Elektroniczny wizjer drzwiowy: w trosce o bezpieczeństwo

Wraz z rozwojem technologii i przekształcaniem się naszych mieszkań w „domy inteligentne”, także wizjery zastępowane są przez nowoczesne, elektroniczne odpowiedniki. Jakie korzyści może nam przynieść taka wymiana?
  • Elektroniczny wizjer drzwiowy

    Ekran elektronicznego wizjera drzwiowego pokazuje na żywo obraz zza drzwi wejściowych

    Yale
  • Kamera wizjera elektronicznego

    Kamera połączona jest z przyciskiem dzwonka

    Yale

W wizjer drzwiowy, zwany judaszem, wyposażone są niemal każde drzwi wyjściowe. Standardowy wizjer to proste urządzenie. Zwiększa ono poziom bezpieczeństwa domowników. Dzięki niemu możemy identyfikować osoby stojące za drzwiami.

Tymczasem technologia idzie do przodu. Nasze domy i mieszkania stają się coraz bardziej „inteligentne". Dotyczy to również wizjerów. Tradycyjne rozwiązania zastępowane są przez nowoczesne odpowiedniki. Wymiana judasza na wizjer elektroniczny może przynieść wiele korzyści. Jakich?

– Wizjer elektroniczny składa się z kamery, którą umieszcza się na zewnątrz drzwi oraz ekranu montowanego wewnątrz. Kamera połączona jest z dzwonkiem – w większości modeli naciśnięcie dzwonka równoznaczne jest z uruchomieniem ekranu wizjera. Urządzenie wyposażone jest także w kartę pamięci, na którą nagrywany jest obraz sprzed drzwi – mówi Robert Wagner, ekspert marki Yale.

Judasze standardowe, choć stosowane są od wielu lat, mają kilka wad. Jedną z nich jest to, że dzieciom ciężko do nich sięgnąć. Ponadto mały otwór wizjera to kłopot dla osób ze słabym wzrokiem. Zdarza się również, że zniekształcają one obraz, uniemożliwiając właściwe rozpoznanie osoby stojącej na zewnątrz. 

Jakie możliwości kryje w sobie elektroniczny wizjer drzwiowy

W wizjerze elektronicznym ekran na wewnętrznej stronie drzwi pozwala oglądać obraz pod różnym kątem i z każdej odległości. Niektóre modele elektronicznych wizjerów są wyposażone także w kamerę na podczerwień. Dzięki niej możemy wykonać zdjęcie po ciemku, gdy na korytarzu lub dworze panuje mrok. 

Najciekawsza jest jednak możliwość sprawdzenia, kto dzwonił do drzwi podczas naszej nieobecności w domu. Nagrywanie obrazu uruchamia się wraz z naciśnięciem dzwonka – możemy więc dowiedzieć się na przykład, czy był u nas listonosz lub, czy ktoś z naszej rodziny nie chciał nam złożyć niespodziewanej wizyty, gdy nas nie było.

Wizjery elektroniczne zasilane są bateriami. Dlatego nie jest wymagane okablowanie, które może być czasem kłopotliwe. Zazwyczaj kamera pasuje też do standardowego otworu wizjera, więc nie trzeba ingerować w konstrukcję drzwi. 

Ceny nowych wizjerów zaczynają się od 200–300 zł. 

Autor: redakcja.regiodom
24komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (24)

