Centralne odkurzanie: obalamy mity na jego temat

Odkurzanie centralne jest komfortowe w użyciu i skutecznie usuwa kurz. Jego działanie korzystnie wpływa na alergików. Mimo tych cech na temat centralnych odkurzaczy krąży kilka mitów. Dlaczego nie są one prawdziwe?
  • System centralnego odkurzania

    System centralnego odkurzania pozwala w wygodny sposób wysprzątać dom lub mieszkanie.

    UST-M

Odkurzacze centralne są alternatywą dla tradycyjnych odkurzaczy. Jednak, gdy chcemy korzystać z dobrodziejstw centralnego odkurzania, to jego montaż warto wziąć pod uwagę już podczas budowy domu albo w czasie generalnego remontu, gdy ściany nie są jeszcze wykończone.

Cały system odkurzacza centralnego instalowany jest w murach budynku. Jego jedynym widocznym elementem są gniazda ssące. To do nich podłącza się wąż ssący podczas sprzątania. – By rozpocząć odkurzanie, należy włączyć przycisk, znajdujący się na rączce węża lub włożyć wąż do gniazda ssącego – w tańszej wersji (od razu po włożeniu węża urządzenie włącza się). Nieczystości są wciągane do rur, a stamtąd trafiają do jednostki centralnej, którą można umieścić w kotłowni, piwnicy, garażu, a nawet na balkonie lub w łazience. To w niej filtrowane jest brudne powietrze, które następnie po oczyszczeniu trafia na zewnątrz budynku lub – w przypadku instalacji jednostki centralnej w łazience – do przewodów wentylacyjnych – tłumaczy Grzegorz Kosylak, ekspert marki Vacu USM. 

Zobacz również: Jak obsługuje się system centralnego odkurzania

Osoby korzystające z system centralnego odkurzania uważają, że jest on komfortowy. Istnieją jednak mity na jego temat. Między innymi rozwiązanie to uważane jest za drogie, niewygodne, skomplikowane i głośne. Z jakich powodów opinie te są mylne?

Mit 1) Drogi system centralnego odkurzania

Ogólny koszt instalacji systemu wynosi około 1% kosztów budowy domu. Nie jest więc on szczególnym obciążeniem dla inwestorów i przyszłych domowników.

Proces instalacji bez problemu można podzielić na dwa etapy, dzięki czemu wydatek ten nie będzie bardzo odczuwalny pod względem finansowym. Na etapie budowy domu należy pamiętać o tym, aby ułożyć rury całej instalacji. Może je zamontować nawet hydraulik przy okazji wykonywania innych prac. Jednostkę centralną oraz potrzebne akcesoria można dokupić w dogodnym dla siebie terminie.

Mit 2) Niewygodna wymiana filtrów w jednostce centralnej

Filtry używane do odkurzaczy centralnych są wielokrotnego użytku. Wystarczy wymyć w wodzie, aby działały bez zarzutu. System centralnego odkurzania jest skonstruowany w taki sposób, by wymiana filtrów nie była czasochłonna i kłopotliwa, a wręcz przeciwnie – przebiegała szybko i sprawnie.

W przypadku filtra głównego, wymianę przeprowadza się najczęściej raz na kilka lat. Nie jest związana ona z dużymi wydatkami. Koszty zakupu są stosunkowo niewielkie. Cena detaliczna filtrów to około 100–160 złotych brutto.

Mit 3) Odkurzacz centralny wydziela nieprzyjemny zapach

System centralnego odkurzania nie wydziela specyficznej woni, która może być nieprzyjemna dla domowników. Wciągnięte rurą ssącą nieczystości przenoszone są do jednostki centralnej z prędkością, która wynosi ponad 100 kilometrów na godzinę. Nie ma więc możliwości, żeby w instalacji zbierały się drobnoustroje, wydzielające brzydkie zapachy. Mało tego – szybko poruszające się okruchy czyszczą rury od środka.

Mit 4) Skomplikowana instalacja elementów systemu odkurzania centralnego

Montaż systemu centralnego odkurzania to bardzo prosta sprawa. Nie trzeba spełniać żadnych skomplikowanych wymogów technologicznych i instalacyjnych. Dzięki temu system centralnego odkurznia może wykonać hydraulik, monter i każda złota rączka.

Mit 5) Centralny odkurzacz głośno pracuje

Poziom hałasu słyszalny, gdy stoimy bezpośrednio przy jednostce centralnej, wynosi około 50–65 decybeli. Jednak system centralnego odkurzania jest cichy, ponieważ jednostka centralna wyposażona jest w wyciszenia, które tłumią hałasy. Nie bez znaczenia jest również jej umiejscowienie – w pomieszczeniu gospodarczym, kotłowni lub garażu. Dzięki temu podczas odkurzania słyszymy jedynie szum zasysanego powietrza, który w żaden sposób nie przeszkadza w słuchaniu muzyki lub rozmowie przez telefon. 

Dowiedz się: Czym różnią się jednostki centralne

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: UST-M
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Mit, że 1% ceny budowy domu to mało jest absurdalny. To nadal bardzo drogie rozwiązanie.
PTom, 28.05.2015, 15:12
ja uważam, że osoba kupująca dom powinna się jednak zastanowić nad montażem centralnego odkurzania; mogę potwierdzić, że w skali całej inwestycji to wręcz niewielki wydatek; mój dom w stanie deweloperskim kosztował 500 tys. złotych, a centralne odkurzanie (urządzenia + montaż) 3 tys. złotych - to jedynie 0,6% i to ceny domu w stanie deweloperskim; aby w nim zamieszkań trzeba włożyć kolejne minimum kilkadziesiąt tysięcy w samo wykończenie - nie liczę wyposażenia w stylu umeblowanie itp. sprzęty; no to 3 tys. na odkurzacz centralny jednak warto wydać, bo to mega wygodne i czyste rozwiązanie - mówię to ja użytkownik tego ustrojstwa :)
mieszkaniec Białegostoku, 29.05.2015, 14:03
Mylisz się, zakładając koszt zakupu na dwie raty to naprawdę nie jest duży wydatek. Istotą jest wyrzut zużytego powietrza z kurzem na zewnątrz a nie ,,mielenie" go w pomieszczeniu.O hałasie nie wspomnę. Używam od 7 lat, bez uwag. Same plusy, zreszta sam montowałem cały układ.
mw, 03.06.2015, 20:19
Ja rozpoczęłam przygodę z inteligentnym systemem od centralnego odkurzacza. Zobaczymy, co będzie dalej, ale z tego rozwiązania jestem bardzo zadowolony, chociaż żona chyba jeszcze bardziej. Nie jest to bardzo drogie rozwiązanie (www.majca.technology/).
Bogumił, 04.11.2015, 14:29