Sterowanie domem za pomocą smartfona. Jakie możliwości daje technika

Zdalne sterowanie domem jest w zasięgu ręki. Coraz częściej nasze domy są inteligentne. Takie rzeczy, jak: automatykę bramy, oświetlenie, sprzęt domowy, regulowanie żaluzji, otwieranie okien można połączyć w system zintegrowanego zarządzania sterowany smartfonem.
  • Sterowanie domem za pomocą aplikacji w smartfonie jest wygodne

    Dzięki smartfonowi możemy mieć kontrolę nad swoim domem.

    123RF

Pierwsze systemy zintegrowanego zarządzania domem pojawiły się na rynku już 15 lat temu. Działały inaczej niż najnowsze systemy sterowania domem. Były uruchamiane zdalnie za pomocą standardowej linii telefonicznej (lub telefonu komórkowego) i pozwalały sprawdzać np. czy zgasiliśmy światło lub czy opuściliśmy żaluzje okienne. Wcześniejsze systemy sterowania bazowały na planach kondygnacji domu lub fotografiach pomieszczeń. Przełomowym momentem dla rozwoju zdalnego sterowania domem stało się upowszechnienie ekranów dotykowych oraz smartfonów i tabletów. 

Zdalne sprawdzanie domem

Smartfony i tablety dają wiele możliwości zdalnego sterowania. Dedykowane aplikacje umożliwiają kontrolę nad domowymi urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. Możemy kontrolować ich pracę zarówno będąc w domu, jak i poza nim. Gdy wyjedziemy na urlop i nie pamiętamy, czy wyłączyliśmy światło, wystarczy wybrać odpowiednią opcję na aplikacji, np. oświetlenie albo pomieszczenie i sprawdzić, by rozwiać nasze wątpliwości. To samo dotyczy innych urządzeń elektrycznych w domu. Zdalne sterowanie działa nie tylko poza domem, ale także wewnątrz. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy nasze dziecko wyłączyło światło w swojej sypialni, nie musimy fatygować się do sypialni. Aplikacja w telefonie szybko udzieli nam odpowiedzi.

Więcej możliwości sterowania domem

Jeżeli mamy możliwość wcześniejszego wyjścia z pracy, już w samochodzie możemy włączyć domowe ogrzewanie lub klimatyzację. Systemy, o których mowa zapewniają nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo. Rozwiązania te możemy także zintegrować z systemem kamer, by na bieżąco uruchamiać określone urządzenia w miejscach, które uważamy za stosowne.

Co jeszcze umożliwiają systemy sterowania domem? Poprzez połączenie z wideo domofonem przy drzwiach wejściowych (nawet gdy nie ma nas w domu) możemy nie tylko zobaczyć kto jest przed drzwiami, ale także rozmawiać z tą osobą. Ze strony odwiedzającego wygląda to tak, jak byśmy byli w domu.

Inną przydatną funkcją jest tryb "wyłącz wszystko". Sprawdza się on w sytuacji, gdy pierwsi wychodzimy rano z domu i nie mamy pewności. czy dzieci pamiętały o wyłączeniu wszystkich świateł. Za pomocą aplikacji w telefonie wysyłamy do domu polecenie kompletnego wyłączenia. Co ciekawe, system dostarcza też informację zwrotną o zużyciu energii w domu. Badania wykazały, że regularne sprawdzanie zużycia energii w domu prowadzi do bardziej efektywnego korzystania z energii elektrycznej. Dzięki temu możemy zmniejszyć jej zużycie o 15 procent. 

W inteligentnym domu do systemu sterowania można włączyć również układ grzewczy, by sterować temperaturą w domu. Zamontowane w instalacji czujniki temperatury i zawory regulacyjne pozwalają dowolnie ustawiać temperaturę w pomieszczeniach i to jednym kliknięciem.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Europejski Instytut Miedzi (EIM)
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Makary, 20.09.2015, 15:49
Projekt SUPLA oferuje niskobudżetowe rozwiązanie umożliwiające otwieranie bramy/furtki już za 99 zł
https://www.supla.org/buy/gatemodule
Przemek Zygmunt, 06.09.2016, 10:44
Teraz wielu osobom wydaje się, że systemy inteligentnych domów to gadżet dla tych, którzy sami nie wiedzą co z kasą zrobić. Według mnie to nie jest gadżet, a środek ułatwiający życie. W naszym domu jest system od F&Home. Mamy dwójkę małych dzieci i mieszka z nami babcia. Co prawda mamy panią do pomocy (bardziej nianię dla dzieciaków, ale i z babcią dwa zdania zamieni). Czujemy się jednak o wiele spokojniej wiedząc, że w każdej chwili możemy podejrzeć co dzieje się w domu. Do tego system pozwala nam zredukować koszt ogrzewania domu. Według producenta, to nawet 30% mniej wydatków (http://www.fhome.pl/pl/system-bezprzewodowy/zalety-systemu/ogrzewanie.ht...). Ja sobie nie wyobrażam już życia w domu bez tego systemu.
Monika , 30.11.2017, 13:26
Komentarz został usunięty.
Fajnie rozpisane. Jakby ktoś szukał akcesoriów do inteligentengo domu, to polecam zerknąć tutaj: https://el12.pl/inteligentny-dom,k2520. Spory wybór.
Oskar, 20.06.2018, 09:54
TECH Sterowniki ma moduł do zdalnego sterowania https://emodul.eu/login pozwala to na kontrolowanie parametrów pracy instalacji grzewczej poza domem, np: przez telefon lub tablet. Ja tą aplikację używam od dłuższego czasu i jestem zadowolony, jestem poza domem, nieregularnie przychodzę do domu i sobie ustawiam na telefonie, kiedy ma się podwyższyć temperatura, to wszystko jest wygodne i oszczędza energię, są mniejsze rachunki. W domu mam sterowniki TECHa
Zbigniew, 02.10.2018, 15:52
Google Assistant, Amazon Alexa, Apple Siri? https://technologiewdomu.pl/co-to-jest-smart-home-inteligentny-dom/
Chryń, 20.11.2018, 13:58