiego podejmowali 184 takie interwencje. Statystyki są nieubłagalne. Co roku w sezonie grzewczym ofiarami czadu pada około 100 osób w Polsce. On je zabija albo podtruwa. Nie tylko strażacy i kominiarze przestrzegają przed cichym zabójcą, jakim jest czad.

Czad zabija nawet w 20 minut

Dlaczego w ten sposób jest określany? – Czad, czyli tlenek węgla, jest bezbarwny i bezwonny – informuje mł. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. – Nie szczypie w oczy, nie drapie w gardle. Człowiek jest nieświadomy, że ulatniający się z pieca czad zaczyna podtruwać. Dochodzą bóle głowy, które często tłumaczymy sobie zmęczeniem czy niewyspaniem. Potem tracimy przytomność. I możemy się już nigdy nie obudzić.

Poczytaj też: Bezpieczny sezon grzewczy 

Tlenek węgla może zabić całą rodzinę w 20 minut.

Jak powstaje czad?

- Potencjalne źródła czadu w domach i mieszkaniach to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe – wymieniają strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie. – Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin.

Czad powstaje w wyniku spalania opału przy niepełnym dostępie powietrza. – To dlatego ważne jest, aby w domu była zapewniona prawidłowa wentylacja i cyrkulacja powietrza – przestrzega Jarocka-Krzemkowska. – Regularnie powinniśmy sprawdzać m.in. kratki wentylacyjne w kuchni i łazience. Wietrzenie pomieszczeń także jest istotne.

Diabeł tkwi w szczegółach

Na szczegóły również należy zwracać uwagę. Choćby na to, czy wywietrzniki w oknach, jeśli w ogóle są, to działają albo czy w drzwiach do łazienki znajdują się na dole otwory. Te detale mogą przesądzić o tym, czy dojdzie do tragedii. Przy stężeniu gazu-zabójcy, czasem sami nieświadomi blokujemy mu ujście. Gdy mieszkanie „nie oddycha", brak dostępu powietrza może zakończyć się ludzkim dramatem.

Praca dla kominiarza

Kominiarz powinien natomiast regularnie kontrolować stan naszego pieca. – Sprawdzam m.in., czy kocioł jest prawidłowo podłączony z kominem, jaki jest stan przewodów kominowych, czy drzwiczki do pieca działają – mówi Tomasz Opłat, współwłaściciel zakładu kominiarskiego w Bydgoszczy.

Cennik usług

Przegląd roczny pieca, ten podstawowy, kosztuje przeważnie od 100 do 150 złotych. Za czyszczenie przewodów trzeba dać średnio 100 złotych. Na czyszczenie pieca kaflowego wydamy około 200 złotych. Pomiar i analiza spalin to wydatek około 150 złotych.

To też ważne: Sposób na skuteczną walkę z czadem 

Warto tyle wydać, bo przecież życie ludzie jest bezcenne. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy