Domofony i wideodomofony. Technologie dostępne na rynku

Zamiast zwykłego dzwonka domofon, a najlepiej wideodomofon. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo domowników.
  • Wideodomofon z kolorowym wyświetlaczem

    Wideodomofon z kolorowym wyświetlaczem

    Deenhor
  • Domofon w budynku wielorodzinnym

    Zwykły domofon poprawia bezpieczeństwo domowników. Stopień bezpieczeństwa rośnie, gdy możemy obejrzeć twarz osoby chcącej wejść do naszego mieszkania.

    Marek Weckwerth

Domofon czy też wideodomofon jest po to, by jego właściciel mógł łatwiej i bardziej szczegółowo zidentyfikować osobę chcącą wejść do budynku. To najprostsza definicja urządzenia. Przydaje się, bo ta osoba nie zawsze ma dobre zamiary. Czasem też nie mamy ochoty z kimś rozmawiać lub korzystać z jego oferty i wtedy z pomocą przychodzi nowoczesna technologia – domofony i wideodomofony przewodowe i bezprzewodowe 

Domofony: głos i inne przydatne funkcje

Zwykły domofon umożliwia nam komunikację werbalną z osobą czekającą u drzwi. Popularność zyskał około 20 lat temu. 

– Możliwości zwykłego, analogowego domofonu są ograniczone, ponieważ umożliwia on tylko komunikację głosową – wyjaśnia Paweł Paruszewski, właściciel firmy Install Project. – Znacznie większe możliwości daje domofon cyfrowy. Poza funkcją podstawową, czyli rozmową z drugą osobą, można na przykład wprowadzić funkcję zamka obsługiwanego na kod dostępu lub na kartę zbliżeniową, którymi otworzymy bramę do posesji, drzwi domu lub mieszkania.

Pamięć domofonu może czytać wiele kodów, którymi można otwierać każde drzwi z osobna. Mało tego, z domofonu możemy włączyć światło na podejściu do domu, na korytarzu. Dzięki temu nie musimy szukać w kieszeni klucza ani potykać się na ciemnych schodach lub na podejściu do domu.

Wideodomoforny, żeby zajrzeć w oczy

Wideodomofon to urządzenie o wyższym stopniu technicznym. Ten, prócz opisanych już przy domofonie funkcji, posiada dodatkową – możliwość oglądania twarzy, a nawet całej postaci rozmówcy i jego otoczenia. Obraz z wideodomofonu odbierany jest na monitorze panela zamontowanego w mieszkaniu lub na ekranie telewizora, ewentualnie w komputerze, laptopie. Obraz może się automatycznie aktywować.

Oczywiście komunikacja wizualna jest jednostronna – obraz odbiera tylko osoba znajdująca się w domu lub mieszkaniu, ewentualnie portier, ochroniarz w domach wielorodzinnych.

Kamerę wideodomofonu można zamontować na drzwiach wejściowych lub bramie wjazdowej, a nawet w innym miejscu, np. trudnym do zauważenia przez obce osoby.

Nowoczesne urządzenia mają wbudowaną pamięć, która może zarejestrować kilkadziesiąt obrazów. Specjaliści podkreślają, że wybierając wideodomofon, warto zwrócić uwagę na kąt widzenia kamery. Im większy jest ów kąt, tym obraz jest szerszy, pełniejszy. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że kamera kolorowa potrzebuje lepszego niż czarno-biała oświetlenia. Tańsze wideodomofony mają wyświetlacz i kamerę czarno-białą, natomiast droższe urządzenia wyposażone są w kamerę dualną, która działa w trybie kolorowym w dzień, a na noc przełącza się w tryb czarno-biały oraz kolorowy wyświetlacz LCD.

Ile wydamy na domofon lub wideodomofon

Ceny zwykłych domofonów wahają się od 200 do 300 zł, zaś domofonów cyfrowych od 500 do 600. Za wideodomofon z kolorowym ekranem trzeba wydać co najmniej 1000 zł.

Autor: Marek Weckwerth
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Domofon to największa bzdura jaka wymyslili cwaniacy.kazdy lump,żebrak i obnosiciel dostaje sie do budynku.Tylko ja jak zapomnę kluczy stoję jak dupa pod drzwiami.
Nalezy natychmiast zlikkwidować domofony.
Na hasło spółdzielnia listonosz kążdy otwiera domofonem drzwi.
Domofony są dobre dla producentów i stą tu ta reklama
Anonim, 13.06.2011, 16:29
Jestem zadowolony z tego zestawu http://www.sklepzkamerami.pl/?656,commax-zestaw-cdv-35a-drc-4chc
firma commax ma bardzo solidne urzadzenia, warte swojej ceny.
Janusz, 27.01.2015, 12:45