mam taki i naprawdę jestem zadowolona ,dzieci teraz czuję się bardziej bespieczne poniewaz sprawdzając kto jest po drugiej stronie niesłychać ich oraz niewidać odsłaniającego się wizjera
kalina, 07.02.2013, 17:03
"Kamera połączona jest z dzwonkiem" - o jeśli ktoś zapuka? Kiszka.
Ciekawy, 07.02.2013, 17:37
Jeszcze gorzej gdy zapuka nogą, bo ręce będzie miał zajęte prezentami.
XXXY, 07.02.2013, 19:56
Powieś sobie na drzwiach tabliczkę PROSZĘ DZWONIĆ-PUKANIE ZEPSUTE.
MAWI, 08.02.2013, 10:59
maria b., 09.02.2013, 20:26
kamerę pewnie wychodząc z domu można włączyć i działa non stop; a jak ktoś zapuka i jesteśmy w domu, no to sprawa prosta wizjer i tak działa i dokładnie jak w tradycyjnym zerkamy i widzimy
Artur, 01.03.2013, 15:19
zainstalowalbym jeszcze na zewnetrznej stronie drzwi ekran telewizora by niespodziewany gosciu mogl sobie czekajac na domownikow ogladac idiotyczne programy tv i jeszcze kibelek by mogl sobie co nieco
glupek, 07.02.2013, 17:37
to ciekawe ... jak sprawdzasz kto jest po drugiej ,,stronie""? skoro z powyższego arykułu wynika ,że jest on połączony z dzwonkiem i uruchamia się tylko w momencie jego użycia.....
nina30, 08.02.2013, 13:44
i jeszcze go nie ukradli ? u mnie to zawiść innych by na to nie pozwolili bym to posiadał
gospodarz , 08.02.2013, 18:29
co to mialo byc???????tego niemozna przeczytac.
halina, 09.02.2013, 20:01
by można było podłączyć pod istniejący dzwonek,kto będzie naciskał tyle dzwonków.
maniek, 07.02.2013, 21:28
OK. Jestem za, jednak mam pytanie: jeśli ktoś nie naciśnie przycisku dzwonka, to wizjer nie będzie działać? Czy można go samemu uruchomić od wewnątrz, jeśli słychać będzie jakieś hałasy na korytarzu? Jeśli jest taka opcja, to kupuję wizjer.
Mój telefon podam producentowi.
Wesołowski, 08.02.2013, 08:18
lEPRZYM ROZWIĄZANIEM JEST KAMERA =MONITOREK MAM KUPIŁEM W OBI.
tEDI, 08.02.2013, 16:27
ANALFABETO OKROPNY - DO SZKOŁY DURNIU NA SCISŁE NAUKI
PAWLOWSKI, 09.02.2013, 16:53
I po kij taka zabawka? Jakiś czas temu widziałem takie "cudo" w Chinach u typa, który sprzedawał podrobione towary - uprzednio zabarykadowawszy drzwi włączał taką zabawkę aby wdzieć co się dzieje na korytarzu za drzwiami... gadget w sam raz dla dilerów narkotykowych i innych typów z pod ciemnej gwiazdy.
jjj, 08.02.2013, 08:20
jak zwykle fala pesymizmu, krytycyzmu i goryczy,
To jest artykuł sponsorowany, promujący rozwiązanie ale nikt nikogo nie zmusza do zakupu.
Przy okazji może rozwieje parę wątpliwości: kamera włącza się w momencie nacisniecia dzwonka ale jaki problem jest nacinąć przycisk i samemu właczyć jak "dealer narkotykowy zapuka nogą"?
fhs, 08.02.2013, 09:57
Jeśli ten gadżet to część inteligentnego domu to ja jestem kosmonautą. To nawet nie przypomina inteligencji. U mnie w domu już dawno drzwi zostały wyposażone w kamerę. Po naciśnięciu dzwonka uruchamia się kamera a wszystkie TV w domu dostają sygnał żeby się włączyły i ustawiły na odbiór AV. Sygnał z kamery transmitowany jest bezprzewodowo do wszystkich odbiorników i do rejestratora. Kamera wyposażona jest w mikrofon, który poza tym, że również wysyła dźwięki z za drzwiami bezprzewodowo to jeszcze wykrywa pukanie do drzwi i również aktywuje całe ustrojstwo. Nie muszę nawet wstawać z fotela czy szukać pilota od TV żeby zobaczyć kto pod drzwiami stoi. Mało tego w każdej chwili mam transmisję LIVE. Jeśli obraz przez 3 minuty pozostaje niezmienny po aktywowaniu wizjera dzwonkiem czy też pukaniem wszystkie odbiorniki otrzymują sygnał aby przeszły w stan czuwania. Jeszcze muszę dopracować funkcję która będzie odpowiadała za włączanie i wyłączanie konkretnych odbiorników. To jest inteligentny system wizjera do drzwi a nie jakaś tam zabawka dla dzieci.
Pozdrawiam
samouk, 08.02.2013, 12:19
"Inteligentyny dom? Porażka
Jeśli ten gadżet to część inteligentnego domu to ja jestem kosmonautą. " Proszę o autograf Panie Hermaszewski!
funny.adres@onet.pl, 09.02.2013, 10:06
Tez jestem kombinatorem tego gadgetu.Ale wykorzystam kamerę i ekranik LCD z KAMERY DO COFANIA BĘDZIE TANIEJ..POZDRAWIAM
jjaa, 18.07.2013, 23:20
robert zwierzynski, 19.11.2014, 14:57
kupiłem na bazarku od ruskiego za grosze, wtedy rubel był po ok. 40groszy. naciśnięcie dzwonka uruchamia sygnał AV i mam obraz w TV i na ekranie przy drzwiach. ale kiedyś to zanim amerykanie coś wyprodukowali, to ruscy im ukradli i już było w Polsce, a teraz zanim przejdzie przez wszystkich sponsorów...... to już żadna nowość:)
Asdfgtr, 08.02.2013, 13:29
A gdzie go można kupić
kowalski, 10.02.2013, 10:13
można nawet sobie sprawdzić jak działa.Jest normalny włącznik ,którym aktywuje się wizjer i masz podgląd co się dzieje za drzwiami.Można to w łatwy sposób przerobić i podpiąć tą kamerkę z czujnikiem ruchu i wtedy nikt nie bedzie skradał się po cichu do twych drzwi.
Judasz, 10.02.2013, 13:35
jak jest czujka ruchu to temu co się skrada kamerka robi zdjęcie
TOM, 14.02.2014, 10:35

Polecamy