Jak ukryć kable i przewody

Telewizor, odtwarzacz DVD, tuner satelitarny, kino domowe, wieża, głośniki i inne sprzęty elektroniczne. A wszystko połączone metrami kabli, które nieestetycznie plączą się pod szafką.
  • Kable i przewody

    Nieestetycznie wyglądające i trudne w utrzymaniu w czystości kable warto ukryć.

    ppdigital

Najlepszym sposobem na problem poplątanych kabli za telewizorem jest bezprzewodowa technologia transmisji danych, która pozwala całkowicie wyeliminować przewody. Ze względu jednak na wysokie ceny dostępnych urządzeń nie jest to rozwiązanie dla każdego, poza tym sama technologia HD wciąż jest na etapie rozwoju. Należy więc poszukać innego rozwiązania.

Radzimy również: Jak zamontować telewizor na ścianie

Zamurowane kable

Nie da się ukryć, że to najbardziej drastyczna metoda. Skucie ściany i ukrycie kabli pod zaprawą rozwiązuje wprawdzie problem, ale wymaga dużo czasu i obarczone jest sporym ryzykiem – w przypadku awarii kabla lub chęci wymiany jednego z urządzeń zmuszeni będziemy do pracy od podstaw.

Kable poprowadzone wzdłuż mebli

Wszelkiego rodzaju kable i przewody można spróbować poprowadzić wzdłuż mebli, np. za nogami stolika od telewizora. Potrzebna będzie cierpliwość i specjalne mocowania. Nie jest to rozwiązanie optymalne, ale może usunąć z multimedialnego kącika trochę chaosu.

Wykorzystanie listew i taśm maskujących

Zdecydowanie prostszym sposobem jest wykorzystanie listew maskujących – można je znaleźć we wszystkich mniejszych i większych sklepach budowlano-remontowych. Do kupienia są także specjalne rurki (w różnych kolorach i o różnych średnicach), które z łatwością wyginają się do nadanego im kształtu. Listwy i taśmy pozwalają nieco uporządkować bałagan – są widoczne, ale nie szpecą aż tak, jak wiszące luzem kable. Można też zdecydować się na listwę maskującą, którą można pomalować na taki sam kolor, co ściana.

Inteligentne meble

Odpowiednio zaprojektowane meble pozwalają całkowicie wyeliminować problem – np. kącik telewizyjny zbudowany z pomocą systemu Muunto. Specjalny panel serwisowy pozwala stworzyć idealnie równą powierzchnię zakrywającą całą ścianę, na której – dzięki prowadnicom – możemy umieścić telewizor i np. głośniki. W pustej przestrzeni panelu (głębokość ok. 10 cm) mieszczą się wszystkie przewody i tym samym pozostają poza zasięgiem wzroku. Takie rozwiązanie pozwala bez komplikacji dokładać nowe kable czy też je wymieniać. Obicia dolnych szafek, które przeznaczone są do ukrycia pozostałego sprzętu audiowizualnego, wykonywane są ze specjalnego materiału przepuszczającego wiązki podczerwieni. Dzięki temu komunikacja z urządzeniem nie jest zaburzona. Efekt jest rzeczywiście interesujący – całość wygląda estetycznie i nowocześnie.

Jakie rozwiązanie do ukrycia babli wybrać?

Nie ma się co oszukiwać – poplątane i zbierające kurz kable z pewnością nie wyglądają dobrze, a upychanie ich na siłę za meblami to niekoniecznie największe osiągnięcie designu XXI wieku. Przegląd mniej lub bardziej inwazyjnych metod pozwalających uniknąć kłębiących się przewodów powinien pomóc w wyborze tej najpraktyczniejszej – każdemu indywidualnie. 

Autor: mk
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

witam. najlepszym rozwiązaniem na ukrycie kabli w ścianie jest zrobienie grubej "wpustki" w ścianie od podłogi do wysokości telewizora, a w niej zamocowanie na stałe rury plastikowej o grubości ok 4-5cm (dostępna w każdym sklepie z art. elektrycznymi). Następnie zamocowanie puszki elektrycznej na górze i do. Później zamurowanie rury. W ten sposób otrzymujemy nie widoczne połączenie między TV i dowolnym sprzętem. W każdej chwili możemy przeciągnąć nowy kabel. Pozdrawiam
w miare fachowiec, 21.06.2011, 22:22
przez dłuższy czas miałem problemem z kablami zasilającymi, kablówką, sieciowymi... aż kumpel pokazał mi listwę Volta. rewelacyjna maskownica którą przykleiłem do ściany, wybrałem kolor srebrny,a le z tego co widziałem to są jeszcze inne kolory zbliżone do kolorów drewna. zamontowałem listwę 1m i po problemie
stefan, 19.12.2013, 11:10