Winda osobowa zasilana energią słoneczną

Tagi:
Dzięki windzie solarnej komunikacja w budynkach będzie mogła odbywać sie z wykorzystaniem jedynie energii słonecznej. W tym roku ma być premiera tego urządzenia.
  • Winda solarna

    Winda, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, oparta jest na energooszczędnym dźwigu Schindler 3300. Producent uważa, że innowacyjne urządzenie poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wyznaczy nowy kierunek, w którym w najbliższym czasie będzie zmierzać cała branża dźwigowa.

    Schindler

W porównaniu z windami wyposażonymi w tradycyjne systemy napędowe winda solarna ma oszczędzać do 50% energii w skali roku – deklaruje producent. Winda jest urządzeniem hybrydowym – może być zasilane energią słoneczną, siecią elektryczną lub kombinacją obu tych źródeł energii. W zależności od konfiguracji oraz poziomu nasłonecznienia istnieje też możliwość funkcjonowania windy jedynie w oparciu o energię solarną.

Warto wiedzieć: Ruszyły kredyty z dopłatą NFOŚiGW na domy energooszczędne 

Panele słoneczne, które napędzają windę, umieszcza się na dachu budynku. Rozmiary paneli dobiera się do indywidualnego zapotrzebowania budynków. Początkowo określa się poziom natężenia ruchu i na tej podstawie dobierany jest rozmiar panelu. Ich wielkość pozwala także, na korzystanie z energii słonecznej podczas okresu niskiego nasłonecznienia. Energia magazynowana przez panele dachowe może być wykorzystana od razu, magazynowana w bateriach bądź odsprzedawana do sieci energetycznej.  Naładowane baterie pozwalają na wykonanie nawet 200 kursów. A działanie windy nie będzie zależało od ewentualnych awarii sieci elektrycznej. 

Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Trochę to dla mnie niejasne. Dlaczego ktoś komplikuje rzeczy proste? Przecież energię słoneczną wykorzystać można w inny sposób, np. bezpośrednio do ogrzewania wody, nawet za pomocą ogniw słonecznych, bez specjalnego jej przetwarzania do napędu silnika windy, urządzenia o wymaganym wysokim bezpieczeństwie. Tymczasem ogrzewanie wody nie potrzebuje żadnej stabilizacji napięcia, wystarczy podłączenie do grzałek, ewentualnie sterowanie ich ilością dla najlepszego wykorzystania energii, której ilość zmienia się w czasie, zależnie od zmian pogody i pory dnia czy roku.
praktyk, 25.08.2013, 15:13