Jak działają instalacje w domu inteligentnym

W budynku inteligentnym wszystkie instalacje są zintegrowane. Dzięki temu poszczególne instalacje mogą "komunikować" się ze sobą i współdziałać. W domu inteligentnym temperatura, wilgotność powietrza i oświetlenie dopasowane są do naszych potrzeb.
  • Ekran dotykowy

    Panel sterujący instalacjami w domu ma panel dotykowy

    Coral

Dzięki temu, że instalacje współdziałają ze sobą i połączone są w jeden system, można kontrolować je za pomocą mobilnych aplikacji. Sterowanie inteligentnymi instalacjami możliwe jest zarówno z domu, jak i poza nim.

Instalacje inteligentne kiedyś i teraz

– Pierwotnie założenia inteligentnego budynku obejmowały wyłącznie instalacje alarmowe, oświetlenie oraz sterowanie klimatyzacją – mówi Piotr Nieciecki, dyrektor Działu Klienta Detalicznego firmy Coral. – Dzięki zastosowaniu komputerów i standaryzacji elementów wchodzących w skład instalacji różnego typu, pojawiła się możliwość śledzenia i sterowania wszelkimi procesami zachodzącymi w budynku. W kompleksowy sposób możemy sterować pracą oraz monitorować pracę urządzeń do sterowania: oświetlenia, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, sterowania pracą żaluzji i markiz, systemu nadzoru i kontroli dostępu, telewizji przemysłowej, zarządzania energią czy komunikacji z innymi systemami – wymienia.

Instalacja dopasowana do naszych potrzeb

– Bogactwo urządzeń pozwala na wykonanie dowolnej instalacji, zarówno skomplikowanej, jak i prostej, ale dobranej stylistycznie do potrzeb klienta – mówi Piotr Nieciecki. – Możliwe jest ustawienie scenariusza działania instalacji, który po wyjściu z domu zamknie wszystkie rolety antywłamaniowe, wyłączy światło i przełączy ogrzewanie na niższy bieg w celu zabezpieczenia domu i eliminacji bezproduktywnego zużycia energii. Ustawienie wybiera na panelu sterującym domownik, który jako ostatni wychodzi z domu.

Możliwe jest też spełnienie bardziej indywidualnych potrzeb użytkownika, jak np. podlewanie ogrodu, czy podgrzanie podłogi w łazience osobie, która lubi na boso wyjść spod prysznica. Instalacja inteligenta ma też inną zaletę. Możemy obserwować i monitorować stan instalacji elektrycznej i grzewczej (w tym temperatury w poszczególnych pomieszczeniach). Przez internet dowiemy się również, czy drzwi do naszego domu były otwierane.

– Żeby wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu instalacji czy zmodernizować ją, zazwyczaj wystarczy szybkie i bezproblemowe przeprogramowanie urządzeń przez instalatora – podpowiada Nieciecki. – W przypadku, gdy korzystamy ze sterowania instalacjami za pomocą sieci radiowej, podatność na modernizacje jest jeszcze większa.

Najbardziej rozpowszechnionym europejskim standardem systemów automatyki budynkowej jest system inteligentnego budynku KNX/EIB. W tym systemie można budować instalację w oparciu o urządzenia różnych producentów. 

Warto przeczytać również: Instalacja elektryczna w ogrodzie. Jej ważne elementy 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Coral - fima należąca do Wschodniego Klastra Budowlanego
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Takie domy są chyba nieuniknione, ludzie lubią, gdy jest wygodnie, a to wygoda na 100%. Ja jeszcze nie jestem przekonany. Również poruszam ten temat, ale z nieco innego punktu widzenia: https://papierowecegly.wordpress.com/2015/10/11/domy-inteligentne/
xyz, 11.10.2015, 11:59
https://technologiewdomu.pl/komunikacja-urzadzen-typu-smart-home-zigbee-...
Chryń, 20.11.2018, 14:06